End of Report

Cochrane Provincial Championships

Alberta BMX // Alberta Bicycle Association

BMX EVENT MANAGER, Report Created 08/Sep/2019 16:53:18

Final

Total Entries = 627

Total Riders = 580

Cruiser 40+ Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
F1 : 1 1st
N5 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK F1 : 4 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Tarah HOOK F1 : 6 3rd
AB2 Calgary Bmx AB Reegan JONES-EBBINGHOFF F1 : 2 4th
438 Stony Plain Bmx AB Melissa CHALMERS
Grubwear & Halfassed Hats
F1 : 7 5th
014 OKOTOKS BMX AB Angela JANUSC F1 : 3 6th
AB3 Independent CAN Christy ST. DENNIS
Gold Coast Cycling
F1 : 5 7th
AB4 RED DEER BMX AB Katherine BOLL
Only me
F1 : 8 8th

Cruiser 12 and Under Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
987 Edmonton Bmx Association ? Oscar TWELLS
Dominus Racing
F2 : 2 1st
870 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS F2 : 1 2nd
872 Club Unknown ? Liam HUNTER
Velocity
F2 : 3 3rd
076 Club Unknown ? Brady PEARSON
Velocity
F2 : 4 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P/ Comic Traders
F2 : 6 5th
AB3 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Revolution cycling club
F2 : 8 6th
663 Club Unknown ? Colton MICHEAL
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F2 : 7 7th
913 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON F2 : 5 8th

Cruiser 40-44 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
Factory Clayborn Canada
F3 : 1 1st
N4 Club Unknown ? Bradley STREADWICK
Velocity
F3 : 2 2nd
2 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT F3 : 3 3rd
866 COCHRANE BMX AB Darcy DAVIS F3 : 4 4th
7 Okotoks Bmx AB Casey SHANK F3 : 5 5th
644 Cochrane Bmx AB Jerold HOSHOWATIUK
Cafe Roubaix / Staats / Ciari / 4iiii
F3 : 6 6th
N7 Edmonton Bmx Association ? David ZSAMBOKI F3 : 7 7th

5-7 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
Y Club Unknown ? Aspyn PEARSON
Velocity
F4 : 1 1st
AB5 COCHRANE BMX AB Kate GERBER F4 : 4 2nd
AB4 Cochrane Bmx AB Ryenn FORSBERG F4 : 5 3rd
AB1 CALGARY BMX AB Alex CARRIERE
Holeshot
F4 : 3 4th
637 EDMONTON BMX AB Nora REILING
Dominus
F4 : 7 5th
775 EDMONTON BMX AB Cali SLEMP F4 : 8 6th
279 Stony Plain Bmx AB Charlie DONALDSON F4 : 6 7th
AB7 Stony Plain Bmx AB Gretchen HOOK F4 : 2 DNF:8

8 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 Club Unknown ? Logan LEE
Factory Bombshell Canada
F5 : 1 1st
AB2 Edmonton Bmx Association ? Eilir FINDLING
www.SUMMACOLLEGE.ca
F5 : 2 2nd
N2 Lethbridge Bmx AB Elliotte MCINTOSH F5 : 3 3rd
AB3 OKOTOKS BMX AB Maci DUECK F5 : 4 4th
611 Red Deer Bmx AB Avery HUNTER F5 : 6 5th
AB8 Airdrie Bmx AB Trinity KIMPE F5 : 5 6th
N5 Club Unknown ? Grace SOYKA
cafe ROUBAIX
F5 : 8 7th
293 Cochrane Bmx AB Alexis CREMERS F5 : 7 8th

9 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
766 EDMONTON BMX AB Quinn REILING
Dominus
F6 : 2 1st
N1 COCHRANE BMX AB Haylee LAURELL
TCR Sports Lab, TimeFree Inc
F6 : 1 2nd
AB5 St. Albert Bmx ? Ariana VAN LEEUWEN
2170466 Alberta Inc.
F6 : 3 3rd
719 Cochrane Bmx AB Kaeleigh COOK
Youth Brigade Skate and Snow, Sheshreds.co
F6 : 4 4th
AB2 RED DEER BMX AB Charley FOREMAN F6 : 6 5th
AB4 Cochrane Bmx AB Sophie CHUBEY F6 : 8 6th
AB7 Cochrane Bmx AB Gemma BELL F6 : 5 7th
N5 COCHRANE BMX AB Kaylie DAVIS F6 : 7 8th

