End of Report

CHAMPIONNATS CANADIENS BMX 2017 CANADIAN BMX CHAMPIONSHIPS

CYCLING CANADA

BMX EVENT MANAGER, Report Created 26/Aug/2017 14:39:45

Final

Total Entries = 556

Total Riders = 516

Junior Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
101 British Columbia BC Ben Leslie
(100 221 479 12)
F25 : 1 -
102 Ontario ON Josh Samells
(100 111 199 21)
F25 : 2 -
104 Quebec QC Felix Maltais
(100 519 780 38)
F25 : 3 -
103 Alberta AB Riley Lavorato
(100 111 200 22)
F25 : 4 -
106 Alberta AB Zachary Croft
(100 488 636 31)
F25 : 5 -
108 Quebec QC Félix Girard
(100 553 311 07)
F25 : 6 -
105 Quebec QC Benjamin Ouellette
(100 512 222 46)
F25 : 7 -

8 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
248 Alberta AB Chase Araneda
(102 18)
F2 : 1 -
487 British Columbia BC Jack Cerney
(100 502 088 00)
Maple Ridge Cycle
F2 : 2 -
273 Alberta AB Nathan Vlahakis
(100 482 247 44)
F2 : 3 -
260 Alberta AB Ryland Goulding
(100 522 889 43)
F2 : 4 -
708 Alberta AB Gavin Wilson
(103 70)
F2 : 5 -
247 Alberta AB Marcus Milan Adamchuk
(100 505 796 22)
F2 : 6 -
490 Alberta AB Jarett Harvey
(101 02)
F2 : 7 -
250 Alberta AB Kanein Baumung
(100 610 956 34)
F2 : 8 -

9 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
294 British Columbia BC Brody Mclean
(100 484 021 72)
F3 : 1 -
295 Alberta AB Finn Mcnamara
(100 484 481 47)
F3 : 2 -
302 Alberta AB Nolan Reiling
(100 514 757 59)
F3 : 3 -
299 British Columbia BC Jordan Paddock
(100 653 270 56)
F3 : 4 -
303 Alberta AB Brody Richards
(100 502 111 23)
F3 : 5 -
289 Alberta AB Aj Laurell
(100 484 006 57)
F3 : 6 -
486 Alberta AB Jaxson Ross
(101 71)
F3 : 7 -
277 British Columbia BC Miller Cameron
(100 457 916 60)
F3 : 8 -

10 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
308 Alberta AB Ryan Chirzynski
(100 522 759 10)
F4 : 1 -
332 British Columbia BC Luke Sowpal
(100 516 135 79)
F4 : 2 -
335 Alberta AB Oscar Twells
(100 459 689 87)
F4 : 3 -
310 Alberta AB Nico Diaz
(100 99)
Kid Dynamite
F4 : 4 -
314 Alberta AB Bogart Ferguson
(100 491 907 04)
F4 : 5 -
306 Alberta AB Lachlan Brenner
(100 531 514 35)
F4 : 6 -
322 Alberta AB Matthew Mclean
(100 604 764 50)
F4 : 7 -
318 Alberta AB Evan Kapanen
(100 540 435 32)
F4 : 8 -

13 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
388 Alberta AB Max Ganakovskyy
(100 499 054 70)
F5 : 1 -
385 British Columbia BC Caleb Dobie
(100 459 674 72)
F5 : 2 -
396 Alberta AB Dylan Tremel
(100 459 687 85)
F5 : 3 -
394 Alberta AB Tristin Pasitney
(100 504 287 65)
F5 : 4 -
382 British Columbia BC Diego Cejalvo
(100 507 564 44)
F5 : 5 -
482 Alberta AB Josh Ogilvie
(100 73)
Velocity
F5 : 6 -
390 Alberta AB Caleb Jones
(100 604 787 73)
F5 : 7 -
386 Alberta AB Benjamin Ferguson
(100 550 226 26)
F5 : 8 -

5 and 6 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
202 Alberta AB Marcell Blondeau
(100 594 194 53)
F6 : 1 -
221 Alberta AB Xaiden Burt
(101 94)
F6 : 2 -
205 Alberta AB Carter Duffy
(100 518 939 70)
F6 : 3 -
212 Alberta AB Jesse Poirier
(100 506 769 25)
F6 : 4 -
207 Alberta AB Denver Lidgren
(100 490 712 70)
F6 : 5 -
206 Alberta AB Liam Giesbrecht
(100 622 237 63)
F6 : 6 -
211 Alberta AB Oliver Nelson
(100 598 883 86)
F6 : 7 -
583 Alberta AB Colton Pineau
(115 02)
F6 : 8 -

