End of Report

Medicine Hat Provincial Championships - Sep 10, 2017

Alberta BMX // Alberta Bicycle Association

BMX EVENT MANAGER, Report Created 10/Sep/2017 13:27:12

Semi Final

Total Entries = 522

Total Riders = 488

7 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N7 Red Deer Bmx AB Cameron Frykas
Robyn Darling - The Place To Mortgage
S1 : 1 -
N3 Red Deer Bmx AB Dane St Dennis S1 : 2 -
N4 Lethbridge Bmx AB Liam Kitt
Impact Nutrition
S1 : 3 -
AB6 Lethbridge Bmx AB Easton Fowler S1 : 4 -
AB6X COCHRANE AB Jonathan Kettle S1 : 5 -
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden Smith S1 : 6 -
8 Medicine Hat Bmx AB Dylan Harnett S1 : 7 -
196 AIRDRIE BMX AB Cullen Weir
(110 47)
S1 : 8 -
N1 Airdrie Bmx AB Gage Carson
Kid Dynamite Alberta
S2 : 1 -
N5 Calgary Bmx AB Graysen Mottershead S2 : 2 -
N6 Calgary Bmx AB Bennett Stearns
Bombshell Parts / Avent Cycles; and Racing for Autism
S2 : 3 -
10 Medicine Hat Bmx AB Chase Droeske S2 : 4 -
4 EDMONTON BMX AB Toby Dubbeldam
(115 34)
S2 : 5 -
7 COCHRANE AB Dreven Hamel
(111 23)
Canadian Commercial Cleaning
S2 : 6 -
6 Calgary Bmx AB Charlie Vanderveen S2 : 7 -
2 ST. ALBERT BMX AB Brody Pardy
Inception Security Services
S2 : 8 -

8 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N2 STONY PLAIN BMX AB Chase Araneda
(102 18)
S3 : 1 -
959 CALGARY BMX AB Brodie Pineau
(115 01)
S3 : 2 -
N7 AIRDRIE BMX AB Marcus Milan Adamchuk
(101 86)
B&P
S3 : 3 -
N6 AIRDRIE BMX AB Gavin Wilson
(103 70)
S3 : 4 -
1 Edmonton Bmx AB Marshall Erickson S3 : 5 -
2 St. Albert Bmx AB Keegan Grannary S3 : 6 -
9 Okotoks Bmx AB Ewan Thomson S3 : 7 -
04 OKOTOKS BMX AB Luc Burns S3 : 8 -
N4 Red Deer Bmx AB Ryland Goulding S4 : 1 -
N3 Cochrane Bmx ? Nathan Joshua Vlahakis S4 : 2 -
AB8 ST. ALBERT BMX AB Nathan Nykyforuk
(105 02)
Acceleration Auto
S4 : 3 -
5 AIRDRIE BMX AB Grady Potter
(107 38)
S4 : 4 -
N8 Red Deer Bmx AB Kanein Baumung S4 : 5 -
13 CALGARY BMX AB Christian Rowsell
(101 47)
S4 : 6 -
5X AIRDRIE BMX AB Jackson Krebs
(101 07)
S4 : 7 -
665 OKOTOKS BMX AB Dylan Thomas
Crew Racing Solutions
S4 : 8 -

9 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N7 Club Unknown ? Aj Laurell
(100 70)
Timefree.
S5 : 1 -
429 Cochrane Bmx ? Mason Pike
Farmland Investment Services
S5 : 2 -
N6 EDMONTON BMX AB Brody Richards
(101 68)
S5 : 3 -
AB6 St. Albert Bmx AB Cameron Kuzma S5 : 4 -
731 AIRDRIE BMX AB Evan Leadbeater
(120 84)
S5 : 5 -
5 Calgary Bmx AB Maxwell Lee S5 : 6 -
9 AIRDRIE BMX AB Reuben Baber
KDM Alberta
S5 : 7 -
3 Cochrane Bmx ? Caleb Carey S5 : 8 -
N2 Airdrie Bmx AB Finnian Mcnamara
United Cycle
S6 : 1 -
N1 EDMONTON BMX AB Nolan Reiling
Crupi, Rebel Run BMX
S6 : 2 -
N5 COCHRANE AB Jaxson Ross
(101 71)
S6 : 3 -
471 CALGARY BMX AB Tyler Anderson
(115 40)
S6 : 4 -
1 AIRDRIE BMX AB Hunter Colby S6 : 5 -
4 EDMONTON BMX AB Brady Pearson
(100 10)
Velocity
S6 : 6 -
860 Cochrane Bmx ? Lincoln Giggs S6 : 7 -
02 AIRDRIE BMX AB Brayson Klein
(104 68)
B&P
S6 : 8 -