10 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI
Bombshell
F7 : 1 1st
AB2 Edmonton Bmx Association ? Payton DUFFY
Dominus Racing
F7 : 2 2nd
02 COCHRANE BMX AB Willow KERR-SMITH F7 : 5 3rd
N4 Club Unknown ? Kamryn DOUCETTE F7 : 3 4th
N6 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS F7 : 8 5th
AB3 Club Unknown ? Nia FEE F7 : 4 6th
7 STONY PLAIN BMX AB Emily-Rose MARSHALL
Holeshot
F7 : 6 7th
08 Club Unknown ? Angela SEHN
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F7 : 7 8th

11 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB4 Cochrane Bmx AB Daisy KETTLE F8 : 2 1st
N4 Calgary Bmx AB Kate LEEDS F8 : 1 2nd
N5 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG
Cafe Roubaix
F8 : 5 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Factory Bombshell Canada
F8 : 4 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Charlie WEYMAN F8 : 3 5th
117 Red Deer Bmx AB Faith BRITTON F8 : 8 6th
AB6 COCHRANE BMX AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycles, Staats BMX, Ciari BMX
F8 : 6 7th
2 Lethbridge Bmx AB Myla AVEY F8 : 7 8th

12 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM F9 : 1 1st
740 Stony Plain Bmx AB Jalyn HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
F9 : 2 2nd
N7 Okotoks Bmx AB Giuliana BREGLIANO
Southern Alberta Veterinary Emergency Hospital
F9 : 3 3rd
N8 Independent CAN Aleena ST. DENNIS
Gold Coast Cycling
F9 : 5 4th
451 COCHRANE BMX AB Taia GRAHAM F9 : 7 5th
N5 AIRDRIE BMX AB Mia Liana SUCH
Bombshell/Avent
F9 : 8 6th
10 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY
Bombshell
F9 : 6 7th
AB7 OKOTOKS BMX AB Jada DUECK F9 : 4 DNF:8

13 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
673 CALGARY BMX AB Emily BELL
YESS
F10 : 1 1st
N2 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Gold Coast
F10 : 2 2nd
N5 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK F10 : 3 3rd
AB8 STONY PLAIN BMX AB Taya GORDON F10 : 5 4th
AB2 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
Revolution Cycle
F10 : 4 5th
933 RED DEER BMX AB Saralynn EGGLETON F10 : 7 6th
3 OKOTOKS BMX AB Juli-Anne BRISBIN F10 : 6 7th
N6 Club Unknown ? Natalia REID
Velocity
F10 : 8 CR:10

14 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Team Alberta
F11 : 1 1st
N6 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER F11 : 3 2nd
3 MEDICINE HAT BMX ASSOCIATION AB Hallie GAUTHIER
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F11 : 2 3rd
AB5 RED DEER BMX AB Rebecca RUSH F11 : 4 4th
AB6 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT F11 : 6 5th
5 Cochrane Bmx AB Jessica HILL F11 : 5 6th
542 Airdrie Bmx AB Jada WALLS F11 : 7 7th

15 Female
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N3 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
Team Alberta
F12 : 1 1st
P OKOTOKS BMX AB Isabella BREGLIANO
Team Alberta
F12 : 2 2nd
N2 St. Albert Bmx ? Delaney JONES
team alberta
F12 : 3 3rd
AB4 Club Unknown ? Mallory OGILVIE
Velocity
F12 : 4 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
S.A.V.E (Southern Alberta Vetrinary Emergency)
F12 : 5 5th
AB7 Club Unknown ? Rachel BELL
Velocity Cycle
F12 : 7 6th
563 OKOTOKS BMX AB Autumn COSTALL F12 : 6 7th

