End of Report

Medicine Hat 2 - July 10, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 10/Jul/2016 19:47:38

FULL RESULTS

Total Entries = 381

Total Riders = 362

Junior Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
Meybo Justified Cultures
1st - 4 1st 1st 2nd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (EF)
"Supercamp/PGR/Supercross"
2nd - 6 3rd 2nd 1st
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB04 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
"Custom Image Ware"
- 12 4th 4th 4th

Junior Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 INDEPENDENT CAN Garrett HEBERT 1st - 3 1st 1st 1st
AB05 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING 2nd - 14 4th 4th 6th
AB07 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS 3rd - 15 6th 5th 4th
228 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 4th - 7 2nd 2nd 3rd
AB6 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR 5th - 8 3rd 3rd 2nd
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS - 16 5th 6th 5th

Elite Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN 1st - 3 1st 1st 1st
99 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE 2nd - 5 1st 2nd 2nd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON 3rd - 9 2nd 4th 3rd
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
"GHP"
4th - 10 3rd 3rd 4th
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
"Daylight Cycles"
5th - 5 2nd 1st 2nd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
Supercamp
6th - 9 4th 2nd 3rd
266 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
"SSQUARD"
7th - 10 4th 5th 1st
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA - 12 5th 3rd 4th
AB03 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
"Bert N Macs"
- 12 3rd 4th 5th

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 1 3 1st 1st 1st
530 Okotoks Bmx AB Maci DUECK 2 6 2nd 2nd 2nd
510 St. Albert Bmx AB Morgan ARTHUR 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
103 RED DEER BMX AB Nia FEE 1 3 1st 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK 2 7 3rd 2nd 2nd
323 Lethbridge Bmx AB Elliot GARTSHORE 3 9 2nd 4th 3rd
AB2 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL (6NF) 4 11 4th 3rd 4th
224 RED DEER BMX AB Katrina WOLFE 5 15 5th 5th 5th
205 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC 6 18 6th 6th 6th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
"Country Landscaping"
7 21 7th 7th 7th

8 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN 1 3 1st 1st 1st
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH 2 6 2nd 2nd 2nd
829 MEDICINE HAT BMX AB Ryley SANDERS 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Shelby ADRIAN 4 12 4th 4th 4th

9 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
117 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU 1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA 2 7 3rd 2nd 2nd
12 Medicine Hat Bmx AB Brooklyn VODON 3 8 2nd 3rd 3rd
AB8 Airdrie Bmx AB Brianne KIMPE 4 12 4th 4th 4th
907 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL 5 15 5th 5th 5th

10 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 3 13 5th 4th 4th
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK (9XF) 4 13 3rd 3rd 7th
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 5 14 6th 5th 3rd
AB5X EDMONTON BMX AB Taryn BAILLIE (9XF)
Tiger Electric Ltd
6 17 4th 7th 6th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT 7 18 7th 6th 5th

11 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH 1 3 1st 1st 1st
2 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK (10NF) 3 10 3rd 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
Velocity
4 11 4th 4th 3rd
017 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT 5 15 5th 5th 5th
826 Airdrie Bmx AB Jada WALLS (10NF) 6 18 6th 6th 6th
909 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS 7 21 DNF:7 7th 7th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 3 10 3rd 4th 3rd
2 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER (11XF)
"TRB Finishing/Racer Army"
4 11 4th 3rd 4th
6 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
Crew Racing Solutions
5 15 5th 5th 5th
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER (11XF) 6 18 6th 6th 6th

13 Novice Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
"GHP"
1 3 1st 1st 1st
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK 2 7 2nd 2nd 3rd
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN
"GHP"
3 8 3rd 3rd 2nd
AB8 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK 4 12 4th 4th 4th
206 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS 5 15 5th 5th 5th

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
Bike Bros
1 3 1st 1st 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
GHP BMX
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 1 3 1st 1st 1st
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT 2 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
ATOMIC IMPROV
3 10 3rd 2nd 5th
1 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN (14NF)
"Crew Race Team"
4 12 5th 5th 2nd
206 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER (14NF)
"FXR"
5 12 4th 4th 4th

