End of Report

Stony Plain 2 - August 14, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17/Aug/2016 16:24:07

FULL RESULTS

Total Entries = 448

Total Riders = 420

Jr. Devo Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 St. Albert Bmx AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1st - 10 2nd 1st 7th
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
(CAN20020327)
"Team Alberta"
2nd - 5 1st 3rd 1st
AB1 Calgary Bmx AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
3rd - 16 4th 4th 8th
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
(CAN20000315)
B&P Cycle, AB Prov Team
4th - 7 3rd 2nd 2nd
N6 St. Albert Bmx AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
"Supercamp/Team Alberta"
5th - 17 5th 6th 6th
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
Alberta Team
6th - 16 6th 7th 3rd
5 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
7th - 17 7th 5th 5th
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
- 20 8th 8th 4th

Junior Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER (EF)
(CAN19970425)
"Pure"
1st - 3 1st 1st 1st
N01 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
(CAN19990607)
"Factory Daylight Cycle/Team AB"
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
780 Edmonton Bmx AB Cassidy MONAGHAN (EF)
(CAN19941125)
"Supercamp/PGR/Supercross"
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
(CAN19990214)
4th - 12 4th 4th 4th
AB04 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
(CAN19990423)
"Custom Image Wear"
- 15 5th 5th 5th

Junior Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 Independent CAN Garrett HEBERT
(CAN19980606)
1st - 7 3rd 2nd 2nd
5 Calgary Bmx AB Cody KNAPPE
(CAN19980504)
2nd - 14 5th 4th 5th
328 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME
(CAN19990328)
Supercamp
3rd - 10 4th 3rd 3rd
N02 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
(CAN19990222)
4th - 11 1st 6th 4th
612 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
(CAN19980612)
5th - 4 2nd 1st 1st
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS
(CAN19980516)
- 17 6th 5th 6th

Elite Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
99 Independent CAN Manuel CADLE
(CAN19880608)
1st - 8 2nd 2nd 4th
113 Red Deer Bmx AB Tanner VANDENHOVEN
(CAN19960529)
"Daylight Cycles"
2nd - 3 1st 1st 1st
803 Calgary Bmx AB Adam BOURNS
(CAN19930803)
3rd - 6 2nd 1st 3rd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON
(CAN19970216)
4th - 6 3rd 2nd 1st
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell WARKEN
(CAN19930812)
Supercamp
5th - 6 1st 3rd 2nd
329 Stony Plain Bmx AB Kiran KAWA
(CAN19970329)
6th - 9 4th 3rd 2nd
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
(CAN19950305)
"B&P"
7th - 10 3rd 4th 3rd
624 Independent CAN Issiah HILL
(CAN19710624)
- 13 4th 5th 4th
266 Red Deer Bmx AB Chase HARRISON
(CAN19970610)
"SSQUARD"
- 14 5th 4th 5th

8 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
602 Edmonton Bmx AB Brody RICHARDS
(CAN20080602)
1st 1st - 4 1st 2nd 1st
128 Airdrie Bmx AB Hunter COLBY
(CAN20080128)
"Property Guys"
2nd 1st - 4 2nd 1st 1st
2 Airdrie Bmx AB Brayson KLEIN
(CAN20080518)
"Ace Concret and Coring"
3rd 2nd - 5 1st 1st 3rd
8 Okotoks Bmx AB Harley DEGLOW
(CAN20080324)
"Crew Racing"
4th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN
(CAN20081006)
5th 4th - 6 2nd 3rd 1st
13 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN
(CAN20080505)
6th 3rd - 10 3rd 4th 3rd
211 Club Unknown ? Maxwell LEE 7th 3rd - 7 3rd 2nd 2nd
9 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
(CAN20080618)
Original Joe's
8th 4th - 9 1st 3rd 5th
101 Stony Plain Bmx AB Shjon LYTTLE
(CAN20081101)
5th - 10 3rd 4th 3rd
117 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER
(CAN20081117)
5th - 13 6th 5th 2nd
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
(CAN20081101)
6th - 12 5th 3rd 4th
6 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON
(CAN20080406)
6th - 13 5th 4th 4th
026 EDMONTON BMX AB Deegan NICHOLSON
(CAN20081026)
- - 13 4th 5th 4th
922 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER
(CAN20080922)
- - 13 6th 2nd 5th
7 Cochrane Bmx AB Spencer JONES
(CAN20080617)
- - 14 4th 5th 5th
825 Edmonton Bmx AB Tyson NADEAU
(CAN20080825)
- - 16 4th 6th 6th
207 Edmonton Bmx AB Layne HUBBARD
(CAN20080207)
- - 17 5th 6th 6th
101X RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT
(CAN20080101)
- - 18 6th 6th 6th