7 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
222 British Columbia BC Christopher Bajada
(100 427 011 01)
F7 : 1 -
551 British Columbia BC Rex Johnson
(100 486 097 14)
F7 : 2 -
243 Alberta AB Dane St Dennis
(100 491 965 62)
F7 : 3 -
223 Alberta AB Gage Carson
(100 461 889 56)
F7 : 4 -
234 Alberta AB Liam Kitt
(100 459 716 17)
F7 : 5 -
244 Alberta AB Bennett Stearns
(100 514 693 92)
F7 : 6 -
238 Alberta AB Graysen Mottershead
(100 488 858 59)
F7 : 7 -
229 Alberta AB Cameron Frykas
(100 488 963 67)
F7 : 8 -

11 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
347 Alberta AB Caleb Graham
(100 522 438 77)
F8 : 1 -
W2 Alberta AB Oliver Jackson
(100 604 773 59)
F8 : 2 -
351 British Columbia BC Jack Macquarrie
(100 512 284 11)
F8 : 3 -
346 Alberta AB Brock Foster
(100 506 814 70)
F8 : 4 -
344 Alberta AB Brayden Dyck
(100 514 697 96)
F8 : 5 -
479 Alberta AB Marc Streadwick
(102 83)
Velocity
F8 : 6 -
353 Alberta AB Sam Scott
(100 504 097 69)
F8 : 7 -
355 British Columbia BC Dexter Winton
(100 384 014 72)
F8 : 8 -

12 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
369 Alberta AB Carson Kowaski
(100 488 781 79)
F9 : 1 -
373 Alberta AB Ryan Raymont
(100 483 175 02)
F9 : 2 -
371 Alberta AB Nickolas Nugent
(100 484 479 45)
F9 : 3 -
636 Alberta AB Kaiden Cleroux
(106 33)
Crew Racing
F9 : 4 -
358 British Columbia BC Connor Bohlmann
(100 458 933 10)
F9 : 5 -
377 Alberta AB Tristan Storey
(100 488 629 24)
F9 : 6 -
361 Alberta AB Atley Carson
(100 461 888 55)
F9 : 7 -
363 Alberta AB Luke Christensen
(100 604 774 60)
F9 : 8 -

14 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
W4 Ontario ON Cole Zufelt
(100 499 008 24)
F10 : 1 -
401 British Columbia BC Eric Drotar
(100 462 585 73)
F10 : 2 -
399 British Columbia BC Haiden Botrokoff
(100 457 919 63)
F10 : 3 -
405 British Columbia BC Aiden Grecht
(100 504 283 61)
F10 : 4 -
412 British Columbia BC Billy Ratcliff
(100 374 048 00)
F10 : 5 -
410 Alberta AB Matthew Primeau
(100 524 172 65)
F10 : 6 -
408 Alberta AB Liam Mullett
(100 509 392 29)
F10 : 7 -
402 Alberta AB Joshua Dublanko
(100 500 736 06)
F10 : 8 -

15 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
W3 British Columbia BC Ryan Tougas
(100 484 471 37)
F11 : 1 -
429 Ontario ON Curtis Krey
(100 507 638 21)
F11 : 2 -
421 Quebec QC Edouard Brisebois
(100 511 930 45)
F11 : 3 -
430 British Columbia BC Mitchel Landry
(100 504 280 58)
F11 : 4 -
427 British Columbia BC Eric Harrison
(100 484 475 41)
F11 : 5 -
425 Alberta AB Kaileb Dowson
(100 461 451 06)
F11 : 6 -
422 Saskatchewan SK Miles Cole
(100 519 130 67)
F11 : 7 -
418 Ontario ON Colson Bates
(100 483 201 28)
F11 : 8 -

16 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
440 Ontario ON James Hedgcock
(100 488 889 90)
F12 : 1 -
443 Alberta AB Ryan Maracle
(100 504 336 17)
F12 : 2 -
489 Alberta AB Ethan Adams
(103 84)
Podium
F12 : 3 -
535 Alberta AB Connor Wensel
(102 71)
Supercamp/Team Alberta
F12 : 4 -
438 Alberta AB Brycen Andrews
(100 514 906 14)
F12 : 5 -
439 British Columbia BC Brayden Friesen
(100 449 036 52)
F12 : 6 -
441 Alberta AB Jared Hildebrandt
(100 507 558 38)
F12 : 7 -
442 Alberta AB Adam Hosie
(102 02)
F12 : 8 -