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
Atomic Improv
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
"Kenco Homes'
3 8 3rd 3rd 2nd

17 & Over Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
"Racer Army National Team"
1 4 1st 2nd 1st
305 COCHRANE BMX AB Lisette MCCRACKEN 2 5 2nd 1st 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH
"PT Kinetics"
3 9 3rd 3rd 3rd
4 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT 4 12 4th 4th 4th
511 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK 5 15 5th 5th 5th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 6 19 7th 6th 6th
330 MEDICINE HAT BMX AB Megan WALLIS 7 20 6th 7th 7th
603 CALGARY BMX AB Isabelle BESSEL
Vulture Energy
8 24 8th 8th 8th

17 & Over Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS (16XF)
Bert & Macs
2 6 2nd 2nd 2nd
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN - ## 3rd CR:5 DNS

5 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 1 3 1st 1st 1st
110X AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU 2 6 2nd 2nd 2nd
224 RED DEER BMX AB George Kian FEE 3 10 3rd 3rd 4th
428 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN 4 11 4th 4th 3rd
602 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER 5 15 5th 5th 5th
231 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL 6 18 6th 6th 6th
527 Medicine Hat Bmx AB Sully WILCOX 7 21 7th 7th 7th

6 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
601 Medicine Hat Bmx AB Chase DROESKE 1st - 3 1st 1st 1st
122 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER 2nd - 10 2nd 1st 7th
920 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
126 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS 4th - 8 1st 2nd 5th
319 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH 5th - 8 3rd 4th 1st
227 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 6th - 8 4th 2nd 2nd
74 GLOBE BMX RACEWAY SK Riley FEHR 7th - 11 3rd 5th 3rd
209 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 8th - 10 4th 3rd 3rd
201 Cochrane Bmx AB Ethan SCHUMLICK - 13 5th 4th 4th
AB8 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON - 14 5th 5th 4th
47 GLOBE BMX RACEWAY SK Eric FEHR - 17 6th 6th 5th
027 CALGARY BMX AB Dryden FRASER
Racer Army & Racer Concepts
- 18 6th 6th 6th
501 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS - ## CR:9 DNS DNS

6 Intermediate Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 1 6 1st 2nd 3rd
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (5IM) 2 7 2nd 1st 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Blake POTTER 3 8 3rd 3rd 2nd
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
"Racer Army/Racer Concepts"
4 9 4th 4th 1st

6 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
United Cycle
1 4 1st 2nd 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Liam KITT
Racer Army, Race Concepts
2 5 2nd 1st 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (7XF) 3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
727 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL 1st - 3 1st 1st 1st
2 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR 2nd - 5 2nd 1st 2nd
420 Okotoks Bmx AB Luc BURNS 3rd - 6 1st 2nd 3rd
1 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
"Property Guys"
4th - 9 2nd 4th 3rd
5 Airdrie Bmx AB Nash BUFFEL 5th - 7 3rd 2nd 2nd
419 MEDICINE HAT BMX AB Huxlee HIEBERT 6th - 7 3rd 3rd 1st
709 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS 7th - 11 4th 3rd 4th
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
Tiger Electric Ltd
8th - 14 5th 5th 4th
103 Medicine Hat Bmx AB Riley FISHER - 14 4th 4th 6th
821 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK - 15 5th 5th 5th
904 Medicine Hat Bmx AB Drake SMITH - 17 6th 6th 5th

7 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON 1st - 3 1st 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN 2nd - 5 1st 3rd 1st
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS 3rd - 12 5th 4th 3rd
504 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK 4th - 5 2nd 1st 2nd
07 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY 5th - 10 4th 3rd 3rd
6 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON 6th - 7 3rd 2nd 2nd
825 Cochrane Bmx AB Grady POTTER 7th - 9 2nd 2nd 5th
6X LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE - 12 4th 4th 4th
7 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU - 12 3rd 5th 4th

