End of Report

Red Deer Provincial 4

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Jul/2021 15:03:20

FULL RESULTS

Total Entries = 434

Total Riders = 392

Pro Women (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
191 British Columbia BC Teigen PASCUAL
Rockstar rift tangent/ Canada National team
1st 8 2nd 2nd 4th
939 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles
2nd 3 1st 1st 1st
49 Airdrie Bmx AB Daina TUCHSCHERER
MY mom and dad
3rd 8 3rd 3rd 2nd
AB05 CALGARY BMX AB Jorianna MCALISTER
Revolution Cycling Club
11 4th 4th 3rd

Junior Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
N03 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
RynoPower
1st 7 1st 5th 1st
N6 Red Deer Bmx AB Will WELIKOKLAD
Daylight Cycle Co.
2nd 6 3rd 1st 2nd
960 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
VELOCITY
3rd 11 4th 3rd 4th
765 St Albert Bmx Association AB Tristin PASITNEY 4th 15 6th 4th 5th
721 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Kaileb TORRIE
VELOCITY
5th 7 2nd 2nd 3rd
07 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
17 5th 6th 6th

Elite Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3 M 4
324 Calgary Bmx AB Jacob FUNK 1 6 1st 1st 3rd 1st
631 Calgary Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, Deft, YESS, ride 100%, LULU Lemon
2 8 2nd 3rd 1st 2nd
356 INDEPENDENT CAN Deven KAWA 3 10 3rd 2nd 2nd 3rd

Jr. Devo Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
103 Red Deer Bmx AB Carson KOWASKI
Rift Tangent
1st 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Nico DIAZ 2nd 3 1st 1st 1st
N4 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Team Alberta & Revolution Cycling Club
3rd 7 2nd 3rd 2nd
N3 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
4th 6 2nd 2nd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK
Stout Gloves
5th 9 3rd 2nd REL:4
X AIRDRIE BMX AB Alex FRANCOIS
RALPH'S MOTOSPORTS
6th 9 3rd 3rd 3rd
AB5 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Nicholas BALDWIN 7th 11 4th 4th 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN
SENDt BIKES
12 4th 4th 4th
N7 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
VELOCITY
## CR:7 DNS DNS

Jr. Devo Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Daylight Cycle / Team Alberta
1st 3 1st 1st 1st
AB1 Calgary Bmx AB Emily BELL
Yess Team
2nd 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Stony Plain Bmx Association AB Taya GORDON 3rd 12 4th 4th 4th
N2 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL 4th 9 3rd 3rd 3rd
N6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
VELOCITY
5th 17 5th 6th 6th
250 EDMONTON BMX AB Audrey DENNIS 6th 16 6th 5th 5th
N8 Calgary Bmx AB Aleena ST. DENNIS 7th 21 7th 7th 7th
H EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
## DNF:8 CR:10 DNS

Cruiser 10-12 Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx Association AB Payton DUFFY
Alberta DEVO Team & SENDt Bikes
1 3 1st 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
Time Free Inc.
2 6 2nd 2nd 2nd
719 Cochrane Bmx AB Kaeleigh COOK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON (9FC)
VELOCITY
4 12 4th 4th 4th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Emily TOEWS
Excel Physical Therapy, Ken Hauck Towing, Sun City Dental, Gabel Trucking, Global Fusion Coating Inc
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 35-39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
344 Okotoks Bmx AB Jessie SMULDERS 1 3 1st 1st 1st
AB4 Stony Plain Bmx Association AB Robin WOODS 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Calgary Bmx AB Jillian PURDY 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40-44 Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Calgary Bmx AB Tasha BEST 1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Laura HOLM 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Dawn BERRY 3 8 2nd 3rd 3rd
955 Calgary Bmx AB Kimberly DAY 4 12 4th 4th 4th
531 Cochrane Bmx AB Laura SPRUYT 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 45+ Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
3 Calgary Bmx AB Reegan JONES
Calgary Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Tarah HOOK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB8 Red Deer Bmx AB Katherine BOLL
Only Me
4 12 4th 4th 4th
461 CALGARY BMX AB Ellen KUIPER 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 10-12 Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Nathan VLAHAKIS
Revolution Cycling Club & Team Alberta Development
1 3 1st 1st 1st
616 Cochrane Bmx AB Dominick GOSSELIN-BERG 2 6 2nd 2nd 2nd
373 Edmonton Bmx AB Jhett HICKEY (9CM)
Bombshell Factory Race Team
3 12 6th 3rd 3rd
970 Stony Plain Bmx Association AB Carter DUFFY
SENDt Bikes
4 12 3rd 4th 5th
J CALGARY BMX AB Jesse POIRIER
Bombshell Racing Canada
5 14 4th 6th 4th
AB6 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Revolution Cycling
6 16 5th 5th 6th
667 MEDICINE HAT BMX AB Watson TOEWS (9CM) 7 21 7th 7th 7th
642 Red Deer Bmx AB Rachel WAKALUK (13-14FC)
Bubba
8 24 8th 8th 8th