35+ Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
488 British Columbia BC Cory Banks
(100 034 470 19)
Lift Moving/Filthy
F1 : 1 -
529 British Columbia BC Jason Wesson
(100 510 367 34)
F1 : 2 -
466 Alberta AB Garth Hebert
(100 615 485 04)
F1 : 3 -
474 Alberta AB Lyndon Rush
(100 588 279 55)
F1 : 4 -
467 Alberta AB Calvin Kimmitt
(100 498 988 04)
F1 : 5 -
468 Alberta AB Tony Mottershead
(100 488 859 60)
F1 : 6 -
477 Alberta AB Bradley Streadwick
(100 514 796 01)
F1 : 7 -
462 Alberta AB Brent Cronk
(100 637 373 67)
F1 : 8 -

Cruiser 40+ Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
W3 Alberta AB Deborah Williams
(100 459 715 16)
F13 : 1 -
641 Alberta AB Rhonda Grenier (C3039F)
(100 488 759 57)
F13 : 2 -
648 Saskatchewan SK Lori Smith
(100 051 889 75)
F13 : 3 -
649 Alberta AB Tara Sziva
(100 558 228 74)
F13 : 4 -
645 Alberta AB Nicole Levesque
(100 522 655 03)
F13 : 5 -
642 Alberta AB Lisa Petrik (C3039F)
(100 604 776 62)
F13 : 6 -
643 Alberta AB Christy St Dennis (C3039F)
(100 507 400 74)
F13 : 7 -
644 Alberta AB Tasha Enns
(100 491 898 92)
F13 : 8 -

5-7 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
508 Alberta AB Quinn Reiling
(100 537 947 66)
F14 : 1 -
557 British Columbia BC Rosie Yochim
(100 543 502 92)
F14 : 2 -
506 Alberta AB Haylee Laurell
(100 484 007 58)
F14 : 3 -
650 Alberta AB Charley Foreman
(119 59)
F14 : 4 -
509 Alberta AB Harriet Rush
(100 588 278 54)
F14 : 5 -
507 Alberta AB Logan Lee
(100 507 369 43)
F14 : 6 -
511 Alberta AB Frankie Wiest
(100 498 961 74)
F14 : 7 -
502 Alberta AB Sophie Chubey
(100 542 787 56)
F14 : 8 -

8 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
335 Alberta AB Nia Fee
(102 26)
F15 : 1 -
522 Alberta AB Amelia Rush
(100 588 277 53)
F15 : 2 -
520 Alberta AB Myla Motz
(100 611 873 78)
F15 : 3 -
514 Alberta AB Kamryn Doucette
(100 616 120 57)
F15 : 4 -
515 Alberta AB Payton Duffy
(100 518 940 71)
F15 : 5 -
695 Club Unknown ? Emily Priddle
(114 61)
F15 : 6 -
519 Alberta AB Willow Kerr-Smith
(100 610 166 20)
F15 : 7 -
517 Alberta AB Peytyn Frank
(100 610 137 88)
F15 : 8 -

10 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
530 Alberta AB Giuliana Bregliano
(100 499 056 72)
F16 : 1 -
611 Alberta AB Lauren Dubbeldam
(115 31)
F16 : 2 -
529 Alberta AB Taryn Baillie
(100 482 193 87)
F16 : 3 -
533 Alberta AB Madilyn Juneau
(100 522 934 88)
F16 : 4 -
535 Alberta AB Heidi Mcmurdo
(100 540 376 70)
F16 : 5 -
600 Alberta AB Quinn Harvey
(120 62)
F16 : 6 -
531 Alberta AB Jada Dueck
(100 489 527 49)
F16 : 7 -
532 Alberta AB Keyana Grannary
(100 548 257 94)
F16 : 8 -

11 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
548 British Columbia BC Avery Yochim
(100 514 691)
F17 : 1 -
547 Alberta AB Hailey Tremel
(100 459 688 86)
F17 : 2 -
538 British Columbia BC Emily Bell
(100 519 136 73)
F17 : 3 -
541 British Columbia BC Natasha Miller
(100 513 680 49)
F17 : 4 -
544 Alberta AB Olivia Rush
(100 588 280 56)
F17 : 5 -
545 Alberta AB Sydney Smith
(100 507 629 12)
F17 : 6 -
996 Alberta AB Mackenzie Worbeck
(102 38)
Velocity
F17 : 7 -
540 Alberta AB Macie Holtz
(100 607 173 34)
F17 : 8 -

12 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
560 British Columbia BC Peyton Yochim
(100 514 692)
F18 : 1 -
554 British Columbia BC Keira Murphy
(100 597 077 26)
F18 : 2 -
559 Alberta AB Abygale Reeve
(100 461 435 87)
F18 : 3 -
558 British Columbia BC Anna Purich
(100 517 315 95)
F18 : 4 -
553 British Columbia BC Summer Macmullen
(100 363 036 46)
F18 : 5 -
552 Alberta AB Alysha Kitt
(100 607 237 01)
F18 : 6 -
551 Alberta AB Skyla Grenier
(100 488 760 58)
F18 : 7 -
555 Alberta AB Hannah Northwood
(100 606 263 94)
F18 : 8 -