10 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
AB8 STONY PLAIN BMX AB Easton Araneda
(102 19)
S7 : 1 -
N5 Lethbridge Bmx AB Bogart Ferguson
Bombshell Parts Avent Cycles
S7 : 2 -
N6 Red Deer Bmx AB Matthew Mclean S7 : 3 -
23 Cochrane Bmx ? Jackson Keith S7 : 4 -
5 STONY PLAIN BMX AB Jack Coombs
(113 80)
OTB
S7 : 5 -
O5 Medicine Hat Bmx AB Jackson Harnett S7 : 6 -
3 AIRDRIE BMX AB William Powlan
(103 98)
S7 : 7 -
688 CALGARY BMX AB Jaden Pohl
(113 49)
S7 : 8 -
N2 CALGARY BMX AB Ryan Chirzynski
(103 36)
Bombshell Avdent Cycle
S8 : 1 -
N3 Club Unknown ? Oscar Twells
Crupi Team Green Canada
S8 : 2 -
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce Samenook
(107 23)
Podium Athletics
S8 : 3 -
N4 Club Unknown ? Nico Diaz S8 : 4 -
17X CALGARY BMX AB Jackson Vanderveen S8 : 5 -
8 Red Deer Bmx AB Wyatt Simpson S8 : 6 -
6X EDMONTON BMX AB Russell Kalashnikoff
(104 35)
S8 : 7 -
819 Lethbridge Bmx AB Ethan Kitt S8 : 8 -

40+ Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N5 AIRDRIE BMX AB Brent Cronk
(120 03)
S9 : 1 -
N6 EDMONTON BMX AB Bradley Streadwick
(102 85)
Velocity
S9 : 2 -
AB3 Lethbridge Bmx AB Christopher Ferguson
Ghp Canada
S9 : 3 -
AB5 COCHRANE AB Brian Otterson
(101 29)
S9 : 4 -
7 Airdrie Bmx AB Michael Dowson S9 : 5 -
AB7 OKOTOKS BMX AB Devin St. Dennis
(103 32)
S9 : 6 -
N8 Lethbridge Bmx AB Darren Williams S10 : 1 -
3 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa
United Cycle / Yess
S10 : 2 -
565 COCHRANE AB Ari Laurell
(110 11)
Timefree
S10 : 3 -
N4 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt
(101 35)
S10 : 4 -
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan Donald
(119 91)
Anvil Digital
S10 : 5 -
328 Okotoks Bmx AB Kenny Mcalister S10 : 6 -

6 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N2 Airdrie Bmx AB Marcell Blondeau
Kid Dynamite Alberta
S11 : 1 -
N6 Medicine Hat Bmx AB Liam Giesbrecht
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
S11 : 2 -
N5 Stony Plain Bmx AB Carter Duffy S11 : 3 -
734 STONY PLAIN BMX AB Brady Mitschke
(119 68)
S11 : 4 -
446 EDMONTON BMX AB Dainan Jewell S11 : 5 -
5 CALGARY BMX AB Isaiah Rowsell
(101 48)
S11 : 6 -
557 CALGARY BMX AB Reave Carriere
(118 70)
S11 : 7 -
321 Okotoks Bmx AB Jaxson Cleroux S11 : 8 -
N1 AIRDRIE BMX AB Xaiden Burt
Bombshell Parts Avent Cycle
S12 : 1 -
N3 Red Deer Bmx AB Denver Lidgren S12 : 2 -
AB2 Red Deer Bmx AB Justin Mclean S12 : 3 -
N4 Calgary Bmx AB Jesse Poirier
Bombshell Parts Avent Cycle
S12 : 4 -
822 Cochrane Bmx ? Davis Carrier S12 : 5 -
N7 Red Deer Bmx AB Oliver Nelson S12 : 6 -
674 Red Deer Bmx AB Maddox Hamilton S12 : 7 -
208 Club Unknown ? Jackson Richter
RPM
S12 : 8 -

11 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N3 CALGARY BMX AB Caleb Graham
(103 24)
Mountain Toys
S13 : 1 -
N4 Calgary Bmx AB Brayden Dyck S13 : 2 -
N8 COCHRANE AB Brock Foster
(101 96)
S13 : 3 -
771 Edmonton Bmx AB Ethan Hunter S13 : 4 -
5 Okotoks Bmx AB Easton Mcalister
Crew Racing Solutions
S13 : 5 -
16 ST. ALBERT BMX AB Nicholas Baldwin
(106 72)
S13 : 6 -
10X ST. ALBERT BMX AB Connor Pleich
(117 47)
Sapouto
S13 : 7 -
6 Red Deer Bmx AB Cameron Mcleod S13 : 8 -
W2 Calgary Bmx AB Oliver Jackson
Daylight Cycles
S14 : 1 -
N5 EDMONTON BMX AB Marc Streadwick
(102 83)
Velocity
S14 : 2 -
7 RED DEER BMX AB Shayne Hall S14 : 3 -
AB4 Calgary Bmx AB David Meynin S14 : 4 -
N6 Club Unknown ? Sam Scott
Bike Bros
S14 : 5 -
04 RED DEER BMX AB Taylor Boll S14 : 6 -
10 AIRDRIE BMX AB Benet Mckee
(109 03)
Form Worx
S14 : 7 -
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder Cooke
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
S14 : 8 -