Cruiser 13-14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 1 3 1st 1st 1st
289 RED DEER BMX AB Evan BOERGER 2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
VELOCITY
3 8 3rd 3rd 2nd

Cruiser 15-16 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
1 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK (17-29MC)
VELOCITY
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Calgary Bmx AB Easton MCALISTER
Revolution Cycling Club
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
- ## CR:6 DNS DNS

Cruiser 40-44 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK 1 4 1st 1st 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 2 5 2nd 2nd 1st
277 RED DEER BMX AB Josh DUFFY 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 45+ Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 3 Calgary Bmx AB Nicholas BASS
Bass Racing, Bombshell, Ryno, Kauai Ice, B Line
1 4 1st 2nd 1st
1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 5 2nd 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
VELOCITY
3 9 3rd 3rd 3rd
N1 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 4 12 4th 4th 4th
N8 GLOBE BMX RACEWAY SK Steve ROSMAN 5 15 5th 5th 5th
800 EDMONTON BMX AB Tim RIESS
VELOCITY
6 18 6th 6th 6th

7 Novice Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Edmonton Bmx AB Kate DUBBELDAM
PARK Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
430 COCHRANE BMX AB Addison SPRUYT 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
437 Edmonton Bmx AB Jamie LANDRY 3rd - 11 5th 2nd 4th
178 INDEPENDENT CAN Payton BUCH
sendt
4th - 8 4th 1st 3rd
371 Edmonton Bmx AB Elle SURY 5th - 7 3rd 3rd 1st
788 EDMONTON BMX AB Quinn HICKEY (6NF)
VELOCITY
6th - 11 5th 3rd 3rd
5 Medicine Hat Bmx AB Cara DOEHRING
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
7th - 11 2nd 4th 5th
3 Stony Plain Bmx Association AB Sloan WOODS 8th - 10 1st 5th 4th
948 Red Deer Bmx AB Luka DEERING - 12 6th 4th 2nd
335 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Braelyn BOOK - 13 3rd 5th 5th
743 CALGARY BMX AB Berlyn SCHMALZ
BOMBSHELL
- 18 4th 6th CR:8

8 Novice Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
461 Okotoks Bmx AB Ellie-Mai GEORGE 1st - 4 1st 2nd 1st
223 Stony Plain BMX Association AB Raya TRECHKA 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
736 Okotoks Bmx AB Grace CURTIS 3rd - 4 2nd 1st 1st
140 Edmonton Bmx AB Caitlin PINHEIRO 4th - 8 3rd 1st 4th
5 St Albert Bmx Association AB Hailyn WALSH 5th - 8 2nd 4th 2nd
7 EDMONTON BMX AB Breea POTTER 6th - 9 4th 2nd 3rd
AB5 Edmonton Bmx AB Nora REILING
Sendt Bikes
7th - 7 1st 3rd 3rd
007 EDMONTON BMX AB Scout KOZLOWSKI 8th - 13 5th 4th 4th
118 Stony Plain Bmx Association AB Carly WRIGHT - 15 5th 5th 5th
2 Okotoks Bmx AB Violet FISCHER - 16 4th 5th CR:7

9 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Stony Plain Bmx Association AB Charlie DONALDSON (7XF) 1 3 1st 1st 1st
4 Okotoks Bmx AB Victoria ALBERT - GAUTHIER 2 7 2nd 3rd 2nd
8 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Gretchen HOOK 3 8 3rd 2nd 3rd
702 COCHRANE BMX AB Ellery PICKFORD 4 12 4th 4th 4th
411 Calgary Bmx AB Ella CLEMENCE 5 15 5th 5th 5th
5 Airdrie Bmx AB Nora (Bean) DAVIDSON 6 18 6th 6th 6th
338 Stony Plain BMX Association AB Bailey ANGER 7 21 7th 7th 7th

10 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Calgary Bmx AB Phebe BASS
Bombshell, Kauai Ice
1 3 1st 1st 1st
2 Medicine Hat Bmx AB Emily TOEWS
Excel Physical Therapy, Ken Hauck Towing, Sun City Dental, Gabel Trucking, Global Fusion Coating Inc
2 8 2nd 2nd 4th
5 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 3 9 3rd 3rd 3rd
219 Airdrie Bmx AB Payton POTTER
B&P Cycle
4 10 4th 4th 2nd

12 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
833 Stony Plain BMX Association AB Katelyn ESAK 1 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Cochrane Bmx AB Gemma BELL (11NF) 2 7 1st 3rd 3rd
5 Edmonton Bmx AB Viola DENNIS 3 8 3rd 1st 4th
2 St Albert Bmx Association AB Aaliyah VAN LEEUWEN
2170466 Alberta Ltd.
4 9 4th 4th 1st
4 Calgary Bmx AB Madeleine SEARS (11NF) 5 16 5th 5th 6th
947 Stony Plain Bmx Association AB Taylor DEWLING 6 17 6th 6th 5th