8 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
229 STONY PLAIN BMX AB Jace ORTMAN
"Rayko Racing"
1st - 3 1st 1st 1st
602 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS 2nd - 5 1st 2nd 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
"Ace Concret and Coring"
3rd - 10 2nd 4th 4th
11 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU 4th - 6 2nd 3rd 1st
128X AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY
"Property Guys"
5th - 11 4th 5th 2nd
6 Airdrie Bmx AB Carter DAVIDSON 6th - 7 3rd 1st 3rd
13 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN 7th - 12 5th 3rd 4th
7 COCHRANE BMX AB Spencer JONES 8th - 12 7th 2nd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW
"Crew Racing"
- 14 3rd 6th 5th
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN - 15 4th 5th 6th
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT - 16 5th 4th 7th
128 MEDICINE HAT BMX AB Trystin MILLER - 17 6th 6th 5th
14 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX - 19 6th 7th 6th
510 Airdrie Bmx AB Tyler KELLAR - ## CR:9 DNS DNS

8 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
Farmland Investment Services & PMG
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2nd - 3 1st 1st 1st
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA 3rd - 9 2nd 3rd 4th
217 LETHBRIDGE BMX AB Maverick LERAY 4th - 9 3rd 4th 2nd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY 5th - 12 4th 3rd 5th
903 COCHRANE BMX AB Fynnegan THOMSON 6th - 7 2nd 2nd 3rd
708 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON 7th - 11 3rd 5th 3rd
OO3 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHEAL 8th - 13 5th 6th 2nd
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY - 13 6th 2nd 5th
604 LETHBRIDGE BMX AB Brayden FEDOROWICH - 14 5th 5th 4th
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER - 14 4th 4th 6th

8 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL 1 3 1st 1st 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS (7XM) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY (7XM) 3 9 3rd 3rd 3rd

9 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 1st - 3 1st 1st 1st
2 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING 2nd - 6 1st 2nd 3rd
4 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
Racer Army, Race Concepts
3rd - 10 4th 1st 5th
7 STONY PLAIN BMX AB Zac BROWN 4th - 7 2nd 3rd 2nd
12 CALGARY BMX AB Stijn REHORST 5th - 11 3rd 4th 4th
930 MEDICINE HAT BMX AB Jagger HIEBERT 6th - 8 5th 2nd 1st
8 AIRDRIE BMX AB Joey O'HARA
"GHP"
7th - 11 2nd 6th 3rd
9 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON 8th - 8 3rd 3rd 2nd
511 Medicine Hat Bmx AB Riley BANNICK - 16 8th 4th 4th
125 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH - 16 5th 5th 6th
921 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS - 17 6th 6th 5th
14 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG - 17 4th 5th 8th
226 Calgary Bmx AB Enzo FERRARIO QUEEN - 20 7th 7th 6th
16 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - 20 6th 7th 7th
413 Medicine Hat Bmx AB Dylan FISHER - 22 7th 8th 7th
822 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN - 24 8th 8th 8th

9 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ 1st - 7 1st 5th 1st
507 Edmonton Bmx AB Rayce SAMENOOK 2nd - 6 3rd 1st 2nd
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
"Racer Army/Racer Concepts"
3rd - 6 2nd 1st 3rd
3 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 4th - 7 1st 4th 2nd
607 Lethbridge Bmx AB Noah GARTSHORE 5th - 13 5th 7th 1st
5 CALGARY BMX AB William POWLAN 6th - 10 2nd 2nd 6th
14 Medicine Hat Bmx AB Colby MOTZ 7th - 11 3rd 3rd 5th
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE 8th - 11 6th 2nd 3rd
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL - 13 4th 4th 5th
423 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN - 14 5th 5th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN - 14 4th 6th 4th
10X AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR - 15 6th 3rd 6th
18 EDMONTON BMX AB Cohen COLLIER - 20 7th 6th 7th

