End of Report

Medicine Hat Provincial Championships - Sep 10, 2017

Alberta BMX // Alberta Bicycle Association

BMX EVENT MANAGER, Report Created 10/Sep/2017 14:10:26

Final

Total Entries = 522

Total Riders = 488

Pro Women
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
49 CALGARY BMX AB Daina Tuchscherer
(101 31)
Pure
F22 : 1 -
19 LETHBRIDGE BMX AB Chelsea Kingston
(100 53)
Dirty Deeds
F22 : 2 -
N4 INDEPENDENT CAN Sabrina Millman F22 : 3 -
N5 CALGARY BMX AB Brianne Vanderkuip
Justified cultures
F22 : 4 -
N3 OKOTOKS BMX AB Mckayla Rocheleau
Crew Racing Solutions Source for Sports
F22 : 5 -

Elite Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
113 RED DEER BMX AB Tanner Vandenhoven
(120 50)
Daylight Cycle
F23 : 1 -
612 Club Unknown ? Deven Kawa F23 : 2 -
93 Cochrane Bmx ? Karsten Millman F23 : 3 -

7 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N7 Red Deer Bmx AB Cameron Frykas
Robyn Darling - The Place To Mortgage
F3 : 1 -
N1 Airdrie Bmx AB Gage Carson
Kid Dynamite Alberta
F3 : 2 -
N4 Lethbridge Bmx AB Liam Kitt
Impact Nutrition
F3 : 3 -
10 Medicine Hat Bmx AB Chase Droeske F3 : 4 -
N3 Red Deer Bmx AB Dane St Dennis F3 : 5 -
N6 Calgary Bmx AB Bennett Stearns
Bombshell Parts / Avent Cycles; and Racing for Autism
F3 : 6 -
N5 Calgary Bmx AB Graysen Mottershead F3 : 7 -
AB6X COCHRANE AB Jonathan Kettle F3 : 8 -

8 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 STONY PLAIN BMX AB Chase Araneda
(102 18)
F4 : 1 -
N3 Cochrane Bmx ? Nathan Joshua Vlahakis F4 : 2 -
5 AIRDRIE BMX AB Grady Potter
(107 38)
F4 : 3 -
N6 AIRDRIE BMX AB Gavin Wilson
(103 70)
F4 : 4 -
N4 Red Deer Bmx AB Ryland Goulding F4 : 5 -
N7 AIRDRIE BMX AB Marcus Milan Adamchuk
(101 86)
B&P
F4 : 6 -
AB8 ST. ALBERT BMX AB Nathan Nykyforuk
(105 02)
Acceleration Auto
F4 : 7 -
9 Okotoks Bmx AB Ewan Thomson F4 : 8 -

9 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N7 Club Unknown ? Aj Laurell
(100 70)
Timefree.
F5 : 1 -
N1 EDMONTON BMX AB Nolan Reiling
Crupi, Rebel Run BMX
F5 : 2 -
N2 Airdrie Bmx AB Finnian Mcnamara
United Cycle
F5 : 3 -
N6 EDMONTON BMX AB Brody Richards
(101 68)
F5 : 4 -
N5 COCHRANE AB Jaxson Ross
(101 71)
F5 : 5 -
AB6 St. Albert Bmx AB Cameron Kuzma F5 : 6 -
429 Cochrane Bmx ? Mason Pike
Farmland Investment Services
F5 : 7 -
1 AIRDRIE BMX AB Hunter Colby F5 : 8 -

10 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N3 Club Unknown ? Oscar Twells
Crupi Team Green Canada
F6 : 1 -
N5 Lethbridge Bmx AB Bogart Ferguson
Bombshell Parts Avent Cycles
F6 : 2 -
N2 CALGARY BMX AB Ryan Chirzynski
(103 36)
Bombshell Avdent Cycle
F6 : 3 -
O5 Medicine Hat Bmx AB Jackson Harnett F6 : 4 -
N6 Red Deer Bmx AB Matthew Mclean F6 : 5 -
N4 Club Unknown ? Nico Diaz F6 : 6 -
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce Samenook
(107 23)
Podium Athletics
F6 : 7 -
23 Cochrane Bmx ? Jackson Keith F6 : 8 -