14 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
250 Edmonton Bmx AB Audrey DENNIS 1 3 1st 1st 1st
1 Red Deer Bmx AB Sienna FRYKAS 2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 Okotoks Bmx AB Charlie WEYMAN (13NF) 3 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER (13NF)
CR Wheel Works, Cafe Roubaix, MAC Components, Staats & Ciari BMX
4 12 4th 4th 4th

15 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Red Deer Bmx AB Saralynn EGGLETON 1 3 1st 1st 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Juli-Anne BRISBIN 2 7 2nd 2nd 3rd
2 Okotoks Bmx AB Charlotte RAY-KOWALCHUK 3 8 3rd 3rd 2nd

5 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
651 RED DEER BMX AB Samuel BAUMANN 1st - 3 1st 1st 1st
987 Calgary Bmx AB James GARDINER 2nd - 3 1st 1st 1st
068 COCHRANE BMX AB Crosby MACLEAN 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
552 Calgary Bmx AB Zade RANSOM 4th - 6 2nd 2nd 2nd
526 Edmonton Bmx AB Reid DUBBELDAM
PARK Cycles
5th - 11 4th 5th 2nd
663 Stony Plain Bmx Association AB Hunter DEYOUNG 6th - 9 3rd 2nd 4th
214 Airdrie Bmx AB Wyatt BELLOTTO 7th - 10 3rd 4th 3rd
169 Calgary Bmx AB Leo PURDY 8th - 14 6th 3rd 5th
744 AIRDRIE BMX AB Nixon MYERS - 14 4th 4th 6th
307 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Cole MCGREGOR - 15 5th 6th 4th
485 RED DEER BMX AB Kash SUMNER - ## CR:7 DNS DNS

6 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
031 CALGARY BMX AB Ashton LEE 1st - 3 1st 1st 1st
472 Airdrie Bmx AB Rhys POTTER
B&P Cycle
2nd - 5 2nd 1st 2nd
153 Edmonton Bmx AB Tyler PINHEIRO 3rd - 8 4th 2nd 2nd
679 Okotoks Bmx AB Lucas GILLESPIE 4th - 6 3rd 2nd 1st
161 Calgary Bmx AB Ryker LOLACHER
Bombshell Racing Canada
5th - 7 1st 3rd 3rd
502 Airdrie Bmx AB Jace GAREAU 6th - 12 5th 3rd 4th
261 EDMONTON BMX AB Carter RHODENIZER 7th - 14 6th 4th 4th
755 Stony Plain Bmx Association AB Weston MCLEAN 8th - 9 2nd 4th 3rd
326 Red Deer Bmx AB Tanner JEANVEAU - 14 3rd 5th 6th
211 Calgary Bmx AB Griffin DAY - 15 5th 5th 5th
762 AIRDRIE BMX AB Benjamin RAHER - 15 4th 6th 5th

7 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Cochrane Bmx AB Nolan CREMERS 1st - 3 1st 1st 1st
523 Calgary Bmx AB Matthew GERBER 2nd - 5 1st 2nd 2nd
739 Calgary Bmx AB Ethan GARDINER 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
229 AIRDRIE BMX AB Porter ABRAHAMSON 4th - 9 2nd 4th 3rd
108 Cochrane Bmx AB Blake TOBIN 5th - 6 4th 1st 1st
024 EDMONTON BMX AB Arik HOLM 6th - 14 4th 5th 5th
256 Airdrie Bmx AB Bodhi STRATH 7th - 9 3rd 2nd 4th
6 Edmonton Bmx AB Kieran THORNE DNF - 11 3rd 6th 2nd
122 Stony Plain BMX Association AB Jared TRECHKA - 15 5th 5th 5th
138 Stony Plain BMX Association AB Karter DOLL - 15 6th 3rd 6th
107 Red Deer Bmx AB Grayson PATTERSON - 16 5th REL:7 4th
429 Stony Plain BMX Association AB Ryder ANGER - 19 CR:9 4th 6th
268 Okotoks Bmx AB Cameron EDWARDS - 19 6th 6th 7th
609 Medicine Hat Bmx AB Luke SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
- 23 7th 7th CR:9