13 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
561 Alberta AB Isabella Bregliano
(100 499 058 74)
F19 : 1 -
564 Alberta AB Delaney Jones
(100 461 444 96)
F19 : 2 -
660 British Columbia BC Janel Church
(100 540 283 74)
F19 : 3 -
563 Alberta AB Sophia Gibbs
(100 543 537 30)
F19 : 4 -
598 Alberta AB Mallory Ogilvie
(100 72)
Velocity
F19 : 5 -
599 British Columbia BC Aubrey Rayner
(100 522 937 91)
Answer Ssquared
F19 : 6 -
602 Alberta AB Rachel Bell
(100 43)
Velocity
F19 : 7 -
562 Alberta AB Brenna Durling
(100 489 568 90)
F19 : 8 -

14 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
574 Alberta AB Katie Scott
(100 604 767 53)
F20 : 1 -
571 Alberta AB Emily Henderson
(100 514 862 67)
F20 : 2 -
572 Alberta AB Alexandra Reeve
(100 461 436 88)
F20 : 3 -
570 Alberta AB Lindsay Hall
(100 500 881 54)
F20 : 4 -
569 Alberta AB Briony Fokkens
(100 507 379 53)
F20 : 5 -
567 Alberta AB Keanna Dueck
(100 489 528 50)
F20 : 6 -
566 Alberta AB Alexia Callan
(100 500 921 94)
F20 : 7 -
568 Alberta AB Jaedan Dyok
(100 482 246 43)
F20 : 8 -

15 Female
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
576 British Columbia BC Violet Cejalvo
(100 507 563 43)
F21 : 1 -
579 Ontario ON Britney Hovencamp
(100 506 808 64)
F21 : 2 -
582 Alberta AB Molly Simpson
(100 482 244 41)
F21 : 3 -
575 British Columbia BC Adicus Bird
(100 507 409 83)
F21 : 4 -
597 Alberta AB Madelin Ogilvie
(100 74)
Velocity
F21 : 5 -
577 British Columbia BC Alison Churko
(100 459 676 74)
F21 : 6 -
583 Alberta AB Emma Workun
(100 462 572 60)
F21 : 7 -
580 Ontario ON Megan Muys
(100 482 234 31)
F21 : 8 -

Cruiser 12 and Under Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
605 Alberta AB Tristan Storey
(100 488 629 24)
F22 : 1 -
603 Alberta AB Nickolas Nugent
(100 484 479 45)
F22 : 2 -
658 Alberta AB Karsten Chirzynski
(103 35)
F22 : 3 -
602 British Columbia BC Brody Mclean
(100 484 021 72)
F22 : 4 -
653 Alberta AB Easton Mcalister
(105 15)
Crew Racing
F22 : 5 -
601 Alberta AB Shayne Hall
(100 604 768 54)
F22 : 6 -
657 British Columbia BC Lucas Zilcosky
(100 513 692 61)
F22 : 7 -

Cruiser 40 - 44 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
656 British Columbia BC Jason Wesson
(100 510 367 34)
F23 : 1 -
623 Alberta AB Calvin Kimmitt
(100 498 988 04)
F23 : 2 -
625 Alberta AB Jon Ochitwa
(100 551 251 81)
F23 : 3 -
627 Alberta AB Bradley Streadwick
(100 514 796 01)
F23 : 4 -
624 Alberta AB Greg Nelson
(100 598 884 87)
F23 : 5 -
621 Alberta AB Steven Breeze
(100 624 388 80)
F23 : 6 -
654 Alberta AB Kenny Mcalister
(105 17)
F23 : 7 -
626 Alberta AB Devin St. Dennis
(100 522 654 02)
F23 : 8 -

Cruiser 45 - 49 Male
Round: Final
PLATE GROUP NAME DRAW PLACE
634 Alberta AB Darren Williams (C50+M)
(100 604 793 79)
F24 : 1 -
633 Alberta AB Brian Otterson (C50+M)
(100 495 003 93)
F24 : 2 -
631 Alberta AB Chris Ferguson
(100 491 906 03)
F24 : 3 -
662 Alberta AB Marco Bregliano
(103 19)
F24 : 4 -
629 Alberta AB Bryan Donald
(100 491 901 95)
F24 : 5 -
630 Alberta AB Daniel Dyok
(100 604 781 67)
F24 : 6 -
632 Alberta AB Paul Kroon (C50+M)
(100 541 800 39)
F24 : 7 -

Top of Report