9 Novice Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
907 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH
(CAN20070907)
1st 1st - 4 1st 1st 2nd
327 COCHRANE BMX AB Keelan SCHIMPF 2nd 1st - 7 2nd 2nd 3rd
117 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD
(CAN20070117)
3rd 2nd - 3 1st 1st 1st
729 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME
(CAN20070729)
4th 2nd - 4 1st 2nd 1st
7 STONY PLAIN BMX AB Zac BROWN
(CAN20071216)
MoM and DaD
5th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
16 Airdrie Bmx AB Jackson DUKOVAC
(CAN20071018)
6th 3rd - 11 3rd 6th 2nd
11 Edmonton Bmx AB Leo MARSTEN
(CAN20070824)
7th 4th - 7 2nd 4th 1st
510 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART
(CAN20070510)
CR 4th - 11 3rd 5th 3rd
921 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS 5th - 8 4th 1st 3rd
416 ST. ALBERT BMX AB Ethan Kerry Alexander NEWMAN
(CAN20070416)
5th - 10 4th 4th 2nd
031 Stony Plain Bmx AB Quin THOMSEN
(CAN20071031)
6th - 11 5th 2nd 4th
113 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON
(CAN20071113)
6th - 12 5th 3rd 4th
525 Stony Plain Bmx AB Cole DESILETS
(CAN20070525)
- - 12 4th 3rd 5th
511 Medicine Hat Bmx AB Riley BANNICK
(CAN20070511)
"Big Eatz Little Featz"
- - 12 3rd 4th 5th
126 Stony Plain Bmx AB Damian GRYSHIK
(CAN20070126)
- - 15 5th 5th 5th
822 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN
(CAN20070822)
"Kenco Construction"
- - 17 6th 5th 6th
629 Stony Plain Bmx AB Mason WAGNER
(CAN20070629)
- - 18 6th 6th 6th

9 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Edmonton Bmx AB Easton ARANEDA
(CAN20070208)
1st 1st - 4 1st 1st 2nd
510 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG
(CAN20070510)
2nd 2nd - 6 1st 2nd 3rd
507 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(CAN20070507)
3rd 1st - 3 1st 1st 1st
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
(CAN20071123)
"Racer Army"
4th 3rd - 7 2nd 2nd 3rd
5 Calgary Bmx AB William POWLAN
(CAN20071024)
5th 4th - 5 2nd 2nd 1st
3 Edmonton Bmx AB Russell KALASHNIKOFF
(CAN20071029)
6th 4th - 9 3rd 4th 2nd
16 Airdrie Bmx AB Cole HANSEN
(CAN20070603)
"Factory Bombshell/Avent"
7th 3rd - 8 3rd 4th 1st
20 St. Albert Bmx AB Parker HOCHREITER
(CAN20070823)
8th 2nd - 8 5th 1st 2nd
05 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
(CAN20070301)
5th - 10 4th 3rd 3rd
7 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN
(CAN20070915)
5th - 11 4th 3rd 4th
423 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN
(CAN20070423)
6th - 11 2nd 5th 4th
14 Medicine Hat Bmx AB Colby MOTZ
(CAN20070101)
6th - 12 5th 3rd 4th
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON
(CAN20070828)
- - 13 3rd 5th 5th
17 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
(CAN20070330)
Team GHP
- - 14 4th 4th 6th
1 COCHRANE BMX AB Xander HAMEL
(CAN20071006)
- - 16 5th 6th 5th
10 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR
(CAN20070608)
- - 17 6th 6th 5th
501 Okotoks Bmx AB Brittan PEEL
(CAN20070501)
- - 19 6th CR:7 6th

9 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU
(CAN20071117)
1st - 3 1st 1st 1st
623 EDMONTON BMX AB Penelope WIWCHAR
(CAN20070623)
2nd - 7 3rd 3rd 1st
405 St. Albert Bmx AB Keyana GRANNARY
(CAN20070405)
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA
(CAN20070704)
United Cycle!
4th - 5 2nd 1st 2nd
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH (8NF)
(CAN20080305)
5th - 11 4th 3rd 4th
AB-1 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG (8NF)
(CAN20080530)
6th - 10 3rd 4th 3rd
AB8 Airdrie Bmx AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(CAN20070108)
CR - 5 1st 2nd 2nd
10 RED DEER BMX AB Rachel WAKALUK
(CAN20071115)
- 13 4th 5th 4th
AB4 Stony Plain Bmx AB Trystyn OTTO
(CAN20071014)
- 14 5th 4th 5th

6 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
813 Edmonton Bmx AB Kai GEORGET-FINNIE
(CAN20100813)
1st - 6 2nd 3rd 1st
3 St. Albert Bmx AB Brody PARDY
(CAN20100506)
2nd - 3 1st 1st 1st
202 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT
(CAN20101202)
3rd - 11 4th 4th 3rd
227 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN
(CAN20101227)
4th - 7 3rd 2nd 2nd
526 Airdrie Bmx AB Aiden DALCIN
(CAN20100526)
5th - 10 3rd 4th 3rd
628 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK
(CAN20100628)
6th - 5 2nd 1st 2nd
920 Calgary Bmx AB Graysen MOTTERSHEAD
(CAN20100920)
6th - 8 1st 2nd 5th
402 AIRDRIE BMX AB Reed MAFFENBEIER
(CAN20100402)
- 11 4th 3rd 4th
501 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS
(CAN20100501)
- 14 5th 5th 4th

