End of Report

Stony Plain 1 - August 13, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 13/Aug/2016 17:28:19

FULL RESULTS

Total Entries = 466

Total Riders = 438

Junior Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER (EF)
(CAN19970425)
"Pure"
1st - 3 1st 1st 1st
N01 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
(CAN19990607)
"Factory Daylight Cycle/Team AB"
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (EF)
(CAN19941125)
"Supercamp/PGR/Supercross"
3rd - 10 3rd 3rd 4th
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
(CAN19990214)
4th - 11 4th 4th 3rd
AB04 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
(CAN19990423)
"Custom Image Wear"
- 15 5th 5th 5th

Junior Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
(CAN19980612)
1st - 3 1st 1st 1st
606 INDEPENDENT CAN Garrett HEBERT
(CAN19980606)
2nd - 7 3rd 2nd 2nd
N02 LETHBRIDGE BMX AB Riley LAVORATO
(CAN19990222)
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB02 STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
(CAN19991026)
"Neathway Medal Mounting"
4th - 19 8th 6th 5th
328 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME
(CAN19990328)
Supercamp
5th - 12 4th 4th 4th
5 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE
(CAN19980504)
6th - 19 5th 7th 7th
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS
(CAN19980516)
7th - 20 6th 8th 6th
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
(CAN19980820)
Alberta BMX Team
- 20 7th 5th DNF:8

Elite Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
(CAN19960529)
"Daylight Cycles"
1st - 4 1st 1st 2nd
780 Stony Plain Bmx AB Mitchell WARKEN
(CAN19930812)
Supercamp
2nd - 4 1st 2nd 1st
99 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
(CAN19880608)
3rd - 5 2nd 2nd 1st
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
(CAN19930803)
4th - 6 2nd 1st 3rd
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
(CAN19950305)
"B&P"
5th - 11 3rd 4th 4th
266 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
(CAN19970610)
"SSQUARD"
6th - 12 4th 5th 3rd
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
(CAN19970329)
7th - 8 3rd 3rd 2nd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON
(CAN19970216)
- 12 4th 3rd 5th
624 INDEPENDENT CAN Issiah HILL
(CAN19710624)
- 13 5th 4th 4th

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
709 Club Unknown ? Logan LEE 1 3 1st 1st 1st
210 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 2 6 2nd 2nd 2nd
510 Club Unknown ? Morgan ARTHUR 3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL
(CAN20100204)
TimeFree
1 3 1st 1st 1st
723 Club Unknown ? Madison BAUMUNG 2 7 2nd 2nd 3rd
311 Club Unknown ? Frankie WIEST 3 8 3rd 3rd 2nd
006 STONY PLAIN BMX AB Elizabeth BARON
(CAN20101006)
4 12 4th 4th 4th

7 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
604 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY
(CAN20090604)
1 4 2nd 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK
(CAN20090517)
2 5 1st 2nd 2nd
828 STONY PLAIN BMX AB Nadia FRANCIS
(CAN20090828)
3 10 3rd 3rd 4th
112 RED DEER BMX AB Madden WOODWARD
(CAN20091112)
4 12 5th 4th 3rd
205 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC
(CAN20091205)
5 14 4th 5th 5th

7 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
103 Red Deer Bmx AB Nia FEE
(CAN20090103)
1 3 1st 1st 1st
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ
(CAN20090628)
2 8 4th 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH
(CAN20090605)
3 9 2nd 3rd 4th
AB1X EDMONTON BMX AB Quinn REILING (6XF)
(CAN20100203)
Crupi, Rebel Run BMX
4 10 3rd 4th 3rd

9 Novice Female (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU
(CAN20071117)
1st - 3 1st 1st 1st
7 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO
(CAN20070731)
2nd - 8 2nd 4th 2nd
AB2 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA
(CAN20070704)
United Cycle!
3rd - 5 1st 1st 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(CAN20070108)
4th - 5 2nd 2nd 1st
623 EDMONTON BMX AB Penelope WIWCHAR
(CAN20070623)
5th - 9 4th 3rd 2nd
405 St. Albert Bmx AB Keyana GRANNARY
(CAN20070405)
6th - 12 3rd 4th 5th
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH (8NF)
(CAN20080305)
7th - 10 5th 2nd 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO
(CAN20071014)
8th - 10 3rd 3rd 4th
10 RED DEER BMX AB Rachel WAKALUK
(CAN20071115)
- 14 5th 5th 4th
AB-1 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG (8NF)
(CAN20080530)
- 14 4th 5th 5th

9 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON
(CAN20070910)
1 6 2nd 3rd 1st
717 CALGARY BMX AB Giuliana BREGLIANO
(CAN20070717)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
2 6 3rd 1st 2nd
AB1 Stony Plain Bmx AB Jalyn HOLINSKI
(CAN20070320)
Quick Response Fire Protection Ltd
3 6 1st 2nd 3rd
AB3 EDMONTON BMX AB Lauren DUBBELDAM 4 13 4th 4th 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
(CAN20070603)
Tiger Electric Ltd
5 14 5th 5th 4th
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK
(CAN20070829)
6 18 6th 6th 6th

