End of Report

Cochrane Provincial #1 - June 24, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 25/Jun/2017 19:46:11

FULL RESULTS

Total Entries = 564

Total Riders = 518

Pro Women (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
(101 31)
Pure Bicycles
1st - 3 1st 1st 1st
87 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
Daylight Cycle Co.
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N4 OKOTOKS BMX AB Mckayla ROCHELEAU
Crew/Source for Sports
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
(113 66)
Podium
4th - 13 4th 5th 4th
N04 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and Macs
- 14 5th 4th 5th

Junior Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
712 Club Unknown ? Jesse KALBFLEISH
Alpha factory
1st - 11 3rd 5th 3rd
N7 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
Gear house
2nd - 6 1st 4th 1st
N04 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle YESS Alberta Provincial Team
3rd - 5 2nd 1st 2nd
328 EDMONTON BMX AB Brett DUCHARME
(102 04)
4th - 10 4th 2nd 4th
AB 7 Medicine Hat Bmx AB Nicholas DOEHRING - 13 5th 3rd 5th

Elite Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 1st - 11 3rd 6th 2nd
612 Club Unknown ? Deven KAWA 2nd - 7 1st 1st 5th
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
(103 34)
Bert & Macs
3rd - 10 5th 2nd 3rd
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
(117 08)
FXR
4th - 11 2nd 5th 4th
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
(117 92)
DNF - 9 4th 4th 1st
607 St. Albert Bmx AB Garrett HEBERT - 15 6th 3rd 6th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
053 AIRDRIE BMX AB Coral BURT
Mom & Dad
1 3 1st 1st 1st
718 EDMONTON BMX AB Aspyn PEARSON
(100 11)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
779 MEDICINE HAT BMX AB Haven WARD
(117 19)
3 9 3rd 3rd 3rd
691 Calgary Bmx AB Fee ZURBRIGGEN 4 12 4th 4th 4th

6 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Calgary Bmx AB Logan LEE 1 3 1st 1st 1st
418 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Calgary Bmx AB Maci DUECK 3 8 3rd 3rd 2nd
021 LETHBRIDGE BMX AB Madysen BATES
(112 10)
country landscape
4 13 4th 4th 5th
666 CALGARY BMX AB Danica HERMAN
(111 48)
5 14 5th 5th 4th
432 Okotoks Bmx AB Layla NIEMANS 6 20 7th 6th 7th
579 COCHRANE BMX AB Khloe PARKS
(115 61)
7 22 6th CR:10 6th
646 COCHRANE BMX AB Eva BOMBARD
(118 03)
8 23 8th 7th 8th

7 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST 1 3 1st 1st 1st
574 Cochrane Bmx AB Gemma BELL 2 7 3rd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Madison BAUMUNG 3 8 2nd 3rd 3rd
765 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Female (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 1st - 3 1st 1st 1st
057 EDMONTON BMX AB Kamryn DOUCETTE 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 3rd - 4 1st 2nd 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Claire REID
(101 55)
Velocity
4th - 8 3rd 2nd 3rd
8 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS 5th - 10 2nd 4th 4th
620 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 6th - 8 3rd 3rd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC
(109 78)
7th - 12 5th 4th 3rd
787 RED DEER BMX AB Madden WOODWARD
(109 01)
CR - 11 4th 3rd 4th
116 MEDICINE HAT BMX AB Angela SEHN
(119 15)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
- 15 4th 6th 5th
011 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI - 16 DNF:6 5th 5th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
(112 09)
country landscape
- 17 DNF:6 5th 6th
708 STONY PLAIN BMX AB Kaylan ARMSTRONG - 18 6th 6th 6th

8 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Nia FEE
(102 26)
1 3 1st 1st 1st
N1X EDMONTON BMX AB Quinn REILING (7XF)
Crupi Green Team
2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL (7XF)
TimeFree Inc.
3 10 3rd 3rd 4th
2 LETHBRIDGE BMX AB Elliot GARTSHORE
(103 40)
GHP
4 12 5th 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Emily PRIDDLE
(114 61)
5 14 4th 5th 5th

9 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG 1 4 1st 2nd 1st
527 CALGARY BMX AB Kate LEEDS 2 5 2nd 1st 2nd
N3 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
6D Helmets
3 10 4th 3rd 3rd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN
(105 60)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
4 11 3rd 4th 4th
028 CALGARY BMX AB Alexia CORMIER 5 16 6th 5th 5th
759 COCHRANE BMX AB Leah RICHTER
(118 72)
Cafe Roubaix
6 17 5th 6th 6th

10 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 1 3 1st 1st 1st
4 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(109 77)
2 6 2nd 2nd 2nd
345 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL 3 10 3rd 4th 3rd
872 Club Unknown ? Aleena ST. DENNIS 4 11 4th 3rd 4th

10 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Edmonton Bmx AB Lauren DUBBELDAM 1 4 1st 1st 2nd
N1 Calgary Bmx AB Giuliana BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
2 6 2nd 3rd 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3 8 3rd 2nd 3rd
N5 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 4 12 4th 4th 4th
N6 Calgary Bmx AB Jada DUECK 5 16 6th 5th 5th
N8 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
United Cycle
6 17 5th 6th 6th