6 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
521 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
(CAN20100521)
1st - 6 2nd 2nd 2nd
122 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
(CAN20100122)
2nd - 5 1st 1st 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM
(CAN20100627)
3rd - 10 3rd 5th 2nd
AB6 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS
(CAN20100608)
4th - 6 2nd 3rd 1st
126 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(CAN20101126)
Autism awareness for my twin brother Blake
5th - 10 3rd 4th 3rd
AB3 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL
(CAN20100505)
6th - 10 4th 2nd 4th
AB5 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON
(CAN20100324)
7th - 3 1st 1st 1st
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
(CAN20100622)
"Racer Army"
- 12 4th 4th 4th
AB7 Edmonton Bmx AB Blake POTTER
(CAN20100708)
- 13 5th 3rd 5th

7 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
928 Edmonton Bmx AB Marshall ERICKSON
(CAN20090928)
1st - 5 1st 2nd 2nd
AB8 St. Albert Bmx AB Keegan GRANNARY
(CAN20091116)
2nd - 4 2nd 1st 1st
420 Okotoks Bmx AB Luc BURNS
(CAN20090420)
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
715 COCHRANE BMX AB Ramsey SCHIMPF
(CAN20090715)
4th - 9 3rd 3rd 3rd
205 Lethbridge Bmx AB Nicholas CHERNEZKY
(CAN20091205)
5th - 12 4th 4th 4th
409 St. Albert Bmx AB Jaxon CAROLAN
(CAN20090409)
Alberta Extinguisher
6th - 7 3rd 2nd 2nd
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
(CAN20090724)
Tiger Electric Ltd
7th - 12 4th 4th 4th
2 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR
(CAN20090423)
8th - 3 1st 1st 1st
723 Stony Plain Bmx AB Marshal WAGNER
(CAN20090723)
- 15 5th 5th 5th

7 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
(CAN20090502)
1st - 3 1st 1st 1st
413 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK
(CAN20090413)
2nd - 6 4th 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN
(CAN20090604)
MoM and DaD
3rd - 9 2nd 5th 2nd
504 Airdrie Bmx AB Marcus ADAMCHUK
(CAN20090504)
4th - 9 5th 2nd 2nd
6 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
(CAN20090328)
5th - 9 2nd 3rd 4th
7 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
6th - 10 5th 2nd 3rd
07 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY
(CAN20090211)
7th - 11 3rd 4th 4th
825 Cochrane Bmx AB Grady POTTER
(CAN20090825)
8th - 9 1st 3rd 5th
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS
(CAN20090504)
- 12 4th 5th 3rd
1 Airdrie Bmx AB Ryder COLBY
(CAN20090526)
"Property Guys"
- 12 3rd 4th 5th

8 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Cochrane Bmx AB Jaxson ROSS
(CAN20080201)
1st - 4 1st 2nd 1st
717 St. Albert Bmx AB Cameron KUZMA
(CAN20080717)
2nd - 6 2nd 3rd 1st
AB7 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
(CAN20080215)
Farmland Investment Services & PMG
3rd - 4 1st 1st 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY
(CAN20080324)
4th - 9 3rd 2nd 4th
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY
(CAN20080404)
5th - 11 3rd 3rd 5th
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL
(CAN20080819)
6th - 6 2nd 1st 3rd
003 Medicine Hat Bmx AB Colton MICHEAL
(CAN20081003)
7th - 11 4th 4th 3rd
303 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN
(CAN20080303)
8th - 11 5th 4th 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Brady PEARSON
(CAN20080819)
"Velocity"
- 15 4th 5th 6th
604 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH
(CAN20080604)
- 16 6th 6th 4th
708 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON
(CAN20080708)
- 17 5th 6th 6th
3 Red Deer Bmx AB Jaycob HOEDEL
(CAN20080430)
- 19 7th 7th 5th
102 STONY PLAIN BMX AB Owen BASHOW
(CAN20081102)
- 19 7th 5th 7th
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(CAN20080104)
Kid Dynamite Apparel
- 20 6th 7th 7th

10 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER
(CAN20060918)
1st - 4 1st 2nd 1st
7 AIRDRIE BMX AB Jayden MAFFENBEIER
(CAN20060501)
2nd - 9 1st 5th 3rd
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY
(CAN20060614)
3rd - 4 2nd 1st 1st
5 Okotoks Bmx AB Lukas SHANK
(CAN20061125)
4th - 8 3rd 3rd 2nd
813 Red Deer Bmx AB Marco Antonio CERICOS
(CAN20060813)
Velox contracting
5th - 10 4th 2nd 4th
501 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY
(CAN20060501)
6th - 6 3rd 1st 2nd
8 Red Deer Bmx AB Toby MEINDERS
(CAN20060720)
7th - 9 2nd 4th 3rd
731 STONY PLAIN BMX AB Darian FREAKE
(CAN20060731)
CR - 13 DNF:6 3rd 4th
418 Airdrie Bmx AB Tristan WHITE
(CAN20060418)
- 13 4th 4th 5th
323 STONY PLAIN BMX AB Keiran WOOLSEY
(CAN20060323)
- 15 5th 5th 5th
710 STONY PLAIN BMX AB Andrew FILEWICH
(CAN20060710)
- 17 5th 6th 6th

