End of Report

Airdrie Provincial #5 - August 5, 2017

Alberta BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 05/Aug/2017 16:06:23

FULL RESULTS

Total Entries = 462

Total Riders = 424

Pro Women (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 Club Unknown ? Daina TUCHSCHERER
Pure Bicycles SIDI Eleven
1st - 3 1st 1st 1st
83 Club Unknown ? Avriana HEBERT
Factory YESS
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
19 LETHBRIDGE BMX AB Chelsea KINGSTON
Dirty Deeds
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
N4 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
Crew Racing Okotoks Source for Sports
4th - 13 5th 4th 4th
N04 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
Bert and Macs
- 14 4th 5th 5th

Junior Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N7 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
Gear House
1 3 1st 1st 1st
N04 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
B&P Cycle, Yess
2 6 2nd 2nd 2nd
712 Club Unknown ? Jesse KALBFLEISH
Alpha factory
3 9 3rd 3rd 3rd

Elite Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
Daylight Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
008 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
Bert and Macs
2nd - 10 4th 3rd 3rd
780 EDMONTON BMX AB Mitch WARKEN
Podium Athletics
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
59 Club Unknown ? Justin TUCHSCHERER
B&P Cycle
- 11 3rd 4th 4th

6 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
O53 Airdrie Bmx AB Coral BURT (5NF)
Bombshell Parts Avent Cycle
1 4 2nd 1st 1st
854 RED DEER BMX AB Harriet RUSH (5NF) 2 5 1st 2nd 2nd
AB2 Calgary Bmx AB Maci DUECK 3 9 3rd 3rd 3rd
973 Club Unknown ? Anwyn BELL 4 12 4th 4th 4th
881 Club Unknown ? Callie GURNETT 5 15 5th 5th 5th
21 LETHBRIDGE BMX AB Madysen BATES
Country Landscaping
6 18 6th 6th 6th

7 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Edmonton Bmx AB Quinn REILING
Crupi Green Team
1 3 1st 1st 1st
N4 Club Unknown ? Haylee LAURELL
TimeFree Inc
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Frankie WIEST 3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 1st - 3 1st 1st 1st
620 Cochrane Bmx AB Willow KERR-SMITH 2nd - 8 2nd 3rd 3rd
011 CALGARY BMX AB Stella CHIRZYNSKI 3rd - 9 4th 3rd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC 4th - 6 1st 2nd 3rd
574 Cochrane Bmx AB Gemma BELL (7NF) 5th - 13 5th 4th 4th
765 Cochrane Bmx AB Kaylie DAVIS (7NF) 6th - 6 3rd 1st 2nd
116 MEDICINE HAT BMX AB Angela SEHN
Sane Cycle
7th - 11 3rd 4th 4th
034 Club Unknown ? Zoe WITWICKI 8th - 5 2nd 2nd 1st
988 CALGARY BMX AB Jelina POHL - 14 4th 5th 5th
9 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
Country Landscaping
- 15 5th 5th 5th

9 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
527 Calgary Bmx AB Kate LEEDS 1 3 1st 1st 1st
N3 Club Unknown ? Nikki VUCUREVICH
6D Helmets
2 7 2nd 3rd 2nd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Victoria SEHN
Sane Cycle
3 8 3rd 2nd 3rd
759 Cochrane Bmx AB Leah RICHTER
Cafe Roubaix Bicycle Studio in Cochrane Pronounced "RooBay"
4 12 4th 4th 4th

10 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Edmonton Bmx AB Penelope WIWCHAR 1 4 1st 1st 2nd
345 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL 2 7 3rd 3rd 1st
062 CALGARY BMX AB Quinn HARVEY 3 7 2nd 2nd 3rd

10 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 1 5 2nd 1st 2nd
N1 CALGARY BMX AB Giuliana BREGLIANO 2 7 1st 5th 1st
N3 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3 8 3rd 2nd 3rd
N6 Calgary Bmx AB Jada DUECK 4 12 4th 4th 4th
N2 COCHRANE BMX AB Ashtynn FORSBERG (9XF) 5 13 5th 3rd 5th

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
Crupi Team Green
1 3 1st 1st 1st
N3 RED DEER BMX AB Olivia RUSH 2 6 2nd 2nd 2nd
N4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
Kid Dynamite
3 10 3rd 3rd 4th
N8 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 4 11 4th 4th 3rd
N6 Club Unknown ? Aurora ROCHELEAU
Crew Racing
5 16 6th 5th 5th
AB8 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK 6 17 5th 6th 6th