11 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
Team Green Crupi
1 3 1st 1st 1st
N2 EDMONTON BMX AB Mackenzie WORBECK
(102 38)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 EDMONTON BMX AB Natalia REID
(101 54)
Velocity
4 12 4th 4th 4th
N4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
KDM Alberta
5 15 5th 5th 5th
AB8 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 6 18 6th 6th 6th
N6 OKOTOKS BMX AB Aurora ROCHELEAU
Crew/Source for Sports
7 21 7th 7th 7th

12 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(110 60)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 St. Albert Bmx AB Noelle NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
2nd - 5 2nd 2nd 1st
458 EDMONTON BMX AB Cadence SAMENOOK
(107 25)
3rd - 4 1st 1st 2nd
380 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA (11NF) 4th - 10 3rd 3rd 4th
5 AIRDRIE BMX AB Jada WALLS 5th - 9 3rd 3rd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS
(119 08)
6th - 11 4th 4th 3rd
4X COCHRANE BMX AB Tasha STEPHENS (11NF) 7th - 6 2nd 2nd 2nd
158 CALGARY BMX AB Samantha BEST
(112 93)
- 12 4th 4th 4th
300 RED DEER BMX AB Koda REELEDER
(102 44)
- 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
(100 18)
Yess
1 3 1st 1st 1st
N8 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 2 8 3rd 3rd 2nd
N4 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
6D Helmets
3 9 2nd 2nd 5th
AB5 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
KDM
4 11 4th 4th 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 5 14 5th 5th 4th

13 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Rachel BELL
(100 43)
Velocity Cycle
1 3 1st 1st 1st
005 CALGARY BMX AB Morgan ZIMMERMANN
SAVE (Southern Alberta Veterinary Emergency)
2 6 2nd 2nd 2nd
319 OKOTOKS BMX AB Isabella SHANK
(101 84)
3 9 3rd 3rd 3rd

13 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N4 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
Crew Racing Solutions
3 9 3rd 3rd 3rd
N8 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(100 72)
Velocity
4 13 4th 4th 5th
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
GHP Canada
5 14 5th 5th 4th
7 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Save
6 18 6th 6th 6th

14 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri Form Concrete and GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Alexia CALLAN 2 8 2nd 2nd 4th
7 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 3 9 3rd 4th 2nd
3 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 4 10 4th 3rd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS
(119 09)
5 15 5th 5th 5th
428 AIRDRIE BMX AB Gabrielle-Ange SAVOIE
(119 12)
6 20 6th DNF:6 CR:8

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Katie SCOTT
(101 69)
Bike Bros/Schmano
1 6 1st DNF:4 1st
N7 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
United Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
N2 AIRDRIE BMX AB Alexandra REEVE
(100 19)
United Cycle
3 8 2nd 3rd 3rd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 4 9 4th 1st 4th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Team Alberta & Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(100 74)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Podium Athletics VOLVO EDMONTON PODIUM ATHLETICS
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
Yess Devo
4 12 4th 4th 4th

16 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
SK 1 Club Unknown ? Makenna FOSTER (15NF)
FXR
1 3 1st 1st 1st
AB5 Calgary Bmx AB Willow POINTEN (15NF)
Calgary Race Team
2 7 3rd 2nd 2nd
N8 OKOTOKS BMX AB Paige MOLDENHAUER
(102 43)
3 8 2nd 3rd 3rd
366 Medicine Hat Bmx AB Sarah ANDERSON 4 12 4th 4th 4th

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 OKOTOKS BMX AB Jordan KNAPPE
(102 24)
Crew Racing
1 3 1st 1st 1st
N5 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(104 46)
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Team Supercamp
3 10 3rd 3rd 4th
N7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY
(102 50)
4 11 4th 4th 3rd

17 & Over Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
(101 52)
Medicine Hat Snake Pit
2 8 2nd 3rd 3rd
N4 CALGARY BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF)
(103 61)
Wedding Star
3 11 7th 2nd 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 4 12 4th 4th 4th
N8 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT
(101 72)
Team Kid Dynamite Alberta
5 14 3rd 5th 6th
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 6 16 5th 6th 5th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 7 20 6th 7th 7th
750 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 8 24 8th 8th 8th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
479 AIRDRIE BMX AB Colton COOLS
(103 26)
1 7 2nd 3rd 2nd
471 Calgary Bmx AB Beau MCHATTIE 2 9 1st 4th 4th
731 COCHRANE BMX AB Spencer FAUPEL 3 10 6th 1st 3rd
371 Red Deer Bmx AB Nixon MUNRO 4 11 3rd 7th 1st
770 Calgary Bmx AB Lincoln SCOTT 5 15 4th 6th 5th
988 Edmonton Bmx AB Mavrick KALWAJTYS 6 16 5th 5th 6th
582 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA 7 17 8th 2nd 7th
160 Calgary Bmx AB Easton ROBERTSON 8 23 7th 8th 8th

