End of Report

Cochrane Provincial #2 - June 25, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Jun/2017 19:46:57

FULL RESULTS

Total Entries = 560

Total Riders = 514

Pro Women (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
(101 31)
Pure Bicycles
1st - 3 1st 1st 1st
87 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Daylight Cycle Co.
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N4 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 3rd - 9 3rd 3rd 3rd
N04 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and Macs
- 12 4th 4th 4th

Junior Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
Gear house
1st - 4 1st 1st 2nd
N04 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle YESS Alberta Provincial Team
2nd - 7 3rd 3rd 1st
712 Club Unknown ? Jesse KALBFLEISH
Alpha factory
3rd - 9 2nd 2nd 5th
328 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
(102 04)
4th - 11 4th 4th 3rd
AB 7 Medicine Hat Bmx AB Nicholas DOEHRING - 14 5th 5th 4th

Elite Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 Club Unknown ? Deven KAWA 1st - 10 2nd 5th 3rd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 2nd - 5 3rd 1st 1st
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
(117 92)
3rd - 5 1st 2nd 2nd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
(117 08)
FXR
4th - 11 4th 3rd 4th
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
(103 34)
Bert & Macs
- 14 5th 4th 5th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
053 AIRDRIE BMX AB Coral BURT
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
718 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON
(100 11)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
779 MEDICINE HAT BMX AB Haven WARD
(117 19)
3 10 3rd 3rd 4th
691 Calgary Bmx AB Fee ZURBRIGGEN 4 11 4th 4th 3rd

6 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Calgary Bmx AB Logan LEE 1 3 1st 1st 1st
AB2 Calgary Bmx AB Maci DUECK 2 6 2nd 2nd 2nd
666 CALGARY BMX AB Danica HERMAN
(111 48)
3 10 4th 3rd 3rd
418 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 4 11 3rd 4th 4th
021 LETHBRIDGE BMX AB Madysen BATES
(112 10)
country landscape
5 17 5th 5th 7th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 6 19 7th 7th 5th
646 COCHRANE BMX AB Eva BOMBARD
(118 03)
7 22 8th 8th 6th
579 COCHRANE BMX AB Khloe PARKS
(115 61)
8 22 6th 6th CR:10

7 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST 1 3 1st 1st 1st
574 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Madison BAUMUNG 3 9 3rd 3rd 3rd
765 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 1st - 3 1st 1st 1st
4 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 2nd - 8 2nd 2nd 4th
8 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 3rd - 7 3rd 3rd 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Claire REID
(101 55)
Velocity
4th - 8 3rd 2nd 3rd
AB7 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC
(109 78)
5th - 10 4th 4th 2nd
011 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI 6th - 12 5th 4th 3rd
620 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 7th - 10 2nd 3rd 5th
057 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE 8th - 4 1st 1st 2nd
9 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
(112 09)
country landscape
- 13 4th 5th 4th
116 MEDICINE HAT BMX AB Angela SEHN
(119 15)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
- 16 5th 6th 5th
708 STONY PLAIN BMX AB Kaylan ARMSTRONG - 17 6th 5th 6th

8 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Nia FEE
(102 26)
1 3 1st 1st 1st
N1X EDMONTON BMX AB Quinn REILING (7XF)
Crupi Green Team
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL (7XF)
TimeFree Inc.
3 10 3rd 3rd 4th
2 LETHBRIDGE BMX AB Elliot GARTSHORE
(103 40)
GHP
4 11 4th 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Emily PRIDDLE
(114 61)
5 15 5th 5th 5th

9 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
527 CALGARY BMX AB Kate LEEDS 1 4 1st 2nd 1st
N2 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG 2 5 2nd 1st 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN
(105 60)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
3 11 3rd 4th 4th
N3 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
6D Helmets
4 12 6th 3rd 3rd
759 COCHRANE BMX AB Leah RICHTER
(118 72)
Cafe Roubaix
5 15 4th 5th 6th
028 CALGARY BMX AB Alexia CORMIER 6 16 5th 6th 5th

10 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 1 3 1st 1st 1st
4 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(109 77)
2 6 2nd 2nd 2nd
872 Club Unknown ? Aleena ST. DENNIS 3 9 3rd 3rd 3rd
345 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL - ## CR:6 DNS DNS

10 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 1 3 1st 1st 1st
N1 Calgary Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3 11 5th 3rd 3rd
N5 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 4 11 3rd 4th 4th
N6 Calgary Bmx AB Jada DUECK 5 14 4th 5th 5th
N8 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
United Cycle
6 18 6th 6th 6th

11 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Team Green Crupi
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Mackenzie WORBECK
(102 38)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
(101 54)
Velocity
4 13 5th 4th 4th
N4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
KDM Alberta
5 14 4th 5th 5th
AB8 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 6 19 6th 6th 7th
N6 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 7 20 7th 7th 6th