5-6 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
538 COCHRANE BMX AB Thomas JONES F13 : 2 1st
381 Calgary Bmx AB Levi ROHL
Rock Bay BMX
F13 : 3 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Zach CHUBEY F13 : 1 3rd
N6 Edmonton Bmx Association ? Alexander SCHLEY F13 : 7 4th
AB8 Edmonton Bmx Association ? Kellen FINDLING
www.SUMMACOLLEGE.ca
F13 : 4 5th
228 Okotoks Bmx AB Jaxton BELLINGHAM F13 : 5 6th
339 COCHRANE BMX AB Leo CARRIER
Willies Reg
F13 : 8 7th
795 Edmonton Bmx Association ? Camber SCHLEY F13 : 6 8th

7 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Club Unknown ? Colton COOLS
Avent bombshell
F14 : 2 1st
N3 COCHRANE BMX AB Spencer FAUPEL
Café Roubaix
F14 : 3 2nd
N1 Club Unknown ? Jhett HICKEY
Velocity
F14 : 1 3rd
5 Okotoks Bmx AB Tyler LAYTON F14 : 4 4th
AB6 Okotoks Bmx AB Easton ROBERTSON
Avent Bombshell
F14 : 6 5th
AB 3 Edmonton Bmx Association ? Kayden MAESS F14 : 5 6th
039 OKOTOKS BMX AB Jake BUITELAAR F14 : 8 7th
02 Club Unknown ? Seth DUBBELDAM
PARK Cycles
F14 : 7 8th

8 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Revolution Cycling
F15 : 1 1st
N4 CALGARY BMX AB Kayden BERRY
Holeshot
F15 : 6 2nd
5 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER F15 : 3 3rd
542 Edmonton Bmx Association ? Lenny LOEFFLER F15 : 2 4th
716 Cochrane Bmx AB Aksel MACAULEY F15 : 5 5th
AB3 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN F15 : 7 6th
4 EDMONTON BMX ASSOCIATION ? Dainan JEWELL F15 : 8 7th
N2 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE
Holeshot
F15 : 4 8th

9 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB8 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS F16 : 2 1st
AB3 Independent CAN Dane ST. DENNIS
Gold Coast Cycling
F16 : 4 2nd
U COCHRANE BMX AB Dominick GOSSELIN-BERG F16 : 1 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN F16 : 6 4th
N8 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
Bombshell
F16 : 3 5th
8 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE
Avent-Bombshell CANADA
F16 : 5 6th
03 RED DEER BMX AB Tiler EDGAR F16 : 8 7th
1 Okotoks Bmx AB Ciarann MCKEAGE F16 : 7 8th

10 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB8 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA
Gold Coast
F17 : 2 1st
AB1 COCHRANE BMX AB Nathan VLAHAKIS
Revolution Cycling Club
F17 : 1 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU
Bombshell
F17 : 3 3rd
AB2 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING F17 : 7 4th
N4 Airdrie Bmx AB Grady POTTER
B&P Cycle
F17 : 5 5th
4 Club Unknown ? Liam HUNTER
Velocity
F17 : 6 6th
2 Okotoks Bmx AB Luc BURNS F17 : 4 7th
21 Club Unknown ? Cameron SLIVINSKI F17 : 8 8th

11 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 Calgary Bmx AB Finnian MCNAMARA
United Sport and Cycle Revolution
F18 : 1 1st
759 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
Dominus
F18 : 3 2nd
N1 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
Cafe Rubeaux
F18 : 2 3rd
02 CALGARY BMX AB Carter BERRY
Holeshot
F18 : 4 4th
N4 Club Unknown ? Maxwell LEE
Factory Bombshell Canada
F18 : 6 5th
11 ST. ALBERT BMX ASSOCIATION ? Cameron KUZMA F18 : 8 6th
N6 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL
TCR Sports Lab, TimeFree Inc
F18 : 5 7th
217 Lethbridge Bmx AB Maverick LERAY
Ascent Cycle
F18 : 7 8th