6 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Club Unknown ? Oliver NELSON 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
262 Calgary Bmx AB Colton PINEAU 2nd 1st - 6 1st 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL 3rd 2nd - 9 2nd 6th 1st
331 Red Deer Bmx AB Dex FOSTER 4th 3rd - 11 4th 4th 3rd
763 MEDICINE HAT BMX AB Liam GIESBRECHT
Gravity/Erb Const/Prairie Fork
5th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
114X COCHRANE BMX AB Madden MURRAY 6th 4th - 9 3rd 2nd 4th
4 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT 7th 2nd - 4 2nd 1st 1st
3 RED DEER BMX AB George Kian FEE
(102 27)
8th 4th - 10 4th 4th 2nd
822 Cochrane Bmx AB Davis CARRIER 5th - 4 1st 1st 2nd
680 EDMONTON BMX AB Carson ROCQUE
(103 03)
5th - 8 4th 1st 3rd
175 Stony Plain Bmx AB Magnus WOODS 6th - 13 3rd 3rd 7th
171 Airdrie Bmx AB Rylan MAURICE DNS - 12# 3rd DNF:7 2nd
6 MEDICINE HAT BMX AB Sully WILCOX
(119 52)
- - 15 6th 4th 5th
321 OKOTOKS BMX AB Jaxson CLEROUX
(112 22)
- - 15 5th 5th 5th
114 Okotoks Bmx AB Kale HAMILTON - - 16 6th 6th 4th
840 AIRDRIE BMX AB Carter OCCHIALINI
(112 99)
- - 16 6th 5th 5th
626 Calgary Bmx AB William MEYNIN - - 16 7th 3rd 6th
129 Calgary Bmx AB Justus CORMIER - - 16 5th 5th 6th
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel HODGSON
(113 85)
- - 17 5th DNF:6 6th

6 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 8 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Parts Avent Cycles
1 5 1st 2nd 2nd
3 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY 2 8 2nd 1st 5th
4 Cochrane Bmx AB Koen STEPHENS-FJORDBOTTEN 3 9 4th 4th 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
4 12 5th 3rd 4th
AB4 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 5 14 6th 5th 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN 6 15 3rd 6th 6th

7 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
923 Cochrane Bmx AB Enzo FERNANDEZ 1st 1st - 3 1st 1st 1st
6 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 2nd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
536 Okotoks Bmx AB Blaze CROWE 3rd 1st - 4 1st 2nd 1st
650 Okotoks Bmx AB Samuel GALLACHER 4th 2nd - 10 5th 2nd 3rd
196 Airdrie Bmx AB Cullen WEIR 5th 4th - 12 3rd 5th 4th
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH 6th 3rd - 9 2nd 2nd 5th
268 Cochrane Bmx AB Logan DIEGEL 7th 4th - 9 4th 4th 1st
8 COCHRANE BMX AB Ethan SCHUMLICK
(118 60)
8th 3rd - 5 1st 1st 3rd
951 Cochrane Bmx AB Liam GRAHAM 5th - 7 2nd 3rd 2nd
OO6 Lethbridge Bmx AB Bryson VANDERVEEN 5th - 13 3rd 6th 4th
234 Edmonton Bmx AB Parker NELSON 6th - 13 5th 3rd 5th
927 Calgary Bmx AB Tietjen CORMIER 6th - 13 3rd 3rd DNF:7
871 Cochrane Bmx AB Marcus SPRUYT - - 14 DNF:7 5th 2nd
607 STONY PLAIN BMX AB Declan ARMSTRONG - - 14 5th 6th 3rd
12 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON - - 14 6th 4th 4th
10 STONY PLAIN BMX AB Kailem CHALMERS
(117 21)
- - 15 4th 5th 6th
11 Calgary Bmx AB Dryden FRASER - - 16 6th 4th 6th
9 Airdrie Bmx AB Reed MAFFENBEIER - - 16 4th 6th 6th
583 COCHRANE BMX AB Eli ROSS
(113 68)
- - 18 6th 7th 5th

7 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
11 Calgary Bmx AB Graysen MOTTERSHEAD 1st - 4 1st 2nd 1st
N5 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(102 73)
Racing for Autism
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB 6X LETHBRIDGE BMX AB Easton FOWLER 3rd - 10 4th 3rd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 4th - 5 2nd 1st 2nd
7 Club Unknown ? Dreven HAMEL 5th - 5 2nd 2nd 1st
8 MEDICINE HAT BMX AB Dylan HARNETT
(101 74)
Team Kid Dynamite Alberta
6th - 11 4th 4th 3rd
6 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
Supercamp
CR - 11 3rd 4th 4th
4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM CR - 11 3rd 3rd 5th
1 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE - 14 5th 5th 4th
519 MEDICINE HAT BMX AB Everett WARD
(117 17)
- 16 5th 6th 5th
10 MEDICINE HAT BMX AB Chase DROESKE
(110 00)
- 17 DNF:6 5th 6th

7 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (6XM)
Mom & Dad
1 4 1st 1st 2nd
N4 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 2 5 2nd 2nd 1st
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 3 9 3rd 3rd 3rd
N6 Lethbridge Bmx AB Liam KITT 4 12 4th 4th 4th

8 Novice Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
959 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU 1st 1st - 3 1st 1st 1st
840 Cochrane Bmx AB Zachary ARLAIN 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Jaxon CAROLAN
Alberta extinguisher
3rd 2nd - 5 3rd 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS
(101 07)
4th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
648 Red Deer Bmx AB Nolan LAUINGER 5th 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
066 MEDICINE HAT BMX AB Huxlee HIEBERT
Smith Group Holdings
6th 3rd - 7 4th 1st 2nd
218 Medicine Hat Bmx AB Chase SMYTH 7th 4th - 9 2nd 3rd 4th
8 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE 8th 4th - 6 1st 2nd 3rd
9 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5th - 8 1st 4th 3rd
054 MEDICINE HAT BMX AB Kaeden BELL
(119 42)
5th - 10 3rd 2nd 5th
643 Red Deer Bmx AB Carsen RUMPLE 6th - 7 3rd 3rd 1st
982 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF 6th - 7 2nd 2nd 3rd
735 Red Deer Bmx AB Gabriel STAPLEY 7th - 11 3rd 4th 4th
821 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK 7th - 12 5th 5th 2nd
11 Medicine Hat Bmx AB Riley MCKINLEY 8th - 11 4th 4th 3rd
390 Stony Plain Bmx AB Nolan JACOBS DNF:8 - 11 4th 3rd 4th
296 Cochrane Bmx AB Ezra SWITZER - - 13 5th 4th 4th
731 St. Albert Bmx AB Ryan GARTH - - 14 4th 5th 5th
10 STONY PLAIN BMX AB Marshal WAGNER
(115 43)
2% Realty
- - 15 5th 5th 5th
922 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE
(111 57)
- - 17 5th DNF:5 CR:7