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
"Cornerstone Excavating"
1 3 1st 1st 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
RACER ARMY ELITE RACER CONCEPTS
2 7 2nd 2nd 3rd
2 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 3 9 3rd 4th 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER 4 11 4th 3rd 4th
01 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 5 16 6th 5th 5th
AB4 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR 6 17 5th 6th 6th

10 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 1 3 1st 1st 1st
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 2 6 2nd 2nd 2nd
602 MEDICINE HAT BMX AB Nexon HIEBERT 3 10 4th 3rd 3rd
501 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY 4 14 5th 5th 4th
922 Medicine Hat Bmx AB Keon COULOMBE 5 15 6th 4th 5th
8 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS 6 15 3rd 6th 6th

10 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
Bike Bros
1st - 3 1st 1st 1st
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR 2nd - 12 3rd 4th 5th
10 RED DEER BMX AB Taylor BOLL 3rd - 9 2nd 3rd 4th
6 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD 4th - 13 5th 5th 3rd
14 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
Crew Racing Solutions
5th - 6 1st 2nd 3rd
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 6th - 6 2nd 3rd 1st
15 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE 7th - 6 3rd 1st 2nd
405 Calgary Bmx AB David MEYNIN 8th - 9 5th 2nd 2nd
5 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
"Schlinker"
- 13 4th 5th 4th
9 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD - 13 4th 4th 5th

10 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 1 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
GHP BMX
3 10 4th 3rd 3rd
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK 4 11 3rd 4th 4th

11 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
708 Cochrane Bmx AB Kohen SCHUMLICK 1st - 3 1st 1st 1st
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
Tiger Electric Ltd
2nd - 6 3rd 2nd 1st
223 RED DEER BMX AB Sam HOLLMAN 3rd - 4 1st 1st 2nd
121 MEDICINE HAT BMX AB Codie UITVLUGT 4th - 12 4th 3rd 5th
113 Medicine Hat Bmx AB Connor STRINGER 5th - 9 2nd 3rd 4th
12 Cochrane Bmx AB Konar SIMPSON 6th - 11 4th 4th 3rd
1 GLOBE BMX RACEWAY SK Tyler FUNK 7th - 11 3rd 5th 3rd
130 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS 8th - 6 2nd 2nd 2nd
10 Calgary Bmx AB Devan FRASER
Racer Army & Racer Concepts
- 13 5th 4th 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Tyne MILLER - 15 5th 5th 5th

11 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
Team crew racing solutions
1st 1st - 4 1st 2nd 1st
17 COCHRANE BMX AB Riley CAREY 2nd 2nd - 4 1st 2nd 1st
2 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
"Country Landscaping"
3rd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 4th 1st - 5 2nd 1st 2nd
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 5th 4th - 3 1st 1st 1st
13 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN 6th 3rd - 11 3rd 4th 4th
01 CALGARY BMX AB James SMITH 7th 3rd - 11 4th 3rd 4th
O29 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN 8th 4th - 12 5th 5th 2nd
7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD 5th - 12 4th 4th 4th
O6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES 5th - 13 CR:8 2nd 3rd
8 RED DEER BMX AB Keanu RED BEAR 6th - 9 3rd 3rd 3rd
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 6th - 11 2nd 4th 5th
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
Crew Racing Team Okotoks
- - 13 3rd 5th 5th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL - - 14 5th 6th 3rd
14 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
Precision powersports
- - 14 5th 3rd 6th
10 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER - - 16 6th 5th 5th
2X AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
"Fabsol Canada"
- - 16 4th 6th 6th
618 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas PERREAULT-DODSWORTH - - 18 6th 6th 6th

11 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
Factory SSquared Canada
1 3 1st 1st 1st
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY 2 7 3rd 2nd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT 3 8 2nd 3rd 3rd
AB8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 4 12 4th 4th 4th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON 5 16 5th 5th 6th
4 Red Deer Bmx AB Joron DYOK 6 17 6th 6th 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA 7 21 7th 7th 7th