10 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK
(CAN20060523)
1st - 3 1st 1st 1st
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN
(CAN20060405)
2nd - 4 2nd 1st 1st
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER
(CAN20060118)
3rd - 5 1st 2nd 2nd
15 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE
(CAN20060915)
4th - 9 4th 2nd 3rd
5 Red Deer Bmx AB Graeson ABEL
(CAN20060204)
GHP
5th - 11 4th 4th 3rd
9 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD
(CAN20061221)
6th - 11 3rd 4th 4th
619 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
(CAN20060619)
Form Worx Inc.
7th - 10 3rd 3rd 4th
16X St. Albert Bmx AB Nicholas BALDWIN
(CAN20060205)
D-Trac Construction
CR - 7 2nd 3rd 2nd
6X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
(CAN20061221)
- 15 5th 5th 5th
10 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL
(CAN20060409)
- 16 5th 6th 5th
11 Stony Plain Bmx AB Braedan OLIVER
(CAN20061004)
- 17 6th 5th 6th
6 Airdrie Bmx AB Chase REVES
(CAN20061016)
- 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
(CAN20060403)
Phoenix Roofing
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 Stony Plain Bmx AB Gabriel VANOENE
(CAN20060506)
2nd - 7 3rd 1st 3rd
AB6 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
(CAN20060325)
"Mountain Toys"
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
4 Edmonton Bmx AB Marc STREADWICK
(CAN20060420)
"Velocity"
4th - 10 2nd 3rd 5th
1 Cochrane Bmx AB Brock FOSTER
(CAN20060103)
5th - 4 1st 2nd 1st
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP
6th - 10 4th 4th 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Kaige RUDICHUK
(CAN20060529)
"Kid Dynamite Apparel"
7th - 11 5th 3rd 3rd
AB 8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
(CAN20060213)
Bike Bros
- 11 3rd 4th 4th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
(CAN20060111)
- 13 4th 5th 4th

11 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
(CAN20051213)
1st - 3 1st 1st 1st
520 Airdrie Bmx AB Alexander FRANCOIS
(CAN20050520)
2nd - 8 4th 2nd 2nd
2 Lethbridge Bmx AB Hesston BATES
(CAN20050602)
Country Landscape
3rd - 4 1st 2nd 1st
6 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI
(CAN20050528)
4th - 13 7th 4th 2nd
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
(CAN20051104)
Crew Racing Okotoks
5th - 12 3rd 3rd 6th
17 Cochrane Bmx AB Riley CAREY
(CAN20050606)
6th - 9 2nd 4th 3rd
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE
(CAN20051011)
7th - 14 5th 6th 3rd
16 COCHRANE BMX AB Cole FISCHER 8th - 12 2nd 3rd 7th
O6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
(CAN20050208)
"Travel Center Petro/Erb Const"
- 14 7th 1st 6th
721 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON
(CAN20050721)
- 15 6th 5th 4th
01 CALGARY BMX AB James SMITH
(CAN20050410)
- 15 6th 5th 4th
10 Airdrie Bmx AB Isaac BABER
(CAN20051017)
Kid Dynamite Apparel
- 17 5th 7th 5th
4 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY
(CAN20050420)
- 18 3rd 8th 7th
14 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
(CAN20050131)
Precision powersports
- 19 8th 6th 5th
7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD
(CAN20050824)
- 19 4th 7th 8th

12 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
804 Airdrie Bmx AB Reilly MCNAMARA
(CAN20040804)
United Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
530 Airdrie Bmx AB Ryder MCKEE
(CAN20040530)
Form Worx Inc.
2nd - 3 1st 1st 1st
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Kaine FOSTER
FXR Adrenaline
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
5 St. Albert Bmx AB James PETRIE
(CAN20040624)
Solo Equipment Joe's Bikes
4th - 8 2nd 3rd 3rd
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM
FXR
5th - 8 2nd 2nd 4th
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON
(CAN20040522)
6th - 12 3rd 4th 5th
104 Airdrie Bmx AB Levi COOPER
(CAN20040104)
7th - 9 5th 2nd 2nd
115 STONY PLAIN BMX AB Darrian CROOKER
(CAN20040115)
8th - 11 4th 4th 3rd
913 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY
(CAN20040913)
- 13 4th 5th 4th
112 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE
(CAN20040112)
- 15 5th 5th 5th

12 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
(CAN20040308)
Phoenix Roofing
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Calgary Bmx AB Dylan TREMEL
(CAN20040813)
"Crupi"
2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Josh OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity cycling club
3rd - 9 2nd 5th 2nd
6 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Alberta Devo Team
4th - 6 3rd 2nd 1st
AB 8 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON
(CAN20040614)
5th - 11 4th 4th 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
(CAN20040515)
Team Supercamp
6th - 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Mathieu DUCHARME
(CAN20040201)
7th - 13 3rd 6th 4th
AB4 St. Albert Bmx AB Riley ROBERTSON
(CAN20040507)
8th - 9 4th 1st 4th
1 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR
(CAN20040204)
- 14 6th 3rd 5th
8 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
- 15 5th 4th 6th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 17 5th 5th CR:7