8 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Airdrie Bmx AB Grady POTTER 1st - 3 1st 1st 1st
13 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL 2nd - 7 3rd 1st 3rd
11 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY 3rd - 10 2nd 3rd 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Marcus Milan ADAMCHUK
(101 86)
4th - 4 1st 2nd 1st
9 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 5th - 8 4th 2nd 2nd
317 COCHRANE BMX AB Tyler SOYKA 6th - 10 3rd 3rd 4th
230 Red Deer Bmx AB Tallen FOSTER 7th - 10 4th 4th 2nd
AB8 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
8th - 10 2nd 5th 3rd
6 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - 15 5th 6th 4th
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS - 16 6th 5th 5th
225 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT - 17 7th 4th 6th
06 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas CHERNEZKY - 18 5th 7th 6th
12 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - 19 6th 6th 7th

8 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Cochrane Bmx AB Nathan Joshua VLAHAKIS 1 4 2nd 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING 2 9 3rd 3rd 3rd
N5 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY 3 10 4th 4th 2nd
N6 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG 4 12 6th 2nd 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
(103 70)
5 16 5th 5th 6th
N2 Stony Plain Bmx AB Chase ARANEDA 6 17 1st 7th CR:9
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 7 18 7th 6th 5th

9 Novice Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 1st 1st - 5 1st 2nd 2nd
650 COCHRANE BMX AB Griffin PARKINSON
(119 78)
2nd 1st - 3 1st 1st 1st
474 STONY PLAIN BMX AB Jack HOOK
(108 60)
3rd 4th - 13 3rd 2nd REL+2:8
788 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN 4th 2nd - 7 2nd 1st 4th
5 Calgary Bmx AB Maxwell LEE 5th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
013 OKOTOKS BMX AB Finn HAMILTON 6th 3rd - 11 3rd 3rd 5th
473 Cochrane Bmx AB Blade BELL 7th 4th - 5 2nd 2nd 1st
860 Cochrane Bmx AB Lincoln GIGGS 8th 2nd - 3 1st 1st 1st
563 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 5th - 6 1st 2nd 3rd
226 MEDICINE HAT BMX AB Greg ORAM
(119 14)
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
5th - 8 2nd 3rd 3rd
334 Red Deer Bmx AB Tyler ZIMMERMAN 6th - 10 4th 4th 2nd
10 COCHRANE BMX AB Spencer JONES
(117 15)
6th - 10 3rd 3rd 4th
575 Calgary Bmx AB Jack PURDY 7th - 8 3rd 3rd 2nd
153 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF
(102 75)
7th - 9 4th 4th 1st
7 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN 8th - 11 4th 4th 3rd
344 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU 8th - 12 5th 4th 3rd
12 MEDICINE HAT BMX AB Fynn WILCOX
(119 53)
- - 14 5th 5th 4th
11 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT
(102 42)
- - 15 6th 5th 4th
727 ST. ALBERT BMX AB Jacob BLACKBURN - - 15 5th 5th 5th
371 Edmonton Bmx AB Layne HUBBARD - - 15 4th 5th DNF:6
726 AIRDRIE BMX AB Christopher MEEKS - - 18 5th CR:8 5th

9 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
(101 68)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 2nd - 10 3rd 3rd 4th
02 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(104 68)
B&P
3rd - 3 1st 1st 1st
9 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(112 28)
4th - 8 2nd 4th 2nd
1 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 5th - 12 7th 2nd 3rd
3 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 6th - 8 4th 2nd 2nd
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite Alberta
7th - 12 4th 5th 3rd
10 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON 8th - 10 2nd 3rd 5th
6 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY - 14 5th 5th 4th
4 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(100 10)
Velocity
- 14 3rd 4th 7th
472 Edmonton Bmx AB Liam MACDONALD - 17 5th 7th 5th
#7 Red Deer Bmx AB Jayden PRATT - 18 6th 6th 6th
897 MEDICINE HAT BMX AB Mavric WARD
(117 18)
- 19 6th 7th 6th
289 RED DEER BMX AB Evan BOERGER - 20 7th 6th 7th