8 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
359 Okotoks Bmx AB Hudson Antonio BOZAC 1st - 3 1st 1st 1st
553 Airdrie Bmx AB Jack JOHNSTON 2nd - 10 3rd 4th 3rd
278 Red Deer Bmx AB Carter WELCH 3rd - 9 2nd 5th 2nd
412 Calgary Bmx AB Macallister RANSOM 4th - 5 2nd 2nd 1st
353 Medicine Hat Bmx AB Barrett PRITCHARD
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
5th - 9 3rd 2nd 4th
730 Cochrane Bmx AB Isaac SEMENUIK 6th - 8 4th 1st 3rd
11 Edmonton Bmx AB Oskar NELSON 7th - 12 4th 3rd 5th
890 Red Deer Bmx AB Lochlan DUFFY
Mom
DNF - 6 1st 3rd 2nd
14 Calgary Bmx AB Christopher BASS
Bass Racing, Kauai Ice, Maximus, Ryno, B Line
- 14 5th 4th 5th
9 EDMONTON BMX AB Nicolas FARYNA - 15 5th 6th 4th
7 Airdrie Bmx AB Westley PICKEN - 17 6th 5th 6th
470 OKOTOKS BMX AB Lincoln STOREY
Revolution
- 19 7th 6th 6th
479 Edmonton Bmx AB Ian HOWEY - 20 6th 7th 7th

9 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton Bmx AB Connor GINGRICH 1st - 7 2nd 3rd 2nd
109 COCHRANE BMX AB Nolan TURVEY 2nd - 4 1st 1st 2nd
7 Airdrie Bmx AB Jaxson SPENCER
B&P cycle
3rd - 10 1st DNF:8 1st
9 Calgary Bmx AB Riley WARD 4th - 7 2nd 2nd 3rd
003 OKOTOKS BMX AB Jaxon GILLESPIE-BURKE 5th - 9 7th 1st 1st
174 Okotoks Bmx AB Jackson KRSA 6th - 9 3rd 2nd 4th
653 Stony Plain BMX Association AB Connor SOROCHAN
Barbacoa Spruce Grove / Original Joe's Stony Plain
7th - 12 3rd 4th 5th
141 Red Deer Bmx AB Deegan HITCHCOCK
Grandma & Papa
8th - 11 5th 3rd 3rd
1 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Benson STRICKLAND - 13 4th 5th 4th
930 Calgary Bmx AB Dylan PETRY - 17 6th 6th 5th
484 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Grayson MCLEAN - 17 5th 4th 8th
950 Edmonton Bmx AB Oliver GILKER - 18 7th 5th 6th
436 Stony Plain Bmx Association AB Cody HUGHES - 18 4th 7th 7th
11 Stony Plain Bmx Association AB Beckett DONALDSON - 19 6th 7th 6th
107 Calgary Bmx AB Dylan VAN STARKENBURG - 21 8th 6th 7th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
635 Okotoks Bmx AB Matthew CURTIS 1st - 3 1st 1st 1st
311 Calgary Bmx AB Vanden RANSOM 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
289 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Aidan MORIN 3rd - 3 1st 1st 1st
378 AIRDRIE BMX AB Corbin RAVEN 4th - 7 2nd 2nd 3rd
9 Cochrane Bmx AB Liam LOGAN 5th - 6 2nd 2nd 2nd
17 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Peyton WOOD
KDM MANAGEMENT
6th - 9 3rd 3rd 3rd
7 Calgary Bmx AB Cameron CALDER 7th - 13 4th 4th 5th
129 MEDICINE HAT BMX AB Cage BOWYER
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
8th - 12 4th 4th 4th
540 OKOTOKS BMX AB Carson BRODOWAY - 14 5th 5th 4th
18 Medicine Hat Bmx AB Leighton HOPE
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
- 16 5th 6th 5th
054 RED DEER BMX AB Cole JEANVEAU - 17 6th 5th 6th
371 RED DEER BMX AB Lincoln VAN NEIUWKERK - ## CR:8 DNS DNS

11 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
357 Okotoks Bmx AB Riley GEORGE 1 5 3rd 1st 1st
349 Okotoks Bmx AB Hunter SKOLROOD 2 5 1st 2nd 2nd
5 St Albert Bmx Association AB Ryder WALSH 3 11 2nd 3rd 6th
443 Calgary Bmx AB Harlow LACEY 4 12 4th 5th 3rd
970 Stony Plain BMX Association AB Forrest CRUICKSHANK 5 13 5th 4th 4th
6 Cochrane Bmx AB Riley DAY 6 17 6th 6th 5th
723 Calgary Bmx AB Maroch MCNAMARA 7 23 7th 7th CR:9

12 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
674 Red Deer Bmx AB Emmett KLATT 1 3 1st 1st 1st
10 Cochrane Bmx AB Ryker JOHNSON-HOLST 2 6 2nd 2nd 2nd
460 Calgary Bmx AB Hayes COUTURE 3 9 3rd 3rd 3rd
8 Okotoks Bmx AB Devin RAY-KOWALCHUK 4 12 4th 4th 4th
13 Cochrane Bmx AB Callum SUTTON 5 15 5th 5th 5th