10 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
(CAN20060920)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB2 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
(CAN20060320)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
712 RED DEER BMX AB Olivia RUSH
(CAN20060712)
3 10 4th 3rd 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ
(CAN20060907)
4 11 3rd 4th 4th
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU
(CAN20060313)
5 15 5th 5th 5th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
(CAN20060212)
6 18 6th 6th 6th

11 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 St. Albert Bmx AB Noelle NYKYFORUK
(CAN20051112)
1 3 1st 1st 1st
2 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD
(CAN20050824)
2 7 3rd 2nd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Shea ROWAN
(CAN20050413)
3 8 2nd 3rd 3rd
3 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON (10NF)
(CAN20060427)
State and Main
4 12 4th 4th 4th
6 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
(CAN20051011)
Velocity
5 16 5th 5th 6th
017 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(CAN20051017)
6 17 6th 6th 5th
5 ST. ALBERT BMX AB Savannah KRILL (10NF)
(CAN20060824)
7 21 7th 7th 7th
207 Club Unknown ? Deidra GRANNARY 8 24 8th 8th 8th

11 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
(CAN20050120)
1 6 1st 2nd 3rd
AB2 RED DEER BMX AB Devon MURFITT
(CAN20050513)
2 7 3rd 3rd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
(CAN20051007)
YESS Devo Team Alberta Devo Team United Cycle
3 7 2nd 1st 4th
AB4 AIRDRIE BMX AB Hannah NORTHWOOD
(CAN20050125)
4 10 4th 4th 2nd

12 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Aleberta Devo Team
1 3 1st 1st 1st
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
(CAN20040326)
"Velocity"
2 8 2nd 4th 2nd
4 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity cycling Club
3 9 3rd 3rd 3rd
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
(CAN20040904)
B&P Cycle/ Alberta Devo
4 12 5th 2nd 5th
AB3 CALGARY BMX AB Isabella BREGLIANO
(CAN20040905)
"Elizabeth St Pet Hospital"
5 13 4th 5th 4th
AB5 ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL
(CAN20041124)
6 20 7th 7th 6th
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
(CAN20040615)
7 21 6th 6th CR:9

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Airdrie Bmx AB Alexandra REEVE
(CAN20030509)
United Cycle
1 3 1st 1st 1st
113 EDMONTON BMX AB Rachel BELL (12NF)
(CAN20041113)
2 8 3rd 2nd 3rd
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK
(CAN20031130)
3 9 2nd 3rd 4th
616 RED DEER BMX AB Rory ZILKA
(CAN20030616)
"GHP"
4 10 4th 4th 2nd
AB8 RED DEER BMX AB Jaedan DYOK
(CAN20031127)
5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
(CAN20030426)
GHP
1 4 1st 2nd 1st
AB 2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
(CAN20030610)
Bike Bros
2 5 2nd 1st 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
(CAN20030126)
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
(CAN20021211)
Daylight Cycle co & Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(CAN20020531)
Team Supercamp
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
(CAN20020925)
Atomic Improv
3 10 3rd 3rd 4th
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
(CAN20020116)
4 11 4th 4th 3rd

15 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
206 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER (14NF)
FXR and Adrenaline Unlimited
1 3 1st 1st 1st
AB6 EDMONTON BMX AB Abbey ROWAN (14NF)
(CAN20020201)
"Atomic Improve"
2 6 2nd 2nd 2nd
627 STONY PLAIN BMX AB Ashley CROOKER
(CAN20010627)
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
(CAN20010219)
"Team Alberta"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
(CAN20011113)
"Kenco Homes"
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
(CAN20011116)
Atomic Improv
3 8 3rd 2nd 3rd

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
(CAN20000229)
Factory Yess
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
(CAN20000118)
Team Alberta Well Green Tech
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
(CAN20000727)
Bert & Macs
3 10 3rd 3rd 4th
AB3 Independent CAN Jensen SPROXTON
(CAN20000915)
4 11 4th 4th 3rd

17 & Over Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF)
(CAN19960521)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
(CAN19950619)
"Racer Army/Erb Const"
3 9 3rd 3rd 3rd
4 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT
(CAN19800707)
"Kid Dynamite Apparel"
4 12 4th 4th 4th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
5 15 5th 5th 5th

5 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
307 Edmonton Bmx AB Davin NICHOLSON
(CAN20110307)
1 3 1st 1st 1st
305 Red Deer Bmx AB Oliver NELSON
(CAN20110305)
2 7 2nd 3rd 2nd
602 CALGARY BMX AB Jesse POIRIER
(CAN20110602)
3 8 3rd 2nd 3rd
224 Red Deer Bmx AB George Kian FEE
(CAN20111224)
4 13 4th 4th 5th
428 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT
(CAN20110428)
5 14 5th 5th 4th

5 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT
(CAN20110111)
1 3 1st 1st 1st
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN
(CAN20110110)
2 6 2nd 2nd 2nd
318 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY
(CAN20110318)
3 9 3rd 3rd 3rd
428 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN
(CAN20110428)
4 12 4th 4th 4th

