End of Report

Medicine Hat Grands - September 9, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 11/Sep/2017 21:15:37

FULL RESULTS

Total Entries = 562

Total Riders = 515

Pro Women (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
Pure
1st - 4 2nd 1st 1st
19 LETHBRIDGE BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N4 INDEPENDENT CAN Sabrina MILLMAN 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
N5 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Justified cultures
4th - 12 4th 4th 4th
N3 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
Crew Racing Solutions Source for Sports
5th - 15 5th 5th 5th
N4X LETHBRIDGE BMX AB Kendra ENNS - 18 6th 6th 6th

Junior Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Gear House
1 3 1st 1st 1st
N4 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
B&P cycle, YESS
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Medicine Hat Bmx AB Nicholas DOEHRING 3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Daylight Cycle
1st - 6 1st 1st 4th
612 Club Unknown ? Deven KAWA 2nd - 7 4th 2nd 1st
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert N Macs
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN - 9 2nd 4th 3rd

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
718 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON
Velocity
1 3 1st 1st 1st
416 St. Albert Bmx AB Maleah GRANNARY 2 6 2nd 2nd 2nd
691 Calgary Bmx AB Fee ZURBRIGGEN 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Maci DUECK 1 5 2nd 2nd 1st
694 EDMONTON BMX AB Eilir FINDLING 2 6 3rd 1st 2nd
418 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 3 7 1st 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Morgan ARTHUR 4 13 5th 4th 4th
666 Calgary Bmx AB Danica HERMAN 5 14 4th 5th 5th
973 Cochrane Bmx AB Anwyn BELL 6 18 6th 6th 6th

7 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Red Deer Bmx AB Harriet RUSH (5XF) 1 3 1st 1st 1st
868 ST. ALBERT BMX AB Ariana VAN LEEUWEN 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Madison BAUMUNG 3 10 3rd 3rd 4th
765 COCHRANE BMX AB Kaylie DAVIS 4 11 4th 4th 3rd
574 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 5 16 5th 5th 6th
183 STONY PLAIN BMX AB Ember THOMSEN 6 17 6th 6th 5th

7 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 EDMONTON BMX AB Quinn REILING
Crupi, Rebel Run BMX
1 3 1st 1st 1st
N3 COCHRANE BMX AB Haylee LAURELL
Timefree
2 7 2nd 2nd 3rd
N6 Calgary Bmx AB Logan LEE (6XF) 3 11 REL+2:6 3rd 2nd
N7 AIRDRIE BMX AB Frankie WIEST 4 11 3rd 4th 4th

8 Novice Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1st - 3 1st 1st 1st
N4 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE 2nd - 3 1st 1st 1st
034 COCHRANE BMX AB Zoe WITWICKI 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
N7 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 4th - 7 2nd 3rd 2nd
AB8 EDMONTON BMX AB Claire REID
Velocity
5th - 8 3rd 2nd 3rd
011 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI 6th - 11 3rd 4th 4th
116 Medicine Hat Bmx AB Angela SEHN
Sane Cycle
7th - 12 4th 5th 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC CR - 13 5th 3rd 5th
708 Stony Plain Bmx AB Kaylan ARMSTRONG - 13 4th 4th 5th
242 Stony Plain Bmx AB Emily-Rose MARSHALL - 14 5th 5th 4th

8 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH 1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Myla MOTZ
GHP
2 9 3rd 2nd 4th
N1 RED DEER BMX AB Nia FEE 3 10 5th 3rd 2nd
2 Lethbridge Bmx AB Elliot GARTSHORE
GHP Canada
4 11 4th 4th 3rd
N5 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 5 12 2nd 5th 5th

9 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
527 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 1 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
Bombshell Parts Avent Cycles 6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Calgary Bmx AB Alexia CORMIER 3 9 3rd 3rd 3rd
759 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Team Cafe Roubaix
4 12 4th 4th 4th

10 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 1 3 1st 1st 1st
N6 St. Albert Bmx AB Keyana GRANNARY 2 8 4th 2nd 2nd
N7 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY 3 11 5th 3rd 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE 4 11 3rd 4th 4th
AB6 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR 5 14 2nd 7th 5th
345 CALGARY BMX AB Trinity ROWSELL 6 17 6th 5th 6th
872 RED DEER BMX AB Aleena ST. DENNIS 7 20 7th 6th 7th

10 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 1 4 2nd 1st 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric LTd
2 7 1st 3rd 3rd
N1 CALGARY BMX AB Giuliana BREGLIANO
SAVE
3 11 7th 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Madilyn JUNEAU 4 11 3rd 4th 4th
N8 Calgary Bmx AB Jada DUECK 5 15 5th 5th 5th
AB2 Medicine Hat Bmx AB Victoria SEHN (9XF)
Sane Cycle
6 17 4th 7th 6th
N2X COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (9XF) 7 19 6th 6th 7th

11 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Crupi Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 2 9 2nd 4th 3rd
N6 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
KDM Alberta
3 10 3rd 3rd 4th
N5 Red Deer Bmx AB Olivia RUSH 4 11 7th 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Natalia REID
Velocity
5 14 4th 5th 5th
006 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU
Crew Racing Solutions
6 18 5th 7th 6th
AB8 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 7 19 6th 6th 7th