12 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Airdrie Bmx AB Jada WALLS 1 3 1st 1st 1st
380 Okotoks Bmx AB Emily SZIVA (11NF) 2 6 2nd 2nd 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS 3 10 3rd 4th 3rd
239 CALGARY BMX AB Devin POINTEN
Calgary Race Team
4 13 4th 3rd 6th
SK1 Club Unknown ? Maci ROSMAN (11NF) 5 15 6th 5th 4th
158 Calgary Bmx AB Samantha BEST 6 16 5th 6th 5th
300 RED DEER BMX AB Koda REELEDER 7 21 7th 7th 7th

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
Yess BMX Alberta Devo Team
1 4 1st 1st 2nd
N4 Club Unknown ? Mila VUCUREVICH
6D Helmets
2 5 2nd 2nd 1st
N8 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 3 9 3rd 3rd 3rd
N7 Club Unknown ? Hallie GAUTHIER
GHP/SANE Cycle
4 12 4th 4th 4th
4 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Isabella BREGLIANO 1 4 1st 1st 2nd
N2 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
Crupi Green Team Canada
2 5 2nd 2nd 1st
N8 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 4 13 4th 5th 4th
7 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
S.A.V.E
5 14 5th 4th 5th

14 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 EDMONTON BMX AB Rachel BELL (13NF)
Velocity
1 4 2nd 1st 1st
N8 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 2 6 1st 3rd 2nd
3 Calgary Bmx AB Keanna DUECK 3 8 3rd 2nd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS 4 12 4th 4th 4th
315 Club Unknown ? Eden ROSMAN 5 15 5th 5th 5th

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Alexandra REEVE
Team United Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL 3 10 4th 3rd 3rd
N7 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
United Cycle
4 10 2nd 4th 4th

15 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles
1 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
N5 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV PODIUM ATHLETICS VOLVO EDMONTON
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Club Unknown ? Willow POINTEN (15NF)
Calgary Race Team
4 12 4th 4th 4th

17 & Over Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
N6 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
Gravity/Erb Const./Prairie Fork/MD Dis
2 8 4th 2nd 2nd
AB7 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 3 9 2nd 4th 3rd
N8 Medicine Hat Bmx AB Amber HARNETT
Team Kid Dynamite Alberta
4 10 3rd 3rd 4th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 5 15 5th 5th 5th
669 Club Unknown ? Angelique BERUBE
Nakina Cons
6 18 6th 6th 6th

17 & Over Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N6 EDMONTON BMX AB Tegan PASITNEY (16XF)
Supercamp
2 6 2nd 2nd 2nd
N7 MEDICINE HAT BMX AB Geneva SLEZINSKY (16XF) 3 9 3rd 3rd 3rd
423 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS 4 12 4th 4th 4th
SK1 Club Unknown ? Lori SMITH
Bike Doctor
5 15 5th 5th 5th

5 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
731 Cochrane Bmx AB Spencer FAUPEL 1 7 2nd 4th 1st
413 AIRDRIE BMX AB Wesley WIEST 2 9 4th 3rd 2nd
129 Club Unknown ? Benjamin CAMPBELL 3 9 1st 1st 7th
479 Airdrie Bmx AB Colton COOLS 4 11 3rd 2nd 6th
751 EDMONTON BMX AB Jace RICHARDS 5 15 6th 5th 4th
770 Calgary Bmx AB Lincoln SCOTT 6 17 DNF:8 6th 3rd
643 ST. ALBERT BMX AB Hudson HAASE 7 17 5th 7th 5th
626 Calgary Bmx AB William MEYNIN 8 23 7th 8th 8th

6 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
763 Medicine Hat Bmx AB Liam GIESBRECHT
Gravity Sports, ERB Construction, Prairie Fork
1st - 4 2nd 1st 1st
557 Calgary Bmx AB Reave CARRIERE 2nd - 8 3rd 3rd 2nd
262 Calgary Bmx AB Colton PINEAU 3rd - 10 1st 2nd DNF:7
4 OKOTOKS BMX AB Jackson WILLCOTT 4th - 5 2nd 1st 2nd
734 STONY PLAIN BMX AB Brady MITSCHKE 5th - 6 1st 4th 1st
446 Edmonton Bmx AB Dainan JEWELL 6th - 8 3rd 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL 7th - 13 5th 4th 4th
114 Cochrane Bmx AB Madden MURRAY 8th - 13 7th 3rd 3rd
840 Airdrie Bmx AB Carter OCCHIALINI - 14 4th 6th 4th
680 Edmonton Bmx AB Carson ROCQUE - 15 5th 5th 5th
171 Airdrie Bmx AB Rylan MAURICE - 16 4th 7th 5th
321 Okotoks Bmx AB Jaxson CLEROUX - 17 6th 5th 6th
223 LETHBRIDGE BMX AB Samuel HODGSON - 18 6th 6th 6th
6 Medicine Hat Bmx AB Sully WILCOX - 21 7th 7th 7th