14 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
004 RED DEER BMX AB Ethan KLATT 1 3 1st 1st 1st
514 Cochrane Bmx AB Deakon GERRIE 2 9 3rd 4th 2nd
7 Red Deer Bmx AB Noah BRITTON 3 11 2nd 2nd 7th
791 Okotoks Bmx AB Lucas THOMPSON 4 12 6th 3rd 3rd
747 Red Deer Bmx AB Tyler NARANG
Hellfire Motorsports
5 14 4th 5th 5th
395 Stony Plain BMX Association AB Dale HUGHES 6 15 5th 6th 4th
6 Okotoks Bmx AB Loren FISHER (13NM) 7 20 7th 7th 6th
490 Okotoks Bmx AB Rhys GORDON (13NM) - ## DNF:8 CR:10 DNS

16 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 RED DEER BMX AB Piet DIJKSTRA 1 4 1st 1st 2nd
309 Red Deer Bmx AB Deegan KUNKEL (15NM) 2 5 2nd 2nd 1st
1 EDMONTON BMX AB Daley RIESS (17-24NF)
VELOCITY
3 9 3rd 3rd 3rd

35 to 39 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
071 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Greg CRUICKSHANK 1 3 1st 1st 1st
4 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Matt STRICKLAND 2 6 2nd 2nd 2nd
429 Okotoks Bmx AB Jesse KRSA 3 9 3rd 3rd 3rd

40 to 44 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Okotoks Bmx AB Andrew FISCHER 1 4 1st 1st 2nd
101 Calgary Bmx AB Mark LACEY 2 5 2nd 2nd 1st
6 Calgary Bmx AB Frederick BEST 3 9 3rd 3rd 3rd

45+ Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
629 INDEPENDENT CAN Allan KAPANEN 1 3 1st 1st 1st
5 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Mike HOOK 2 6 2nd 2nd 2nd
851 Okotoks Bmx AB Gregory FISHER 3 9 3rd 3rd 3rd
10 Okotoks Bmx AB Steven CHRISTIE 4 12 4th 4th 4th
116 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Dale DONALDSON 5 15 5th 5th 5th
8 Cochrane Bmx AB Daniel RICHTER
CR Wheel Works, Ride Bikes and Service YYC, MAC Components, Staats & Ciari BMX
6 18 6th 6th 6th

7 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Edmonton Bmx AB Camber SCHLEY 1 4 1st 2nd 1st
4 Okotoks Bmx AB Harrison LAYTON 2 5 2nd 1st 2nd
528 Edmonton Bmx AB Cash KOZLOWSKI 3 9 3rd 3rd 3rd
282 Calgary Bmx AB Finn ROHL (6IM)
Rock Bay BMX, Troy Lee Designs, Bombshell Racing
4 14 4th 5th 5th
021 RED DEER BMX AB Jacob COLBERG 5 15 5th 4th 6th
12 Calgary Bmx AB Riley CLEMENCE
Revolution Cycling
6 16 6th 6th 4th
465 Red Deer Bmx AB Maddox RILEY (5IM) 7 21 7th 7th 7th

8 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
441 Stony Plain Bmx Association AB Gage CARTER 1 3 1st 1st 1st
AB2 Calgary Bmx AB Levi ROHL
Rock Bay BMX, Troy Lee Designs, Bombshell Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Kellen FINDLING
www.SUMMACOLLEGE.ca
3 9 3rd 3rd 3rd
O3 Medicine Hat Bmx AB Watson TOEWS
Excel Physical Therapy, Ken Hauck Towing, Sun City Dental, Gabel Trucking, Global Fusion Coating Inc
4 12 4th 4th 4th
9 Stony Plain Bmx Association AB Parker MITSCHKE 5 15 5th 5th 5th

9 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 Calgary Bmx AB Jake BUITELAAR 2nd - 6 1st 3rd 2nd
7 Stony Plain Bmx Association AB Landon DEWLING 3rd - 10 2nd 1st DNF:7
13 Calgary Bmx AB Cruz BERRY 4th - 12 4th 5th 3rd
628 Okotoks Bmx AB Levi GILLESPIE 5th - 11 3rd 2nd 6th
12 Calgary Bmx AB Oliver HATTON-FEARNLEY 6th - 11 4th 4th 3rd
O1 Cochrane Bmx AB Colin HILLSON 7th - 8 5th 2nd 1st
981 Cochrane Bmx AB Ethan TOBIN DNF - 9 2nd 3rd 4th
6 Edmonton Bmx AB Jace RICHARDS - 13 6th 5th 2nd
371 Red Deer Bmx AB Nixon MUNRO - 15 5th 4th 6th
AB8 Edmonton Bmx AB Seth DUBBELDAM
PARK Cycles
- 17 6th 6th 5th
11 MEDICINE HAT BMX AB Daniel SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
- 18 8th 6th 4th
458 Stony Plain BMX Association AB Emmet ESAK - 20 7th DNF:8 5th
270 Red Deer Bmx AB Beaudan DEERING - 21 7th 7th 7th
AB 6 Edmonton Bmx AB Kayden MAESS - ## 3rd CR:9 DNS