6 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
813 EDMONTON BMX AB Kai GEORGET-FINNIE
(CAN20100813)
1st - 7 1st 3rd 3rd
920 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
(CAN20100920)
2nd - 10 5th 4th 1st
628 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK
(CAN20100628)
3rd - 5 2nd 1st 2nd
3 St. Albert Bmx AB Brody PARDY
(CAN20100506)
4th - 4 1st 2nd 1st
202 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT
(CAN20101202)
5th - 7 3rd 2nd 2nd
227 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN
(CAN20101227)
6th - 9 4th 1st 4th
526 Airdrie Bmx AB Aiden DALCIN
(CAN20100526)
7th - 10 2nd 5th 3rd
501 STONY PLAIN BMX AB Kailem CHALMERS
(CAN20100501)
- 10 3rd 3rd 4th
402 AIRDRIE BMX AB Reed MAFFENBEIER
(CAN20100402)
- 13 4th 4th 5th

6 Intermediate Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON
(CAN20100324)
1 3 1st 1st 1st
521 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
(CAN20100521)
2 7 2nd 2nd 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Dane ST DENNIS
(CAN20100608)
3 11 3rd 4th 4th
122 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
(CAN20100122)
4 13 8th 3rd 2nd
AB3 COCHRANE BMX AB Dreven HAMEL
(CAN20100505)
5 16 4th 7th 5th
126 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(CAN20101126)
Autism awareness for my twin brother Blake
6 18 7th 5th 6th
AB7 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
(CAN20100708)
7 18 5th 6th 7th
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
(CAN20100622)
"Racer Army"
8 24 6th CR:10 8th

7 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
928 EDMONTON BMX AB Marshall ERICKSON
(CAN20090928)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 St. Albert Bmx AB Keegan GRANNARY
(CAN20091116)
2nd - 4 2nd 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR
(CAN20090423)
3rd - 6 1st 3rd 2nd
420 Okotoks Bmx AB Luc BURNS
(CAN20090420)
4th - 7 2nd 2nd 3rd
205 Club Unknown ? Nick CHERNEZKY 5th - 9 3rd 2nd 4th
715 Cochrane Bmx AB Ramsey SCHIMPF
(CAN20090715)
6th - 13 4th 4th 5th
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
(CAN20090724)
Tiger Electric Ltd
7th - 11 5th 3rd 3rd
409 St. Albert Bmx AB Jaxon CAROLAN
(CAN20090409)
Alberta Extinguisher
DNF - 9 3rd 4th 2nd
723 STONY PLAIN BMX AB Marshal WAGNER
(CAN20090723)
- 14 4th 5th 5th
721 STONY PLAIN BMX AB Aidan BARON
(CAN20090721)
- 16 CR:7 5th 4th

7 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
3 CALGARY BMX AB Jarett HARVEY
(CAN20090502)
1st - 3 1st 1st 1st
413 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK
(CAN20090413)
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN
(CAN20090604)
MoM and DaD
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
7 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
4th - 12 3rd 5th 4th
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS
(CAN20090504)
5th - 8 2nd 4th 2nd
825 Cochrane Bmx AB Grady POTTER
(CAN20090825)
6th - 12 5th 2nd 5th
1 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
(CAN20090526)
"Property Guys"
7th - 10 4th 3rd 3rd
504 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK
(CAN20090504)
8th - 7 3rd 3rd 1st
07 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY
(CAN20090211)
- 13 5th 4th 4th
6 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
(CAN20090328)
- 14 4th 5th 5th

7 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Chase ARANEDA
(CAN20090224)
1 3 1st 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
(CAN20090316)
2 7 3rd 2nd 2nd
AB2 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING
(CAN20090321)
Team GHP
3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Red Deer Bmx AB Kanein BAUMUNG
(CAN20090217)
4 12 4th 4th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY
(CAN20090420)
5 15 5th 5th 5th
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON (6XM)
(CAN20100202)
United Cycle
6 18 6th 6th 6th
AB2X LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT (6XM)
(CAN20100623)
RACER ARMY , RACER CONCEPTS
7 21 7th 7th 7th

8 Novice Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(CAN20080518)
"Ace Concret and Coring"
1st 1st - 3 1st 1st 1st
602 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
(CAN20080602)
2nd 3rd - 3 1st 1st 1st
128 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY
(CAN20080128)
"Property Guys"
3rd 1st - 6 2nd 2nd 2nd
318 EDMONTON BMX AB Liam HUCKABEE
(CAN20080318)
4th 2nd - 4 2nd 1st 1st
13 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN
(CAN20080505)
5th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN
(CAN20081006)
6th 4th - 6 3rd 1st 2nd
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
(CAN20081101)
7th 4th - 10 4th 2nd 4th
211 Club Unknown ? Maxwell LEE 8th 2nd - 4 1st 2nd 1st
026 EDMONTON BMX AB Deegan NICHOLSON
(CAN20081026)
5th - 6 1st 3rd 2nd
7 COCHRANE BMX AB Spencer JONES
(CAN20080617)
5th - 12 4th 3rd 5th
9 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
(CAN20080618)
Original Joe's
6th - 8 3rd 2nd 3rd
903 Edmonton Bmx AB Ben BREUNIG
(CAN20080903)
6th - 10 2nd 5th 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW
(CAN20080324)
"Crew Racing"
7th - 11 5th 4th 2nd
117 Stony Plain Bmx AB Easton SHEARER
(CAN20081117)
7th - 12 3rd 5th 4th
825 EDMONTON BMX AB Tyson NADEAU
(CAN20080825)
8th - 11 5th 3rd 3rd
6 AIRDRIE BMX AB Carter DAVIDSON
(CAN20080406)
8th - 11 3rd 4th 4th
101 Stony Plain Bmx AB Shjon LYTTLE
(CAN20081101)
- - 13 5th 5th 3rd
922 Red Deer Bmx AB Evan BOERGER
(CAN20080922)
- - 13 4th 4th 5th
101X RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT
(CAN20080101)
- - 14 5th 4th 5th
207 EDMONTON BMX AB Layne HUBBARD
(CAN20080207)
- - 14 4th 5th 5th