12 Novice Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 ST. ALBERT BMX AB Noelle NYKYFORUK 1st - 3 1st 1st 1st
380 OKOTOKS BMX AB Emily SZIVA (11NF) 2nd - 5 1st 2nd 2nd
458 EDMONTON BMX AB Cadence SAMENOOK
Podium Athletics
3rd - 4 2nd 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Jada WALLS 4th - 7 2nd 3rd 2nd
475 Edmonton Bmx AB Maggie BELL (11NF) 5th - 8 3rd 2nd 3rd
773 Calgary Bmx AB Emma BERRETH 6th - 10 3rd 4th 3rd
239 CALGARY BMX AB Devin POINTEN 7th - 12 4th 4th 4th
8 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS 8th - 11 4th 3rd 4th
7 St. Albert Bmx AB Deidra GRANNARY - 15 5th 5th 5th
158 Calgary Bmx AB Samantha BEST - 16 6th 5th 5th
300 RED DEER BMX AB Koda REELEDER - 17 5th 6th 6th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
YESS Devo Team Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER
GHP
2 7 2nd 2nd 3rd
N7 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 3 9 4th 3rd 2nd
N6 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD
KDM
4 12 3rd 5th 4th
N8 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 5 14 5th 4th 5th
AB7 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 6 18 6th 6th 6th

13 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Team Green Canada Alberta Devo team
1 3 1st 1st 1st
N1 CALGARY BMX AB Isabella BREGLIANO
SAVE
2 9 2nd 5th 2nd
N6 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS 3 11 4th 4th 3rd
N5 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 4 11 3rd 2nd 6th
7 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
SAVE Veterinary Emergency
5 14 6th 3rd 5th
AB8 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
Velocity
6 15 5th 6th 4th

14 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 1 3 1st 1st 1st
8 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS 2 6 2nd 2nd 2nd
428 Airdrie Bmx AB Gabrielle-Ange SAVOIE
Nakina Construction
3 9 3rd 3rd 3rd
319 Okotoks Bmx AB Isabella SHANK (13NF) 4 12 4th 4th 4th

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON 2 7 3rd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 3 8 2nd 3rd 3rd
N5 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 4 12 4th 4th 4th

16 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK 1 Club Unknown ? Makenna FOSTER (15NF)
FXR- Adrenaline Unlimited
1 3 1st 1st 1st
N6 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER
Crew Racing Solutions
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Willow POINTEN (15NF) 3 9 DNF:3 DNF:3 DNF:3

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON (15XF)
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N2 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
Crew Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
N5 Medicine Hat Bmx AB Geneva SLEZINSKY 4 12 4th 4th 4th

17 & Over Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
N5 Club Unknown ? Andrea Erin RICHTER
RPM
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 4 12 4th 4th 4th
N7 Airdrie Bmx AB Angelique BERUBE
Nakina Construction
5 15 5th 5th 5th

17 & Over Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Yvonne MCLEAN
SANE Cycle/Weddingstar/Prairie Fork
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
Gravity/Erb Const./Prairie Fork/MD Dis
3 10 3rd 3rd 4th
423 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
Phillips Excavating
4 11 4th 4th 3rd
N2 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
5 15 5th 5th 5th

5 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
479 AIRDRIE BMX AB Colton COOLS 1 4 1st 2nd 1st
413 AIRDRIE BMX AB Wesley WIEST 2 6 3rd 1st 2nd
471 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE 3 9 2nd 4th 3rd
643 St. Albert Bmx AB Hudson HAASE 4 14 6th 3rd 5th
988 EDMONTON BMX AB Mavrick KALWAJTYS 5 16 4th 5th 7th
160 Calgary Bmx AB Easton ROBERTSON 6 17 5th 6th 6th
233 ST. ALBERT BMX AB Benjamin PARDY
Inception Security Services
7 18 7th 7th 4th

5 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
731 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL 1 4 1st 1st 2nd
582 OKOTOKS BMX AB Archer SZIVA 2 5 2nd 2nd 1st
751 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
734 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
N8 CALGARY BMX AB Colton PINEAU 2nd 2nd - 7 1st 1st 5th
557 CALGARY BMX AB Reave CARRIERE 3rd 1st - 9 1st 2nd DNF:6
674 Red Deer Bmx AB Maddox HAMILTON 4th 4th - 6 3rd 1st 2nd
446 EDMONTON BMX AB Dainan JEWELL 5th 3rd - 5 2nd 2nd 1st
114X OKOTOKS BMX AB Kale HAMILTON 6th 4th - 10 2nd 2nd 6th
5 CALGARY BMX AB Isaiah ROWSELL 7th 3rd - 10 3rd 4th 3rd
208 Club Unknown ? Jackson RICHTER
RPM
8th 2nd - 6 2nd 3rd 1st
680 EDMONTON BMX AB Carson ROCQUE 5th - 9 3rd 3rd 3rd
3 Club Unknown ? George Kian FEE 5th - 10 4th 4th 2nd
321 Okotoks Bmx AB Jaxson CLEROUX 6th - 11 4th 3rd 4th
114 COCHRANE BMX AB Madden MURRAY 6th - 12 5th 5th 2nd
6 Medicine Hat Bmx AB Sully WILCOX - - 12 5th 4th 3rd
175 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS - - 14 4th 5th 5th
129 Calgary Bmx AB Justus CORMIER - - 15 6th 5th 4th
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel HODGSON - - 15 5th 6th 4th
626 Calgary Bmx AB William MEYNIN - - 17 6th 6th 5th

