End of Report

Stony Plain Provincial #3 - July 8, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 08/Jul/2017 15:28:12

FULL RESULTS

Total Entries = 418

Total Riders = 388

Elite Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
(101 15)
1st - 9 4th 2nd 3rd
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Daylight Cycle
2nd - 4 1st 1st 2nd
712 ST. ALBERT BMX AB Jesse KALBFLEISH (JM)
Alpha
3rd - 12 2nd 3rd CR:7
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON
(120 01)
4th - 8 3rd 4th 1st
N4 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU (PW)
Source for Sports Okotoks Crew Racing
- 14 5th 5th 4th

5 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
854 Red Deer Bmx AB Harriet RUSH 1 4 2nd 1st 1st
053 AIRDRIE BMX AB Coral BURT
(118 91)
2 5 1st 2nd 2nd
718 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON
(100 11)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
691 Calgary Bmx AB Fee ZURBRIGGEN 4 12 4th 4th 4th
416 Club Unknown ? Maleah GRANNARY 5 15 5th 5th 5th

7 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Red Deer Bmx AB Madison BAUMUNG 1 3 1st 1st 1st
765 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 2 6 2nd 2nd 2nd
183 STONY PLAIN BMX AB Ember THOMSEN
(113 45)
3 9 3rd 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Morgan ARTHUR (6NF)
(114 21)
4 12 4th 4th 4th
868 St. Albert Bmx AB Ariana VAN LEEUWEN 5 15 5th 5th 5th

7 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Edmonton Bmx AB Quinn REILING
Crupi Green Team
1 3 1st 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Logan LEE (6XF) 2 7 3rd 2nd 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
TimeFree Inc
3 8 2nd 3rd 3rd

8 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1 4 2nd 1st 1st
057 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE
(114 29)
2 5 1st 2nd 2nd
242 Stony Plain Bmx AB Emily-Rose MARSHALL 3 13 5th 3rd 5th
011 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI 4 14 4th 7th 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Claire REID
(101 55)
Velocity
5 14 6th 4th 4th
675 STONY PLAIN BMX AB Nadia FRANCIS
(115 30)
6 14 3rd 5th 6th
708 Stony Plain Bmx AB Kaylan ARMSTRONG 7 20 7th 6th 7th

8 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Nia FEE
(102 26)
1 3 1st 1st 1st
N2 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH 2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Emily PRIDDLE
(114 61)
4 12 4th 4th 4th

10 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 1 4 2nd 1st 1st
N7 St. Albert Bmx AB Keyana GRANNARY 2 8 1st 5th 2nd
N3 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH (9NF)
6D Helmets
3 8 3rd 2nd 3rd
345 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL 4 11 4th 3rd 4th
062 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY 5 14 5th 4th 5th

10 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 1 3 1st 1st 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
2 7 3rd 2nd 2nd
N5 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 3 10 2nd 4th 4th
AB1 STONY PLAIN BMX AB Kaylee HARRISON
(113 87)
4 11 5th 3rd 3rd
N2 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (9XF)
(102 35)
5 14 4th 5th 5th

11 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
475 Edmonton Bmx AB Maggie BELL 1 4 2nd 1st 1st
380 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA 2 5 1st 2nd 2nd
AB7 INDEPENDENT CAN Taya GORDON
(115 17)
3 9 3rd 3rd 3rd
3 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL
(112 66)
4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
(100 03)
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Mackenzie WORBECK
(102 38)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Olivia RUSH 3 9 3rd 3rd 3rd
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 4 12 4th 4th 4th
N7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
(101 54)
Velocity
5 16 6th 5th 5th
N6 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU
Crew Racing
6 17 5th 6th 6th

12 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(110 60)
1 4 2nd 1st 1st
AB8 St. Albert Bmx AB Noelle NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
2 7 1st 2nd 4th
458 EDMONTON BMX AB Cadence SAMENOOK
(107 25)
3 8 3rd 3rd 2nd
7 St. Albert Bmx AB Deidra GRANNARY 4 11 4th 4th 3rd
239 CALGARY BMX AB Devin POINTEN
(102 34)
5 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
6D Helmets
1 3 1st 1st 1st
N8 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER
(100 91)
2 7 3rd 2nd 2nd
N7 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER
(102 59)
GHP Canada / SANE Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(100 72)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
Crew Racing Solutions
3 9 3rd 3rd 3rd
7 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
(105 16)
S.A.V.E
4 12 4th 4th 4th
8 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL
(112 64)
5 15 5th 5th 5th