12 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N3 Red Deer Bmx AB Nickolas Nugent
YESS DEVO
S15 : 1 -
O5 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
S15 : 2 -
210 CALGARY BMX AB James Smith
(109 52)
S15 : 3 -
N6 Okotoks Bmx AB Kaiden Cleroux
Crew Racing Solutions
S15 : 4 -
N8 Club Unknown ? Luke Christensen S15 : 5 -
AB7 OKOTOKS BMX AB Pacey Boone
(104 21)
Crew Racing
S15 : 6 -
18 Red Deer Bmx AB Charlie Nelson S15 : 7 -
835 Lethbridge Bmx AB Connor Trechka S15 : 8 -
N4 CALGARY BMX AB Tristan Storey
(100 86)
GHP
S16 : 1 -
N5 Airdrie Bmx AB Atley Carson
Kid Dynamite Alberta
S16 : 2 -
906 RED DEER BMX AB Jack Welikoklad
(100 54)
Daylight
S16 : 3 -
4X AIRDRIE BMX AB Alexander Francois
Ralphs Motorsports
S16 : 4 -
2 Cochrane Bmx ? Riley Carey S16 : 5 -
O2 Red Deer Bmx AB Sam Hollman S16 : 6 -
13 AIRDRIE BMX AB Isaac Baber
KDM Alberta
S16 : 7 -
8X OKOTOKS BMX AB Teagan Slapman
Crew Racing Solutions
S16 : 8 -

13 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N1 Club Unknown ? Max Ganakovskyy
Yess BMX
S17 : 1 -
N8 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada Alberta provincial team
S17 : 2 -
322 CALGARY BMX AB Max Challoner S17 : 3 -
9X LETHBRIDGE BMX AB Troy Williams
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
S17 : 4 -
01 AIRDRIE BMX AB Ryder Mckee
(109 02)
Form Worx
S17 : 5 -
1 OKOTOKS BMX AB Carter Sziva
(105 84)
Crew Racing
S17 : 6 -
N7 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
(100 73)
Velocity
S18 : 1 -
N3 Calgary Bmx AB Dylan Tremel
Crupi Canada
S18 : 2 -
14 Medicine Hat Bmx AB Isaiah Sehn
Sane Cycle
S18 : 3 -
4 EDMONTON BMX AB Owen Dubbeldam
(115 33)
S18 : 4 -
5 AIRDRIE BMX AB Creston Henderson
(102 89)
S18 : 5 -
O6 Club Unknown ? Jared Adam S18 : 6 -

14 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
N2 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Team Alberta
S19 : 1 -
N7 Airdrie Bmx AB Matthew Primeau
Team Supercamp
S19 : 2 -
125 RED DEER BMX AB William Welikoklad
(100 55)
Daylight
S19 : 3 -
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb Hasselberg S19 : 4 -
1 Okotoks Bmx AB Mason Cleroux
Crew Racing Solutions
S19 : 5 -
AB8 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood
KDM
S19 : 6 -
222 Lethbridge Bmx AB Keegan Philpot S19 : 7 -
2 Stony Plain Bmx AB Campbell Malcolm S19 : 8 -
AB2 Edmonton Bmx AB Kaileb Torrie
Team Alberta
S20 : 1 -
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman
Crew Racing Solutions
S20 : 2 -
N8 LETHBRIDGE BMX AB Joshua Dublanko
(101 59)
S20 : 3 -
06 ST. ALBERT BMX AB Owen Fedyniak
Joe's Bikes and other Delights
S20 : 4 -
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders S20 : 5 -
9 EDMONTON BMX AB Gavin Otsuji
(110 81)
S20 : 6 -
7 Airdrie Bmx AB Brady Esau
Parasport Science
S20 : 7 -
1X ST. ALBERT BMX AB Logan Starling
(113 08)
CJS Oilfield
S20 : 8 -

15 Male
Round: Semi Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE TRANSFER
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci
(101 97)
Team Alberta
S21 : 1 -
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial Otsuji
(110 82)
S21 : 2 -
N8 Club Unknown ? Miles Cole S21 : 3 -
288 AIRDRIE BMX AB Landon Cronk
(118 63)
S21 : 4 -
SK 2 GLOBE BMX RACEWAY SK Deklan Veltkamp
Team Sask
S21 : 5 -
04 RED DEER BMX AB Zachary Repp S21 : 6 -
3 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Team Alberta
S22 : 1 -
AB4 EDMONTON BMX AB Zachary Neufeld
Team Alberta
S22 : 2 -
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin Streadwick
(102 82)
Velocity
S22 : 3 -
8 Okotoks Bmx AB Ryan Mysek
Crew Racing
S22 : 4 -
7 Okotoks Bmx AB Quinn Halvorsen
Crew Racing Solutions
S22 : 5 -
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Podium Athletics
S22 : 6 -

Top of Report