12 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(110 60)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 St. Albert Bmx AB Noelle NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
2nd - 5 2nd 1st 2nd
458 EDMONTON BMX AB Cadence SAMENOOK
(107 25)
3rd - 4 1st 2nd 1st
5 AIRDRIE BMX AB Jada WALLS 4th - 6 2nd 2nd 2nd
380 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA (11NF) 5th - 9 3rd 3rd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS
(119 08)
6th - 12 4th 4th 4th
4X COCHRANE BMX AB Tasha STEPHENS (11NF) 7th - 9 3rd 3rd 3rd
158 CALGARY BMX AB Samantha BEST
(112 93)
- 13 4th 5th 4th
300 RED DEER BMX AB Koda REELEDER
(102 44)
- 14 5th 4th 5th

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
(100 18)
Yess
1 3 1st 1st 1st
N4 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
6D Helmets
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 3 10 4th 3rd 3rd
AB5 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
KDM
4 11 3rd 4th 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
(100 43)
Velocity Cycle.
1 3 1st 1st 1st
319 OKOTOKS BMX AB Isabella SHANK
(101 84)
2 6 2nd 2nd 2nd
005 CALGARY BMX AB Morgan ZIMMERMANN
SAVE (Southern Alberta Veterinary Emergency)
- ## CR:5 DNS DNS

13 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
1 5 3rd 1st 1st
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
2 9 1st 6th 2nd
N8 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(100 72)
Velocity
3 10 2nd 3rd 5th
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
GHP Canada
4 11 4th 4th 3rd
N7 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
Crew Racing Solutions
5 11 5th 2nd 4th
7 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Save
6 17 6th 5th 6th

14 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri Form Concrete and GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 2 6 2nd 2nd 2nd
7 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 3 10 4th 3rd 3rd
3 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 11 3rd 4th 4th
8 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS
(119 09)
5 15 5th 5th 5th
428 AIRDRIE BMX AB Gabrielle-Ange SAVOIE
(119 12)
6 18 6th 6th 6th
949 EDMONTON BMX AB Samantha HALLGREN
(118 45)
7 21 7th 7th 7th

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
United Cycle
1 5 2nd 2nd 1st
N4 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT
(101 69)
Bike Bros/Schmano
2 5 1st 1st 3rd
N2 AIRDRIE BMX AB Alexandra REEVE
(100 19)
United Cycle
3 9 3rd 4th 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 4 11 4th 3rd 4th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Team Alberta & Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(100 74)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV VOLVO EDMONTON PODIUM ATHLETICS
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
Yess Devo
4 12 4th 4th 4th

16 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK 1 Club Unknown ? Makenna FOSTER (15NF)
FXR
1 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (15NF)
Calgary Race Team
2 7 3rd 2nd 2nd
N8 OKOTOKS BMX AB Paige MOLDENHAUER
(102 43)
3 9 2nd 3rd 4th
366 Medicine Hat Bmx AB Sarah ANDERSON 4 11 4th 4th 3rd

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
(102 24)
Crew Racing
1 5 2nd 2nd 1st
N5 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(104 46)
Velocity
2 5 1st 1st 3rd
N6 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Team Supercamp
3 9 3rd 4th 2nd
N7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY
(102 50)
4 11 4th 3rd 4th

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N4 CALGARY BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF)
(103 61)
Wedding Star
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
(101 52)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
3 9 3rd 3rd 3rd
N8 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT
(101 72)
Team Kid Dynamite Alberta
4 12 4th 4th 4th
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 5 15 5th 5th 5th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 6 18 6th 6th 6th
750 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 7 21 7th 7th 7th

5 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
479 AIRDRIE BMX AB Colton COOLS
(103 26)
1 5 1st 2nd 2nd
731 COCHRANE BMX AB Spencer FAUPEL 2 8 6th 1st 1st
582 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 3 9 2nd 3rd 4th
471 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE 4 12 5th 4th 3rd
770 Calgary Bmx AB Lincoln SCOTT 5 14 3rd 5th 6th
988 Edmonton Bmx AB Mavrick KALWAJTYS 6 18 7th 6th 5th
160 Calgary Bmx AB Easton ROBERTSON 7 18 4th 7th 7th