13 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN
(CAN20030606)
1st - 3 1st 1st 1st
9 Okotoks Bmx AB Mason CLEROUX
(CAN20030521)
Crew racing Solitions
2nd - 3 1st 1st 1st
12 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
(CAN20030919)
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
13 Edmonton Bmx AB Damien STREADWICK
(CAN20031127)
"Velocity"
4th - 10 3rd 4th 3rd
2 ST. ALBERT BMX AB Ryan RACICH
(CAN20030929)
Stony Plain Registries
5th - 8 2nd 2nd 4th
4 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
(CAN20030724)
Joe's Bikes and other Delights and Solo Parts
6th - 6 2nd 2nd 2nd
10 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
(CAN20030812)
ParaSport Science
7th - 11 4th 5th 2nd
602 Stony Plain Bmx AB Eden STOESZ
(CAN20030602)
8th - 12 5th 3rd 4th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ
(CAN20030207)
- 14 5th 4th 5th
1 Edmonton Bmx AB Gavin OTSUJI
(CAN20031205)
"Getus Communications"
- 14 4th 5th 5th

13 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
(CAN20030607)
"Velocity"
1st - 3 1st 1st 1st
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
(CAN20031102)
Alberta Devo Team
2nd - 4 2nd 1st 1st
AB6 Calgary Bmx AB Matthew PRIMEAU
(CAN20030206)
"Supercamp Team"
3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
(CAN20031013)
Velocity
4th - 9 2nd 4th 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
(CAN20030213)
5th - 8 4th 2nd 2nd
AB7 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD
(CAN20030402)
6th - 11 3rd 4th 4th
1 Airdrie Bmx AB Luka DIKIC
(CAN20030803)
7th - 11 5th 3rd 3rd
2 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK
(CAN20030317)
GHP
8th - 11 3rd 3rd 5th
AB8 Airdrie Bmx AB Nicholas MOODOO
(CAN20031123)
"Team Albrerta/DEVO"
- 13 4th 5th 4th
117 Red Deer Bmx AB Roy MEINDERS
(CAN20031117)
- 15 5th 5th 5th

15 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 St. Albert Bmx AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1st - 4 1st 1st 2nd
AB2 Stony Plain Bmx AB Ethan ADAMS
(CAN20010409)
Supercamp
2nd - 4 1st 2nd 1st
5 Airdrie Bmx AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
3rd - 4 2nd 1st 1st
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
Alberta Team
4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
(CAN20010522)
Crew Racing Okotoks
5th - 10 3rd 3rd 4th
N6 St. Albert Bmx AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
"Supercamp/Team Alberta"
6th - 11 4th 2nd 5th
AB7 CALGARY BMX AB Matteo BREGLIANO
(CAN20011122)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
7th - 11 5th 4th 2nd
7 Stony Plain Bmx AB Damien WILDING
(CAN20010531)
"Straight up erectors"
8th - 11 3rd 4th 4th
AB5 Cochrane Bmx AB Connor MURPHY
(CAN20010707)
- 12 4th 5th 3rd
12 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN
(CAN20010822)
- 15 5th 5th 5th

30 to 39 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
108 Calgary Bmx AB Tony MOTTERSHEAD
(CAN19780108)
1st - 4 1st 1st 2nd
AB4 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ
(CAN19810906)
2nd - 5 1st 2nd 2nd
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW (29NM)
(CAN19910204)
"Travel Center Petro/Erb Const"
3rd - 4 2nd 1st 1st
617 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT
(CAN19840617)
4th - 8 3rd 3rd 2nd
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY
(CAN19790113)
5th - 7 2nd 2nd 3rd
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN
(CAN19770805)
6th - 12 4th 4th 4th
8 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE
(CAN19780226)
7th - 9 3rd 3rd 3rd
517 RED DEER BMX AB Robert NERADA
(CAN19770517)
"GHP"
8th - 14 5th 4th 5th
619 Club Unknown ? Isaac JONES
(CAN19900619)
- ## CR:7 DNS DNS
101 Club Unknown ? Ghost RIDER2 - ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 40+ Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
1st - 6 2nd 1st 3rd
AB8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
2nd - 3 1st 1st 1st
1 Independent CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight racing
3rd - 5 2nd 2nd 1st
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
4th - 5 1st 2nd 2nd
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
5th - 8 3rd 3rd 2nd
414 Red Deer Bmx AB Greg NELSON
(CAN19740414)
6th - 9 3rd 3rd 3rd
10 Okotoks Bmx AB Casey SHANK
(CAN19750114)
7th - 12 4th 4th 4th
029 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS
(CAN19761029)
- 13 5th 4th 4th
722 Club Unknown ? Marco BREGLIANO
(CAN19720722)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
- 14 4th 5th 5th

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 1 4 1st 2nd 1st
709 Club Unknown ? Logan LEE 2 5 2nd 1st 2nd
510 Club Unknown ? Morgan ARTHUR 3 11 3rd 3rd CR:5

6 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
(CAN20100204)
TimeFree
1 3 1st 1st 1st
311 Airdrie Bmx AB Frankie WIEST
(CAN20100311)
2 7 2nd 3rd 2nd
723 Red Deer Bmx AB Madison BAUMUNG
(CAN20100723)
3 11 3rd 2nd CR:6

