End of Report

Stony Plain Provincial #4 - July 9, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 09/Jul/2017 11:56:54

Final

Total Entries = 403

Total Riders = 368

Elite Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
216 COCHRANE BMX AB Taylor Otterson
(120 01)
F15 : 1 -
113 RED DEER BMX AB Tanner Vandenhoven
Daylight Cycle
F15 : 2 -
712 ST. ALBERT BMX AB Jesse Kalbfleish (JM)
Alpha
F15 : 3 -
612 ST. ALBERT BMX AB Deven Kawa
(101 15)
F15 : 4 -
274 STONY PLAIN BMX AB Kiran Kawa F15 : 5 -

Jr. Devo Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N5X AIRDRIE BMX AB Liam Mullett
Team AB, RKTL Ltd. & Catalyst LLP
F14 : 1 -
N1 ST. ALBERT BMX AB Ryan Maracle
(101 78)
S-Squared Factory Team
F14 : 2 -
541 Club Unknown ? Eric Harrison F14 : 3 -
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor Wensel
(102 71)
Supercamp
F14 : 4 -
AB6 Club Unknown ? Adam Hosie
WULFSPORT Impact Construction Ltd McKay Hlavacek Architects
F14 : 5 -
N3 STONY PLAIN BMX AB Conner Oliver
(114 99)
F14 : 6 -
7 AIRDRIE BMX AB Matthew Primeau
(103 54)
Team Supercamp
F14 : 7 -
AB4X OKOTOKS BMX AB Wyatt Andres
Crew Racing Solutions, Arrow Energy Consulting, DV welding, Highridge Oilfield Services
F14 : 8 -

Jr. Devo Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
N4 RED DEER BMX AB Molly Simpson
(100 58)
Daylight Cycles
F13 : 1 -
N7 EDMONTON BMX AB Madelin Ogilvie
(100 74)
Velocity
F13 : 2 -
N5 Edmonton Bmx AB Emma Workun
Podium Athletics Atomic Improv Volvo Edmonton
F13 : 3 -
N6 EDMONTON BMX AB Tegan Pasitney
Team Supercamp
F13 : 4 -

6 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
239 Stony Plain Bmx AB Emmett Buote F1 : 1 -
674 Red Deer Bmx AB Maddox Hamilton F1 : 2 -
763 Medicine Hat Bmx AB Liam Giesbrecht
Gravity Sports, ERB Construction, Prairie Fork
F1 : 3 -
392 EDMONTON BMX AB Jaxsen Bennetts
(115 38)
F1 : 4 -
822 Cochrane Bmx AB Davis Carrier
Willy's Wrenching
F1 : 5 -
557 Calgary Bmx AB Reave Carriere F1 : 6 -
5 Calgary Bmx AB Isaiah Rowsell F1 : 7 -
4 OKOTOKS BMX AB Jackson Willcott
(106 70)
F1 : 8 -

7 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
615 Edmonton Bmx AB Watt Mitchell F2 : 1 -
268 Cochrane Bmx AB Logan Diegel F2 : 2 -
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden Smith F2 : 3 -
6 Calgary Bmx AB Charlie Vanderveen F2 : 4 -
253 Stony Plain Bmx AB Henry Ferland F2 : 5 -
234 Edmonton Bmx AB Parker Nelson F2 : 6 -
409 St. Albert Bmx AB Ryder Walsh F2 : 7 -
12 Medicine Hat Bmx AB Luke Johnston F2 : 8 -

7 Intermediate Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB6X LETHBRIDGE BMX AB Easton Fowler F3 : 1 -
N5 Calgary Bmx AB Bennett Stearns
Racing for Autism Awareness
F3 : 2 -
AB6 COCHRANE BMX AB Jonathan Kettle F3 : 3 -
4 Edmonton Bmx AB Toby Dubbeldam F3 : 4 -
10 Medicine Hat Bmx AB Chase Droeske F3 : 5 -
1 Edmonton Bmx AB Kai Georget-Finnie F3 : 6 -
2 ST. ALBERT BMX AB Brody Pardy
(116 11)
F3 : 7 -

8 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
2 St. Albert Bmx AB Keegan Grannary F4 : 1 -
8 Calgary Bmx AB Jayden Doucette F4 : 2 -
573 Red Deer Bmx AB Hudson Hamilton F4 : 3 -
665 Okotoks Bmx AB Dylan Thomas
Crew Racing Solutions
F4 : 4 -
7 Edmonton Bmx AB Jaxon Carolan
Alberta extinguisher
F4 : 5 -
922 COCHRANE BMX AB Nathan St-Pierre
(111 57)
F4 : 6 -
3 EDMONTON BMX AB Brody Arthur
(114 20)
F4 : 7 -
9 Edmonton Bmx AB Cale Baillie
Tiger Electric Ltd
F4 : 8 -