8 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA 1st - 8 2nd 1st 5th
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
(CAN20080201)
2nd - 4 1st 2nd 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Mason PIKE
(CAN20080215)
Farmland Investment Services & PMG
3rd - 6 4th 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL
(CAN20080819)
4th - 7 2nd 3rd 2nd
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY
(CAN20080404)
5th - 9 3rd 3rd 3rd
708 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON
(CAN20080708)
6th - 8 1st 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(CAN20080819)
"Velocity"
7th - 10 3rd 2nd 5th
102 STONY PLAIN BMX AB Owen BASHOW
(CAN20081102)
8th - 14 7th 5th 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY
(CAN20080324)
- 14 6th 4th 4th
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(CAN20080104)
Kid Dynamite Apparel
- 16 5th 7th 4th
303 Stony Plain Bmx AB Brady BATEMAN
(CAN20080303)
- 17 5th 6th 6th
604 Lethbridge Bmx AB Brayden FEDOROWICH
(CAN20080604)
- 18 4th 6th DNF:8
003 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHEAL
(CAN20081003)
- 19 7th 5th 7th
808 EDMONTON BMX AB Liam MACDONALD
(CAN20080808)
- 20 6th 7th 7th
3 RED DEER BMX AB Jaycob HOEDEL
(CAN20080430)
- 22 8th 8th 6th

8 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
(CAN20080522)
Crupi, Rebel Run BMX
1 4 1st 1st 2nd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
(CAN20080123)
2 7 3rd 3rd 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
(CAN20080718)
United Cycle
3 7 2nd 2nd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
(CAN20080129)
TimeFree
4 12 4th 4th 4th

9 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD
(CAN20070117)
"Titan Mechanical"
1st 1st - 3 1st 1st 1st
7 STONY PLAIN BMX AB Zac BROWN
(CAN20071216)
MoM and DaD
2nd 2nd - 8 2nd 4th 2nd
327 COCHRANE BMX AB Keelan SCHIMPF 3rd 3rd - 5 1st 3rd 1st
729 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME
(CAN20070729)
4th 2nd - 5 2nd 2nd 1st
907 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH
(CAN20070907)
5th 1st - 4 1st 1st 2nd
16 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(CAN20071018)
6th 3rd - 8 4th 1st 3rd
11 EDMONTON BMX AB Leo MARSTEN
(CAN20070824)
7th 4th - 11 3rd 5th 3rd
511 Medicine Hat Bmx AB Riley BANNICK
(CAN20070511)
"Big Eatz Little Featz"
8th 4th - 11 3rd 4th 4th
416 St. Albert Bmx AB Ethan Kerry Alexander NEWMAN
(CAN20070416)
5th - 11 4th 2nd 5th
525 STONY PLAIN BMX AB Cole DESILETS
(CAN20070525)
5th - 12 5th 5th 2nd
004 STONY PLAIN BMX AB Noah MARSDEN
(CAN20071004)
6th - 10 2nd 2nd 6th
510 STONY PLAIN BMX AB Grant STUART
(CAN20070510)
DNS - 10# 3rd 3rd 4th
921 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS - - 12 5th 4th 3rd
126 Stony Plain Bmx AB Damian GRYSHIK
(CAN20070126)
- - 14 5th 5th 4th
113 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON
(CAN20071113)
- - 14 6th 3rd 5th
031 STONY PLAIN BMX AB Quin THOMSEN
(CAN20071031)
- - 16 4th 6th 6th
629 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER
(CAN20070629)
- - 17 6th 6th 5th
822 MEDICINE HAT BMX AB Phillip GRONDIN
(CAN20070822)
"Kenco Construction"
- - 20 6th 6th CR:8