7 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
604 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY
(CAN20090604)
1 3 1st 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK
(CAN20090517)
2 6 2nd 2nd 2nd
112 RED DEER BMX AB Madden WOODWARD
(CAN20091112)
3 9 3rd 3rd 3rd
205 Airdrie Bmx AB Georgia DUKOVAC
(CAN20091205)
4 12 4th 4th 4th

7 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
103 Red Deer Bmx AB Nia FEE
(CAN20090103)
1 4 1st 2nd 1st
AB4 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH
(CAN20090605)
2 5 2nd 1st 2nd
AB1X EDMONTON BMX AB Quinn REILING (6XF)
(CAN20100203)
Crupi, Rebel Run BMX
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ
(CAN20090628)
4 14 REL+2:6 4th 4th

9 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
717 CALGARY BMX AB Giuliana BREGLIANO
(CAN20070717)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
1 4 2nd 1st 1st
AB1 Stony Plain Bmx AB Jalyn HOLINSKI
(CAN20070320)
Quick Response Fire Protection Ltd
2 7 1st 4th 2nd
AB6 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON
(CAN20070910)
3 8 3rd 2nd 3rd
AB3+ EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 4 12 4th 3rd 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
(CAN20070603)
Tiger Electric Ltd
5 15 5th 6th 4th
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK
(CAN20070829)
6 17 6th 5th 6th

10 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Calgary Bmx AB Hailey TREMEL
(CAN20060920)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB2 Stony Plain Bmx AB Mackenzie WORBECK
(CAN20060320)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
712 RED DEER BMX AB Olivia RUSH
(CAN20060712)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ
(CAN20060907)
4 12 4th 4th 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU
(CAN20060313)
5 15 5th 5th 5th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
(CAN20060212)
6 18 6th 6th 6th

11 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 EDMONTON BMX AB Shea ROWAN
(CAN20050413)
1 5 1st 2nd 2nd
112 St. Albert Bmx AB Noelle NYKYFORUK
(CAN20051112)
2 9 7th 1st 1st
3 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON (10NF)
(CAN20060427)
State and Main
3 9 2nd 3rd 4th
017 Lethbridge Bmx AB Alysha KITT
(CAN20051017)
4 13 4th 4th 5th
6 Edmonton Bmx AB Kaylynn BAINARD-NOBES
(CAN20051011)
Velocity
5 14 3rd 5th 6th
2 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD
(CAN20050824)
6 17 8th 6th 3rd
5 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL (10NF)
(CAN20060824)
7 19 5th 7th 7th
207 St. Albert Bmx AB Deidra GRANNARY
(CAN20050207)
8 22 6th 8th 8th

11 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
(CAN20051007)
YESS Devo Team Alberta Devo Team United Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Devon MURFITT
(CAN20050513)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD
(CAN20050125)
3 9 3rd 3rd 3rd

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
(CAN20050611)
Factory SSquared Canada
1 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
2 7 3rd 2nd 2nd
5 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
(CAN20050612)
Crew racing solutions
3 8 2nd 3rd 3rd
9 Club Unknown ? Pacey BOONE
Team Boone
4 15 6th 4th 5th
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
5 16 4th 8th 4th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
(CAN20050408)
Kid Dynamite Apparel
6 16 5th 5th 6th
AB8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN
(CAN20050301)
7 20 7th 6th 7th
AB7 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA
(CAN20050909)
United Cycle!
8 23 8th 7th 8th

14 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
(CAN20020327)
"Team Alberta"
1 4 1st 1st 2nd
AB1 Calgary Bmx AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
Team Alberta & Supercamp
2 5 2nd 2nd 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
Team Alberta
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
(CAN20020222)
Avent Bombshell/Bert & Macs Sports
4 12 4th 4th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
5 16 5th 6th 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Nathanial OTSUJI
(CAN20020221)
"Getus Communications"
6 17 6th 5th 6th
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
United Cycle
7 22 7th 8th 7th
7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
8 23 8th 7th 8th

16 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
(CAN20000315)
B&P Cycle, AB Prov Team
1 3 1st 1st 1st
703 Red Deer Bmx AB Regan HURLEY (16IM)
(CAN20000703)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Edmonton Bmx AB Chase BAINARD-BEGIN
(CAN20000113)
Velocity
3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 Independent CAN Damian BISSETT
(CAN19850517)
1 4 2nd 1st 1st
AB1X AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(CAN19890317)
"Troy Lee/Meybo"
2 5 1st 2nd 2nd
529 Okotoks Bmx AB Christopher NAKAMURA
(CAN19860529)
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
3 11 3rd 3rd 5th
910 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING
(CAN19860910)
4 13 4th 5th 4th
AB1 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH
(CAN19801124)
5 14 7th 4th 3rd
806 Airdrie Bmx AB Christopher SAILER
(CAN19860806)
6 17 5th 6th 6th
403 ST. ALBERT BMX AB Lance HARRIS 7 23 6th 7th CR:10
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
- ## CR:10 DNS DNS

17 & Over Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF)
(CAN19960521)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
(CAN19950619)
"Racer Army/Erb Const"
3 9 3rd 3rd 3rd
4 Medicine Hat Bmx AB Amber HARNETT
(CAN19800707)
"Kid Dynamite Apparel"
4 12 4th 4th 4th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
5 15 5th 5th 5th