6 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU
Kid Dynamite
1 3 1st 1st 1st
AB8 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
Bombshell Parts Avent Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN 3 9 3rd 3rd 3rd
582 Okotoks Bmx AB Archer SZIVA (5IM) 4 12 4th 4th 4th

7 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 RED DEER BMX AB Amelia RUSH (8XF) 1st - 3 1st 1st 1st
6 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 2nd - 5 2nd 1st 2nd
858 Okotoks Bmx AB Gabriel FLEETCROFT 3rd - 11 3rd 4th 4th
593 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH 4th - 11 4th 2nd 5th
743 Red Deer Bmx AB Tiler EDGAR 5th - 6 1st 2nd 3rd
234 EDMONTON BMX AB Parker NELSON 6th - 12 3rd 3rd 6th
739 Airdrie Bmx AB Nolan COLBY 7th - 12 5th 5th 2nd
951 COCHRANE BMX AB Liam GRAHAM 8th - 6 2nd 3rd 1st
409 ST. ALBERT BMX AB Ryder WALSH - 15 6th 6th 3rd
196 Airdrie BMX Cullen WEIR - 15 7th 4th 4th
11 CALGARY BMX AB Dryden FRASER - 16 5th 6th 5th
377 OKOTOKS BMX AB Markus ROBITAILLE - 16 4th 5th 7th
583 COCHRANE BMX AB Eli ROSS - 19 6th 7th 6th

7 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
923 COCHRANE BMX AB Enzo FERNANDEZ 1 4 1st 2nd 1st
8 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
Team Kid Dynamite Alberta
2 6 3rd 1st 2nd
7 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL
Canadian Commercial Cleaning
3 10 4th 3rd 3rd
6 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
Supercamp
4 12 2nd DNF:6 4th
536 Okotoks Bmx AB Blaze CROWE 5 14 5th 4th 5th
05 EDMONTON BMX AB Ryder SCHMIDT 6 17 6th 5th 6th

7 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (6XM)
Bombshell Parts Avent Cycle
2 9 5th 2nd 2nd
N7 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 3 10 2nd 3rd 5th
011 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD 4 13 DNF:6 4th 3rd
N6 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
IMPACT NUTRITION
5 13 4th 5th 4th
AB6 Club Unknown ? Easton FOWLER 6 15 3rd 6th 6th

8 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
642 Red Deer Bmx AB Tresten EDGAR 1st - 3 1st 1st 1st
665 Okotoks Bmx AB Dylan THOMAS
Crew Racing Solutions
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
218 MEDICINE HAT BMX AB Chase SMYTH 3rd - 5 3rd 1st 1st
982 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF 4th - 11 4th 4th 3rd
9 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
5th - 7 2nd 3rd 2nd
O66 Medicine Hat Bmx AB Huxlee HIEBERT 6th - 8 1st 3rd 4th
O54 Medicine Hat Bmx AB Kaeden BELL
Gravity/Erb Const/Prairie Fork
7th - 13 5th 4th 4th
158 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 8th - 8 3rd 2nd 3rd
780 Club Unknown ? Thomas GURNETT - 16 6th 5th 5th
11 Medicine Hat Bmx AB Riley MCKINLEY - 16 4th 6th 6th
646 Okotoks Bmx AB Owen DUFFY - 17 7th 5th 5th
922 COCHRANE BMX AB Nathan ST-PIERRE - 18 6th 6th 6th
10 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
- 19 5th 7th 7th
467 Club Unknown ? Caleb BERUBE
Nakina Cons
- 23 7th CR:9 7th

8 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 AIRDRIE BMX AB Marcus Milan ADAMCHUK
B&P
1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Jaxon CAROLAN
Alberta Extinguisher
2nd - 12 2nd 6th 4th
1 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON 3rd - 6 3rd 1st 2nd
11 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY 4th - 8 3rd 3rd 2nd
9 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
Crew Racing Solutions
5th - 7 2nd 2nd 3rd
959 Calgary Bmx AB Brodie PINEAU 6th - 4 1st 2nd 1st
04 OKOTOKS BMX AB Luc BURNS 7th - 10 4th 3rd 3rd
225 Okotoks Bmx AB Thomas SEIBERT 8th - 14 6th 4th 4th
13 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL - 14 4th 5th 5th
12 Lethbridge Bmx AB Aiden MABIE - 15 5th 5th 5th
6 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU - 15 5th 4th 6th
06 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas CHERNEZKY - 18 6th 6th 6th