14 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri-Form Concrete/GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Rachel BELL (13NF)
(100 43)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 3 9 3rd 3rd 3rd
428 Airdrie Bmx AB Gabrielle-Ange SAVOIE 4 12 4th 4th 4th
319 Okotoks Bmx AB Isabella SHANK (13NF) 5 15 5th 5th 5th

15 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(100 74)
Velocity
2 7 3rd 2nd 2nd
N7X AIRDRIE BMX AB Emily HENDERSON (14XF)
United Cycle
3 11 2nd 3rd 6th
N5 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
Podium Athletics Atomic Improv Volvo Edmonton
4 12 4th 5th 3rd
N4X COCHRANE BMX AB Katie SCOTT (14XF)
Bike Bros Shimano
5 15 5th 6th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
YESS DEVO
6 15 6th 4th 5th

16 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK 1 Club Unknown ? Makenna FOSTER (15NF)
FXR
1 4 1st 1st 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Willow POINTEN (15NF)
(102 33)
2 5 2nd 2nd 1st
366 MEDICINE HAT BMX AB Sarah ANDERSON
(105 58)
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
(102 24)
Crew Racing
1 5 2nd 1st 2nd
N5 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(104 46)
Velocity
2 6 1st 2nd 3rd
N6 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Team Supercamp
3 7 3rd 3rd 1st

17 & Over Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
GHP Canada / DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF)
(103 61)
SANE Cycle/Weddingstar
2 9 5th 2nd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER
(100 90)
3 9 3rd 3rd 3rd
N6 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
(101 52)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork/MD Dis
4 10 2nd 4th 4th
750 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER
(109 40)
5 14 4th 5th 5th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
582 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 1 9 5th 1st 3rd
731 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL 2 10 1st DNF:8 1st
233 ST. ALBERT BMX AB Benjamin PARDY
(116 12)
3 10 6th 2nd 2nd
751 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS
(119 49)
4 12 2nd 5th 5th
643 St. Albert Bmx AB Hudson HAASE 5 13 4th 3rd 6th
479 Airdrie Bmx AB Colton COOLS 6 15 3rd DNF:8 4th
920 STONY PLAIN BMX AB Cameron COX 7 19 7th 4th 8th
988 EDMONTON BMX AB Mavrick KALWAJTYS
(113 40)
8 23 CR:10 6th 7th

6 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
822 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willy's Wrenching
1st - 7 3rd 2nd 2nd
392 EDMONTON BMX AB Jaxsen BENNETTS
(115 38)
2nd - 9 5th 3rd 1st
763 Medicine Hat Bmx AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports, ERB Construction, Prairie Fork
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
239 STONY PLAIN BMX AB Emmett BUOTE
(112 82)
4th - 13 3rd 1st REL+2:9
4 OKOTOKS BMX AB Jackson WILLCOTT
(106 70)
5th - 11 4th 4th 3rd
674 Red Deer Bmx AB Maddox HAMILTON 6th - 3 1st 1st 1st
3 RED DEER BMX AB George Kian FEE
(102 27)
7th - 14 5th 5th 4th
557 Calgary Bmx AB Reave CARRIERE 8th - 13 2nd 2nd REL+2:9
680 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE - 15 6th 4th 5th
175 STONY PLAIN BMX AB Magnus WOODS - 16 4th REL+2:9 3rd
840 Airdrie Bmx AB Carter OCCHIALINI - 16 6th 5th 5th
319 Stony Plain Bmx AB Brady MITSCHKE - 17 7th 6th 4th
5 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL - 17 1st REL+2:9 7th
223 Lethbridge Bmx AB Samuel HODGSON - 20 7th 7th 6th

6 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB 8 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Parts Avent Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 3 9 2nd 4th 3rd
AB 4 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 4 11 4th 3rd 4th
AB2 RED DEER BMX AB Justin MCLEAN
(101 91)
5 15 5th 5th 5th