9 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Crupi Green Team. Rebel Run BMX. Opus
1 4 1st 2nd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
United Cycle
2 5 2nd 1st 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc.
3 10 3rd 3rd 4th
429 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 4 11 4th 4th 3rd
N7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
(101 71)
5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Calgary Bmx AB Luke MORRISON 1st 1st - 4 1st 2nd 1st
368 Cochrane Bmx AB Simon WITT 2nd 1st - 4 1st 1st 2nd
890 Red Deer Bmx AB Van ROBINSON 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
12 MEDICINE HAT BMX AB Riley BANNICK
(116 47)
Prarie Fork
4th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
767 CALGARY BMX AB Cole EGAN
(111 49)
5th 2nd - 10 3rd 5th 2nd
9 Calgary Bmx AB Caden MORRISON 6th 3rd - 8 4th 1st 3rd
318 Calgary Bmx AB Stijn REHORST 7th 4th - 11 3rd 4th 4th
11 Cochrane Bmx AB Ronin RATTAI 8th 4th - 10 4th 3rd 3rd
789 COCHRANE BMX AB Nathan HILL
(105 71)
5th - 11 4th 3rd 4th
965 Medicine Hat Bmx AB Jagger HIEBERT
Smith Group Holdings
5th - 12 5th 3rd 4th
158 Edmonton Bmx AB Jairen DOUCETTE 6th - 5 2nd 2nd 1st
17 Medicine Hat Bmx AB Dylan MCKINLEY 6th - 11 3rd 5th 3rd
426 CALGARY BMX AB Eric LEEDS - - 14 5th 4th 5th
123 COCHRANE BMX AB Hudson BASSENDOWSKI - - 16 7th 4th 5th
795 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH - - 16 5th 6th 5th
6 Okotoks Bmx AB Annon ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- - 16 1st DNF:6 CR:9
15 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER
(115 42)
2% Realty
- - 17 6th 5th 6th
16 MEDICINE HAT BMX AB Phillip GRONDIN
(116 87)
- - 18 6th 6th 6th
18 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON
(113 84)
- - 18 6th 6th 6th

10 Intermediate Male (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
12 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT
Crew Racing Solutions
1st 2nd - 6 2nd 3rd 1st
AB7 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
9 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 3rd 2nd - 3 1st 1st 1st
23 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 4th 1st - 7 4th 2nd 1st
21 Airdrie Bmx AB Rowan WASYLUCHA 5th 3rd - 5 1st 1st 3rd
411 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 6th 3rd - 5 1st 2nd 2nd
6 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF 7th 4th - 8 2nd 3rd 3rd
114 OKOTOKS BMX AB Ryder LONSBERRY
(117 66)
DNF 4th - 9 3rd 2nd 4th
10 Edmonton Bmx AB Parker HOCHREITER 5th - 8 3rd 3rd 2nd
N8 Airdrie Bmx AB William POWLAN 5th - 12 2nd 4th 6th
17 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 6th - 9 2nd 5th 2nd
216 COCHRANE BMX AB Jackson SOYKA 6th - 12 4th 5th 3rd
22 Cochrane Bmx AB Keelan SCHIMPF 7th - 9 3rd 1st 5th
18 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING 7th - 10 4th 4th 2nd
819 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT 8th - 11 5th 2nd 4th
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE 8th - 12 5th 3rd 4th
3 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME
(113 42)
- - 13 4th 6th 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(109 79)
- - 13 3rd 5th 5th
11 Airdrie Bmx AB Cole HANSEN
Factory Avent/ Bombshell
- - 14 5th 4th 5th
25 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON - - 15 6th 4th 5th
010 AIRDRIE BMX AB Noah HASSELBERG - - 16 6th 6th 4th
5 MEDICINE HAT BMX AB Jackson HARNETT
(101 73)
Team Kid Dynamite Alberta
- - ## DNF:5 CR:7 DNS

10 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Blake SHEPHERD-COLBERG 1st - 5 2nd 1st 2nd
N 3 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
GHP CANADA
2nd - 9 3rd 3rd 3rd
N4 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 3rd - 3 1st 1st 1st
N2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Crupi Team Green Canada
4th - 8 1st 2nd 5th
9 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
Key Dynamite
5th - 10 5th 4th 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 6th - 7 2nd 2nd 3rd
N7 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS
RockWood Customs
7th - 11 4th 5th 2nd
N6 STONY PLAIN BMX AB Easton ARANEDA 8th - 10 3rd 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(107 23)
Podium
- 13 4th 4th 5th
7 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN - 15 5th 6th 4th
AB6 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR
(111 03)
- 17 6th 5th 6th
7X LETHBRIDGE BMX AB Noah GARTSHORE
(103 41)
GHP
- 18 6th 6th 6th

11 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
664 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 1st - 8 2nd 5th 1st
5 Okotoks Bmx AB Colin FISHER 2nd - 4 1st 1st 2nd
128 RED DEER BMX AB Jaxx TEMPLAR
(108 16)
3rd - 8 5th 2nd 1st
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER 4th - 7 1st 1st 5th
864 Medicine Hat Bmx AB Nexon HIEBERT
Smith Group Holdings
5th - 10 4th 3rd 3rd
764 MEDICINE HAT BMX AB Keon COULOMBE
(102 48)
6th - 8 4th 2nd 2nd
812 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 7th - 11 2nd 6th 3rd
6+ RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(102 67)
8th - 12 3rd 5th 4th
904 Calgary Bmx AB Conrad ZIMMERMANN
SAVE (Southern Alberta Veterinary Emergency)
- 13 5th 4th 4th
259 CALGARY BMX AB Nathan BEST
(112 94)
- 14 6th 3rd 5th
702 St. Albert Bmx AB Owen GARTH - 16 6th 4th 6th
3 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY - 17 3rd 6th CR:8