8 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 COCHRANE BMX AB Nathan Joshua VLAHAKIS 1 4 2nd 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON 2 5 1st 2nd 2nd
N8 RED DEER BMX AB Ryland GOULDING 3 10 4th 3rd 3rd
5 Airdrie Bmx AB Grady POTTER 4 11 3rd 4th 4th

9 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
471 CALGARY BMX AB Tyler ANDERSON 1st 1st - 3 1st 1st 1st
788 Airdrie Bmx AB Nicolas STEPIEN 2nd 2nd - 5 3rd 1st 1st
860 Cochrane Bmx AB Lincoln GIGGS 3rd 2nd - 10 DNF:6 2nd 2nd
563 Cochrane Bmx AB Ayron DAVIS 4th 1st - 4 2nd 1st 1st
575X CALGARY BMX AB Jack PURDY 5th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
153 AIRDRIE BMX AB Graeson EBBINGHOFF 6th 3rd - 11 4th 3rd 4th
650 COCHRANE BMX AB Griffin PARKINSON
GT Play Projects
7th 4th - 6 1st 2nd 3rd
9 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT 8th 4th - 9 1st 3rd 5th
921 OKOTOKS BMX AB Nathan BARCLAY 5th - 8 2nd 3rd 3rd
473 Cochrane Bmx AB Blade BELL 5th - 12 5th 4th 3rd
201 STONY PLAIN BMX AB Easton SHEARER 6th - 10 4th 4th 2nd
123 Medicine Hat Bmx AB Easton GAUTHIER 6th - 11 3rd 4th 4th
226 Medicine Hat Bmx AB Greg ORAM - - 13 2nd 5th 6th
230 Cochrane Bmx AB Jacob WILLIAMSON - - 15 6th 5th 4th
423 Calgary Bmx AB Reiss CHALLONER - - 15 5th 5th 5th
575 Airdrie Bmx AB Christopher MEEKS - - 15 4th 6th 5th
12 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX - - 17 5th 6th 6th
11 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - - 18 6th 6th 6th

9 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
02 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
B&P
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 2nd - 5 1st 1st 3rd
1 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY 3rd - 5 2nd 2nd 1st
03 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
Kid Dynamite
4th - 8 3rd 3rd 2nd
6 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY 5th - 11 4th 4th 3rd
3 COCHRANE BMX AB Caleb CAREY 6th - 11 6th 3rd 2nd
10 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON 7th - 9 2nd 2nd 5th
822 COCHRANE BMX AB Bruno FERNANDEZ 8th - 12 4th 4th 4th
474 STONY PLAIN BMX AB Jack HOOK - 14 5th 5th 4th
12 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH - 14 3rd 5th 6th
289 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER - 17 6th 6th 5th
4 Club Unknown ? Cohen CHRISTENSEN - 17 5th 6th 6th

9 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N6 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
Cupi Canada, Rebel Run BMX, Opus
1 4 1st 1st 2nd
429 Cochrane Bmx AB Mason PIKE 2 6 3rd 2nd 1st
N4 Club Unknown ? Aj LAURELL
TimeFree Inc
3 8 2nd 3rd 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS 4 12 4th 4th 4th
N7 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 5 15 5th 5th 5th

10 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
688 CALGARY BMX AB Jaden POHL 1st 1st - 3 1st 1st 1st
426 Calgary Bmx AB Eric LEEDS 2nd 2nd - 5 1st 2nd 2nd
890 RED DEER BMX AB Van ROBINSON 3rd 3rd - 8 5th 1st 2nd
965 Medicine Hat Bmx AB Jagger HIEBERT 4th 1st - 5 1st 3rd 1st
228 AIRDRIE BMX AB Quinton LAYCOCK 5th 4th - 7 2nd 2nd 3rd
17 Medicine Hat Bmx AB Dylan MCKINLEY 6th 3rd - 10 3rd 3rd 4th
11 Cochrane Bmx AB Ronin RATTAI 7th 4th - 9 4th 3rd 2nd
9 Club Unknown ? Caden MORRISON 8th 2nd - 6 3rd 2nd 1st
789 Cochrane Bmx AB Nathan HILL 5th - 12 4th 4th 4th
795 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH 5th - 13 5th 4th 4th
15 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
2% Realty Deanne Miketon
6th - 11 2nd 4th 5th
12 MEDICINE HAT BMX AB Riley BANNICK
Erb Con/Gravity/Prairie Fork
DNS - 6# 2nd 1st 3rd
18 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON - - 14 4th 5th 5th
327 COCHRANE BMX AB Hudson BASSENDOWSKI - - 14 3rd 5th 6th
679 Club Unknown ? Lester GURNETT - - 15 6th 6th 3rd
343 Okotoks Bmx AB Liam DUFFY - - 16 5th 5th 6th
16 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN - - 17 6th 6th 5th