7 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
615 Edmonton Bmx AB Watt MITCHELL 1st - 3 1st 1st 1st
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH 2nd - 5 2nd 1st 2nd
6 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 3rd - 8 3rd 4th 1st
268 Cochrane Bmx AB Logan DIEGEL 4th - 5 1st 2nd 2nd
409 St. Albert Bmx AB Ryder WALSH 5th - 9 2nd 2nd DNF:5
253 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND 6th - 9 3rd 3rd 3rd
808 Stony Plain Bmx AB Cade WRIGHT 7th - 12 4th 4th 4th
234 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 8th - 12 4th 3rd 5th
739 Airdrie Bmx AB Nolan COLBY - 14 6th 5th 3rd
607 Stony Plain Bmx AB Declan ARMSTRONG - 14 5th 5th 4th
12 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON - 19 5th CR:8 6th

7 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 COCHRANE BMX AB Jonathan KETTLE 1st - 3 1st 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Racing for Autism Awareness
2nd - 5 1st 1st 3rd
6 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
Supercamp
3rd - 11 3rd 4th 4th
10 Medicine Hat Bmx AB Chase DROESKE 4th - 6 3rd 2nd 1st
1 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE 5th - 10 4th 4th 2nd
2 ST. ALBERT BMX AB Brody PARDY
(116 11)
6th - 12 4th 6th 2nd
4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 7th - 9 2nd 3rd 4th
AB6X LETHBRIDGE BMX AB Easton FOWLER 8th - 7 2nd 2nd 3rd
923 COCHRANE BMX AB Enzo FERNANDEZ
(104 85)
- 13 5th 3rd 5th
05 EDMONTON BMX AB Ryder SCHMIDT - 16 6th 5th 5th
3 STONY PLAIN BMX AB Cooper CHETEK
(115 04)
- 16 5th 5th 6th

7 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Impact Nutrition
1 8 1st 6th 1st
N1 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
2 11 4th 5th 2nd
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 3 11 2nd 2nd DNF:7
N2 AIRDRIE BMX AB Xaiden BURT (6XM)
(101 94)
4 12 6th 1st 5th
N4 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 5 12 3rd 3rd 6th
011 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD 6 14 7th 4th 3rd
3 STONY PLAIN BMX AB Parker HARRISON
(113 86)
7 16 5th 7th 4th

8 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Keegan GRANNARY 1st - 6 4th 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Jaxon CAROLAN
Alberta extinguisher
2nd - 3 1st 1st 1st
665 Okotoks Bmx AB Dylan THOMAS
Crew Racing Solutions
3rd - 10 3rd 4th 3rd
3 EDMONTON BMX AB Brody ARTHUR
(114 20)
4th - 11 4th 5th 2nd
8 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 5th - 8 2nd 3rd 3rd
573 Red Deer Bmx AB Hudson HAMILTON 6th - 11 5th 2nd 4th
735 Red Deer Bmx AB Gabriel STAPLEY 7th - 14 3rd DNF:7 4th
982 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF 8th - 5 1st 2nd 2nd
9 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 14 2nd DNF:7 5th
390 STONY PLAIN BMX AB Nolan JACOBS
(112 98)
- 14 5th 3rd 6th
646 Okotoks Bmx AB Owen DUFFY - 17 7th 5th 5th
922 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE
(111 57)
- 17 6th 4th 7th
10 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2%Realty Deanne Miketon
- 18 6th 6th 6th

8 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
1st - 3 1st 1st 1st
1 EDMONTON BMX AB Marshall ERICKSON
(103 86)
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Ewan THOMSON 3rd - 5 1st 1st 3rd
228 EDMONTON BMX AB Mason STEVENS
(110 85)
4th - 11 4th 3rd 4th
872 Edmonton Bmx AB Liam HUNTER 5th - 8 3rd 4th 1st
11 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY 6th - 11 3rd 6th 2nd
4 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 7th - 12 4th 3rd 5th
13 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL 8th - 10 2nd 5th 3rd
10 Edmonton Bmx AB Xavier ZAKOWSKY - 13 5th 2nd 6th
988 STONY PLAIN BMX AB Dylan HINKEL
(115 36)
The Black Dirt Com
- 14 6th 4th 4th
6 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - 15 5th 5th 5th

8 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx AB Chase ARANEDA 1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Nathan Joshua VLAHAKIS 3 10 3rd 3rd 4th
N5 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY 4 13 5th 5th 3rd
N6 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 5 13 4th 4th 5th