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 1 3 1st 1st 1st
N6 Medicine Hat Bmx AB Liam GIESBRECHT 2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 3 12 3rd 4th 5th
N4 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Part Avent Cycle
4 13 7th 3rd 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN 5 13 4th 5th 4th
822 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER
Willy's Wrenching
6 18 5th 6th 7th
O4 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT 7 21 6th 7th 8th
N7 Red Deer Bmx AB Oliver NELSON 8 22 8th 8th 6th

7 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
927 Calgary Bmx AB Tietjen CORMIER 1st - 3 1st 1st 1st
585 Club Unknown ? Colby RUCKABER 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
409 St. Albert Bmx AB Ryder WALSH 3rd - 12 4th 4th 4th
253 Stony Plain Bmx AB Henry FERLAND 4th - 10 3rd 4th 3rd
650 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 5th - 3 1st 1st 1st
607 Stony Plain Bmx AB Declan ARMSTRONG 6th - 9 2nd 3rd 4th
268 COCHRANE BMX AB Logan DIEGEL 7th - 8 4th 2nd 2nd
162 OKOTOKS BMX AB Jace MOUNKES 8th - 12 3rd 6th 3rd
583 COCHRANE BMX AB Eli ROSS - 15 5th 3rd 7th
12 MEDICINE HAT BMX AB Luke JOHNSTON - 17 6th 6th 5th
234 Edmonton Bmx AB Parker NELSON - 17 6th 5th 6th
006 LETHBRIDGE BMX AB Bryson VANDERVEEN - 18 5th 5th 8th
739 AIRDRIE BMX AB Nolan COLBY - 19 7th 7th 5th
10 STONY PLAIN BMX AB Kailem CHALMERS
Grub Wear
- 20 7th 7th 6th
11 CALGARY BMX AB Dryden FRASER - 23 8th 8th 7th

7 Intermediate Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
10 Medicine Hat Bmx AB Chase DROESKE 1st - 3 1st 1st 1st
N6 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS
Bombshell Parts / Avent Cycles; and Racing for Autism
2nd - 3 1st 1st 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 3rd - 10 3rd 5th 2nd
4 EDMONTON BMX AB Toby DUBBELDAM 4th - 7 2nd 2nd 3rd
2 ST. ALBERT BMX AB Brody PARDY
Inception Security Services
5th - 13 2nd 7th 4th
8 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
Kid Dynamite
6th - 11 3rd 4th 4th
6 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 7th - 11 5th 3rd 3rd
923 Cochrane Bmx AB Enzo FERNANDEZ
Tanya Fernandez
8th - 13 6th 2nd 5th
7 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL
Canadian Commercial Cleaning
- 14 4th 4th 6th
3 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK - 15 4th 3rd 8th
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH - 16 7th 7th 2nd
536 OKOTOKS BMX AB Blaze CROWE - 16 5th 5th 6th
6X EDMONTON BMX AB Blake POTTER
Supercamp
- 17 6th 6th 5th
196 AIRDRIE BMX AB Cullen WEIR - 21 8th 6th 7th
743 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR - 23 8th 8th 7th
05 EDMONTON BMX AB Ryder SCHMIDT - 23 7th 8th 8th

7 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Gage CARSON
Kid Dynamite
1 4 2nd 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD 2 7 3rd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 3 7 1st 3rd 3rd
N2 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU (6XM)
Kid Dynamite Alberta
4 14 4th 5th 5th
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
Robyn Darling - The Place To Mortgage
5 16 6th 6th 4th
N4 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
Impact Nutrition
6 16 5th 4th 7th
AB6 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 7 20 7th 7th 6th

8 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
405 Medicine Hat Bmx AB Chase SMYTH 1st - 3 1st 1st 1st
573 Red Deer Bmx AB Hudson HAMILTON 2nd - 10 3rd 3rd 4th
5 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
515 Club Unknown ? Charlie ENGLAND 4th - 11 2nd 7th 2nd
O54 Medicine Hat Bmx AB Kaeden BELL
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
5th - 13 4th 4th 5th
8 CALGARY BMX AB Jayden DOUCETTE 6th - 10 4th 3rd 3rd
21 Club Unknown ? Carter STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
7th - 5 2nd 1st 2nd
665 OKOTOKS BMX AB Dylan THOMAS
Crew Racing Solutions
8th - 4 1st 2nd 1st
982 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF - 15 6th 5th 4th
11 MEDICINE HAT BMX AB Riley MCKINLEY - 15 5th 4th 6th
9 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- 16 5th 5th 6th
922 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE - 17 6th 6th 5th
467 Airdrie Bmx AB Caleb BERUBE
Nakina Construction
- 20 7th 6th 7th
077 INDEPENDENT CAN Wolfgang ASQUIN - 21 7th 7th 7th