10 Intermediate Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 EDMONTON BMX AB Evan KAPANEN 1st 1st - 4 2nd 1st 1st
N8 Airdrie Bmx AB William POWLAN 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
12 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
Crew Racing Solutions
3rd 2nd - 6 1st 1st 4th
21 Airdrie Bmx AB Rowan WASYLUCHA 4th 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
23 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH 5th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
6X EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 6th 4th - 10 4th 3rd 3rd
11 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
Factory bombshell
7th 4th - 10 2nd 2nd 6th
17 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN 8th 2nd - 6 1st 3rd 2nd
5 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
Team Kid Dynamite Alberta
5th - 8 5th 2nd 1st
8 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 5th - 9 3rd 4th 2nd
22 Club Unknown ? Keelan SCHIMPF 6th - 12 3rd 5th 4th
04 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC 6th - 14 5th 4th 5th
010 AIRDRIE BMX AB Noah HASSELBERG
KDM Alberta
- - 15 6th 6th 3rd
819 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT - - 15 7th 4th 4th
991 AIRDRIE BMX AB Chase BUFFEL
KDM
- - 15 4th 5th 6th
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE - - 16 5th 5th 6th
1 Club Unknown ? Luke MORRISON - - 17 6th 6th 5th
6 Club Unknown ? Annon ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- - 17 6th 6th 5th
18 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING - - 18 4th 7th 7th

10 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
Cornerstone Excavating
1 4 2nd 1st 1st
N4 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI
Bomshell Parts Avent Cycle
2 7 1st 4th 2nd
N3 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
Factory Bombshell Parts Avent Cycle
3 11 4th 3rd 4th
N2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
Crupi Team Green Canada
4 12 3rd 2nd 7th
9 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
Kid Dynamite
5 15 5th 5th 5th
6 Edmonton Bmx AB Lachlan BRENNER 6 17 7th 7th 3rd
AB4 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN 7 18 6th 6th 6th

11 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
864 Medicine Hat Bmx AB Nexon HIEBERT 1st - 4 2nd 1st 1st
5 Okotoks Bmx AB Colin FISHER
Crew Racing
2nd - 5 3rd 1st 1st
869 RED DEER BMX AB Marco Antonio CERICOS
Velour Contracting
3rd - 7 1st 2nd 4th
6 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS 4th - 6 2nd 2nd 2nd
664 Cochrane Bmx AB Isaiah DAVIS 5th - 9 4th 3rd 2nd
3 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 6th - 7 1st 3rd 3rd
812 Airdrie Bmx AB Jayden AVERY 7th - 10 3rd 4th 3rd
7 Stony Plain Bmx AB Tristan WHITE - 12 4th 4th 4th
259 Calgary Bmx AB Nathan BEST - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Calgary Bmx AB David MEYNIN 2nd - 3 1st 1st 1st
5 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
10 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
Form Worx Inc.
4th - 11 4th 4th 3rd
16 St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
D-Trac Construction
5th - 7 2nd 3rd 2nd
624 AIRDRIE BMX AB Arek HEDGES 6th - 7 2nd 2nd 3rd
3 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
7th - 11 4th 3rd 4th
13 Airdrie Bmx AB Chase REVES - 12 3rd 5th 4th
764 Medicine Hat Bmx AB Keon COULOMBE
Gravity/Erb Const/Prairie Fork
- 14 5th 4th 5th

11 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Calgary Bmx AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
1 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Brayden DYCK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
Velocity
3 11 5th 3rd 3rd
N8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros
4 13 3rd 6th 4th
7 Red Deer Bmx AB Shayne HALL 5 15 6th 4th 5th
10 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
Sapouto
6 15 4th 5th 6th

12 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
959 COCHRANE BMX AB Austin LAROCQUE 1 3 1st 1st 1st
6 COCHRANE BMX AB Konar SIMPSON 2 8 4th 2nd 2nd
484 Medicine Hat Bmx AB Connor HAUCK 3 8 2nd 3rd 3rd
7 CALGARY BMX AB Devan FRASER 4 11 3rd 4th 4th