9 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
471 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON
(115 40)
1st - 5 1st 1st 3rd
563 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 2nd - 5 2nd 1st 2nd
822 COCHRANE BMX AB Bruno FERNANDEZ
(104 84)
3rd - 6 3rd 2nd 1st
201 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER 4th - 11 5th 3rd 3rd
371 EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD
(116 97)
5th - 10 4th 4th 2nd
7 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN 6th - 12 2nd 6th 4th
5 Calgary Bmx AB Maxwell LEE 7th - 4 1st 2nd 1st
575 Airdrie Bmx AB Christopher MEEKS CR - 13 5th 3rd 5th
123 MEDICINE HAT BMX AB Easton GAUTHIER - 14 4th 4th 6th
9 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT - 15 6th 5th 4th
585 Stony Plain Bmx AB Egan FAWCETT - 15 3rd 7th 5th
727 St. Albert Bmx AB Jacob BLACKBURN - 18 7th 5th 6th
738 STONY PLAIN BMX AB Brogan BOISSONNAULT
(114 03)
- 19 6th 6th 7th
11 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT
(102 42)
- 22 7th 8th 7th
10 Cochrane Bmx AB Spencer JONES - ## CR:10 DNS DNS

9 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 St. Albert Bmx AB Cameron KUZMA 1st 2nd - 8 1st 4th 3rd
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(100 10)
Velocity
2nd 4th - 7 1st 2nd 4th
AB 8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 3rd 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
02 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(104 68)
B&P
4th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
3 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 5th 4th - 9 4th 3rd 2nd
474 STONY PLAIN BMX AB Jack HOOK
(108 60)
6th 3rd - 5 3rd 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
(101 68)
7th 1st - 3 1st 1st 1st
9 Airdrie Bmx AB Reuben BABER
Kid Dynamite Alberta
DNF 1st - 4 2nd 1st 1st
12 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH 5th - 12 5th 4th 3rd
338 Stony Plain Bmx AB Owen BASHOW 5th - 12 3rd 4th 5th
232 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN
Westeel
6th - 10 4th 2nd 4th
472 Edmonton Bmx AB Liam MACDONALD 6th - 12 5th 3rd 4th
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 13 2nd REL+2:8 3rd
1 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY - - 15 5th 5th 5th
289 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER - - 16 6th 5th 5th
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON
(104 72)
- - 16 4th 6th 6th
4X COCHRANE BMX AB Cohen CHRISTENSEN - - 17 6th 5th 6th

9 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Team Crupi Canada. Rebel Run BMX Opus
1 4 1st 1st 2nd
N1 Airdrie Bmx AB Finnian MCNAMARA
United Cycle
2 5 2nd 2nd 1st
N4 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
3 9 3rd 3rd 3rd
429 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 4 12 4th DNF:4 4th

10 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
318 CALGARY BMX AB Stijn REHORST
(104 53)
1st - 3 1st 1st 1st
890 RED DEER BMX AB Van ROBINSON
(115 52)
2nd - 4 1st 1st 2nd
158 EDMONTON BMX AB Jairen DOUCETTE
(114 30)
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
12 MEDICINE HAT BMX AB Riley BANNICK
(116 47)
Erb Con/Gravity/Prairie Fork
4th - 5 2nd 2nd 1st
958 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART
(113 12)
5th - 11 5th 2nd 4th
327 Cochrane Bmx AB Hudson BASSENDOWSKI 6th - 9 4th 3rd 2nd
18 Lethbridge Bmx AB Jayce HODGSON 7th - 12 3rd 5th 4th
795 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH 8th - 13 6th 4th 3rd
6 Okotoks Bmx AB Annon ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- 13 2nd 6th 5th
284 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN
(113 46)
- 14 4th 4th 6th
15 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
- 16 5th 6th 5th
343 Okotoks Bmx AB Liam DUFFY - 17 6th 5th 6th