8 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
959 CALGARY BMX AB Brodie PINEAU 1st 1st - 3 1st 1st 1st
N7 AIRDRIE BMX AB Marcus Milan ADAMCHUK
B&P
2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
1 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON 3rd 3rd - 8 2nd 4th 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Ewan THOMSON
Crew Racing
4th 2nd - 4 1st 1st 2nd
6 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU 5th 4th - 10 5th 3rd 2nd
13 CALGARY BMX AB Christian ROWSELL 6th 2nd - 9 3rd 2nd 4th
317 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 7th 4th - 11 3rd 4th 4th
2 St. Albert Bmx AB Keegan GRANNARY 8th 3rd - 6 1st 2nd 3rd
4 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 5th - 7 4th 2nd 1st
7 EDMONTON BMX AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
5th - 11 5th 3rd 3rd
225 OKOTOKS BMX AB Thomas SEIBERT
Crew Racing
6th - 9 2nd 4th 3rd
3 EDMONTON BMX AB Brody ARTHUR 6th - 11 3rd 3rd 5th
642 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR - - 14 4th 5th 5th
12 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - - 15 6th 5th 4th
11 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY - - 15 4th 6th 5th
872 Edmonton Bmx AB Liam HUNTER - - 16 5th 5th 6th
O6 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY - - 18 6th 6th 6th

8 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Cochrane Bmx AB Nathan Joshua VLAHAKIS 1 4 2nd 1st 1st
N4 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 2 9 4th 3rd 2nd
N2 STONY PLAIN BMX AB Chase ARANEDA 3 10 1st 2nd 7th
N8 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 4 11 3rd 4th 4th
N5 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY 5 13 5th 5th 3rd
5 AIRDRIE BMX AB Grady POTTER 6 18 6th 6th 6th
AB8 ST. ALBERT BMX AB Nathan NYKYFORUK
Acceleration Auto
7 19 7th 7th 5th

9 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
731 AIRDRIE BMX AB Evan LEADBEATER 1st 1st - 3 1st 1st 1st
860 Cochrane Bmx AB Lincoln GIGGS 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
788 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN 3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
563 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 4th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
575X CALGARY BMX AB Jack PURDY 5th 3rd - 13 7th 4th 2nd
153 Airdrie Bmx AB Graeson EBBINGHOFF 6th 4th - 7 1st 4th 2nd
O13 Okotoks Bmx AB Finn HAMILTON
Crew Racing Solutions
7th 3rd - 10 2nd 5th 3rd
371 EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD 8th 4th - 10 4th 2nd 4th
473 Cochrane Bmx AB Blade BELL 5th - 8 3rd 2nd 3rd
9 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT 5th - 10 3rd 4th 3rd
575 Airdrie Bmx AB Christopher MEEKS 6th - 9 4th 1st 4th
123 Medicine Hat Bmx AB Easton GAUTHIER 6th - 14 4th 6th 4th
201 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER - - 14 6th 3rd 5th
12 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX - - 14 3rd 6th 5th
226 MEDICINE HAT BMX AB Greg ORAM
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
- - 14 5th 3rd 6th
727 St. Albert Bmx AB Jacob BLACKBURN - - 15 5th 5th 5th
11 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - - 17 6th 5th 6th
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU - - 18 6th 6th 6th
423 Club Unknown ? Reiss CHALLONER - - 19 5th 7th 7th

9 Intermediate Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 St. Albert Bmx AB Cameron KUZMA 1st 1st - 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
1 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY 3rd 2nd - 7 3rd 3rd 1st
9 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
KDM Alberta
4th 2nd - 9 2nd 3rd 4th
822 Cochrane Bmx AB Bruno FERNANDEZ
Tanya Fernandez
5th 3rd - 12 3rd 4th 5th
232 STONY PLAIN BMX AB Brady BATEMAN 6th 4th - 10 5th 3rd 2nd
3 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 7th 4th - 12 4th 5th 3rd
471 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 8th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 5th - 7 4th 1st 2nd
02 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P
5th - 8 1st 4th 3rd
474 STONY PLAIN BMX AB Jack HOOK 6th - 7 3rd 2nd 2nd
5 Calgary Bmx AB Maxwell LEE 6th - 10 2nd 2nd 6th
12 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH - - 14 5th 5th 4th
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
- - 15 6th 5th 4th
10 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON - - 16 5th 6th 5th
4X COCHRANE BMX AB Cohen CHRISTENSEN - - 16 6th 4th 6th
6 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY - - 16 4th 6th 6th
289 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER - - 18 6th 7th 5th
O7 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN - - 20 7th 6th 7th

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Finnian MCNAMARA
United Cycle
1 4 1st 1st 2nd
N1 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
Crupi, Rebel Run BMX
2 5 2nd 2nd 1st
N7 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL
Timefree
3 10 4th 3rd 3rd
N5 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 4 15 5th 6th 4th
N6 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS 5 15 3rd 4th REL+2:8
429 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services
6 16 6th 5th 5th