12 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
13 Airdrie Bmx AB Isaac BABER
KDM Alberta
1st - 3 1st 1st 1st
210 Calgary Bmx AB James SMITH 2nd - 5 1st 3rd 1st
4 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
3rd - 8 3rd 2nd 3rd
6 Club Unknown ? Karsten CHIRZYNSKI 4th - 8 5th 1st 2nd
3 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscaping
5th - 9 2nd 2nd 5th
7 Medicine Hat Bmx AB Noah SEHN
Sane Cycle
6th - 8 2nd 3rd 3rd
15 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 7th - 11 3rd 4th 4th
10 Club Unknown ? Cole FISCHER 8th - 12 4th 6th 2nd
876 COCHRANE BMX AB Lucas ROGERS - 13 4th 5th 4th
835 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision powersports
- 15 6th 4th 5th
19 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR - 16 5th 5th 6th
21 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL - 18 6th 6th 6th

12 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N8 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT
YESS
1st - 3 1st 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
GHP
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3rd - 11 2nd 4th 5th
4 Airdrie Bmx AB Alexander FRANCOIS
Ralph's Motorsports
4th - 5 2nd 2nd 1st
AB5 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 5th - 10 3rd 3rd 4th
AB7 OKOTOKS BMX AB Pacey BOONE
Crew Racing
6th - 10 4th 3rd 3rd
383 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
United Cycle
7th - 10 3rd 4th 3rd
6 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
Crew racing solutions
8th - 8 4th 2nd 2nd
760 Club Unknown ? Tyson WAKALUK - 14 5th 5th 4th
8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN - 16 6th 5th 5th
05 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
Gravity/Erb Const./Prairie Fork
- 17 5th 6th 6th

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 ST. ALBERT BMX AB James PETRIE
Solo Equipment Products Inc. and Joe's Bikes
1 4 2nd 1st 1st
810 Medicine Hat Bmx AB Nolan GRAVES 2 6 1st 3rd 2nd
11 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE
Crew team
3 8 3rd 2nd 3rd
9 Club Unknown ? Wyatt ADRIAN 4 12 4th 4th 4th
125 AIRDRIE BMX AB Luke TURGEON - ## DNF:5 CR:7 DNS

13 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA
Crew racing solutions
1st - 4 2nd 1st 1st
O1 Airdrie Bmx AB Ryder MCKEE
Form Worx Inc.
2nd - 4 1st 2nd 1st
322 Calgary Bmx AB Max CHALLONER 3rd - 8 4th 1st 3rd
SK 1 Club Unknown ? Kaine FOSTER
FXR and Adrenaline Unlimited
4th - 5 1st 2nd 2nd
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 5th - 11 3rd 5th 3rd
3 Calgary Bmx AB Owen FRANK 6th - 7 2nd 3rd 2nd
5 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 7th - 12 4th 3rd 5th
6 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 8th - 11 3rd 4th 4th
O6 Club Unknown ? Jared ADAM - 13 5th 4th 4th
10 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY - 15 5th 5th 5th

13 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY
YESS
1 3 1st 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
Crupi Team Green
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Tristin PASITNEY
Supercamp
3 11 3rd 3rd 5th
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity
4 12 4th 4th 4th
AB8 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
Crupi Green Team Canada
5 14 6th 5th 3rd
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
6 18 5th 7th 6th
14 Medicine Hat Bmx AB Isaiah SEHN
Sane Cycle
7 20 7th 6th 7th

14 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
618 Lethbridge Bmx AB Keegan PHILPOT 1st - 3 1st 1st 1st
6 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
Joe's Bikes and other Delights
2nd - 5 1st 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
Stahl Peterbilt
3rd - 8 5th 1st 2nd
7 Airdrie Bmx AB Brady ESAU 4th - 8 3rd 2nd 3rd
1 ST. ALBERT BMX AB Logan STARLING
CJS Oilfield
5th - 6 2nd 3rd 1st
940 CALGARY BMX AB Gavin ALEXANDER (14NM) 6th - 13 5th 4th 4th
5 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
Velocity
7th - 8 2nd 3rd 3rd
2 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM 8th - 12 3rd 5th 4th
726 Airdrie Bmx AB Jaxon WALLS (14NM) - 13 4th 4th 5th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ - 14 4th 5th 5th

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
AB Team, RKTL Ltd., Catalyst LLP
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG
KDM Alberta
2nd - 7 3rd 3rd 1st
AB2 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity
3rd - 9 1st 4th 4th
AB4 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4th - 7 2nd 2nd 3rd
11 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
Supercamp
5th - 9 2nd 2nd 5th
10 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS 6th - 10 5th 3rd 2nd
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
Supercamp
7th - 7 4th 1st 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD
KDM
- 11 3rd 5th 3rd
1 Okotoks Bmx AB Mason CLEROUX
Crew racing solutions
- 12 4th 4th 4th