9 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
(CAN20070403)
Kid Dynamite
1st 1st - 3 1st 1st 1st
AB8 Edmonton Bmx AB Easton ARANEDA
(CAN20070208)
2nd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
510 Stony Plain Bmx AB Ethan HENNIG
(CAN20070510)
3rd 1st - 8 4th 1st 3rd
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
(CAN20071123)
"Racer Army"
4th 3rd - 7 1st 3rd 3rd
507 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(CAN20070507)
5th 4th - 7 4th 2nd 1st
20 ST. ALBERT BMX AB Parker HOCHREITER
(CAN20070823)
6th 3rd - 13 5th 4th 4th
05 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
(CAN20070301)
7th 4th - 8 2nd 2nd 4th
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON
(CAN20070828)
8th 2nd - 7 1st 4th 2nd
10 Airdrie Bmx AB Paxton TUDOR
(CAN20070608)
5th - 7 2nd 3rd 2nd
3 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF
(CAN20071029)
5th - 7 3rd 1st 3rd
14 Medicine Hat Bmx AB Colby MOTZ
(CAN20070101)
6th - 8 3rd 3rd 2nd
422 STONY PLAIN BMX AB Kai DELANCEY
(CAN20070422)
6th - 11 5th 2nd 4th
7 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN
(CAN20070915)
7th - 8 2nd 3rd 3rd
423 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN
(CAN20070423)
7th - 9 3rd 5th 1st
5 CALGARY BMX AB William POWLAN
(CAN20071024)
8th - 7 1st 1st 5th
1 COCHRANE BMX AB Xander HAMEL
(CAN20071006)
8th - 12 5th 5th 2nd
17 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
(CAN20070330)
Team GHP
- - 13 4th 4th 5th
16 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
(CAN20070603)
"Factory Bombshell/Avent"
- - 13 4th 4th 5th
501 Okotoks Bmx AB Brittan PEEL
(CAN20070501)
- - 13 3rd 5th 5th
18 EDMONTON BMX AB Cohen COLLIER
(CAN20070904)
- - 14 5th 5th 4th

9 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
13 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS
(CAN20070626)
1 6 3rd 1st 2nd
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
(CAN20070110)
Racer Army Elite
2 7 1st 2nd 4th
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
(CAN20070507)
Crupi Team Green Canada
3 8 2nd 3rd 3rd
2 CALGARY BMX AB Ryan CHIRZYNSKI
(CAN20070816)
4 11 6th 4th 1st
01 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN
(CAN20070626)
5 15 5th 5th 5th
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN
(CAN20070723)
6 18 4th 7th 7th
AB6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(CAN20070616)
7 19 7th 6th 6th

10 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
918 St. Albert Bmx AB Robert HIERLMEIER
(CAN20060918)
1st - 3 1st 1st 1st
7 AIRDRIE BMX AB Jayden MAFFENBEIER
(CAN20060501)
2nd - 6 2nd 1st 3rd
601 Stony Plain Bmx AB Finlay WHITE
(CAN20060601)
3rd - 12 5th 3rd 4th
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY
(CAN20060614)
4th - 8 1st 2nd 5th
501 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY
(CAN20060501)
5th - 10 3rd 6th 1st
5 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK
(CAN20061125)
6th - 8 4th 2nd 2nd
710 STONY PLAIN BMX AB Andrew FILEWICH
(CAN20060710)
7th - 7 2nd 3rd 2nd
8 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(CAN20060720)
8th - 11 3rd 5th 3rd
813 RED DEER BMX AB Marco Antonio CERICOS
(CAN20060813)
- 12 4th 4th 4th
418 Airdrie Bmx AB Tristan WHITE
(CAN20060418)
- 15 5th 4th 6th
323 STONY PLAIN BMX AB Keiran WOOLSEY
(CAN20060323)
- 16 6th 5th 5th

10 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK
(CAN20060523)
1st - 3 1st 1st 1st
405 CALGARY BMX AB David MEYNIN
(CAN20060405)
2nd - 7 3rd 1st 3rd
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER
(CAN20060118)
3rd - 5 1st 2nd 2nd
9 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD
(CAN20061221)
4th - 11 4th 4th 3rd
15 MEDICINE HAT BMX AB Ryder COOKE
(CAN20060915)
5th - 5 2nd 2nd 1st
16X ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
(CAN20060205)
D-Trac Construction
6th - 11 2nd 3rd 6th
5 Red Deer Bmx AB Graeson ABEL
(CAN20060204)
GHP
7th - 10 3rd 3rd 4th
11 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER
(CAN20061004)
8th - 11 4th 5th 2nd
619 Airdrie Bmx AB Benet MCKEE
(CAN20060619)
Form Worx Inc.
- 14 5th 5th 4th
6X RED DEER BMX AB Austin MCLEOD
(CAN20061221)
- 15 6th 4th 5th
6 Airdrie Bmx AB Chase REVES
(CAN20061016)
- 16 5th 6th 5th
10 RED DEER BMX AB Taylor BOLL
(CAN20060409)
- 18 6th 6th 6th

10 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
(CAN20060403)
Phoenix Roofing
1 3 1st 1st 1st
AB6 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
(CAN20060325)
"Mountain Toys"
2 8 3rd 3rd 2nd
1 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(CAN20060103)
3 8 2nd 2nd 4th
AB4 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE
(CAN20060506)
4 15 4th 8th 3rd
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP
5 16 5th 5th 6th
4 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(CAN20060420)
"Velocity"
6 17 8th 4th 5th
AB5 Medicine Hat Bmx AB Kaige RUDICHUK
(CAN20060529)
"Kid Dynamite Apparel"
7 19 6th 6th 7th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
(CAN20060111)
8 22 7th 7th 8th

11 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
5 OKOTOKS BMX AB Garret COMMANDEUR
(CAN20050713)
1 6 2nd 2nd 2nd
130 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS 2 8 1st 1st 6th
121 Club Unknown ? Codie UITVLUGT 3 10 4th 5th 1st
223 RED DEER BMX AB Sam HOLLMAN
(CAN20051223)
4 10 3rd 3rd 4th
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
(CAN20050930)
Tiger Electric Ltd
5 12 5th 4th 3rd
12 Cochrane Bmx AB Konar SIMPSON
(CAN20050619)
6 17 6th 6th 5th