10 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
20 COCHRANE BMX AB Cole NEWSOME 1st - 3 1st 1st 1st
9 Airdrie Bmx AB Cruz STRATH 2nd - 5 2nd 1st 2nd
1 Okotoks Bmx AB Jake WEYMAN 3rd - 6 3rd 2nd 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Dainan JEWELL
Bombshell Racing Canada
4th - 6 1st 2nd 3rd
10 Okotoks Bmx AB Owen FISCHER 5th - 9 3rd 3rd 3rd
15 Red Deer Bmx AB Atreyu KAY 6th - 13 4th 4th 5th
941 Edmonton Bmx AB Oliver MORRIS 7th - 11 5th 4th 2nd
12 Airdrie Bmx AB Jaxson BELLOTTO
B&P Cycle
REL - 9 2nd 3rd 4th
8 RED DEER BMX AB Taylor SMITH - 14 5th 5th 4th
2 Stony Plain Bmx Association AB Magnus WOODS - 15 4th 5th 6th
22 Red Deer Bmx AB Cooper BENOIT - 17 6th 6th 5th
5 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE - ## CR:8 DNS DNS

11 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 COCHRANE BMX AB Eli ROSS 1st - 4 1st 2nd 1st
2 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Tyson SIELING 2nd - 6 1st 1st 4th
18 Edmonton Bmx AB Brody GINGRICH 3rd 1st 13 5th 5th 3rd
17 COCHRANE BMX AB Marcus SPRUYT 4th - 5 2nd 2nd 1st
09 EDMONTON BMX AB Kaden THORNE 5th - 9 4th 3rd 2nd
148 Calgary Bmx AB Reggie NICHOLSON
BBQ Sniffers Inc.
6th - 9 3rd 4th 2nd
7 Calgary Bmx AB Kaden SMITH 7th - 10 3rd 3rd 4th
6 Stony Plain Bmx Association AB Cade WRIGHT CR - 8 2nd 1st 5th
35 British Columbia BC Dryden FRASER
FRASER BROTHERS
2nd 13 5th 5th 3rd
14 Edmonton Bmx AB Parker NELSON
Podium BMX
- 13 4th 4th 5th

12 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
25 Okotoks Bmx AB Liam CHRISTIE 1 4 2nd 1st 1st
18 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Nolan JACOBS 2 7 1st 2nd 4th
03 CALGARY BMX AB Duncan HESKETH 3 9 3rd 4th 2nd
166 Edmonton Bmx AB Samuel GILKER 4 12 4th 3rd 5th
17 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 5 13 5th 5th 3rd
23 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 6 19 6th 7th 6th
16 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE 7 20 7th 6th 7th

13 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Carter DAY 1st - 4 1st 1st 2nd
9 Calgary Bmx AB Graeson EBBINGHOFF
Calgary Cycle
2nd - 6 1st 2nd 3rd
6 Cochrane Bmx AB Bruno FERNANDEZ
Tanya Fernandez
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
8 Cochrane Bmx AB Blade BELL 4th - 9 2nd 2nd 5th
O1 Red Deer Bmx AB Hudson WHITE 5th - 5 3rd 1st 1st
289 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER 6th - 9 4th 4th 1st
11 Calgary Bmx AB Nicholas JONES 7th - 11 5th 4th 2nd
935 Stony Plain Bmx Association AB Nicholas PANCHUK 8th - 10 3rd 3rd 4th
994 Edmonton Bmx AB Ben BREUNIG - 13 4th 5th 4th
20 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN - 15 5th 5th 5th
F AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON - 18 6th 6th 6th

14 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
653 AIRDRIE BMX AB Joey O'HARA 1 6 2nd 3rd 1st
3 Red Deer Bmx AB Elliott WIGGINS 2 6 1st 1st 4th
4 Calgary Bmx AB Eric LEEDS 3 7 3rd 2nd 2nd
01 CALGARY BMX AB Solomon HESKETH 4 11 4th 4th 3rd
7 Stony Plain Bmx Association AB Colby CAMERON
MAD Racing
5 15 5th 5th 5th
10 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 6 19 7th 6th 6th
15 Stony Plain Bmx Association AB Quin THOMSEN 7 20 6th 7th 7th

15 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
FORM WORKX
1 4 2nd 1st 1st
8 Edmonton Bmx AB Cameron CHRISTIAN 2 5 1st 2nd 2nd
3 RED DEER BMX AB Jacob VELETI 3 9 3rd 3rd 3rd
521 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Nicholas CARDWELL 4 15 7th 4th 4th
13 Calgary Bmx AB Nate BEST 5 15 4th 5th 6th
7 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 6 16 5th 6th 5th
702 Airdrie Bmx AB Ian HAGGARTY 7 20 6th 7th 7th

17-24 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
FORM WORKX
1 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
VELOCITY
2 6 2nd 2nd 2nd
17 British Columbia BC Devan FRASER (16IM)
FRASER BROTHERS
3 9 3rd 3rd 3rd
L CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER
Revolution Cycling
- ## CR:6 DNS DNS