6 Novice Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
331 Red Deer Bmx AB Dex FOSTER 1st 2nd - 6 1st 3rd 2nd
822 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER 2nd 3rd - 5 1st 2nd 2nd
674 Red Deer Bmx AB Maddox HAMILTON 3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
262 Calgary Bmx AB Colton PINEAU 4th 3rd - 4 1st 2nd 1st
AB5 Club Unknown ? Oliver NELSON 5th 1st - 3 1st 1st 1st
321 OKOTOKS BMX AB Jaxson CLEROUX
(112 22)
6th 4th - 8 2nd 4th 2nd
3 RED DEER BMX AB George Kian FEE
(102 27)
7th 4th - 10 3rd 5th 2nd
682 Cochrane Bmx AB Mason FOSTER 8th 1st - 4 2nd 1st 1st
5 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL 5th - 6 2nd 1st 3rd
680 EDMONTON BMX AB Carson ROCQUE
(103 03)
5th - 10 3rd 3rd 4th
425 COCHRANE BMX AB Finn MARSH
(118 24)
Cochrane BMX
6th - 9 3rd 3rd 3rd
175 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 6th - 10 5th 1st 4th
114X COCHRANE BMX AB Madden MURRAY 7th - 11 4th 2nd 5th
763 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity/Erb Const/Prairie Fork
7th - 13 3rd CR:7 3rd
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON 8th - 12 4th 4th 4th
840 Airdrie Bmx AB Carter OCCHIALINI DNS - 9# 4th 2nd 3rd
626 Calgary Bmx AB William MEYNIN - - 13 4th 5th 4th
129 Calgary Bmx AB Justus CORMIER - - 14 5th 4th 5th
6 MEDICINE HAT BMX AB Sully WILCOX
(119 52)
- - 14 5th 4th 5th
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel HODGSON
(113 85)
- - 15 5th 5th 5th

6 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 8 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Parts Avent Cycles
1 5 2nd 2nd 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 2 6 3rd 1st 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
3 11 5th 3rd 3rd
4 Cochrane Bmx AB Koen STEPHENS-FJORDBOTTEN 4 12 1st 6th 5th
3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 5 14 6th 4th 4th
AB2 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN 6 15 4th 5th 6th

7 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
536 Okotoks Bmx AB Blaze CROWE 1st 1st - 3 1st 1st 1st
6 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
951 Cochrane Bmx AB Liam GRAHAM 3rd 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH 4th 3rd - 6 3rd 2nd 1st
871 Cochrane Bmx AB Marcus SPRUYT 5th 4th - 5 1st 2nd 2nd
8 COCHRANE BMX AB Ethan SCHUMLICK
(118 60)
6th 2nd - 7 3rd 1st 3rd
268 COCHRANE BMX AB Logan DIEGEL
(115 21)
7th 4th - 9 1st 4th 4th
650 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 8th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
OO6 Lethbridge Bmx AB Bryson VANDERVEEN 5th - 11 5th 3rd 3rd
9 Airdrie Bmx AB Reed MAFFENBEIER 5th - 11 4th 4th 3rd
12 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON 6th - 12 3rd 5th 4th
10 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS 6th - 12 2nd 5th 5th
927 Calgary Bmx AB Tietjen CORMIER - - 13 6th 3rd 4th
607 STONY PLAIN BMX AB Declan ARMSTRONG - - 13 4th 4th 5th
11 Calgary Bmx AB Dryden FRASER - - 16 6th 5th 5th
583 COCHRANE BMX AB Eli ROSS
(113 68)
- - 17 5th 6th 6th
576 Cochrane Bmx AB Drake KAISER - - 19 5th CR:8 6th

7 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
11 Calgary Bmx AB Graysen MOTTERSHEAD 1st - 3 1st 1st 1st
4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 2nd - 5 2nd 1st 2nd
N5 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(102 73)
Racing for Autism
3rd - 5 1st 2nd 2nd
7 Club Unknown ? Dreven HAMEL 4th - 9 2nd 4th 3rd
AB 6X LETHBRIDGE BMX AB Easton FOWLER 5th - 9 3rd 2nd 4th
6 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
Supercamp
6th - 12 5th 3rd 4th
AB6 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 7th - 7 3rd 3rd 1st
8 MEDICINE HAT BMX AB Dylan HARNETT
(101 74)
Team Kid Dynamite Alberta
8th - 13 4th 6th 3rd
10 MEDICINE HAT BMX AB Chase DROESKE
(110 00)
- 14 5th 4th 5th
1 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE - 14 4th 5th 5th
3 STONY PLAIN BMX AB Cooper CHETEK
(115 04)
- 17 6th 5th 6th
519 MEDICINE HAT BMX AB Everett WARD
(117 17)
- 18 6th 6th 6th

7 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 1 4 1st 2nd 1st
N2 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (6XM)
Mom & Dad
2 7 4th 1st 2nd
N6 Lethbridge Bmx AB Liam KITT 3 9 2nd 3rd 4th
N4 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 4 10 3rd 4th 3rd