15 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
288 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK 1 5 2nd 2nd 1st
SK1 Club Unknown ? Miles COLE 2 5 1st 1st 3rd
8 Club Unknown ? Ryan MYSEK
Crew Racing
3 13 3rd 8th 2nd
SK2 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP 4 13 4th 5th 4th
686 Medicine Hat Bmx AB Jack HAGARTY 5 15 6th 4th 5th
6 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT 6 15 5th 3rd 7th
9 EDMONTON BMX AB Adam MAHON 7 20 7th 7th 6th
7 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
Crew Racing Solutions
8 22 8th 6th 8th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB3 Club Unknown ? Kaileb DOWSON
United Cycle
2 7 3rd 2nd 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
Velocity
3 11 4th 3rd 4th
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta/Avent Bombshell
4 13 2nd 8th 3rd
1 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 5 14 5th 4th 5th
4 Red Deer Bmx AB Zachary REPP 6 18 6th 5th 7th
11 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR 7 20 7th 7th 6th
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
8 24 8th 6th CR:10

16 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
O1 Club Unknown ? Derek BAYRACK 1 3 1st 1st 1st
SK1 Club Unknown ? Tait MCLEOD
Team Sask
2 7 3rd 2nd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Caleb BOONE
Crew Racing
3 8 2nd 3rd 3rd
SK-2 Club Unknown ? Chase RENNIE (16NM)
Muscle Milk
4 12 4th 4th 4th

16 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
257 EDMONTON BMX AB Ethan ADAMS 1 4 1st 2nd 1st
N6 Stony Plain Bmx AB Jared HILDEBRANDT
Deviant BMX / Troy Lee Designs
2 6 3rd 1st 2nd
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 3 9 2nd 3rd 4th
702 Club Unknown ? Alex TYSSEN 4 12 4th 5th 3rd
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
WULFSPORT McKay Hlavacek Impact Construction
5 14 5th 4th 5th
AB8 CALGARY BMX AB Matteo BREGLIANO 6 19 7th 6th 6th
AB7 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING 7 21 6th 8th 7th
10 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 8 23 8th 7th 8th

17 to 24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
739 AIRDRIE BMX AB Brandon ULRICH 1 4 2nd 1st 1st
737 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
Athletic Spirit LTD
2 5 1st 2nd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 3 9 3rd 3rd 3rd
O94 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS 4 14 5th 5th 4th
N6 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
Iron Horse Energy Services
5 15 4th 4th CR:7

30 to 39 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT 1st - 5 2nd 1st 2nd
369 AIRDRIE BMX AB Justin WILLOUGHBY 2nd - 3 1st 1st 1st
554 AIRDRIE BMX AB Mitchell BLONDEAU 3rd - 6 1st 2nd 3rd
844 Club Unknown ? Dion-Jay BAYRACK
Rival Racing Devo Canada
4th - 10 3rd 3rd 4th
939 Airdrie Bmx AB Michael COLBY 5th - 7 4th 2nd 1st
327 Airdrie Bmx AB Cody HANSEN 6th - 10 2nd 3rd 5th
956 Calgary Bmx AB Frederick BEST 7th - 11 4th 5th 2nd
276 EDMONTON BMX AB David POTTER 8th - 11 3rd 4th 4th
385 LETHBRIDGE BMX AB Kevin KITT - 13 5th 5th 3rd
328 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE - 14 5th 4th 5th

30 to 39 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
186 CALGARY BMX AB Jeffrey JACOBSEN (29XM) 1 3 1st 1st 1st
N8 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
Crew Racing
2 6 2nd 2nd 2nd
185 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
Oakson Authentic/Push
3 9 3rd 3rd 3rd
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 4 15 7th 4th 4th
N7 RED DEER BMX AB Lyndon RUSH 5 16 4th 7th 5th
AB5 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
GHP Canada
6 16 5th 5th 6th
462 OKOTOKS BMX AB Trent BATCHELOR 7 19 6th 6th 7th
9 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 8 24 8th 8th 8th

40+ Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON 1 4 1st 1st 2nd
AB8 Lethbridge Bmx AB Bryan DONALD
Anvil Digital
2 5 2nd 2nd 1st
39 Okotoks Bmx AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions Inc
3 9 3rd 3rd 3rd
4 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 4 12 4th 4th 4th
AB7 Club Unknown ? Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
5 16 5th 6th 5th
6 Club Unknown ? Brad CHRISTENSEN 6 17 6th 5th 6th
658 Team Cafe Roubaix ? Daniel RICHTER
Cafe Roubaix Bicycle Studio in Cochrane Pronounced "RooBay"
7 21 7th 7th 7th