11 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
(CAN20051213)
1st - 3 1st 1st 1st
17 COCHRANE BMX AB Riley CAREY
(CAN20050606)
2nd - 4 1st 2nd 1st
520 Airdrie Bmx AB Alexander FRANCOIS
(CAN20050520)
3rd - 10 4th 3rd 3rd
O6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
(CAN20050208)
"Travel Center Petro/Erb Const"
4th - 8 2nd 4th 2nd
2 Lethbridge Bmx AB Hesston BATES
(CAN20050602)
Country Landscape
5th - 10 3rd 3rd 4th
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
(CAN20051104)
Crew Racing Okotoks
6th - 11 4th 4th 3rd
4 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY
(CAN20050420)
7th - 10 2nd 1st 7th
6 CALGARY BMX AB Karsten CHIRZYNSKI
(CAN20050528)
8th - 10 3rd 2nd 5th
16 COCHRANE BMX AB Cole FISCHER - 14 7th 5th 2nd
7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD
(CAN20050824)
- 17 5th 8th 4th
01 CALGARY BMX AB James SMITH
(CAN20050410)
- 17 6th 5th 6th
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE
(CAN20051011)
- 17 5th 6th 6th
10 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(CAN20051017)
Kid Dynamite Apparel
- 19 6th 6th 7th
14 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
(CAN20050131)
Precision powersports
- 20 8th 7th 5th
721 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON
(CAN20050721)
- 22 7th 7th 8th

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
(CAN20050611)
Factory SSquared Canada
1 3 1st 1st 1st
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
(CAN20050408)
Kid Dynamite Apparel
2 12 6th 4th 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN
(CAN20050301)
3 12 3rd 6th 3rd
5 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
(CAN20050612)
Crew racing solutions
4 12 2nd 3rd 7th
9 Club Unknown ? Pacey BOONE
Team Boone
5 13 4th 5th 4th
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
6 16 8th 2nd 6th
AB7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA
(CAN20050909)
United Cycle!
7 17 5th 7th 5th
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
- ## 7th CR:10 DNS

12 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM
FXR
1st - 7 2nd 3rd 2nd
530 Airdrie Bmx AB Ryder MCKEE
(CAN20040530)
Form Worx Inc.
2nd - 3 1st 1st 1st
804 Airdrie Bmx AB Reilly MCNAMARA
(CAN20040804)
United Cycle
3rd - 3 1st 1st 1st
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Kaine FOSTER
FXR Adrenaline
4th - 9 2nd 5th 2nd
5 St. Albert Bmx AB James PETRIE
(CAN20040624)
Solo Equipment Joe's Bikes
5th - 8 3rd 2nd 3rd
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON
(CAN20040522)
6th - 11 4th 4th 3rd
104 Airdrie Bmx AB Levi COOPER
(CAN20040104)
7th - 10 4th 2nd 4th
913 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY
(CAN20040913)
8th - 12 5th 3rd 4th
115 STONY PLAIN BMX AB Darrian CROOKER
(CAN20040115)
- 13 3rd 5th 5th
112 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE
(CAN20040112)
- 14 5th 4th 5th

12 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Reid HUFF
(CAN20040805)
1 5 2nd 1st 2nd
9 Calgary Bmx AB Owen FRANK
(CAN20040806)
2 6 1st 4th 1st
826 STONY PLAIN BMX AB Nathan FILEWICH
(CAN20040826)
3 9 3rd 2nd 4th
3 EDMONTON BMX AB Owen DUBBELDAM 4 10 4th 3rd 3rd
120 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(CAN20040120)
5 15 5th 5th 5th

12 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
(CAN20040813)
"Crupi"
1st - 4 1st 2nd 1st
AB1 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
(CAN20040308)
Phoenix Roofing
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity cycling club
3rd - 6 3rd 1st 2nd
AB7 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
(CAN20040515)
Team Supercamp
4th - 8 2nd 3rd 3rd
6 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Alberta Devo Team
5th - 9 3rd 2nd 4th
AB 8 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON
(CAN20040614)
6th - 11 4th 3rd 4th
AB6 Edmonton Bmx AB Mathieu DUCHARME
(CAN20040201)
7th - 9 2nd 4th 3rd
1 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR
(CAN20040204)
8th - 11 6th 4th 1st
AB4 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON
(CAN20040507)
- 14 4th 5th 5th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DWs Delux Sammiches or Chikin
- 16 5th 6th 5th
8 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
- 16 5th 5th 6th

13 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 ST. ALBERT BMX AB Ryan RACICH
(CAN20030929)
Stony Plain Registries
1 4 1st 1st 2nd
010 EDMONTON BMX AB Logan STARLING
(CAN20031010)
2 6 3rd 2nd 1st
119 STONY PLAIN BMX AB Campbell MALCOLM
(CAN20031119)
3 8 2nd 3rd 3rd