8 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
959 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU 1st 1st - 3 1st 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS
(101 07)
2nd 1st - 5 2nd 1st 2nd
7 Edmonton Bmx AB Jaxon CAROLAN
Alberta extinguisher
3rd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
573 Red Deer Bmx AB Hudson HAMILTON 4th 2nd - 4 2nd 1st 1st
218 Medicine Hat Bmx AB Chase SMYTH 5th 3rd - 7 1st 4th 2nd
8 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 6th 3rd - 9 3rd 2nd 4th
9 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
7th 4th - 10 3rd 3rd 4th
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS 8th 4th - 8 3rd 4th 1st
054 MEDICINE HAT BMX AB Kaeden BELL
(119 42)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
5th - 10 4th 3rd 3rd
643 Red Deer Bmx AB Carsen RUMPLE 5th - 11 2nd 3rd 6th
066 MEDICINE HAT BMX AB Huxlee HIEBERT
Smith Group Holdings
6th - 14 DNF:7 2nd 5th
342 OKOTOKS BMX AB Liam CHRISTIE
(110 87)
DNS - 13# 5th 6th 2nd
821 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK - - 14 5th 4th 5th
982 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF - - 14 4th 5th 5th
922 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE
(111 57)
- - 15 6th 6th 3rd
731 St. Albert Bmx AB Ryan GARTH - - 15 6th 5th 4th
735 Red Deer Bmx AB Gabriel STAPLEY - - 16 5th 5th 6th
11 Medicine Hat Bmx AB Riley MCKINLEY - - 16 4th 6th 6th
10 STONY PLAIN BMX AB Marshal WAGNER
(115 43)
2% Realty
- - 20 6th 7th 7th

8 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Airdrie Bmx AB Grady POTTER 1st - 3 1st 1st 1st
13 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL 2nd - 6 1st 3rd 2nd
AB8 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
3rd - 6 3rd 2nd 1st
9 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 4th - 7 2nd 2nd 3rd
317 COCHRANE BMX AB Tyler SOYKA 5th - 11 5th 3rd 3rd
11 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY 6th - 8 2nd 4th 2nd
230 Red Deer Bmx AB Tallen FOSTER 7th - 8 3rd 1st 4th
225 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT 8th - 13 5th 4th 4th
6 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - 15 4th 6th 5th
426 Cochrane Bmx AB Harland BRAUN - 15 4th 5th 6th
12 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - 16 6th 5th 5th
06 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas CHERNEZKY - 18 6th 6th 6th

8 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Stony Plain Bmx AB Chase ARANEDA 1 3 1st 1st 1st
N4 Cochrane Bmx AB Nathan Joshua VLAHAKIS 2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 3 9 3rd 3rd 3rd
N5 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY 4 14 5th 5th 4th
N6 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 5 15 6th 4th 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 6 16 4th 6th 6th
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
(103 70)
- ## CR:9 DNS DNS

9 Novice Male (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 1st 2nd - 4 1st 1st 2nd
474 STONY PLAIN BMX AB Jack HOOK
(108 60)
2nd 1st - 5 1st 2nd 2nd
650 COCHRANE BMX AB Griffin PARKINSON
(119 78)
3rd 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB Maxwell LEE 4th 1st - 3 1st 1st 1st
013 OKOTOKS BMX AB Finn HAMILTON 5th 4th - 9 2nd 3rd 4th
563 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 6th 3rd - 3 1st 1st 1st
575 Calgary Bmx AB Jack PURDY 7th 4th - 5 2nd 2nd 1st
860 Cochrane Bmx AB Lincoln GIGGS 8th 3rd - 7 3rd 1st 3rd
10 COCHRANE BMX AB Spencer JONES
(117 15)
5th - 8 3rd 3rd 2nd
153 Airdrie Bmx AB Graeson EBBINGHOFF 5th - 10 3rd 3rd 4th
921 Okotoks Bmx AB Nathan BARCLAY 6th - 7 2nd 4th 1st
7 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN 6th - 13 4th 5th 4th
9 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT 7th - 11 5th 4th 2nd
334 Red Deer Bmx AB Tyler ZIMMERMAN 7th - 12 4th 3rd 5th
788 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN 8th - 11 4th 2nd 5th
226 MEDICINE HAT BMX AB Greg ORAM
(119 14)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
DNS - 12# 5th 4th 3rd
371 Edmonton Bmx AB Layne HUBBARD - - 13 3rd 4th 6th
11 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT
(102 42)
- - 14 5th 6th 3rd
12 MEDICINE HAT BMX AB Fynn WILCOX
(119 53)
- - 14 4th 5th 5th
726 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - - 16 6th 6th 4th
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU - - 16 5th 5th 6th
727 ST. ALBERT BMX AB Jacob BLACKBURN - - 17 6th 5th 6th
473 Cochrane Bmx AB Blade BELL - - ## DNF:6 CR:8 DNS

9 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
(101 68)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 2nd - 7 2nd 3rd 2nd
3 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 3rd - 8 2nd 2nd 4th
02 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(104 68)
B&P
4th - 5 3rd 1st 1st
9 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(112 28)
5th - 8 1st 4th 3rd
1 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 6th - 11 4th 2nd 5th
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
7th - 12 5th 5th 2nd
#7 Red Deer Bmx AB Jayden PRATT 8th - 12 6th 3rd 3rd
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(100 10)
Velocity
- 14 4th 4th 6th
6 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY - 15 5th 6th 4th
10 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON - 15 3rd 5th 7th
897 MEDICINE HAT BMX AB Mavric WARD
(117 18)
- 18 6th 7th 5th
289 RED DEER BMX AB Evan BOERGER - 19 7th 6th 6th