40+ Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N5 AIRDRIE BMX AB Brent Cronk
(120 03)
F2 : 1 -
N8 Lethbridge Bmx AB Darren Williams F2 : 2 -
3 Airdrie Bmx AB Jon Ochitwa
United Cycle / Yess
F2 : 3 -
N6 EDMONTON BMX AB Bradley Streadwick
(102 85)
Velocity
F2 : 4 -
AB3 Lethbridge Bmx AB Christopher Ferguson
Ghp Canada
F2 : 5 -
N4 CALGARY BMX AB Calvin Kimmitt
(101 35)
F2 : 6 -
AB5 COCHRANE AB Brian Otterson
(101 29)
F2 : 7 -
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan Donald
(119 91)
Anvil Digital
F2 : 8 -

6 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Airdrie Bmx AB Marcell Blondeau
Kid Dynamite Alberta
F7 : 1 -
N1 AIRDRIE BMX AB Xaiden Burt
Bombshell Parts Avent Cycle
F7 : 2 -
N5 Stony Plain Bmx AB Carter Duffy F7 : 3 -
N4 Calgary Bmx AB Jesse Poirier
Bombshell Parts Avent Cycle
F7 : 4 -
N6 Medicine Hat Bmx AB Liam Giesbrecht
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
F7 : 5 -
N7 Red Deer Bmx AB Oliver Nelson F7 : 6 -
734 STONY PLAIN BMX AB Brady Mitschke
(119 68)
F7 : 7 -
674 Red Deer Bmx AB Maddox Hamilton F7 : 8 -

11 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N3 CALGARY BMX AB Caleb Graham
(103 24)
Mountain Toys
F8 : 1 -
W2 Calgary Bmx AB Oliver Jackson
Daylight Cycles
F8 : 2 -
N5 EDMONTON BMX AB Marc Streadwick
(102 83)
Velocity
F8 : 3 -
771 Edmonton Bmx AB Ethan Hunter F8 : 4 -
N8 COCHRANE AB Brock Foster
(101 96)
F8 : 5 -
AB4 Calgary Bmx AB David Meynin F8 : 6 -
N4 Calgary Bmx AB Brayden Dyck F8 : 7 -
04 RED DEER BMX AB Taylor Boll F8 : 8 -

12 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N3 Red Deer Bmx AB Nickolas Nugent
YESS DEVO
F9 : 1 -
N4 CALGARY BMX AB Tristan Storey
(100 86)
GHP
F9 : 2 -
N5 Airdrie Bmx AB Atley Carson
Kid Dynamite Alberta
F9 : 3 -
N6 Okotoks Bmx AB Kaiden Cleroux
Crew Racing Solutions
F9 : 4 -
O5 Medicine Hat Bmx AB Landon Andres
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
F9 : 5 -
906 RED DEER BMX AB Jack Welikoklad
(100 54)
Daylight
F9 : 6 -
210 CALGARY BMX AB James Smith
(109 52)
F9 : 7 -
2 Cochrane Bmx ? Riley Carey F9 : 8 -

13 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 Club Unknown ? Max Ganakovskyy
Yess BMX
F10 : 1 -
N3 Calgary Bmx AB Dylan Tremel
Crupi Canada
F10 : 2 -
N7 EDMONTON BMX AB Josh Ogilvie
(100 73)
Velocity
F10 : 3 -
322 CALGARY BMX AB Max Challoner F10 : 4 -
N8 Edmonton Bmx AB Caleb Jones
Crupi Team Green Canada Alberta provincial team
F10 : 5 -
4 EDMONTON BMX AB Owen Dubbeldam
(115 33)
F10 : 6 -
14 Medicine Hat Bmx AB Isaiah Sehn
Sane Cycle
F10 : 7 -
1 OKOTOKS BMX AB Carter Sziva
(105 84)
Crew Racing
F10 : 8 -