13 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
(CAN20030521)
Crew racing Solitions
1st - 3 1st 1st 1st
3 EDMONTON BMX AB Zachary HOGAN
(CAN20030606)
2nd - 3 1st 1st 1st
12 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE
(CAN20030919)
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
4 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
(CAN20030724)
Joe's Bikes and other Delights and Solo Parts
4th - 7 2nd 2nd 3rd
13 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(CAN20031127)
"Velocity"
5th - 7 3rd 2nd 2nd
602 Stony Plain Bmx AB Eden STOESZ
(CAN20030602)
6th - 11 3rd 3rd 5th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ
(CAN20030207)
7th - 12 4th 5th 3rd
1 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI
(CAN20031205)
"Getus Communications"
- 12 4th 4th 4th
10 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
(CAN20030812)
ParaSport Science
- 13 5th 4th 4th

13 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
(CAN20031102)
Alberta Devo Team
1st - 5 2nd 1st 2nd
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
(CAN20030607)
"Velocity"
2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
(CAN20031013)
Velocity
3rd - 6 1st 3rd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
(CAN20030206)
"Supercamp Team"
4th - 9 4th 4th 1st
AB5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
(CAN20030213)
5th - 8 3rd 2nd 3rd
102 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
(CAN20031102)
6th - 11 5th 2nd 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB Nicholas NORTHWOOD
(CAN20030402)
7th - 12 4th 3rd 5th
2 Red Deer Bmx AB Deacyn PARK
(CAN20030317)
GHP
8th - 12 2nd 4th 6th
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(CAN20031117)
- 14 6th 5th 3rd
1 Airdrie Bmx AB Luka DIKIC
(CAN20030803)
- 14 5th 5th 4th
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
(CAN20031123)
"Team Albrerta/DEVO"
- 14 3rd 6th 5th

14 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
(CAN20021218)
1 3 1st 1st 1st
124 EDMONTON BMX AB Austin HALLGREN
(CAN20020124)
2 8 4th 2nd 2nd
7 ST. ALBERT BMX AB Adam MATTICE
(CAN20021219)
3 8 2nd 3rd 3rd
5 Red Deer Bmx AB Zachary REPP
(CAN20020518)
4 11 3rd 4th 4th
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT
(CAN20020509)
5 15 5th 5th 5th
4 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR
(CAN20020619)
6 18 6th 6th 6th
111 EDMONTON BMX AB Cameron TOLE
(CAN20020111)
7 21 7th 7th 7th

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
(CAN20020327)
"Team Alberta"
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 Calgary Bmx AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
Team Alberta & Supercamp
2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB4 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
Team Alberta
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
(CAN20020222)
Avent Bombshell/Bert & Macs Sports
4th - 4 1st 2nd 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
5th - 9 3rd 2nd 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(CAN20020221)
"Getus Communications"
6th - 10 4th 3rd 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
United Cycle
7th - 9 3rd 4th 2nd
6 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO
(CAN20020807)
- 12 4th 4th 4th
7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
- 15 5th 5th 5th

15 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
23 GLOBE BMX RACEWAY SK Deklan VELTKAMP (14NM)
FXR
1 5 2nd 1st 2nd
812 MEDICINE HAT BMX AB Derek BAYRACK
(CAN20010812)
2 7 4th 2nd 1st
2 Cochrane Bmx AB Joel HUFF
(CAN20010126)
3 7 1st 3rd 3rd
2X ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL (14NM)
(CAN20020129)
4 11 3rd 4th 4th

15 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
306 GLOBE BMX RACEWAY SK Tait MCLEOD 1 4 1st 1st 2nd
3 CALGARY BMX AB Ethan FREEMAN
(CAN20011020)
"FXR Racing"
2 5 2nd 2nd 1st
2 OKOTOKS BMX AB Jordan ROCHELEAU
(CAN20010505)
3 10 3rd 3rd 4th
5 CALGARY BMX AB Tatum PARKER
(CAN20010703)
4 13 5th 5th 3rd
4 Club Unknown ? Caleb BOONE
Team Boone
5 13 4th 4th 5th

15 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Stony Plain Bmx AB Ethan ADAMS
(CAN20010409)
Supercamp
2nd - 4 1st 1st 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
(CAN20010522)
Crew Racing Okotoks
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
N6 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
"Supercamp/Team Alberta"
4th - 11 5th 2nd 4th
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
Alberta Team
5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB7 CALGARY BMX AB Matteo BREGLIANO
(CAN20011122)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
6th - 11 3rd 4th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
7th - 7 2nd 2nd 3rd
7 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
(CAN20010531)
"Straight up erectors"
DNF - 11 4th 6th 1st
12 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN
(CAN20010822)
- 13 4th 4th 5th
AB5 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY
(CAN20010707)
- 15 5th 5th 5th
AB1 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT
(CAN20010507)
- ## 6th CR:7 DNS

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL
(CAN19990208)
1 4 1st 1st 2nd
703 RED DEER BMX AB Regan HURLEY (16IM)
(CAN20000703)
2 5 2nd 2nd 1st
624 STONY PLAIN BMX AB Carter PELLETIER (16IM)
(CAN20000624)
3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT (16XM)
(CAN20000315)
B&P Cycle, AB Prov Team
1 3 1st 1st 1st
410 Red Deer Bmx AB Cody PRATT
(CAN19980410)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
(CAN19970703)
"Ironhorse/Berts Rentals"
3 9 3rd 3rd 3rd
AB8 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
(CAN19940804)
4 12 4th 4th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN (16XM)
(CAN20000113)
Velocity
5 15 5th 5th 5th