10 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Evan KAPANEN
(104 38)
2nd 3rd - 4 1st 2nd 1st
12 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
(106 69)
Crew Racing Solutions
3rd 4th - 8 1st 4th 3rd
411 Club Unknown ? Cael REDHEAD 4th 1st - 3 1st 1st 1st
N8 Airdrie Bmx AB William POWLAN 5th 2nd - 6 1st 3rd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 6th 4th - 9 2nd 3rd 4th
249 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG 7th 3rd - 8 3rd 4th 1st
17 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 8th 2nd - 7 3rd 1st 3rd
23 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 5th - 7 3rd 2nd 2nd
6 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF
(104 35)
5th - 10 2nd 5th 3rd
127 EDMONTON BMX AB Kieran STEVENS
(110 84)
6th - 7 4th 1st 2nd
3 St. Albert Bmx AB Jacob DUCHARME 6th - 11 4th 2nd 5th
22 Club Unknown ? Keelan SCHIMPF 7th - 11 4th 3rd 4th
25 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON 7th - 13 5th 5th 3rd
10 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER
(113 41)
8th - 8 2nd 2nd 4th
819 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT 8th - 10 5th 3rd 2nd
469 Stony Plain Bmx AB Cole DESILETS - - 14 6th 4th 4th
18 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING - - 14 5th 4th 5th
991 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL
(102 81)
KDM Alberta
- - 14 4th 5th 5th
21 Airdrie Bmx AB Rowan WASYLUCHA - - 15 3rd DNF:5 CR:7
11 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
(103 28)
Factory bombshell
- - 17 5th 6th 6th

10 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI
Bombshell parts Avent Cycles
1 5 2nd 1st 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Crupi Team Green Canada
2 7 4th 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(107 23)
Podium Athletics
3 8 1st 3rd 4th
N1 Red Deer Bmx AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Cornerstone Excavating Ltd.
4 14 3rd 8th 3rd
N7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS
OTB Clinics
5 16 5th 6th 5th
AB4 RED DEER BMX AB Matthew MCLEAN
(101 90)
6 16 6th 4th 6th
6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(103 88)
7 21 7th 7th 7th
N6 Stony Plain Bmx AB Easton ARANEDA 8 21 8th 5th 8th

11 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER 1 3 1st 1st 1st
869 RED DEER BMX AB Marco Antonio CERICOS
(104 19)
2 6 2nd 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(102 67)
3 9 3rd 3rd 3rd
3 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 4 13 4th 5th 4th
664 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 5 14 5th 4th 5th
7 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE 6 18 6th 6th 6th
771 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 7 21 7th 7th 7th
164 STONY PLAIN BMX AB Trystin RICE 8 24 8th 8th 8th

11 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
771 Edmonton Bmx AB Ethan HUNTER 1st - 3 1st 1st 1st
4 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 2nd - 5 1st 1st 3rd
16 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
10 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
Form Worx Inc.
4th - 12 5th 4th 3rd
7 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(102 28)
5th - 11 4th 3rd 4th
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
(101 49)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
6th - 8 3rd 3rd 2nd
13 Airdrie Bmx AB Chase REVES 7th - 14 3rd 7th 4th
5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
REL+2 - 5 2nd 2nd 1st
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI
(118 83)
- 15 6th 4th 5th
12 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE
(117 52)
- 15 5th 5th 5th
11 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER
(115 00)
- 16 4th 6th 6th
256 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE
(111 85)
- 17 6th 5th 6th
01 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK
Crew Racing
- 20 7th 6th 7th

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Club Unknown ? Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Brock FOSTER 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
(103 24)
Mountain Toys
3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 4 12 4th 4th 4th
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(102 83)
Velocity
5 15 5th 5th 5th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 20 7th 7th 6th
N8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros Shimano
7 20 6th 6th 8th
10 St. Albert Bmx AB Connor PLEICH 8 23 8th 8th 7th

12 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
627 Stony Plain Bmx AB Kevin ENGELHARDT 1 4 1st 2nd 1st
876 COCHRANE BMX AB Lucas ROGERS
(106 86)
2 6 2nd 1st 3rd
701 STONY PLAIN BMX AB Michael TSCHUMA 3 8 3rd 3rd 2nd

12 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
(101 51)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
1 3 1st 1st 1st
2 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 2 7 2nd 2nd 3rd
O2 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN 3 8 3rd 3rd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
4 14 4th 6th 4th
210 Calgary Bmx AB James SMITH 5 16 5th 5th 6th
13 Airdrie Bmx AB Isaac BABER
Kid Dynamite Alberta
6 18 6th 7th 5th
15 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 7 20 8th 4th 8th
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 8 22 7th 8th 7th