10 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
42 Club Unknown ? Logan STUART
Vic's Excavating - Regina, SK
1st - 3 1st 1st 1st
890 RED DEER BMX AB Van ROBINSON 2nd - 5 2nd 2nd 1st
12 Medicine Hat Bmx AB Riley BANNICK
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
3rd - 5 1st 2nd 2nd
426 Calgary Bmx AB Eric LEEDS 4th - 7 2nd 3rd 2nd
767 Calgary Bmx AB Cole EGAN 5th - 7 3rd 1st 3rd
11 Cochrane Bmx AB Ronin RATTAI 6th - 11 4th 4th 3rd
789 COCHRANE BMX AB Nathan HILL 7th - 13 4th 5th 4th
327 COCHRANE BMX AB Hudson BASSENDOWSKI 8th - 10 3rd 3rd 4th
795 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH - 14 5th 4th 5th
284 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN - 16 5th 5th 6th
16 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN - 19 6th 6th CR:7

10 Intermediate Male (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
23 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 1st 1st - 3 1st 1st 1st
17X CALGARY BMX AB Jackson VANDERVEEN 2nd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
3 AIRDRIE BMX AB William POWLAN 3rd 1st - 5 1st 2nd 2nd
8 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 4th 2nd - 3 1st 1st 1st
SK1 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 5th 3rd - 6 1st 4th 1st
11 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
Factory bombshell
6th 4th - 13 5th 4th 4th
6X EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 7th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
13 MEDICINE HAT BMX AB Colby MOTZ
GHP
8th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
819 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT 5th - 7 4th 1st 2nd
3X ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME 5th - 7 2nd 2nd 3rd
10 EDMONTON BMX AB Parker HOCHREITER 6th - 9 2nd 3rd 4th
249 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG 6th - 10 2nd 5th 3rd
688 CALGARY BMX AB Jaden POHL 7th - 8 3rd 1st 4th
6 OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS
Crew Racing
7th - 13 5th 3rd 5th
158 EDMONTON BMX AB Jairen DOUCETTE DNF:8 - 12 3rd 6th 3rd
17 MEDICINE HAT BMX AB Dylan MCKINLEY DNS - 10# 4th 2nd 4th
25 MEDICINE HAT BMX AB Jacob JOHNSTON - - 14 5th 6th 3rd
216 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA - - 14 5th 4th 5th
18 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING - - 14 4th 5th 5th
22 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF - - 14 4th 4th 6th
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE - - 16 6th 5th 5th
04 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - - 17 6th 5th 6th
O10 AIRDRIE BMX AB Noah HASSELBERG
KDM Apparel
- - 18 6th 6th 6th
18X LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON - - 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Crupi Team Green Canada
1st - 3 1st 1st 1st
N2 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI
Bombshell Advent Cycle
2nd - 5 1st 2nd 2nd
N4 Club Unknown ? Nico DIAZ 3rd - 6 2nd 1st 3rd
N6 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 4th - 8 3rd 4th 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
Podium Athletics
5th - 9 2nd 3rd 4th
N5 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Bombshell Parts Avent Cycles
6th - 8 4th 2nd 2nd
5 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS
OTB
7th - 12 3rd 5th 4th
7 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN 8th - 13 4th 6th 3rd
AB8 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA - 13 5th 3rd 5th
O12 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT
Crew Racing Solutions
- 15 5th 5th 5th
O5 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
Kid Dynamite
- 16 6th 4th 6th
7X LETHBRIDGE BMX AB Noah GARTSHORE
GHP Canada
- 18 6th 6th 6th

11 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
259 Calgary Bmx AB Nathan BEST 1 4 1st 1st 2nd
771 Stony Plain Bmx AB Ty HOOPLE 2 6 3rd 2nd 1st
812 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 3 8 2nd 3rd 3rd
164 STONY PLAIN BMX AB Trystin RICE 4 12 4th 4th 4th

11 Intermediate Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
771 Edmonton Bmx AB Ethan HUNTER 1st 2nd - 3 1st 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB David MEYNIN 2nd 1st - 4 1st 2nd 1st
5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
3rd 1st - 8 2nd 4th 2nd
16 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction Inc.
4th 4th - 6 2nd 3rd 1st
869 RED DEER BMX AB Marco Antonio CERICOS
Velox Contracting
5th 3rd - 6 2nd 1st 3rd
3 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
6th 2nd - 5 1st 2nd 2nd
10 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
Form Worx
7th 4th - 8 3rd 3rd 2nd
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER 8th 3rd - 7 3rd 1st 3rd
764 Medicine Hat Bmx AB Keon COULOMBE
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
5th - 10 4th 2nd 4th
7 Club Unknown ? Graeson ABEL 5th - 11 3rd 5th 3rd
13 Airdrie Bmx AB Chase REVES 6th - 12 4th 4th 4th
664 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 6th - 15 4th 7th 4th
9 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD - - 15 5th 5th 5th
03 OKOTOKS BMX AB Jordan CHIBRY
Crew Racing Solutions
- - 16 6th 5th 5th
06 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS - - 16 5th 6th 5th
O1 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Crew Racing
- - 16 7th 3rd 6th
6 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD - - 16 6th 4th 6th
O5 Okotoks Bmx AB Colin FISHER
Crew Racing Solutions
- - 17 5th 6th 6th
07 STONY PLAIN BMX AB Tristan WHITE - - 19 6th 6th 7th