30 to 39 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
108 Club Unknown ? Tony MOTTERSHEAD 1 3 1st 1st 1st
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW (29NM)
(CAN19910204)
"Travel Center Petro/Erb Const"
2 8 3rd 2nd 3rd
AB4 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ
(CAN19810906)
3 10 2nd 6th 2nd
617 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT
(CAN19840617)
4 12 5th 3rd 4th
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY
(CAN19790113)
5 13 4th 4th 5th
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN
(CAN19770805)
6 20 6th 8th 6th
8 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE
(CAN19780226)
7 21 7th 7th 7th
517 RED DEER BMX AB Robert NERADA
(CAN19770517)
"GHP"
8 21 8th 5th 8th

30 to 39 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 INDEPENDENT CAN Damian BISSETT
(CAN19850517)
1 3 1st 1st 1st
AB1X AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(CAN19890317)
"Troy Lee/Meybo"
2 7 2nd 3rd 2nd
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
(CAN19860529)
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
3 9 3rd 2nd 4th
AB1 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH
(CAN19801124)
4 11 4th 4th 3rd
910 MEDICINE HAT BMX AB Justin DOEHRING
(CAN19860910)
5 15 5th 5th 5th
403 ST. ALBERT BMX AB Lance HARRIS 6 18 6th 6th 6th
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
7 21 7th 7th 7th

40+ Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 COCHRANE BMX AB Doug MURPHY
(CAN19760729)
1 3 1st 1st 1st
9 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK
(CAN19750114)
2 9 2nd 2nd 5th
4 CALGARY BMX AB Bruno STAPPERS
(CAN19700125)
3 10 3rd 5th 2nd
429 Cochrane Bmx AB Alexander FISHER
(CAN19690429)
4 11 5th 3rd 3rd
7 Calgary Bmx AB Darcy FRANK
(CAN19680714)
5 12 4th 4th 4th
504 COCHRANE BMX AB Adam ROSS
(CAN19760504)
6 21 8th 7th 6th
209 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON
(CAN19761209)
7 22 7th 8th 7th
19 Okotoks Bmx AB Darren PEEL
(CAN19741019)
8 22 6th 6th CR:10

40+ Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
326 Independent CAN Garth HEBERT
(CAN19740326)
1 3 1st 1st 1st
AB3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
2 9 2nd 3rd 4th
AB8 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA
(CAN19730807)
Yess
3 11 4th 4th 3rd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
4 12 3rd 7th 2nd
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
5 16 5th 6th 5th
2 Independent CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight racing
6 16 7th 2nd 7th
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
7 17 6th 5th 6th

Cruiser 9 and Under Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
(CAN20051007)
YESS Devo Team Alberta Devo Team United Cycle
1 3 1st 1st 1st
230 Edmonton Bmx AB Delaney JONES (10-12FC)
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Aleberta Devo Team
2 6 2nd 2nd 2nd
129 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
(CAN20080129)
TimeFree
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
(CAN20041230)
Crupi Green Team Canada Alberta Devo Team
1 4 1st 1st 2nd
108 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
2 7 2nd 4th 1st
AB3 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
3 8 3rd 2nd 3rd
501 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DWs Delux Sammiches or Chikin
4 11 4th 3rd 4th
525 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
- ## CR:7 DNS DNS

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 STONY PLAIN BMX AB Ryan HARRISON
(CAN19781228)
1 4 2nd 1st 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Matthew VANOENE
(CAN19790625)
2 5 1st 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
(CAN19810224)
Precision powersports
3 11 3rd 4th 4th
503 EDMONTON BMX AB Sebastian NEILL (17-29MC)
(CAN19960503)
4 13 5th 3rd 5th
403 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
(CAN19820403)
5 14 6th 5th 3rd
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
6 18 4th 7th 7th
105 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY
(CAN19801105)
7 19 7th 6th 6th

Cruiser 40+ Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
1st - 6 1st 4th 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
2nd - 7 4th 1st 2nd
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
4th - 8 2nd 3rd 3rd
1 Independent CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight racing
5th - 7 2nd 2nd 3rd
722 Club Unknown ? Marco BREGLIANO
(CAN19720722)
"Elizabeth St. Pet Hospital"
6th - 13 4th 4th 5th
10 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK
(CAN19750114)
7th - 11 3rd 3rd 5th
225 STONY PLAIN BMX AB Glen DELANCEY
(CAN19720225)
DNF - 3 1st 1st 1st
414 Red Deer Bmx AB Greg NELSON
(CAN19740414)
- 14 5th 5th 4th
029 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS
(CAN19761029)
- 15 6th 5th 4th
AB4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(CAN19750713)
- ## 5th CR:8 DNS

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK
(CAN19750526)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
3 9 3rd 3rd 3rd

Jr. Devo Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
(CAN20020327)
"Team Alberta"
1st - 6 2nd 1st 3rd
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
2nd - 7 1st 2nd 4th
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
(CAN20000315)
B&P Cycle, AB Prov Team
4th - 12 4th 7th 1st
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
5th - 16 6th 5th 5th
AB6 AIRDRIE BMX AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
6th - 21 8th 6th 7th
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
Alberta Team
7th - 15 5th 4th 6th
N6 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
"Supercamp/Team Alberta"
- 25 7th CR:10 8th

Top of Report