11 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 1st - 4 2nd 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB David MEYNIN 2nd - 7 3rd 2nd 2nd
5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing
3rd - 4 2nd 1st 1st
10 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
Form Worx Inc.
4th - 7 1st 3rd 3rd
13 Airdrie Bmx AB Chase REVES 5th - 13 5th 4th 4th
6 RED DEER BMX AB Cameron MCLEOD
(112 52)
6th - 13 7th 3rd 3rd
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
(101 49)
Medicine Hat Snake Pit
7th - 12 3rd 4th 5th
7 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(102 28)
8th - 14 4th 5th 5th
9 RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
(112 53)
- 15 7th 6th 2nd
16 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
- 15 4th 2nd CR:9
01 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK
(101 85)
- 16 5th 5th 6th
2 Airdrie Bmx AB Jaden MAFFENBEIER - 17 6th 7th 4th
12 Edmonton Bmx AB Jaxon SPENCE - 18 6th 6th 6th
N6 Calgary Bmx AB Brayden DYCK - ## 1st CR:9 DNS

11 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Club Unknown ? Oliver JACKSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
2 7 2nd 3rd 2nd
AB6 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(101 96)
3 8 3rd 2nd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(102 83)
velocity
4 12 4th 4th 4th
N8 COCHRANE BMX AB Sam SCOTT
(101 70)
Bike Bros/Schmano
5 15 5th 5th 5th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 6 18 6th 6th 6th

12 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
876 Cochrane Bmx AB Lucas ROGERS 1 3 1st 1st 1st
959 Cochrane Bmx AB Austin LAROCQUE 2 7 2nd 3rd 2nd
132 Red Deer Bmx AB Carter ZIMMERMAN 3 9 4th 2nd 3rd
484 Medicine Hat Bmx AB Connor HAUCK 4 12 3rd 4th 5th
542 CALGARY BMX AB Kevin CLARKE
(109 65)
5 14 5th 5th 4th
7 Calgary Bmx AB Devan FRASER 6 19 6th 7th 6th
6 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON
(114 96)
7 20 7th 6th 7th

12 Intermediate Male (21 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 AIRDRIE BMX AB Alexander FRANCOIS
(108 73)
1st 4th - 3 1st 1st 1st
2 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 2nd 1st - 5 3rd 1st 1st
10 Cochrane Bmx AB Cole FISCHER 3rd 2nd - 6 2nd 3rd 1st
7 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN
(105 62)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
4th 3rd - 8 4th 2nd 2nd
13 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(112 27)
5th 1st - 5 1st 3rd 1st
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 6th 3rd - 4 1st 1st 2nd
18 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON 7th 4th - 12 6th 4th 2nd
O2 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN 8th 2nd - 7 2nd 2nd 3rd
3 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
(112 08)
country landscape
5th - 6 1st 2nd 3rd
11 RED DEER BMX AB Keanu RED BEAR
(111 02)
5th - 11 5th 4th 2nd
4X EDMONTON BMX AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
6th - 8 2nd 3rd 3rd
8 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN 6th - 9 4th 1st 4th
21 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 7th - 11 3rd 5th 3rd
16 RED DEER BMX AB Grady MCLEOD
(112 50)
7th - 12 3rd 4th 5th
14 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 8th - 9 2nd 3rd 4th
5 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
(101 51)
Medicine Hat Snake Pit
8th - 10 3rd 2nd 5th
19 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR
Crew Racing
- - 13 4th 5th 4th
835 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA - - 13 4th 4th 5th
210 Calgary Bmx AB James SMITH - - 15 5th 6th 4th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL - - 16 5th 5th 6th
15 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE - - ## CR:7 DNS DNS

12 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
(100 94)
1st - 4 2nd 1st 1st
N1 RED DEER BMX AB Ryan RAYMONT
(100 67)
2nd - 3 1st 1st 1st
N8 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
3rd - 6 1st 3rd 2nd
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(100 86)
GHP/Alberta Bicycle
4th - 11 3rd 2nd 6th
AB3 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
5th - 7 2nd 2nd 3rd
6 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
(106 33)
6th - 10 5th 3rd 2nd
AB5 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 7th - 13 3rd 4th 6th
383 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
United Cycle
8th - 12 4th 4th 4th
AB6 Red Deer Bmx AB Joron DYOK - 14 6th 5th 3rd
AB7 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
(104 21)
Crew Racing
- 14 4th 5th 5th
760 RED DEER BMX AB Tyson WAKALUK
(107 76)
- 15 5th 6th 4th
8 OKOTOKS BMX AB Teagan SLAPMAN
Crew Racing
- 17 6th 6th 5th

13 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
322 CALGARY BMX AB Max CHALLONER
(104 56)
1 5 3rd 1st 1st
6 Club Unknown ? Jared ADAM 2 5 1st 2nd 2nd
SK 1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR
3 8 2nd 3rd 3rd
11 OKOTOKS BMX AB Aidan NYBOE
(113 64)
4 12 4th 4th 4th

13 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA 1 4 2nd 1st 1st
01 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
Form Worx Inc.
2 7 1st 4th 2nd
4 Edmonton Bmx AB Owen DUBBELDAM 3 9 3rd 3rd 3rd
2 OKOTOKS BMX AB Jaron DEERING
(119 83)
4 11 5th 2nd 4th
5 Club Unknown ? Creston HENDERSON 5 17 7th 5th 5th
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(101 77)
6 19 6th 6th 7th
6 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(101 36)
7 19 4th 7th 8th
10 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY 8 22 8th 8th 6th