11 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
W2 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
N3 CALGARY BMX AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N8 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 3rd - 5 1st 3rd 1st
N4 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 4th - 8 2nd 4th 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
5th - 7 3rd 1st 3rd
N6 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT
Bike Bros
6th - 9 4th 2nd 3rd
7 RED DEER BMX AB Shayne HALL 7th - 10 3rd 3rd 4th
10 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
Sapouto
- 13 4th 4th 5th
04 RED DEER BMX AB Taylor BOLL - 14 5th 5th 4th

12 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
6 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON 1 5 2nd 2nd 1st
484 Medicine Hat Bmx AB Connor HAUCK 2 6 3rd 1st 2nd
542 Calgary Bmx AB Kevin CLARKE 3 12 5th 4th 3rd
959 Cochrane Bmx AB Austin LAROCQUE 4 12 1st 5th 6th
701 STONY PLAIN BMX AB Michael TSCHUMA 5 14 4th 6th 4th
7 CALGARY BMX AB Devan FRASER 6 14 6th 3rd 5th

12 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
KDM Alberta
1st - 6 2nd 3rd 1st
O2 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN 2nd - 5 2nd 1st 2nd
210 Calgary Bmx AB James SMITH 3rd - 4 1st 2nd 1st
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
4th - 9 5th 1st 3rd
7 Medicine Hat Bmx AB Noah SEHN
Sane Cycle
5th - 11 3rd 5th 3rd
8 LETHBRIDGE BMX AB Devin VANDERVEEN 6th - 10 4th 2nd 4th
15 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 7th - 9 3rd 4th 2nd
6 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI 8th - 11 1st 6th 4th
19 OKOTOKS BMX AB Garret COMMANDEUR
Crew Racing Solutions
- 12 4th 3rd 5th
16 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD - 16 6th 5th 5th
835 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA - 17 7th 4th 6th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL - 18 6th 6th 6th
21 COCHRANE BMX AB Colby CARDWELL - 19 5th 7th 7th

12 Expert Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
YESS DEVO
1st - 4 1st 1st 2nd
N5 AIRDRIE BMX AB Atley CARSON
Kid Dynamite
2nd - 9 4th 2nd 3rd
O5 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
3rd - 9 3rd 5th 1st
906 RED DEER BMX AB Jack WELIKOKLAD
Daylight
4th - 10 3rd 4th 3rd
N8 COCHRANE BMX AB Luke CHRISTENSEN 5th - 11 4th 3rd 4th
N6 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
Crew Racing Solutions
6th - 7 1st 2nd 4th
2 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 7th - 11 6th 3rd 2nd
N4 Calgary Bmx AB Tristan STOREY
ghp canada
REL+2 - 4 2nd 1st 1st
AB7 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Crew Racing
- 13 2nd 6th 5th
4 Airdrie Bmx AB Alexander FRANCOIS
Ralphs Motorsports
- 14 5th 4th 5th
760 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK - 17 5th 6th 6th
8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN
Crew Racing Solutions
- 18 7th 5th 6th
18 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON - 20 6th 7th 7th

13 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
322 CALGARY BMX AB Max CHALLONER 1st - 10 3rd 5th 2nd
3 Calgary Bmx AB Owen FRANK 2nd - 3 1st 1st 1st
6 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 3rd - 8 1st 3rd 4th
4 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 4th - 7 4th 2nd 1st
01 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Form Worx
5th - 9 5th 2nd 2nd
5 Club Unknown ? Creston HENDERSON 6th - 10 2nd 3rd 5th
SK 1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR- Adrenaline Unlimited
7th - 10 3rd 4th 3rd
O6 Club Unknown ? Jared ADAM 8th - 6 2nd 1st 3rd
04 ST. ALBERT BMX AB James PETRIE - 13 4th 5th 4th
10 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY - 14 5th 4th 5th

13 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY
Yess BMX
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Crupi Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
3 10 4th 3rd 3rd
N8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada Alberta Devo Team
4 11 3rd 4th 4th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
5 17 6th 6th 5th
1 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA
Crew Racing
6 17 5th 5th 7th
14 Medicine Hat Bmx AB Isaiah SEHN
Sane Cycle
7 20 7th 7th 6th

14 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
726 AIRDRIE BMX AB Jaxon WALLS 1 3 1st 1st 1st
940 Calgary Bmx AB Gavin ALEXANDER 2 6 2nd 2nd 2nd
11 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE (13NM)
Crew Racing
3 10 4th 3rd 3rd
810 Medicine Hat Bmx AB Nolan GRAVES (13NM) 4 11 3rd 4th 4th

14 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 ST. ALBERT BMX AB Logan STARLING
CJS Oilfield
1 4 1st 1st 2nd
222 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT 2 5 2nd 2nd 1st
7 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
Parasport Science
3 11 3rd 5th 3rd
9 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI 4 11 4th 3rd 4th
4 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt
5 16 5th 6th 5th
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
6 19 8th 4th 7th
2 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM 7 20 7th 7th 6th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 8 22 6th 8th 8th