9 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
United Cycle
1 3 1st 1st 1st
N6 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Crupi Green Team. Rebel Run BMX. Opus
2 6 2nd 2nd 2nd
429 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 3 11 3rd 3rd 5th
N4 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc.
4 12 5th 4th 3rd
N7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
(101 71)
5 13 4th 5th 4th

10 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Calgary Bmx AB Luke MORRISON 1st 1st - 6 1st 4th 1st
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT 2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
688 Calgary Bmx AB Jaden POHL 3rd 3rd - 5 1st 3rd 1st
767 CALGARY BMX AB Cole EGAN
(111 49)
4th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
158 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE 5th 4th - 7 2nd 1st 4th
9 Calgary Bmx AB Caden MORRISON 6th 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
890 Red Deer Bmx AB Van ROBINSON 7th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
12 MEDICINE HAT BMX AB Riley BANNICK
(116 47)
Prarie Fork
8th 4th - 9 1st 5th 3rd
11 Cochrane Bmx AB Ronin RATTAI 5th - 8 3rd 2nd 3rd
965 Medicine Hat Bmx AB Jagger HIEBERT
Smith Group Holdings
5th - 13 4th DNF:6 3rd
426 CALGARY BMX AB Eric LEEDS 6th - 11 4th 3rd 4th
789 Cochrane Bmx AB Nathan HILL DNS - 13# 6th 3rd 4th
123 COCHRANE BMX AB Hudson BASSENDOWSKI - - 13 4th 4th 5th
795 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH - - 15 5th 5th 5th
18 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON
(113 84)
- - 15 5th 4th 6th
16 MEDICINE HAT BMX AB Phillip GRONDIN
(116 87)
- - 17 6th 6th 5th
15 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER
(115 42)
2% Realty
- - 17 6th 5th 6th
17 Medicine Hat Bmx AB Dylan MCKINLEY - - 19 5th 6th CR:8

10 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
5 MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT
(101 73)
Team Kid Dynamite Alberta
3rd 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
23 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 4th 2nd - 6 3rd 1st 2nd
17 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 5th 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
N8 Airdrie Bmx AB William POWLAN 6th 3rd - 6 2nd 3rd 1st
10 Edmonton Bmx AB Parker HOCHREITER 7th 4th - 8 3rd 1st 4th
3 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME
(113 42)
8th 4th - 9 3rd 4th 2nd
411 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 5th - 4 1st 2nd 1st
22 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF 5th - 10 4th 3rd 3rd
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF 6th - 11 4th 5th 2nd
25 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON 6th - 12 3rd 5th 4th
11 Airdrie Bmx AB Cole HANSEN
Factory Avent/ Bombshell
7th - 8 1st 3rd 4th
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE 7th - 12 5th 3rd 4th
010 AIRDRIE BMX AB Noah HASSELBERG 8th - 9 4th 4th 1st
21 Airdrie Bmx AB Rowan WASYLUCHA 8th - 9 2nd 4th 3rd
18 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING - - 12 5th 2nd 5th
216 COCHRANE BMX AB Jackson SOYKA - - 14 5th 4th 5th
4 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(109 79)
- - 15 4th 6th 5th
819 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT - - 16 6th 5th 5th
114 OKOTOKS BMX AB Ryder LONSBERRY
(117 66)
- - ## CR:7 DNS DNS

10 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Blake SHEPHERD-COLBERG 1st - 9 6th 1st 2nd
N4 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 2nd - 7 1st 1st 5th
N 3 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
GHP CANADA
3rd - 7 3rd 3rd 1st
N2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Crupi Team Green Canada
4th - 5 2nd 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(107 23)
Podium
5th - 7 1st 2nd 4th
N7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS
RockWood Customs
6th - 9 3rd 3rd 3rd
9 LETHBRIDGE BMX AB Nico DIAZ
Key Dynamite
7th - 9 2nd 5th 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 8th - 12 4th 4th 4th
N6 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA - 13 5th 5th 3rd
7 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN - 13 4th 4th 5th
7X LETHBRIDGE BMX AB Noah GARTSHORE
(103 41)
GHP
- 17 5th 6th 6th

11 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER 1st - 3 1st 1st 1st
128 RED DEER BMX AB Jaxx TEMPLAR
(108 16)
2nd - 4 2nd 1st 1st
664 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 3rd - 9 4th 2nd 3rd
764 MEDICINE HAT BMX AB Keon COULOMBE
(102 48)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
4th - 7 3rd 2nd 2nd
812 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 5th - 8 1st 3rd 4th
6 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(102 67)
6th - 9 3rd 3rd 3rd
3 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 7th - 11 5th 4th 2nd
267 Cochrane Bmx AB Matthew WITT CR - 13 4th 5th 4th
864 Medicine Hat Bmx AB Nexon HIEBERT
Smith Group Holdings
- 13 2nd 6th 5th
259 CALGARY BMX AB Nathan BEST
(112 94)
- 14 5th 4th 5th
5 Okotoks Bmx AB Colin FISHER - 17 6th 5th 6th
904 Calgary Bmx AB Konrad ZIMMERMANN
SAVE (Southern Alberta Veterinary Emergency)
- ## CR:8 DNS DNS
702 St. Albert Bmx AB Owen GARTH - ## CR:9 DNS DNS