12 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Aleberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB1 Edmonton Bmx AB Amber HUPKA
(CAN20040326)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Isabella BREGLIANO
(CAN20040905)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
3 10 3rd 3rd 4th
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
(CAN20040904)
B&P Cycle/ Alberta Devo
4 14 7th 4th 3rd
4 Edmonton Bmx AB Mallory OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity cycling Club
5 16 6th 5th 5th
AB7 LETHBRIDGE BMX AB Brenna DURLING
(CAN20040615)
6 16 4th 6th 6th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL
(CAN20041124)
7 19 5th 7th 7th

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Alexandra REEVE
(CAN20030509)
United Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK
(CAN20031130)
2 6 2nd 2nd 2nd
113 Edmonton Bmx AB Rachel BELL (12NF)
(CAN20041113)
3 10 4th 3rd 3rd
616 Red Deer Bmx AB Rory ZILKA
(CAN20030616)
"GHP"
4 11 3rd 4th 4th
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK
(CAN20031127)
5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
(CAN20030426)
GHP
1 3 1st 1st 1st
AB 2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
(CAN20030610)
Bike Bros
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
(CAN20030126)
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
(CAN20021211)
Daylight Cycle co & Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Madelin OGILVIE
(CAN20020531)
Team Supercamp
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
(CAN20020925)
Atomic Improv
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
(CAN20020116)
4 11 3rd 4th 4th

15 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
206 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER (14NF)
FXR and Adrenaline Unlimited
1 3 1st 1st 1st
AB6 Edmonton Bmx AB Abbey ROWAN (14NF)
(CAN20020201)
"Atomic Improve"
2 6 2nd 2nd 2nd
627 STONY PLAIN BMX AB Ashley CROOKER
(CAN20010627)
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Calgary Bmx AB Jordan KNAPPE
(CAN20010219)
"Team Alberta"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
(CAN20011113)
"Kenco Homes"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
(CAN20011116)
Atomic Improv
3 9 3rd 3rd 3rd

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
(CAN20000229)
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
(CAN20000118)
Team Alberta Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Independent CAN Jensen SPROXTON
(CAN20000915)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
(CAN20000727)
Bert & Macs
4 12 4th 4th 4th

5 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
307 Edmonton Bmx AB Davin NICHOLSON
(CAN20110307)
1 3 1st 1st 1st
305 Red Deer Bmx AB Oliver NELSON
(CAN20110305)
2 6 2nd 2nd 2nd
602 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
(CAN20110602)
3 10 4th 3rd 3rd
428 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT
(CAN20110428)
4 11 3rd 4th 4th
224 Red Deer Bmx AB George Kian FEE
(CAN20111224)
5 17 5th 5th CR:7

5 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT
(CAN20110111)
1 3 1st 1st 1st
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN
(CAN20110110)
2 8 3rd 3rd 2nd
428 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN
(CAN20110428)
3 9 2nd 4th 3rd
318 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY
(CAN20110318)
4 10 4th 2nd 4th

7 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Chase ARANEDA
(CAN20090224)
1 3 1st 1st 1st
AB6 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG
(CAN20090217)
2 8 2nd 4th 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
(CAN20090316)
3 9 4th 2nd 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING
(CAN20090321)
Team GHP
4 14 7th 3rd 4th
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON (6XM)
(CAN20100202)
United Cycle
5 14 3rd 5th 6th
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY
(CAN20090420)
6 16 5th 6th 5th
AB2X LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT (6XM)
(CAN20100623)
RACER ARMY , RACER CONCEPTS
7 20 6th 7th 7th

8 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
(CAN20080522)
Crupi, Rebel Run BMX
1 5 1st 1st 3rd
AB1 Stony Plain Bmx AB Liam VANOENE
(CAN20080123)
2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
(CAN20080718)
United Cycle
3 8 4th 3rd 1st
AB6 COCHRANE BMX AB Aj LAURELL
(CAN20080129)
4 10 2nd 4th 4th

9 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
(CAN20070507)
Crupi Team Green Canada
1 5 3rd 1st 1st
13 Stony Plain Bmx AB Jack COOMBS
(CAN20070626)
2 8 1st 3rd 4th
2 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI
(CAN20070816)
3 9 5th 2nd 2nd
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
(CAN20070110)
Racer Army Elite
4 12 2nd 7th 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(CAN20070616)
5 16 6th 4th 6th
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
(CAN20070403)
Kid Dynamite
6 16 4th 5th 7th
01 Calgary Bmx AB Byron ZURBRIGGEN
(CAN20070626)
7 18 7th 6th 5th
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN
(CAN20070723)
8 24 8th 8th 8th

11 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Okotoks Bmx AB Garret COMMANDEUR
(CAN20050713)
1 4 2nd 1st 1st
223 Red Deer Bmx AB Sam HOLLMAN
(CAN20051223)
2 6 1st 3rd 2nd
121 Medicine Hat Bmx AB Codie UITVLUGT
(CAN20051214)
3 8 3rd 2nd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
(CAN20050930)
Tiger Electric Ltd
4 13 5th 4th 4th
12 Cochrane Bmx AB Konar SIMPSON
(CAN20050619)
5 16 6th 5th 5th
130 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS - ## 4th CR:8 DNS