14 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
AB Team, Catalyst LLP & Rob Knight Truck Lines Ltd.
1st - 3 1st 1st 1st
N8 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 2nd - 4 2nd 1st 1st
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
Crew Racing Solutions
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity
4th - 7 2nd 3rd 2nd
N7 Airdrie Bmx AB Matthew PRIMEAU
Team Supercamp
5th - 10 1st 5th 4th
125 RED DEER BMX AB William WELIKOKLAD
Daylight
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 7th - 10 3rd 4th 3rd
10 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS 8th - 14 4th 6th 4th
04 ST. ALBERT BMX AB Owen FEDYNIAK
Joe's Bikes and other Delights
- 15 6th 4th 5th
1 Okotoks Bmx AB Mason CLEROUX
Crew racing solutions
- 15 5th 5th 5th
AB8 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
KDM
- 15 5th 2nd REL+2:8

15 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 Club Unknown ? Miles COLE 1 3 1st 1st 1st
8 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Crew Racing
2 11 2nd 7th 2nd
SK 2 GLOBE BMX RACEWAY SK Deklan VELTKAMP
Team Saskatchewan
3 11 5th 2nd 4th
7 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
Crew Racing Solutions
4 14 6th 3rd 5th
686 Medicine Hat Bmx AB Jack HAGARTY 5 15 4th 5th 6th
9 EDMONTON BMX AB Adam MAHON 6 16 7th 6th 3rd
288 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK 7 18 3rd 8th 7th
408 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER
Crew Racing Solutions
8 20 8th 4th 8th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
3 LETHBRIDGE BMX AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta/Avent Bombshell
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
3 10 3rd 3rd 4th
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI 4 14 5th 4th 5th
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
5 15 4th 8th 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR
Crew Racing Solutions
6 19 7th 6th 6th
04 RED DEER BMX AB Zachary REPP 7 19 6th 5th 8th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
8 22 8th 7th 7th

16 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
Supercamp
1st - 7 2nd 1st 4th
257 EDMONTON BMX AB Ethan ADAMS
Podium
2nd - 5 2nd 2nd 1st
N8 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Impact Const
3rd - 5 1st 3rd 1st
702 Airdrie Bmx AB Alexander TYSSEN 4th - 8 4th 2nd 2nd
10 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN
Crew Racing Solutions
5th - 11 4th 4th 3rd
SK1 Club Unknown ? Tait MCLEOD
Team Sask
6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB4T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
CREW RACING SOLUTIONS Arrow Energy Consulting DV Welding
7th - 4 1st 1st 2nd
AB 7 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
Straight Up Erectors.
- 11 3rd 4th 4th
4 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE (16IM)
Crew Racing
- 15 5th 5th 5th

17 to 24 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Okotoks Bmx AB Colton KROON
CREW RACING, Okotoks
1 3 1st 1st 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Brian JOHNSON 2 7 2nd 3rd 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
Iron Horse Energy Services
3 9 4th 2nd 3rd
N6 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 4 11 3rd 4th 4th

25 to 29 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
186 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
Avent Bombshell
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON
Gear House
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM)
SANE Cycle
3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 MEDICINE HAT BMX AB Andrew MOTZ
GHP
1st - 5 2nd 2nd 1st
554 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
2nd - 4 1st 1st 2nd
844 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
Rival Racing Devo Canada
3rd - 5 3rd 1st 1st
328 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE
Farmland Investment Services
4th - 7 1st 3rd 3rd
535 Club Unknown ? Stephen ENGLAND 5th - 10 5th 3rd 2nd
276 Edmonton Bmx AB David POTTER 6th - 9 4th 2nd 3rd
939 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY 7th - 12 3rd 4th 5th
956 Calgary Bmx AB Frederick BEST 8th - 10 2nd 4th 4th
327 AIRDRIE BMX AB Cody HANSEN - 13 4th 5th 4th
385 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 16 5th 6th 5th
343 Stony Plain Bmx AB Joshua MARSHALL - 17 6th 5th 6th
4 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT - 18 DNF:6 DNF:6 DNF:6

30 to 39 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
Crew Racing
1 3 1st 1st 1st
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 2 7 2nd 3rd 2nd
933 OKOTOKS BMX AB Trent BATCHELOR 3 8 3rd 2nd 3rd
N3 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH 4 14 6th 4th 4th
N2 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING 5 15 4th 6th 5th
AB5 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 6 16 5th 5th 6th
9 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT 7 21 DNF:7 DNF:7 DNF:7

40+ Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
Anvil Digital
1st - 3 1st 1st 1st
7 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 2nd - 4 1st 1st 2nd
O39 Okotoks Bmx AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions Inc
3rd - 9 2nd 3rd 4th
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 4th - 7 2nd 2nd 3rd
969 STONY PLAIN BMX AB Mike CHALMERS
Grub Wear
5th - 8 4th 2nd 2nd
6 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 6th - 9 3rd 3rd 3rd
AB7 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing
7th - 8 3rd 4th 1st
5 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS - 13 5th 4th 4th
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Team Cafe Roubaix
- 14 4th 5th 5th