12 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
YESS DEVO
1 5 2nd 1st 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Alexander FRANCOIS
(108 73)
2 8 3rd 2nd 3rd
N1 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
(100 67)
3 10 1st REL+2:8 1st
AB5 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 4 11 4th 3rd 4th
8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 5 14 5th 4th 5th
760 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK
(107 76)
6 17 DNF:6 5th 6th

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK 1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR
1 4 1st 2nd 1st
4 Club Unknown ? James PETRIE
Solo Equipment Products Joe's Bikes and Other Delights
2 8 2nd 4th 2nd
345 STONY PLAIN BMX AB Kaleb HEDLEY
(117 00)
3 9 3rd 3rd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE
(117 51)
4 9 4th 1st 4th
11 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE 5 15 5th 5th 5th

13 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA
Crew racing
1st - 4 1st 1st 2nd
4 Edmonton Bmx AB Owen DUBBELDAM 2nd - 3 1st 1st 1st
3 Calgary Bmx AB Owen FRANK 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
6 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(101 36)
4th - 8 2nd 3rd 3rd
O1 Airdrie Bmx AB Ryder MCKEE
Form Worx Inc.
5th - 6 3rd 2nd 1st
06 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM
Gravity/Erb Con/Prairie Fork
6th - 10 4th 2nd 4th
5 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 7th - 10 3rd 4th 3rd
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(101 77)
- 15 5th 5th 5th
979 Edmonton Bmx AB Corbin REYNOLDS - ## 4th CR:6 DNS

13 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
(100 02)
1 3 1st 1st 1st
11 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON 2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON
(119 95)
3 10 3rd 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(100 73)
Velocity
4 13 4th 6th 3rd
AB8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
5 15 5th 5th 5th
AB4 CALGARY BMX AB Wout REHORST
(104 54)
6 16 6th 4th 6th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Deluxe Sammiches or Chikin
7 21 7th 7th 7th

14 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
Joe's Bikes and Other Delights
1 4 1st 1st 2nd
1 ST. ALBERT BMX AB Logan STARLING
(113 08)
CJS Oilfield
2 6 3rd 2nd 1st
2 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH
Stony Plain Registries
3 9 2nd 3rd 4th
4 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt
4 14 4th 4th 6th
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(102 84)
Velocity
5 15 5th 5th 5th
9 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI
(110 81)
6 17 8th 6th 3rd
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 7 20 6th 7th 7th
940 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (14NM)
(110 30)
8 23 7th 8th 8th

14 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Team AB, RKTL Ltd. & Catalyst LLP
1 4 2nd 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 2 10 1st 2nd 7th
11 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
(103 73)
Supercamp
3 11 3rd 6th 2nd
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4 12 4th 5th 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Team Supercamp
5 14 6th 4th 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Zackery (BLAIR)WORBECK
(102 39)
Velocity
6 16 5th 3rd 8th
13 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(102 25)
7 20 7th 8th 5th
10 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(102 66)
8 21 8th 7th 6th

15 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
O67 Club Unknown ? Miles COLE 1 4 1st 1st 2nd
5 St. Albert Bmx AB Adam MATTICE 2 8 5th 2nd 1st
SK1 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP
YESS
3 9 2nd 4th 3rd
686 MEDICINE HAT BMX AB Jack HAGARTY
(109 99)
4 13 6th 3rd 4th
6 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT 5 13 3rd 5th 5th
1 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL
(112 65)
6 16 4th 6th 6th
8 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Crew Racing
- ## DNF:7 CR:9 DNS

15 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(102 82)
Velocity
1 6 2nd 1st 3rd
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(110 82)
2 9 5th 2nd 2nd
1 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 3 10 3rd 6th 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
4 11 1st 3rd 7th
4 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 5 13 4th 5th 4th
AB6 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 6 16 7th 4th 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
7 19 6th 7th 6th

16 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 MEDICINE HAT BMX AB Derek BAYRACK (16NM)
(116 51)
1 4 2nd 1st 1st
406 Club Unknown ? Tait MCLEOD 2 5 1st 2nd 2nd
2 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN
(119 41)
FXR
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(101 78)
1 3 1st 1st 1st
257 EDMONTON BMX AB Ethan ADAMS
(103 84)
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Stony Plain Bmx AB Jared HILDEBRANDT
Deviant BMX/Troy Lee Designs
3 10 3rd 3rd 4th
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
Supercamp
4 12 5th 4th 3rd
AB4X OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions, Arrow Energy Consulting, DV welding, Highridge Oilfield Services
5 17 7th 5th 5th
702 Airdrie Bmx AB Alexander TYSSEN 6 18 6th 6th 6th
AB7 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
(114 08)
7 22 8th 7th DNF:7
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
WULFSPORT Impact Construction Ltd McKay Hlavacek Architects
- ## 4th CR:10 DNS