12 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Reid HUFF
(CAN20040805)
1 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 2 6 2nd 2nd 2nd
826 STONY PLAIN BMX AB Nathan FILEWICH
(CAN20040826)
3 9 3rd 3rd 3rd
9 Calgary Bmx AB Owen FRANK
(CAN20040806)
4 12 4th 4th 4th
901 Edmonton Bmx AB Corbin REYNOLDS
(CAN20040901)
5 15 5th 5th 5th
120 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(CAN20040120)
6 18 6th 6th 6th

14 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
23 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP
FXR
1 3 1st 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Jacob KRILL
(CAN20020129)
2 6 2nd 2nd 2nd
010 EDMONTON BMX AB Logan STARLING (13NM)
(CAN20031010)
3 9 3rd 3rd 3rd
119 Stony Plain Bmx AB Campbell MALCOLM (13NM)
(CAN20031119)
4 12 4th 4th 4th

14 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
(CAN20021218)
1 3 1st 1st 1st
124 Edmonton Bmx AB Austin HALLGREN
(CAN20020124)
2 7 2nd 3rd 2nd
7 ST. ALBERT BMX AB Adam MATTICE
(CAN20021219)
3 8 3rd 2nd 3rd
509 Airdrie Bmx AB Allan PLUNKETT
(CAN20020509)
4 14 6th 4th 4th
5 Red Deer Bmx AB Zachary REPP
(CAN20020518)
5 15 4th 5th 6th
4 Okotoks Bmx AB Darren COMMANDEUR
(CAN20020619)
6 16 5th 6th 5th
111 Edmonton Bmx AB Cameron TOLE
(CAN20020111)
7 21 7th 7th 7th

15 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
306 GLOBE BMX RACEWAY SK Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
2X COCHRANE BMX AB Joel HUFF (15NM)
(CAN20010126)
2 9 4th 2nd 3rd
3 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN
(CAN20011020)
"FXR Racing"
3 11 2nd 3rd 6th
812 Medicine Hat Bmx AB Derek BAYRACK (15NM)
(CAN20010812)
4 13 7th 4th 2nd
4 Club Unknown ? Caleb BOONE
Team Boone
5 15 5th 6th 4th
2 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU
(CAN20010505)
6 15 3rd 5th 7th
5 Calgary Bmx AB Tatum PARKER
(CAN20010703)
7 18 6th 7th 5th

17 to 24 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
410 Red Deer Bmx AB Cody PRATT
(CAN19980410)
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
(CAN19970703)
"Ironhorse/Berts Rentals"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB8 St. Albert Bmx AB Devon VICKERY
(CAN19940804)
3 10 3rd 4th 3rd
208 Edmonton Bmx AB Cole NEILL (24IM)
(CAN19990208)
4 11 4th 3rd 4th

40+ Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Cochrane Bmx AB Doug MURPHY
(CAN19760729)
1 4 1st 2nd 1st
9 Okotoks Bmx AB Casey SHANK
(CAN19750114)
2 6 3rd 1st 2nd
7 Calgary Bmx AB Darcy FRANK
(CAN19680714)
3 8 2nd 3rd 3rd
209 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON
(CAN19761209)
4 12 4th 4th 4th
504 COCHRANE BMX AB Adam ROSS
(CAN19760504)
5 15 5th 5th 5th

40+ Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Independent CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight racing
1 7 2nd 1st 4th
AB8 Airdrie Bmx AB Jon OCHITWA
(CAN19730807)
Yess
2 8 1st 6th 1st
AB3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
3 8 3rd 3rd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
4 11 4th 4th 3rd
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
5 12 5th 2nd 5th
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
6 17 6th 5th 6th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
525 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
1 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Alberta Devo Team
2 6 2nd 2nd 2nd
108 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
3 9 3rd 3rd 3rd
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
(CAN20051007)
YESS Devo Team Alberta Devo Team United Cycle
4 12 4th 4th 4th
230 Edmonton Bmx AB Delaney JONES (10-12FC)
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Aleberta Devo Team
5 16 6th 5th 5th
AB3 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
6 17 5th 6th 6th
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DWs Delux Sammiches or Chikin
7 23 7th 7th CR:9

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
Team Alberta
1 4 1st 1st 2nd
123 Edmonton Bmx AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
2 5 2nd 2nd 1st
AB3 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
(CAN19810224)
Precision powersports
1 6 2nd 1st 3rd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Matthew VANOENE
(CAN19790625)
2 7 1st 5th 1st
403 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK
(CAN19820403)
3 7 3rd 2nd 2nd
503 EDMONTON BMX AB Sebastian NEILL (17-29MC)
(CAN19960503)
4 13 4th 4th 5th
619 Club Unknown ? Isaac JONES
(CAN19900619)
5 15 5th 6th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
6 15 6th 3rd 6th
105 Airdrie Bmx AB Michael COLBY
(CAN19801105)
7 21 7th 7th 7th

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK
(CAN19750526)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
3 9 3rd 3rd 3rd

Top of Report