40+ Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 St. Albert Bmx AB Garth HEBERT 1 4 1st 1st 2nd
4 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2 9 2nd 3rd 4th
367 AIRDRIE BMX AB Brent CRONK 3 10 7th 2nd 1st
3 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
United Cycle
4 12 5th 4th 3rd
601 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
Velocity
5 13 3rd 5th 5th
AB5 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 6 16 4th 6th 6th
AB 3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
Ghp Canada
7 20 6th 7th 7th
328 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 8 24 8th 8th 8th

Cruiser 9 and Under Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC) 1 3 1st 1st 1st
657 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
TimeFree Inc
2 6 2nd 2nd 2nd
956 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
3 Edmonton Bmx AB Xander HURTEAU 4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT
YESS
1 3 1st 1st 1st
N5 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
GHP
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
Kid Dynamite Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
126 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
4 12 4th 4th 4th
633 CALGARY BMX AB Devan FRASER 5 15 5th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (2 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB06 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N7 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 2 6 2nd 2nd 2nd

Cruiser 30 to 39 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
960 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD 1st - 3 1st 1st 1st
N3X LETHBRIDGE BMX AB Richard PETRIK
GHP Canada
2nd - 4 1st 1st 2nd
O94 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS (17-29MC) 3rd - 5 2nd 2nd 1st
N2 Club Unknown ? Nick GAUTHIER
GHP/SANE Cycle
4th - 6 2nd 2nd 2nd
936 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision powersports
5th - 9 3rd 3rd 3rd
N4 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT 6th - 10 3rd 3rd 4th
866 Cochrane Bmx AB Darcy DAVIS 7th - 12 4th 5th 3rd
317 Club Unknown ? Derek BERUBE
Nakina Cons
- 13 5th 4th 4th
N3 Club Unknown ? Dion-Jay BAYRACK
Rival Racing Devo Canada
- 13 4th 4th 5th

Cruiser 40+ Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
Velocity
1st - 4 1st 2nd 1st
N8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 2nd - 4 1st 1st 2nd
N3 Lethbridge Bmx AB Christopher FERGUSON
Ghp Canada
3rd - 4 2nd 1st 1st
N2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS 4th - 9 3rd 3rd 3rd
N4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 5th - 8 2nd 4th 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Josh SEHN
Sane Cycle
6th - 8 3rd 2nd 3rd
N7 Okotoks Bmx AB Paul KROON
PURE Electrical Solutions Inc
7th - 11 4th 3rd 4th
N5X OKOTOKS BMX AB Christopher DOLL 8th - 13 5th 4th 4th
402 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
Crew Racing Solutions
- 15 4th 6th 5th
14 INDEPENDENT CAN Brad WILSON - 16 6th 5th 5th
SK1 Club Unknown ? Steve ROSMAN
adrenaline unlimited-FXR
- 16 5th 5th 6th

Cruiser 30 to 39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 1 3 1st 1st 1st
N3 CALGARY BMX AB Tasha BEST 2 6 2nd 2nd 2nd
779 Club Unknown ? Amanda COLBY 3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40+ Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
W3 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada / DWs Delux Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 2 7 2nd 3rd 2nd
N3 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA
Crew Racing
3 9 4th 2nd 3rd
SK1 Club Unknown ? Lori SMITH
Bike Doctor
4 12 3rd 5th 4th
N2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 5 14 5th 4th 5th
881 EDMONTON BMX AB Vanessa POTTER 6 18 6th 6th 6th

Jr. Devo Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
Team Alberta
1st - 4 2nd 1st 1st
N5 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
AB Team, RKTL Ltd., Catalyst LLP
2nd - 4 1st 2nd 1st
3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Team Alberta/Avent Bombshell
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB8 CALGARY BMX AB Matteo BREGLIANO 4th - 12 4th 5th 3rd
AB6 Club Unknown ? Adam HOSIE
WULFSPORT McKay Hlavacek Impact Construction
5th - 13 6th 4th 3rd
4 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 6th - 11 3rd 3rd 5th
7 AIRDRIE BMX AB Matthew PRIMEAU
Supercamp
7th - 11 5th 2nd 4th
AB3 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
United Cycle
8th - 4 1st 1st 2nd
AB2 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
Velocity
- 14 4th 6th 4th
AB7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG
KDM Alberta
- 14 5th 4th 5th
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
Velocity
- 14 3rd 5th DNF:6

Jr. Devo Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
N7 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Velocity
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
N5 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
Atomic Improv
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
N3 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL - 12 4th 4th 4th

Top of Report