12 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
901 EDMONTON BMX AB Corbin REYNOLDS 1 4 2nd 1st 1st
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Kaine FOSTER
"FXR"
2 5 1st 2nd 2nd
4 Medicine Hat Bmx AB Garison VODON 3 9 3rd 3rd 3rd
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 4 13 4th 5th 4th
609 Calgary Bmx AB Nikolai MEYNIN 5 15 6th 4th 5th
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM
"FXR"
6 18 5th 7th 6th
9 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN 7 20 7th 6th 7th

12 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
303 Airdrie Bmx AB Tjay WATSON 1st - 3 1st 1st 1st
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA 2nd - 5 1st 2nd 2nd
4 Okotoks Bmx AB Jaron DEERING 3rd - 6 2nd 1st 3rd
9 Calgary Bmx AB Owen FRANK 4th - 6 2nd 3rd 1st
7 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN 5th - 7 3rd 2nd 2nd
10 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT 6th - 11 3rd 4th 4th
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT 7th - 10 4th 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Reginald ROOKS - 12 4th 4th 4th
12 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON - 15 5th 5th 5th

12 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY 1 4 1st 2nd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
"Crupi"
2 5 2nd 1st 2nd
10 CALGARY BMX AB Wout REHORST 3 9 3rd 3rd 3rd
7 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
Daylight Bicycle Co.
4 13 5th 4th 4th
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
5 14 4th 5th 5th

13 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 1st - 3 1st 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
"Schlinker"
2nd - 5 2nd 1st 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
Team crew racing solutions
3rd - 5 1st 3rd 1st
13 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
"Velocity"
4th - 9 4th 2nd 3rd
208 Calgary Bmx AB Cole ELSON 5th - 6 2nd 2nd 2nd
13X COCHRANE BMX AB Ayden SCHUMLICK (13NM) 6th 1st 11 3rd 4th 4th
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE 7th - 10 4th 3rd 3rd
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ 2nd 11 3rd 4th 4th
1 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI
"Getus Communications"
- 15 5th 5th 5th

13 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 1 3 1st 1st 1st
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
Alberta Devo Team
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Ty RED BEAR 3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 4 12 4th 4th 4th
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
"Team Albrerta/DEVO"
5 16 6th 5th 5th
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
"Velocity"
6 17 5th 6th 6th
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS 7 22 8th 7th 7th
7 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH 8 23 7th 8th 8th

14 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON 1 3 1st 1st 1st
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 2 6 2nd 2nd 2nd
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN 3 12 4th 5th 3rd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ 4 13 3rd 4th DNF:6
9 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK 5 14 6th 3rd 5th
419 STONY PLAIN BMX AB Adam MAHON 6 15 5th 6th 4th

14 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
Avent Bombshell/Bert & Macs/Lafarge
1 5 1st 3rd 1st
AB2 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
Vulture Energy
2 5 2nd 1st 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
"Velocity"
3 9 4th 2nd 3rd
AB7 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
"Getus Communications"
4 11 3rd 4th 4th

15 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
306 GLOBE BMX RACEWAY SK Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
812 MEDICINE HAT BMX AB Derek BAYRACK 2 6 2nd 2nd 2nd
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT (14NM) 3 9 3rd 3rd 3rd
423 RED DEER BMX AB William ROOKS 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 2 9 2nd 3rd 4th
AB2 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS
"Supercamp"
3 10 6th 2nd 2nd
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
Crew Racing Team Okotoks
4 11 4th 4th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP 5 15 3rd 7th 5th
AB5 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY 6 16 5th 5th 6th
12 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN 7 20 7th 6th 7th
5X CALGARY BMX AB Tatum PARKER (15IM) 8 26 CR:10 8th 8th

17 to 24 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
410 Red Deer Bmx AB Cody PRATT 1st - 4 2nd 1st 1st
808 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
Solaris Electric
2nd - 6 1st 1st 4th
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
"Iron Horse/Berts Rentals"
3rd - 5 2nd 2nd 1st
228 MEDICINE HAT BMX AB Justin IRVING 4th - 5 1st 2nd 2nd
AB1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE (16XM) 6th - 9 4th 3rd 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 7th - 10 3rd 4th 3rd
AB6 RED DEER BMX AB Jordan BOONE - 13 5th 4th 4th
AB6X EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN (16XM)
Velocity
- 14 4th 5th 5th