13 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Club Unknown ? Max GANAKOVSKYY
Yess BMX
1st - 3 1st 1st 1st
N5 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
Team Green Crupi
2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(100 73)
Velocity
3rd - 7 2nd 4th 1st
AB8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
Team Supercamp
5th - 6 3rd 1st 2nd
14 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
(105 63)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
6th - 12 4th 5th 3rd
AB4 Calgary Bmx AB Wout REHORST 7th - 9 3rd 2nd 4th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
- 12 5th 3rd 4th
11 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON - ## DNF:4 CR:6 DNS

14 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
(112 23)
1 4 1st 2nd 1st
2 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH
Stony Plain Registries
2 7 4th 1st 2nd
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(102 84)
VELOCITY
3 10 2nd 4th 4th
9 Edmonton Bmx AB Gavin OTSUJI 4 14 6th 5th 3rd
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 5 16 3rd 6th 7th
939 LETHBRIDGE BMX AB Kieran BENDFELD
S.A.V.E
6 19 7th 7th 5th
7 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 7 19 5th 8th 6th
618 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT 8 21 8th 3rd CR:10

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Catalyst LLP & RKTL Ltd.
1st - 3 1st 1st 1st
N3 Lethbridge Bmx AB Joshua DUBLANKO 2nd - 4 1st 2nd 1st
11 Edmonton Bmx AB Kade BYRNE
Team Supercamp
3rd - 11 2nd 5th 4th
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 4th - 9 4th 3rd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Supercamp
5th - 9 3rd 4th 2nd
AB4 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN
Crew Racing
6th - 6 2nd 1st 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Zackery (BLAIR)WORBECK
(102 39)
Velocity
7th - 8 3rd 2nd 3rd
13 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(102 25)
- 12 4th 3rd 5th
10 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(102 66)
- 13 5th 4th 4th

15 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
067 Club Unknown ? Miles COLE 1 3 1st 1st 1st
507 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK
(118 63)
2 6 2nd 2nd 2nd
1 ST. ALBERT BMX AB Logan STARLING (14NM)
(113 08)
3 9 3rd 3rd 3rd
040 LETHBRIDGE BMX AB Calum BENDFELD
S.A.V.E
4 13 5th 4th 4th
159 LETHBRIDGE BMX AB Samuel REMESZ
(100 45)
5 14 4th 5th 5th
726 Airdrie Bmx AB Jaxon WALLS (14NM) 6 18 6th 6th 6th

15 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Okotoks Bmx AB Ryan MYSEK
Crew Racing
1 5 2nd 1st 2nd
SK1 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP
YESS
2 9 4th 2nd 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT
(102 93)
3 9 1st 3rd 5th
9 EDMONTON BMX AB Adam MAHON
(114 74)
4 11 3rd 4th 4th
4 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 5 15 6th REL+2:8 1st
408 OKOTOKS BMX AB Connor MOLDENHAUER
(106 89)
6 16 5th 5th 6th

15 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(101 97)
Alberta Team
1st - 3 1st 1st 1st
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta Avent Bombshell
2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(100 64)
Velocity
3rd - 6 1st 2nd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
4th - 7 2nd 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(102 82)
velocity
5th - 9 3rd 2nd 4th
1 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 6th - 7 3rd 3rd 1st
AB8 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(110 82)
7th - 11 4th 4th 3rd
03 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN
(112 37)
8th - 13 5th 4th 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
Podium Athletics
- 14 4th 5th 5th
11 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR
Crew Racing
- 15 5th 5th 5th

16 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
406 Club Unknown ? Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
4 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
(104 20)
Crew Racing
2 7 2nd 3rd 2nd
1 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA
B and P Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
257 Edmonton Bmx AB Ethan ADAMS
Podium athletics
1 5 1st 3rd 1st
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
McKay Hlavacek Wulfsport Impact Construction
2 9 4th 1st 4th
AB4T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions Arrow Energy Consulting DV welding
3 10 2nd 5th 3rd
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
4 10 3rd 2nd 5th
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(102 92)
5 12 6th 4th 2nd
10 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 6 19 7th 6th 6th
AB8 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE- Southern Alberta Veterinary Emergency
7 19 5th 7th 7th
702 Airdrie Bmx AB Alexander TYSSEN 8 24 8th 8th 8th

17 to 24 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
739 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH
(111 97)
1 5 1st 1st 3rd
737 Club Unknown ? River PEACOCK
Athletic Spirit Inc.
2 6 2nd 3rd 1st
N2 Okotoks Bmx AB Colton KROON
PURE Electrical Solutions
3 7 3rd 2nd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 4 14 4th 5th 5th
N6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
(101 92)
Iron Horse Energy
5 15 5th 6th 4th
094 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 6 20 6th 7th 7th
124 Independent CAN James JOHNSON 7 20 8th 4th 8th
452 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
B and P Cycle
8 21 7th 8th 6th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
844 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK
Rival racing Devo Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
276 Edmonton Bmx AB David POTTER 3 11 3rd 4th 4th
939 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 4 12 4th 5th 3rd
554 Airdrie Bmx AB Mitchell BLONDEAU 5 13 5th 3rd 5th
956 CALGARY BMX AB Frederick BEST
(112 91)
6 19 6th 7th 6th
385 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT
(104 07)
7 22 7th 8th 7th
327 Airdrie Bmx AB Cody HANSEN 8 22 8th 6th 8th