14 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Airdrie Bmx AB Liam Mullett
Team Alberta
F11 : 1 -
AB2 Edmonton Bmx AB Kaileb Torrie
Team Alberta
F11 : 2 -
125 RED DEER BMX AB William Welikoklad
(100 55)
Daylight
F11 : 3 -
N8 LETHBRIDGE BMX AB Joshua Dublanko
(101 59)
F11 : 4 -
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan Slapman
Crew Racing Solutions
F11 : 5 -
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb Hasselberg F11 : 6 -
10 Red Deer Bmx AB Roy Meinders F11 : 7 -
AB8 Airdrie Bmx AB Nicholas Northwood
KDM
F11 : 8 -

15 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas Berarducci
(101 97)
Team Alberta
F12 : 1 -
AB4 EDMONTON BMX AB Zachary Neufeld
Team Alberta
F12 : 2 -
3 LETHBRIDGE BMX AB Lucas Schmidtler
Team Alberta
F12 : 3 -
N8 Club Unknown ? Miles Cole F12 : 4 -
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial Otsuji
(110 82)
F12 : 5 -
8 Okotoks Bmx AB Ryan Mysek
Crew Racing
F12 : 6 -
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin Streadwick
(102 82)
Velocity
F12 : 7 -
288 AIRDRIE BMX AB Landon Cronk
(118 63)
F12 : 8 -

30 to 39 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 OKOTOKS BMX AB Christopher Nakamura
(115 90)
Crew Racing
F1 : 1 -
AB5 Lethbridge Bmx AB Richard Petrik F1 : 2 -
N3 Red Deer Bmx AB Lyndon Rush F1 : 3 -
933 OKOTOKS BMX AB Trent Batchelor
(119 33)
F1 : 4 -
N2 Medicine Hat Bmx AB Justin Doehring F1 : 5 -
960 Calgary Bmx AB Tony Mottershead F1 : 6 -
554 Airdrie Bmx AB Mitchell Blondeau
Kid Dynamite Alberta
F1 : 7 -
844 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay Bayrack
Rival Racing Devo Canada
F1 : 8 -

8 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N2 Red Deer Bmx AB Amelia Rush F13 : 1 -
N5 Stony Plain Bmx AB Payton Duffy F13 : 2 -
034 Club Unknown ? Zoe Witwicki F13 : 3 -
N4 EDMONTON BMX AB Kamryn Doucette
(114 29)
F13 : 4 -
N7 Cochrane Bmx ? Willow Kerr-Smith F13 : 5 -
N6 Medicine Hat Bmx AB Myla Motz F13 : 6 -
2 Lethbridge Bmx AB Elliot Gartshore
GHP Canada
F13 : 7 -
116 Medicine Hat Bmx AB Angela Sehn
Sane Cycle
F13 : 8 -

10 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 CALGARY BMX AB Giuliana Bregliano
(101 42)
SAVE
F14 : 1 -
N2 EDMONTON BMX AB Lauren Dubbeldam
(115 31)
F14 : 2 -
N3 Edmonton Bmx AB Taryn Baillie
Tiger Electric Ltd
F14 : 3 -
N5 St. Albert Bmx AB Heidi Mcmurdo F14 : 4 -
N4 OKOTOKS BMX AB Madilyn Juneau
(103 49)
F14 : 5 -
N6 St. Albert Bmx AB Keyana Grannary F14 : 6 -
345 CALGARY BMX AB Trinity Rowsell
(101 46)
F14 : 7 -
N8 Calgary Bmx AB Jada Dueck F14 : 8 -

11 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N3 Calgary Bmx AB Hailey Tremel
Crupi Canada
F15 : 1 -
N5 Red Deer Bmx AB Olivia Rush F15 : 2 -
N8 Red Deer Bmx AB Macie Holtz F15 : 3 -
N6 Airdrie Bmx AB Sydney Smith
KDM Alberta
F15 : 4 -
380 OKOTOKS BMX AB Emily Sziva
(112 95)
F15 : 5 -
AB5 EDMONTON BMX AB Natalia Reid
(101 54)
Velocity
F15 : 6 -
AB8 Lethbridge Bmx AB Alexia Petrik F15 : 7 -