17 to 24 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 1 4 1st 2nd 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
(101 92)
Iron Horse Energy Services
2 5 2nd 1st 2nd
AB6 Red Deer Bmx AB Regan HURLEY (24IM) 3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
844 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
(102 06)
1st - 4 1st 2nd 1st
4 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT 2nd - 3 1st 1st 1st
554 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
328 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE 4th - 7 2nd 1st 4th
276 Edmonton Bmx AB David POTTER 5th - 9 3rd 4th 2nd
5 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 6th - 10 3rd 5th 2nd
939 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 7th - 9 4th 2nd 3rd
385 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT
(104 07)
- 11 4th 3rd 4th
343 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL - 14 5th 4th 5th

30 to 39 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 4 2nd 1st 1st
N7 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 2 7 1st 4th 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM)
(116 21)
SANE Cycle
3 9 4th 2nd 3rd
9 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 4 12 5th 3rd 4th
7 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT
YESS DEVO
5 13 3rd 5th 5th

40+ Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 1 6 3rd 1st 2nd
6 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 2 8 2nd 3rd 3rd
885 St. Albert Bmx AB Nolan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
3 9 1st CR:7 1st
7 Club Unknown ? Michael DOWSON 4 12 4th 4th 4th
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 5 12 5th 2nd 5th

40+ Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 ST. ALBERT BMX AB Garth HEBERT
(113 97)
1 3 1st 1st 1st
601 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(101 29)
4 12 4th 4th 4th
328 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
657 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
1 3 1st 1st 1st
956 AIRDRIE BMX AB Gage CARSON
(100 39)
Kid Dynamite
2 6 2nd 2nd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Xander HURTEAU
(109 23)
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
YESS DEVO
1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES (13-14FC)
Crupi Green Team Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI
(103 35)
3 12 6th 3rd 3rd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS (13-14FC)
Tri-Form Concrete/GHP Canada
4 13 3rd 6th 4th
126 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
5 13 4th 4th 5th
420 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Crew Racing
6 16 5th 5th 6th

Cruiser 15 and 16 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Edmonton Bmx AB Caleb JONES (13-14MC)
Crupi Green Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
AB06 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS (13-14MC)
GHP Canada / DWs Deluxe Sammiches or Chikin
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
N2 MEDICINE HAT BMX AB Nick GAUTHIER
(102 60)
GHP Canada/ SANE Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
(102 06)
3 10 3rd 3rd 4th
N4 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 4 11 4th 4th 3rd
317 AIRDRIE BMX AB Derek BERUBE 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
Velocity
1 3 1st 1st 1st
N2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 8 2nd 4th 2nd
N8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
3 8 3rd 2nd 3rd
N4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(101 29)
4 11 4th 3rd 4th
AB6 Stony Plain Bmx AB Mike CHALMERS
Grubwear
5 15 5th 5th 5th
910 Stony Plain Bmx AB David ARMSTRONG 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 40+ Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Okotoks Bmx AB Tara SZIVA
Crew racing
3 9 3rd 3rd 3rd
750 EDMONTON BMX AB Michelle TOWER
(109 40)
4 12 4th 4th 4th

Jr. Devo Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(101 78)
1st - 3 1st 1st 1st
AB4X OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions, Arrow Energy Consulting, DV welding, Highridge Oilfield Services
2nd - 9 5th 1st 3rd
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
Supercamp
3rd - 5 2nd 2nd 1st
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Team AB, RKTL Ltd. & Catalyst LLP
4th - 11 CR:7 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
5th - 9 1st 3rd 5th
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(102 82)
Velocity
6th - 11 4th 5th 2nd
1 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 7th - 10 3rd 3rd 4th
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Team Supercamp
8th - 9 2nd 4th 3rd
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
WULFSPORT Impact Construction Ltd McKay Hlavacek Architects
- 11 3rd 4th 4th
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN - 14 4th 5th 5th

Top of Report