11 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 1st - 3 1st 1st 1st
4 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 2nd - 4 1st 1st 2nd
5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing
3rd - 6 2nd 3rd 1st
AB4 Calgary Bmx AB David MEYNIN 4th - 9 4th 3rd 2nd
7 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(102 28)
5th - 11 3rd 4th 4th
16 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
6th - 7 2nd 2nd 3rd
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
(101 49)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
7th - 12 5th 4th 3rd
2 Airdrie Bmx AB Jaden MAFFENBEIER 8th - 13 4th 5th 4th
10 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
Form Worx Inc.
- 13 3rd 2nd 8th
9 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
(112 53)
- 16 6th 5th 5th
01 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK
(101 85)
- 17 5th 6th 6th
448 RED DEER BMX AB Jacob VELETI
(118 83)
- 19 7th 7th 5th
6 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD
(112 52)
- 19 6th 7th 6th
12 Edmonton Bmx AB Jaxon SPENCE - 20 7th 6th 7th
13 Airdrie Bmx AB Chase REVES - ## CR:10 DNS DNS

11 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Club Unknown ? Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
AB6 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(101 96)
2 7 2nd 3rd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(102 83)
velocity
3 12 3rd 6th 3rd
N5 Calgary Bmx AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
4 12 6th 2nd 4th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 5 14 4th 4th 6th
N8 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT
(101 70)
Bike Bros/Scchmano
6 15 5th 5th 5th

12 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
876 Cochrane Bmx AB Lucas ROGERS 1 3 1st 1st 1st
132 Red Deer Bmx AB Carter ZIMMERMAN 2 7 3rd 2nd 2nd
484 Medicine Hat Bmx AB Connor HAUCK 3 11 2nd 5th 4th
542 CALGARY BMX AB Kevin CLARKE
(109 65)
4 12 5th 4th 3rd
6 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON
(114 96)
5 14 6th 3rd 5th
7 Calgary Bmx AB Devan FRASER 6 16 4th 6th 6th

12 Intermediate Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 AIRDRIE BMX AB Alexander FRANCOIS
(108 73)
1st 1st - 4 2nd 1st 1st
5 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
(101 51)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
2nd 2nd - 11 5th 2nd 4th
13 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(112 27)
3rd 4th - 5 1st 2nd 2nd
O2 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN 4th 1st - 6 4th 1st 1st
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 5th 4th - 11 4th 4th 3rd
7 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN
(105 62)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
6th 3rd - 11 3rd 3rd 5th
3 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
(112 08)
country landscape
7th 3rd - 9 2nd 4th 3rd
10 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 8th 2nd - 6 1st 3rd 2nd
21 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 5th - 10 3rd 5th 2nd
8 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN 5th - 11 5th 3rd 3rd
2 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 6th - 3 1st 1st 1st
18 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON 6th - 11 2nd 5th 4th
4X EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
- - 11 3rd 2nd 6th
835 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA - - 14 5th 4th 5th
14 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY - - 15 6th 5th 4th
16 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD
(112 50)
- - 15 4th 6th 5th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL - - 18 6th 6th 6th
19 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR
Crew Racing
- - 19 6th 7th 6th
210 Calgary Bmx AB James SMITH - - ## CR:9 DNS DNS

12 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
(100 67)
1st - 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
2nd - 8 1st 2nd 5th
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(100 86)
GHP/Alberta Bicycle
3rd - 4 2nd 1st 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
4th - 8 3rd 3rd 2nd
6 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
(106 33)
5th - 11 4th 4th 3rd
AB5 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 6th - 12 3rd 3rd DNF:6
AB6 Red Deer Bmx AB Joron DYOK 7th - 11 6th 2nd 3rd
AB7 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
(104 21)
Crew Racing
8th - 8 2nd 4th 2nd
383 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
United Cycle
- 13 4th 5th 4th
760 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK
(107 76)
- 15 5th 6th 4th
8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN - 15 5th 5th 5th

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
322 CALGARY BMX AB Max CHALLONER
(104 56)
1 4 1st 2nd 1st
SK 1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR
2 6 2nd 1st 3rd
6 Club Unknown ? Jared ADAM
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
3 8 3rd 3rd 2nd
2 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE
(117 51)
4 12 4th 4th 4th
11 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE
Crew team
5 15 5th 5th 5th

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA 1 3 1st 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Form Worx Inc.
2 6 2nd 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Owen DUBBELDAM 3 10 4th 3rd 3rd
2 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING
(119 83)
4 11 3rd 4th 4th
6 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(101 36)
5 16 6th 5th 5th
5 Club Unknown ? Creston HENDERSON 6 17 5th 6th 6th
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(101 77)
7 22 7th 8th 7th
10 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY 8 23 8th 7th 8th