40+ Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 AIRDRIE BMX AB Brent CRONK 1 4 1st 1st 2nd
N8 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2 8 2nd 2nd 4th
N6 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
Velocity
3 13 4th 8th 1st
N4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 4 13 3rd 7th 3rd
AB5 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 5 16 5th 4th 7th
3 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
United Cycle/Yess
6 17 6th 6th 5th
AB3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
Ghp Canada
7 18 7th 5th 6th
328 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 8 19 8th 3rd 8th

Cruiser 10 to 12 Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
YESS DEVO
1st - 4 1st 2nd 1st
N2 Calgary Bmx AB Tristan STOREY
ghp canada
2nd - 4 1st 1st 2nd
N1X AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
YESS Devo Team Alberta Devo Team
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
N2X EDMONTON BMX AB Delaney JONES (13-14FC)
Crupi Team Green Canada Alberta Devo team
4th - 4 2nd 1st 1st
N4 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 5th - 7 2nd 2nd 3rd
657 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL (9CM)
Timefree
6th - 13 5th 3rd 5th
N5 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
7th - 12 4th 4th 4th
N8 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
Crew Racing
8th - 12 3rd 5th 4th
3 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU (9CM) - 14 4th 4th 6th
N3 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI - 16 6th CR:7 3rd
633 CALGARY BMX AB Devan FRASER - 18 5th 6th CR:7

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Team Green Canada Alberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
2 6 2nd 2nd 2nd
107 Okotoks Bmx AB Jordan ROCHELEAU (15-16MC) - ## 3rd CR:5 DNS

Cruiser 30 to 39 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1st - 5 3rd 1st 1st
N1 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Trevor HALLWOOD 3rd - 10 4th 3rd 3rd
N3 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
Rival Racing Devo Canada
4th - 7 1st 3rd 3rd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER
GHP
5th - 4 2nd 1st 1st
200 Club Unknown ? Mike HART 6th - 9 5th 2nd 2nd
936 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA 7th - 10 2nd 4th 4th
N2 Airdrie Bmx AB Derek BERUBE
Nakina Construction
- 12 3rd 4th 5th
AB4 EDMONTON BMX AB Adam KNIGHT - 13 DNF:4 DNF:5 DNF:4

Cruiser 40+ Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 1st - 5 1st 2nd 2nd
N1 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 2nd - 9 2nd 6th 1st
N4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
Velocity
3rd - 3 1st 1st 1st
N2 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 4th - 8 2nd 2nd 4th
N1X LETHBRIDGE BMX AB Christopher FERGUSON
Ghp Canada
5th - 7 3rd 1st 3rd
N5 Red Deer Bmx AB Greg NELSON 6th - 9 3rd 4th 2nd
N2X CALGARY BMX AB Marco BREGLIANO
SAVE
7th - 11 5th 3rd 3rd
N7 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 8th - 11 4th 3rd 4th
AB3 Medicine Hat Bmx AB Josh SEHN
Sane Cycle
- 13 4th 4th 5th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Mike CHALMERS
Grub Wear
- 16 5th 5th 6th
N3X LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
Anvil Digital
- 18 7th 6th 5th
N3T OKOTOKS BMX AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions Inc
- 18 6th 5th 7th
679 Okotoks Bmx AB Steve MYSEK
Alberta Interlake Games
- 19 6th 7th 6th
N5X STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG - 22 8th 7th 7th
14 INDEPENDENT CAN Brad WILSON - 23 7th 8th 8th

Cruiser 30 to 39 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
N3 RED DEER BMX AB Christy ST. DENNIS 2 6 2nd 2nd 2nd
218 EDMONTON BMX AB Lindsay PEARSON
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
N4 AIRDRIE BMX AB Amanda COLBY 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40+ Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W3 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Club Unknown ? Erin FRANK 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Nicole LEVESQUE 3 11 5th 3rd 3rd
N3 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA
Crew Racing
4 12 3rd 4th 5th
N2 Club Unknown ? Lori SMITH
The Bike Doctor
5 13 4th 5th 4th
994 Calgary Bmx AB Ann-Cay ZURBRIGGEN 6 18 6th 6th 6th
N5 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 7 22 7th 8th 7th
881 EDMONTON BMX AB Vanessa POTTER 8 23 8th 7th 8th

Jr. Devo Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
AB4T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
CREW RACING SOLUTIONS Arrow Energy Consulting DV Welding
2nd - 5 1st 3rd 1st
N8 CALGARY BMX AB Adam HOSIE
Impact Const
3rd - 9 2nd 2nd 5th
N4 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
Supercamp
4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
Crew Racing Solutions
5th - 7 3rd 1st 3rd
3 Club Unknown ? Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta
6th - 12 3rd 5th 4th
N2 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Team Alberta
7th - 9 4th 3rd 2nd
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Team Alberta
8th - 14 6th 5th 3rd
N7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
Supercamp
- 14 4th 6th 4th
AB2 Edmonton Bmx AB Kaileb TORRIE
Team Alberta
- 15 5th 4th 6th
AB3 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP - 15 5th 4th 6th
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
- 17 6th 6th 5th

Jr. Devo Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
N8 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Team Alberta
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report