25 to 29 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Royce ROBBINS (24NM) 2 6 2nd 2nd 2nd
730 LETHBRIDGE BMX AB Daniel NOLAN (24NM) 3 9 3rd 3rd 3rd

30 to 39 Novice Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 1 3 1st 1st 1st
AB4 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ 2 6 2nd 2nd 2nd
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY 3 9 3rd 3rd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 4 14 4th 4th 6th
8 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE 5 15 5th 6th 4th
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 6 16 6th 5th 5th

30 to 39 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 INDEPENDENT CAN Damian BISSETT 1 3 1st 1st 1st
910 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING 2 9 4th 3rd 2nd
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
"Troy Lee/Meybo"
3 9 2nd 4th 3rd
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
4 9 3rd 2nd 4th
3 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT 5 15 5th 5th 5th

40+ Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
GHP CANADA
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Doug MURPHY 2nd - 5 2nd 1st 2nd
803 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Solaris Electric
3rd - 8 4th 3rd 1st
7 Calgary Bmx AB Darcy FRANK 4th - 8 3rd 3rd 2nd
113 Calgary Bmx AB Eric STEARNS 5th - 9 4th 2nd 3rd
429 Cochrane Bmx AB Alexander FISHER 6th - 9 1st 4th 4th
504 COCHRANE BMX AB Adam ROSS 7th - 10 2nd 4th 4th
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP - 11 3rd 5th 3rd
4 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS - 12 5th 2nd 5th

40+ Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
1 7 1st 5th 1st
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 2 7 4th 1st 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3 7 2nd 2nd 3rd
AB8X AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 4 12 5th 3rd 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER 5 12 3rd 4th 5th

Cruiser 10 to 12 Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
525 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT 1 3 1st 1st 1st
AB1X RED DEER BMX AB Noah BOYKO
Daylight Bicycle Co.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 RED DEER BMX AB Shayne HALL
GHP BMX
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1T RED DEER BMX AB Lindsay HALL (13-14FC)
GHP BMX
4 12 4th 4th 4th
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN (13-14FC)
"GHP"
5 15 5th 5th 5th
821 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU (9CM) 6 18 6th 6th 6th
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK (13-14MC)
"Velocity"
- ## CR:9 DNS DNS

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER 1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK 2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
Precision powersports
3 9 3rd 3rd 3rd
403 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK 4 13 4th 4th 5th
105 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY 5 14 5th 5th 4th

Cruiser 40+ Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK 1st - 4 1st 2nd 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
2nd - 7 2nd 4th 1st
AB8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT 3rd - 4 1st 1st 2nd
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON 4th - 8 2nd 3rd 3rd
419 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN 5th - 7 4th 1st 2nd
6 RED DEER BMX AB Peter SNAPE 6th - 9 3rd 2nd 4th
803 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
Solaris Electric
7th - 11 5th 3rd 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Daniel DYOK 8th - 12 3rd 5th 4th
531 CALGARY BMX AB Mike ROBINSON - 14 5th 4th 5th
11 INDEPENDENT CAN Brad WILSON - 16 6th 5th 5th
331 RED DEER BMX AB Robert BOONE - 16 4th 6th 6th
029 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS - ## CR:8 DNS DNS

Cruiser 40+ Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (30-39FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK 3 10 3rd 4th 3rd
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA 4 11 4th 3rd 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS 5 15 5th 5th 5th
731 LETHBRIDGE BMX AB Karmyn BATES (30-39FC)
"Country Landscaping"
6 18 6th 6th 6th

Jr. Devo Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
"Crupi"
1st - 3 1st 1st 1st
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 2nd - 9 3rd 2nd 4th
AB2 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
"Vulture Energy"
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE - 10 4th 4th 2nd

Top of Report