30 to 39 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
(115 90)
Crew Racing
1 3 1st 1st 1st
N2 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(101 06)
Oakson Authentic/Push Cycling
2 6 2nd 2nd 2nd
462 OKOTOKS BMX AB Trent BATCHELOR
(119 33)
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
4 11 3rd 4th 4th
AB3 LETHBRIDGE BMX AB James CROKE (29IM)
(116 21)
5 15 5th 5th 5th
9 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 6 18 6th 6th 6th

40+ Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
601 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
velocity
1 3 1st 1st 1st
AB8 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
(000 07)
Anvil Digital
2 6 2nd 2nd 2nd
885 St. Albert Bmx AB Nolan NYKYFORUK
Acceleration Auto & Performance
3 9 3rd 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 4 15 5th 5th 5th
7 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 5 16 8th 4th 4th
969 STONY PLAIN BMX AB Mike CHALMERS
(103 17)
6 19 6th 7th 6th
5 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 7 20 7th 6th 7th
AB7 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- ## 4th CR:10 DNS

40+ Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
United Cycle
1st - 5 2nd 2nd 1st
313 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
(103 58)
Lime Nine
2nd - 3 1st 1st 1st
4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB7 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 4th - 7 2nd 3rd 2nd
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GHP CANADA
5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 6th - 9 1st 5th 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
GHP Canada
7th - 10 4th 2nd 4th
328 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER - 13 5th 4th 4th
731 AIRDRIE BMX AB Brent CRONK - 13 4th 4th 5th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
Yess Devo
1 3 1st 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(100 86)
GHP/Alberta Bicycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 4 12 4th 4th 4th
AB8 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI
(103 35)
5 15 5th 5th 5th
126 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing
6 18 6th 6th 6th
633 Calgary Bmx AB Devan FRASER 7 21 7th DNF:7 7th

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(101 36)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB06 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 17 to 29 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
094 LETHBRIDGE BMX AB Tyler ENNS 1 4 1st 1st 2nd
N4 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK (15-16MC)
(102 82)
velocity
2 6 3rd 2nd 1st
N7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE (15-16MC)
Podium Athletics
3 8 2nd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
N3X LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK
GHP Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK
Rival racing Devo Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
936 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA 4 12 4th 4th 4th
N4 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 INDEPENDENT CAN Jon RONDEAU
(103 58)
Lime Nine
1st - 11 DNF:8 2nd 1st
N5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(102 85)
velocity
2nd - 4 1st 1st 2nd
N4 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
N 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
GHP CANADA
4th - 9 4th 2nd 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Greg NELSON 5th - 8 1st 4th 3rd
9 Calgary Bmx AB Marco BREGLIANO
SAVE-Southern Alberta Veterinary Emergency
6th - 13 2nd 6th 5th
929 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
(000 07)
Anvil Digital
7th - 12 5th 3rd 4th
N8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(101 35)
8th - 4 2nd 1st 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Daniel DYOK - 13 3rd 4th 6th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN
(105 61)
Wise Ind Sol/ Sane Consulting
- 15 6th 5th 4th
AB6 STONY PLAIN BMX AB Mike CHALMERS
(103 17)
- 17 5th 7th 5th
14 INDEPENDENT CAN Brad WILSON
(115 97)
- 18 7th 5th 6th
910 STONY PLAIN BMX AB David ARMSTRONG - 19 6th 6th 7th
N5X OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL
(103 83)
- 19 4th 8th 7th
402 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- ## 7th CR:9 DNS

Cruiser 13 and 14 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
(100 18)
Yess
1 3 1st 1st 1st
N5 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
2 6 2nd 2nd 2nd
953 Okotoks Bmx AB Briony FOKKENS
Tri Form Concrete and GHP Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
N7 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40+ Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1X AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (30-39FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
N3 Okotoks Bmx AB Tara SZIVA 3 9 3rd 3rd 3rd
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 4 13 4th 4th 5th
994 Calgary Bmx AB Ann-Cay ZURBRIGGEN 5 16 7th 5th 4th
N2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 6 18 6th 6th 6th
750 Edmonton Bmx AB Michelle TOWER 7 22 8th 7th 7th
503 Okotoks Bmx AB Nicole LEVESQUE - ## 5th CR:10 DNS

Jr. Devo Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(101 97)
Alberta Team
1st - 3 1st 1st 1st
N5X AIRDRIE BMX AB Liam MULLETT
Catalyst LLP & RKTL Ltd.
2nd - 8 3rd 4th 1st
AB4T OKOTOKS BMX AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Solutions Arrow Energy Consulting DV welding
3rd - 8 4th 2nd 2nd
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta Avent Bombshell
4th - 7 1st 1st 5th
AB8 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
SAVE- Southern Alberta Veterinary Emergency
5th - 11 2nd 4th 5th
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
McKay Hlavacek Wulfsport Impact Construction
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
7th - 9 3rd 2nd 4th
N5 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(102 71)
Team Alberta
8th - 8 2nd 3rd 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(102 92)
- 12 5th 5th 2nd
AB4X EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(100 64)
Velocity
- 16 6th 6th 4th
AB4 OKOTOKS BMX AB Rylan SLAPMAN
(113 24)
Crew Racing
- 17 6th 5th 6th
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
(103 54)
Supercamp
- 17 5th 6th 6th

Top of Report