12 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 CALGARY BMX AB Nico DIAZ
Revolution
F19 : 1 1st
N7 Edmonton Bmx Association ? Oscar TWELLS
Dominus Racing
F19 : 4 2nd
N6 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA
Gold Coast
F19 : 3 3rd
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Logan STUART F19 : 5 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Evan KAPANEN
Dominus Racing
F19 : 8 5th
01 Club Unknown ? Mark LUDLOW F19 : 2 6th
AB8 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS
Bombshell
F19 : 7 7th
N5 Lethbridge Bmx AB Bo FERGUSON
Factory Bombshell Canada
F19 : 6 8th

13 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
F20 : 1 1st
AB3 CALGARY BMX AB Brock FOSTER
Gold Coast
F20 : 2 2nd
N7 Club Unknown ? Ethan HUNTER
Velocity
F20 : 3 3rd
AB6 Club Unknown ? Marc STREADWICK
Velocity
F20 : 6 4th
AB7 ST. ALBERT BMX Associatiom AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
F20 : 4 5th
011 COCHRANE BMX AB Isaiah DAVIS F20 : 5 6th
2 EDMONTON BMX AB Brennen ODDY F20 : 8 7th
7 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
Gramma and Papa
F20 : 7 8th

14 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 Red Deer Bmx AB Carson KOWASKI
Team Alberta
F21 : 1 1st
H OKOTOKS BMX AB Tristan STOREY
Team Alberta
F21 : 4 2nd
N8 Red Deer Bmx AB Jack WELIKOKLAD
DAYLIGHT CYCLE
F21 : 3 3rd
AB5 Stony Plain Bmx AB Drey HOLINSKI
Quick Response Fire Protection Ltd
F21 : 7 4th
F Club Unknown ? Landon ANDRES
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F21 : 2 5th
9 Club Unknown ? Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
F21 : 8 6th
4 Medicine Hat Bmx ? Noah SEHN
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F21 : 6 7th
AB2 RED DEER BMX AB Nick NUGENT
YESS
F21 : 5 8th

15 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Club Unknown ? Max GANAKOVSKYY
Team Alberta
F22 : 2 1st
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
team alberta
F22 : 3 2nd
AB4 Stony Plain Bmx AB Dylan ASSINGER
Barrier Group
F22 : 1 3rd
05 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY F22 : 4 4th
J Club Unknown ? Josh OGILVIE
Velocity
F22 : 7 5th
AB3 St. Albert Bmx ? Caleb JONES
team alberta
F22 : 5 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Dominus
F22 : 6 7th
9 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Formworx
F22 : 8 8th

16 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N6 Red Deer Bmx AB William WELIKOKLAD
Team Alberta
F23 : 2 1st
AB2 St. Albert Bmx ? Kaileb TORRIE
Team Alberta
F23 : 1 2nd
5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
team alberta
F23 : 3 3rd
AB5 OKOTOKS BMX AB Matthew PRIMEAU
YESS
F23 : 4 4th
7 St. Albert Bmx ? Logan STARLING
Raising Hell Oilfield Hauling Ltd.
F23 : 6 5th
01 AIRDRIE BMX AB Jaxon WALLS F23 : 7 6th
AB3 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD F23 : 8 7th
AB6 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS F23 : 5 REL+2:10

17 to 24 Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE
Bert and macs
F24 : 1 1st
N4 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK F24 : 2 2nd
190 Medicine Hat Bmx ? Branden LACHAPELLE F24 : 6 3rd
7 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR F24 : 7 4th
6 Edmonton Bmx Association ? Taryk JANKE F24 : 3 5th
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Matthew LAIR F24 : 5 6th
AB7 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS F24 : 4 7th
AB5 Club Unknown ? Jack HAGARY F24 : 8 8th

35+ Male
Moto: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
019 Club Unknown ? Cory BANKS F25 : 3 1st
F CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD F25 : 2 2nd
01 Club Unknown ? Nick GAUTHIER
Gravity/Ken Hauck Towing/Gable Trucking/Global Fusions
F25 : 1 3rd
724 COCHRANE BMX AB Ryan HOPPING F25 : 5 4th
N3 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
Factory Clayborn Canada
F25 : 4 5th
T COCHRANE BMX AB Tyler SEMMENS F25 : 7 6th
H COCHRANE BMX AB Amos CARRIER F25 : 6 7th
AB1 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
Factory Clayborn Canada
F25 : 8 8th

Top of Report