8 Intermediate Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB8 St. Albert Bmx AB Nathan Nykyforuk
Acceleration Auto & Performance
F5 : 1 -
9 OKOTOKS BMX AB Ewan Thomson F5 : 2 -
1 EDMONTON BMX AB Marshall Erickson
(103 86)
F5 : 3 -
872 Edmonton Bmx AB Liam Hunter F5 : 4 -
11 Airdrie Bmx AB Ryder Colby F5 : 5 -
10 Edmonton Bmx AB Xavier Zakowsky F5 : 6 -
4 Okotoks Bmx AB Luc Burns F5 : 7 -
6 Edmonton Bmx AB Xander Hurteau F5 : 8 -

9 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
471 CALGARY BMX AB Tyler Anderson
(115 40)
F6 : 1 -
5 Calgary Bmx AB Maxwell Lee F6 : 2 -
563 Cochrane Bmx AB Ayron Davis F6 : 3 -
201 Stony Plain Bmx AB Easton Shearer F6 : 4 -
371 EDMONTON BMX AB Layne Hubbard
(116 97)
F6 : 5 -
9 Airdrie Bmx AB Lucas Englot F6 : 6 -
7 Red Deer Bmx AB Berkley Lidgren F6 : 7 -
575 Airdrie Bmx AB Christopher Meeks F6 : 8 -

9 Intermediate Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB5 EDMONTON BMX AB Brody Richards
(101 68)
F7 : 1 -
1 Airdrie Bmx AB Hunter Colby F7 : 2 -
3 Cochrane Bmx AB Caleb Carey F7 : 3 -
AB 8 Cochrane Bmx AB Joshua Hagel F7 : 4 -
4 EDMONTON BMX AB Brady Pearson
(100 10)
Velocity
F7 : 5 -
AB6 St. Albert Bmx AB Cameron Kuzma F7 : 6 -
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel Blondeau
Kid Dynamite Alberta
F7 : 7 -
10 RED DEER BMX AB Spencer Eggleton
(104 72)
F7 : 8 -

10 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
318 CALGARY BMX AB Stijn Rehorst
(104 53)
F8 : 1 -
12 MEDICINE HAT BMX AB Riley Bannick
(116 47)
Erb Con/Gravity/\Prairie Fork
F8 : 2 -
158 EDMONTON BMX AB Jairen Doucette
(114 30)
F8 : 3 -
688 CALGARY BMX AB Jaden Pohl
(113 49)
F8 : 4 -
327 Cochrane Bmx AB Hudson Bassendowski F8 : 5 -
6 Okotoks Bmx AB Annon St. Dennis
Crew Racing Solutions
F8 : 6 -
18 Lethbridge Bmx AB Jayce Hodgson F8 : 7 -
284 STONY PLAIN BMX AB Quin Thomsen
(113 46)
F8 : 8 -

11 Intermediate Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
771 Edmonton Bmx AB Ethan Hunter F9 : 1 -
5 Okotoks Bmx AB Easton Mcalister
Crew Racing Solutions
F9 : 2 -
16 St. Albert Bmx AB Nicholas Baldwin
D-Trac Construction
F9 : 3 -
10 Airdrie Bmx AB Benet Mckee
Form Worx Inc.
F9 : 4 -
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder Cooke
(101 49)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
F9 : 5 -
13 Airdrie Bmx AB Chase Reves F9 : 6 -
11 STONY PLAIN BMX AB Braedan Oliver
(115 00)
F9 : 7 -
256 STONY PLAIN BMX AB Darian Freake
(111 85)
F9 : 8 -

15 Expert Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin Streadwick
(102 82)
Velocity
F10 : 1 -
541 Club Unknown ? Eric Harrison F10 : 2 -
1 Airdrie Bmx AB Sidney Englot F10 : 3 -
4 Red Deer Bmx AB Zachary Repp F10 : 4 -
AB6 St. Albert Bmx AB Matthew Mcmurdo F10 : 5 -
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial Otsuji
(110 82)
F10 : 6 -
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk Janke
Podium Athletics
F10 : 7 -

30 to 39 Novice Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
844 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay Bayrack
(102 06)
F11 : 1 -
4 Edmonton Bmx AB Ryan Schmidt F11 : 2 -
276 Edmonton Bmx AB David Potter F11 : 3 -
5 Edmonton Bmx AB Cory Zakowsky F11 : 4 -
939 Airdrie Bmx AB Michael Colby F11 : 5 -
385 LETHBRIDGE BMX AB Kevin Kitt
(104 07)
F11 : 6 -
554 Airdrie Bmx AB Mitchell Blondeau F11 : 7 -

Top of Report