9 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Kate GERBER
Bombshell Racing Canada
1 3 1st 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Ryenn FORSBERG 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE (8XF) 3 10 4th 3rd 3rd
N5 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON
VELOCITY
4 11 3rd 4th 4th

10 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Logan LEE
FACTORY BOMBSHELL
1 3 1st 1st 1st
1 Edmonton Bmx AB Eilir FINDLING
www.SUMMACOLLEGE.ca
2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Alexis CREMERS
Bombshell Orca, 100%, Ryno Power, Atlas
3 10 3rd 3rd 4th
488 Okotoks Bmx AB Madelyn SOMMERS 4 11 4th 4th 3rd

11 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
Time Free Inc.
1 3 1st 1st 1st
AB4 Cochrane Bmx AB Kaeleigh COOK 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 St Albert Bmx Association AB Ariana VAN LEEUWEN
2170466 Alberta Inc.
3 10 4th 3rd 3rd
AB 1 Edmonton Bmx AB Quinn REILING
Sendt Bikes
- ## 2nd CR:6 DNS

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Cochrane Bmx AB Zoe WITWICKI
Bombshell Canada, Rhyno Power and 100%
1 4 1st 2nd 1st
AB2 Stony Plain Bmx Association AB Payton DUFFY
Alberta DEVO Team & SENDt Bikes
2 5 2nd 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE
BOMBSHELL CAN
3 10 3rd 3rd 4th
N2 Airdrie Bmx AB Téa SUCH
Bombshell Racing Canada
4 11 4th 4th 3rd
AB8 Medicine Hat Bmx AB Angela SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Daisy KETTLE
BOMBSHELL FAC CAN
1 3 1st 1st 1st
1 Red Deer Bmx AB Faith BRITTON 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG 3 11 3rd 3rd 5th
N4 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 4 12 4th 4th 4th
5 Medicine Hat Bmx AB Victoria SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
5 13 5th 5th 3rd

14 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 CALGARY BMX AB Aleena ST. DENNIS 1 4 1st 2nd 1st
N5 Airdrie Bmx AB Liana SUCH
Bombshell Racing Canada
2 5 2nd 1st 2nd
H EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- ## CR:5 DNS DNS

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Emily BELL
Yess Team
1 3 1st 1st 1st
N2 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Stony Plain Bmx Association AB Taya GORDON 3 11 4th 4th 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Maci ROSMAN 4 11 3rd 3rd 5th
N6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
VELOCITY
5 14 5th 5th 4th

16 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Daylight Cycle / Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (25+XF)
Factory Clayborn Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
2 6 2nd 2nd 2nd
4 Calgary Bmx AB Samantha BEST 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Independent CAN Samantha ANDRES (25+XF) 4 12 4th 4th 4th
100 Medicine Hat Bmx AB Isla HOPE (16NF)
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
5 15 5th 5th 5th

9 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Edmonton Bmx AB Jhett HICKEY
Bombshell Factory Race Team
1 3 1st 1st 1st
N3 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Zachary CHUBEY (8XM)
Bombshell Racing Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Edmonton Bmx AB Alexander SCHLEY (8XM) 4 13 4th 4th 5th
N2 Airdrie Bmx AB Colton COOLS
Bombshell racing Canada
5 14 5th DNF:5 4th

10 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx Association AB Brady MITSCHKE
factory YESS
1 8 1st 6th 1st
O4 Stony Plain Bmx Association AB Cody BRAYSON 2 10 6th 2nd 2nd
AB6 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 3 11 3rd 1st REL:7
N4 Calgary Bmx AB Kayden BERRY 4 12 2nd REL:7 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Lenny LOEFFLER
Podium BMX
5 12 4th 4th 4th
N5 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Racing Canada
6 13 5th 3rd 5th
10 Stony Plain Bmx Association AB Carter DUFFY
SENDt Bikes
7 18 7th 5th 6th
N7 Calgary Bmx AB Colton PINEAU
Bombshell
- ## CR:10 DNS DNS

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
BC1 INDEPENDENT CAN Dominic BUCH
SENDT FACTORY
1 3 1st 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
Team Alberta - Devo
2 8 2nd 4th 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Dominick GOSSELIN-BERG 3 10 5th 2nd 3rd
AB2 Calgary Bmx AB Dane ST. DENNIS 4 12 3rd 5th 4th
3 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
Bombshell Racing Canada
5 12 4th 3rd 5th
5 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Revolution Cycling
6 18 6th 6th 6th
9 EDMONTON BMX AB Blake POTTER 7 22 8th 7th 7th
AB7 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 8 23 7th 8th 8th