13 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKYY
Yess BMX
1 4 2nd 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Team Green Crupi
2 5 1st 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(100 73)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
Team Supercamp
4 14 6th 4th 4th
11 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON 5 16 4th 7th 5th
AB8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
6 18 5th 5th DNF:8
14 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
(105 63)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
7 19 7th 6th 6th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
8 23 8th 8th 7th

14 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 ST. ALBERT BMX AB Logan STARLING
(113 08)
1 3 1st 1st 1st
940 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER
(110 30)
2 6 2nd 2nd 2nd
726 Airdrie Bmx AB Jaxon WALLS 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
(112 23)
1 4 2nd 1st 1st
618 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT 2 6 1st 3rd 2nd
2 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH
Stony Plain Registries
3 8 3rd 2nd 3rd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(102 84)
velocity
4 13 4th 5th 4th
7 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 5 18 6th 7th 5th
9 Edmonton Bmx AB Gavin OTSUJI 6 18 7th 4th 7th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 7 19 5th 6th 8th
939 LETHBRIDGE BMX AB Kieran BENDFELD
S.A.V.E
8 22 8th 8th 6th

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Catalyst LLP & RKTL Ltd.
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 2nd - 6 3rd 2nd 1st
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 3rd - 5 2nd 1st 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 4th - 7 1st 3rd 3rd
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Supercamp
5th - 10 3rd 3rd 4th
10 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(102 66)
6th - 9 4th 2nd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zackery (BLAIR)WORBECK
(102 39)
Velocity
7th - 10 4th 4th 2nd
11 Edmonton Bmx AB Kade BYRNE
Team Supercamp
- 11 2nd 4th 5th
13 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(102 25)
- 14 5th 5th 4th

15 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
067 Club Unknown ? Miles COLE 1 3 1st 1st 1st
507 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK
(118 63)
2 7 2nd 3rd 2nd
040 LETHBRIDGE BMX AB Calum BENDFELD
S.A.V.E
3 8 3rd 2nd 3rd
159 LETHBRIDGE BMX AB Samuel REMESZ
(100 45)
- ## 4th CR:6 DNS

15 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 1 3 1st 1st 1st
SK1 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP
YESS
2 9 3rd 3rd 3rd
7 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
Crew Racing Team
3 10 4th 4th 2nd
8 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Crew Racing
4 11 2nd 2nd 7th
6 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT
(102 93)
5 14 5th 5th 4th
9 EDMONTON BMX AB Adam MAHON
(114 74)
6 18 6th 7th 5th
408 OKOTOKS BMX AB Connor MOLDENHAUER
(106 89)
7 19 7th 6th 6th

15 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(101 97)
Alberta Team
1st - 3 1st 1st 1st
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta Avent Bombshell
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(100 64)
Velocity
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
4th - 9 3rd 5th 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(102 82)
velocity
5th - 8 2nd 2nd 4th
1 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 6th - 8 3rd 3rd 2nd
11 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR
Crew Racing
7th - 12 4th 3rd 5th
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(110 82)
8th - 11 4th 4th 3rd
03 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN
(112 37)
- 13 5th 4th 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
- 15 5th 5th 5th

16 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
406 Club Unknown ? Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
1 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA
B and P Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
(104 20)
Crew Racing
3 8 2nd 3rd 3rd
2 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN
(119 41)
FXR
- ## CR:6 DNS DNS

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
257 Edmonton Bmx AB Ethan ADAMS
Podium athletics
1 3 1st 1st 1st
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
2 6 2nd 2nd 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(102 92)
3 12 4th 5th 3rd
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
McKay Hlavacek Wulfsport Impact Construction
4 14 3rd 3rd 8th
AB4 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions Arrow Energy Consulting DV welding
5 16 5th 4th 7th
10 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 6 17 6th 6th 5th
AB8 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE- Southern Alberta Veterinary Emergency
7 18 7th 7th 4th
702 Airdrie Bmx AB Alexander TYSSEN 8 22 8th 8th 6th

17 to 24 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
737 Club Unknown ? River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
1 4 2nd 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Colton KROON
PURE Electrical Solutions
2 5 1st 2nd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 3 10 3rd 3rd 4th
452 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
B and P Cycle
4 14 5th 4th 5th
094 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 5 15 6th 6th 3rd
N6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
(101 92)
Iron Horse Energy
6 15 4th 5th 6th
124 Independent CAN James JOHNSON 7 23 7th 7th CR:9

25 to 29 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN
(102 30)
GHP
1 4 2nd 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON
(101 06)
Oakson Authentic/Push Cycling
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM)
(116 21)
3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
844 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK
Rival racing Devo Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
554 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU 3 11 5th 3rd 3rd
276 Edmonton Bmx AB David POTTER 4 11 3rd 4th 4th
939 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 5 14 4th 5th 5th
956 CALGARY BMX AB Frederick BEST
(112 91)
6 18 6th 6th 6th
327 Airdrie Bmx AB Cody HANSEN 7 23 7th 7th CR:9