12 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N4 Airdrie Bmx AB Abygale Reeve
YESS Devo Team Alberta Devo Team
F16 : 1 -
3 Medicine Hat Bmx AB Hallie Gauthier
GHP
F16 : 2 -
N8 LETHBRIDGE BMX AB Alysha Kitt
(110 60)
F16 : 3 -
N6 AIRDRIE BMX AB Hannah Northwood
KDM
F16 : 4 -
N7 Club Unknown ? Skyla Grenier F16 : 5 -
AB8 ST. ALBERT BMX AB Noelle Nykyforuk
(105 03)
F16 : 6 -
458 EDMONTON BMX AB Cadence Samenook
(107 25)
Podium Athletics
F16 : 7 -
773 Calgary Bmx AB Emma Berreth F16 : 8 -

17 & Over Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah Williams
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
F19 : 1 -
N4 Lethbridge Bmx AB Lisa Petrik F19 : 2 -
423 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn Phillips
Phillips Excavatingg
F19 : 3 -
N4X CALGARY BMX AB Yvonne Mclean
(103 61)
SANE Cycle/Weddingstar/Prairie Fork
F19 : 4 -
N5X MEDICINE HAT BMX AB Samantha Andres
Gravity/Erb Const./Prairie Fork/M Dis
F19 : 5 -
N3 Club Unknown ? Rhonda Grenier F19 : 6 -
N5 Club Unknown ? Andrea Erin Richter
RPM
F19 : 7 -
187 Club Unknown ? Lucy Lovelock
(120 70)
F19 : 8 -

5 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
731 Cochrane Bmx ? Spencer Faupel F17 : 1 -
479 AIRDRIE BMX AB Colton Cools
(103 26)
F17 : 2 -
129 AIRDRIE BMX AB Benjamin Campbell
(121 28)
F17 : 3 -
413 AIRDRIE BMX AB Wesley Wiest F17 : 4 -
582 OKOTOKS BMX AB Archer Sziva
(112 96)
F17 : 5 -
471 Calgary Bmx AB Beau Mchattie F17 : 6 -
160 Calgary Bmx AB Easton Robertson F17 : 7 -
233 ST. ALBERT BMX AB Benjamin Pardy
Inception Security Services
F17 : 8 -

16 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
257 EDMONTON BMX AB Ethan Adams
(103 84)
Podium
F18 : 1 -
N6 STONY PLAIN BMX AB Jared Hildebrandt
(102 15)
Deviant BMX
F18 : 2 -
N4X ST. ALBERT BMX AB Connor Wensel
(102 71)
Supercamp
F18 : 3 -
AB4 Okotoks Bmx AB Wyatt Andres
CREW RACING SOLUTIONS Arrow Energy Consulting DV Welding
F18 : 4 -
AB3 Calgary Bmx AB Brendan Vanderkuip F18 : 5 -
N8 CALGARY BMX AB Adam Hosie
(102 02)
Impact Const
F18 : 6 -
AB8 CALGARY BMX AB Matteo Bregliano
(101 43)
SAVE
F18 : 7 -
SK1 Club Unknown ? Tait Mcleod
Team Sask
F18 : 8 -

Cruiser 40+ Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N4 EDMONTON BMX AB Bradley Streadwick
(102 85)
Velocity
F21 : 1 -
N2 Club Unknown ? Brian Otterson
(101 29)
F21 : 2 -
N1 Lethbridge Bmx AB Darren Williams F21 : 3 -
N1X LETHBRIDGE BMX AB Christopher Ferguson
Ghp Canada
F21 : 4 -
N5 Red Deer Bmx AB Greg Nelson F21 : 5 -
AB3 Medicine Hat Bmx AB Josh Sehn
Sane Cycle
F21 : 6 -
N7 Okotoks Bmx AB Kenny Mcalister F21 : 7 -
N3T OKOTOKS BMX AB Paul Kroon
PURE Electrical Solutions Inc
F21 : 8 -

Cruiser 30 to 39 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick Gauthier
GHP
F20 : 1 -
960 Calgary Bmx AB Tony Mottershead F20 : 2 -
N1X LETHBRIDGE BMX AB Tyler Enns (C1729M) F20 : 3 -
N1 Lethbridge Bmx AB Richard Petrik F20 : 4 -
AB2 Medicine Hat Bmx AB Justin Doehring F20 : 5 -
AB3 RED DEER BMX AB Trevor Hallwood F20 : 6 -
200 Club Unknown ? Mike Hart F20 : 7 -

Top of Report