12 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Nathan VLAHAKIS
Revolution Cycling Club & Team Alberta Development
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 Stony Plain Bmx Association AB Chase ARANEDA
GOLD COAST
2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU
Bombshell
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
SK1 13th Ave BMX Club SK Carter STUART
Vic’s Excavating - Regina, SK
4th - 11 4th 4th 3rd
AB4 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 5th - 9 2nd 2nd 5th
AB6 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER
VELOCITY
6th - 12 5th 3rd 4th
3 Red Deer Bmx AB Kye SAMUELSON
Bombshell Racing Canada
7th - 4 1st 2nd 1st
N4 Airdrie Bmx AB Grady POTTER 8th - 12 3rd 6th 3rd
8 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON - 13 5th 4th 4th
010 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Josh PANCHUK - 14 4th 5th 5th
11 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR - 17 6th 5th 6th
15 Lethbridge Bmx AB Taivan GORDON
Factory Clayborn Canada
- 18 6th 6th 6th

13 Expert Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 1st - 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Maxwell LEE
FACTORY BOMBSHELL
2nd - 6 2nd 1st 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Carter BERRY 3rd - 6 3rd 2nd 1st
N5 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services
4th - 8 3rd 3rd 2nd
N6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc.
5th - 13 7th 2nd 4th
01 CALGARY BMX AB Jack PURDY 6th - 9 2nd 4th 3rd
N2 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS
Bombshell
7th - 12 5th 3rd 4th
AB 2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Sendt bikes
REL - 7 1st 4th 2nd
474 ST ALBERT BMX ASSOCIATION AB Jack HOOK - 15 5th 5th 5th
17 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON - 15 4th 5th 6th
13 Airdrie Bmx AB Reuben BABER - 17 4th 6th 7th
15 COCHRANE BMX AB Lincoln GIGGS - 18 7th 6th 5th
N7 COCHRANE BMX AB Joshua HAGEL - 19 6th 7th 6th
20 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
VELOCITY
- 20 6th 7th 7th

14 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Nico DIAZ 1st - 5 2nd 2nd 1st
AB6 Stony Plain BMX Association AB Jack COOMBS 2nd - 6 1st 3rd 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB William POWLAN
B & P Cycle
3rd - 3 1st 1st 1st
02 EDMONTON BMX AB Jairen DOUCETTE
BOMBSHELL CAN
4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN
SENDt BIKES
5th - 7 4th 1st 2nd
N5 LETHBRIDGE BMX AB Bogart FERGUSON
FACTORY BOMBSHELL
6th - 8 3rd 2nd 3rd
450 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
ATLAS
7th - 13 5th 4th 4th
O6 Stony Plain Bmx Association AB Cole DESILETS 8th - 12 3rd REL:5 4th
SK1 13th Ave BMX Club SK Logan STUART
Vic’s Excavating - Regina, SK
- 14 5th 4th 5th
7 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Revolution Cycling Club
- 14 4th 5th 5th

15 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER
VELOCITY
1 3 1st 1st 1st
AB5 Stony Plain Bmx Association AB Nicholas BALDWIN 2 7 2nd 2nd 3rd
854 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
Bombshell Racing Canada
3 8 3rd 3rd 2nd
12 Calgary Bmx AB Easton MCALISTER
Revolution Cycling Club
4 12 4th 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Brennen ODDY - ## CR:7 DNS DNS

16 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Calgary Bmx AB Atley CARSON
Team Alberta & Revolution Cycling Club
1st - 7 1st 2nd 4th
N3 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
TEAM ALBERTA
2nd - 3 1st 1st 1st
8 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK
Stout Gloves
3rd - 4 2nd 1st 1st
15 Airdrie Bmx AB Isaac BABER 4th - 9 3rd 4th 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Noah SEHN
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
5th - 7 3rd 2nd 2nd
X AIRDRIE BMX AB Alex FRANCOIS
Ralph's Motorsports
6th - 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
7th - 10 4th 3rd 3rd
103 Red Deer Bmx AB Carson KOWASKI
Rift Tangent
- 13 5th 4th 4th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
- ## CR:6 DNS DNS

17-24 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
106 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
Clayborn Canada
1 3 1st 1st 1st
788 Calgary Bmx AB Corbin RUTHVEN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN 3 9 3rd 3rd 3rd

40-44 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
P CALGARY BMX AB Tyler CLEMENCE (30-34XM)
Yess BMX
1 3 1st 1st 1st
N3 LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK
Clayborn
2 7 2nd 2nd 3rd
T MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING (35-39XM)
KEN HAUCK TOWING/GABEL/EXCEL/SUN CITY DENTAL
3 8 3rd 3rd 2nd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 4 12 4th 4th 4th
5 STONY PLAIN BMX ASSOCIATION AB Lealand JACOBS 5 15 5th 5th 5th
2 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY 6 18 6th 6th 6th

45+ Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU 1 3 1st 1st 1st
1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 6 2nd 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
VELOCITY
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 4 13 5th 4th 4th
565 Cochrane Bmx AB Ari LAURELL
TimeFree Inc
5 14 4th 5th 5th
01 OKOTOKS BMX AB Darryl KOWALCHUK 6 18 6th 6th 6th

Top of Report