30 to 39 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
(115 90)
Crew Racing
1 3 1st 1st 1st
462 OKOTOKS BMX AB Trent BATCHELOR
(119 33)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
9 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 4 12 4th 4th 4th

40+ Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
601 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
velocity
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
(000 07)
Anvil Digital
2nd - 4 1st 1st 2nd
39 Okotoks Bmx AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 4th - 10 3rd 4th 3rd
7 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 5th - 9 4th 3rd 2nd
5 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 6th - 12 3rd 5th 4th
885 St. Albert Bmx AB Nolan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
7th - 5 2nd 2nd 1st
AB7 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
8th - 11 5th 2nd 4th
969 Stony Plain Bmx AB Mike CHALMERS - 13 4th 4th 5th
8 COCHRANE BMX AB Adam ROSS
(113 67)
- 15 5th 5th 5th

40+ Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
(103 58)
Lime Nine
1 4 2nd 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
2 5 1st 2nd 2nd
3 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
United Cycle
3 10 4th 3rd 3rd
AB7 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4 11 3rd 4th 4th
731 AIRDRIE BMX AB Brent CRONK 5 15 5th 5th 5th
AB5 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 10 to 12 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
1 4 1st 1st 2nd
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(100 86)
GHP/Alberta Team
2 6 2nd 3rd 1st
AB5 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 8 3rd 2nd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 4 12 4th 4th 4th
126 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing
5 15 5th 5th 5th
633 Calgary Bmx AB Devan FRASER 6 18 6th 6th 6th

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(101 36)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB06 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
094 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 1 3 1st 1st 1st
N4 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK (15-16MC)
(102 82)
velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
N3X LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK
Rival racing Devo Canada
3 11 3rd 5th 3rd
936 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA 4 11 4th 3rd 4th
N4 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 5 14 5th 4th 5th

Cruiser 40+ Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
(103 58)
Lime Nine
1st 1st - 5 1st 1st 3rd
N8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
2nd 1st - 5 1st 2nd 2nd
XN2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
GHP CanadaGHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
N 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GHP CANADA
4th 3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB2 Red Deer Bmx AB Greg NELSON 5th 4th - 9 3rd 4th 2nd
9 Calgary Bmx AB Marco BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
6th 4th - 10 3rd 3rd 4th
N4 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 7th 3rd - 4 2nd 1st 1st
N5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
velocity
8th 2nd - 4 1st 2nd 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Daniel DYOK 5th - 9 2nd 2nd 5th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN
(105 61)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
5th - 11 4th 4th 3rd
929 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
(000 07)
Anvil Digital
6th - 11 4th 3rd 4th
328 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 6th - 12 4th 5th 3rd
N5X OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL - - 14 5th 4th 5th
AB6 Stony Plain Bmx AB Mike CHALMERS - - 15 5th 6th 4th
N7 Okotoks Bmx AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions
- - 16 5th 5th 6th
910 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG - - 17 6th 6th 5th
14 INDEPENDENT CAN Brad WILSON
(115 97)
- - 17 6th 5th 6th
402 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- - 18 6th 6th 6th

Cruiser 13 and 14 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
(100 18)
1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
2 7 2nd 3rd 2nd
N7 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 3 8 3rd 2nd 3rd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri Form Concrete and GHP Canada
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40+ Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1X AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (30-39FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Okotoks Bmx AB Tara SZIVA 3 9 3rd 3rd 3rd
503 Okotoks Bmx AB Nicole LEVESQUE 4 12 4th 4th 4th
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 5 16 5th 6th 5th
994 Calgary Bmx AB Ann-Cay ZURBRIGGEN 6 18 6th 5th 7th
N2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 7 20 7th 7th 6th
750 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 8 24 8th 8th 8th

Jr. Devo Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(101 97)
Alberta Team
1st - 3 1st 1st 1st
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Catalyst LLP & RKTL Ltd.
2nd - 9 5th 2nd 2nd
AB4T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions Arrow Energy Consulting DV welding
3rd - 9 2nd 4th 3rd
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta Avent Bombshell
4th - 6 3rd 2nd 1st
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
Tean alberta
5th - 10 3rd 3rd 4th
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(102 92)
6th - 7 1st 4th 2nd
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(100 64)
Velocity
7th - 11 6th 1st 4th
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
McKay Hlavacek Wulfsport Impact Construction
8th - 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
- 15 5th 5th 5th
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Supercamp
- 15 4th 6th 5th
AB8 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE- Southern Alberta Veterinary Emergency
- 15 4th 5th 6th
AB4 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN
(113 24)
Crew Racing
- ## CR:8 DNS DNS

Jr. Devo Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 RED DEER BMX AB Molly SIMPSON
(100 58)
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(100 74)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
(100 47)
3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report