End of Report

Medicine Hat 1 - July 9, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 19/Jul/2016 16:20:03

FULL RESULTS

Total Entries = 388

Total Riders = 368

Junior Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Brianne VANDERKUIP
(CAN19980205)
Meybo Justified Cultures
1st - 6 1st 3rd 2nd
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (EF)
(CAN19941125)
"Supercamp/PGR/Supercross"
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU
(CAN19990214)
3rd - 7 3rd 1st 3rd
AB04 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS
(CAN19990423)
"Custom Image Ware"
- 12 4th 4th 4th

Junior Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
606 INDEPENDENT CAN Garrett HEBERT
(CAN19980606)
1st - 3 1st 1st 1st
228 COCHRANE BMX AB Steven SWEET 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB6 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR
(CAN19980603)
3rd - 10 3rd 4th 3rd
AB07 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS
(CAN19990708)
4th - 15 6th 5th 4th
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS
(CAN19980516)
5th - 17 5th 7th 5th
AB05 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
(CAN19991108)
6th - 13 4th 3rd 6th
5 CALGARY BMX AB Cody KNAPPE - 20 7th 6th 7th

Elite Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
(CAN19890626)
1st - 7 1st 1st 5th
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
(CAN19960529)
"Daylight Cycles"
2nd - 4 2nd 1st 1st
99 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
(CAN19880608)
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
(CAN19900620)
"GHP"
4th - 7 1st 3rd 3rd
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
(CAN19930812)
Supercamp
5th - 10 3rd 3rd 4th
AB03 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
(CAN19970518)
"Bert N Macs"
6th - 12 5th 5th 2nd
216 COCHRANE BMX AB Taylor OTTERSON
(CAN19970216)
7th - 8 3rd 4th 1st
93 COCHRANE BMX AB Karsten MILLMAN
(CAN19900831)
8th - 11 4th 2nd 5th
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA
(CAN19970329)
- 12 4th 4th 4th
266 RED DEER BMX AB Chase HARRISON
(CAN19970610)
"SSQUARD"
- 13 5th 5th 3rd

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 1 3 1st 1st 1st
530 Okotoks Bmx AB Maci DUECK
(CAN20110530)
2 6 2nd 2nd 2nd
510 St. Albert Bmx AB Morgan ARTHUR 3 11 4th 4th 3rd
615 LETHBRIDGE BMX AB Kiera DUBLANKO
(CAN20110615)
4 12 3rd 3rd CR:6

7 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
103 RED DEER BMX AB Nia FEE
(CAN20090103)
1 3 1st 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK
(CAN20090517)
2 8 3rd 2nd 3rd
323 Lethbridge Bmx AB Elliot GARTSHORE
(CAN20090323)
3 11 2nd 7th 2nd
AB2 Cochrane Bmx AB Haylee LAURELL (6NF)
(CAN20100204)
4 11 4th 3rd 4th
224 RED DEER BMX AB Katrina WOLFE
(CAN20090224)
5 15 6th 4th 5th
205 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC
(CAN20091205)
6 16 5th 5th 6th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
(CAN20090821)
"Country Landscaping"
7 20 7th 6th 7th

8 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN
(CAN20080805)
1 3 1st 1st 1st
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
(CAN20080305)
2 6 2nd 2nd 2nd
829 Medicine Hat Bmx AB Ryley SANDERS 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Airdrie Bmx AB Shelby ADRIAN
(CAN20081021)
4 12 4th 4th 4th

9 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
117 Okotoks Bmx AB Madilyn JUNEAU
(CAN20071117)
1 4 1st 2nd 1st
AB1 Medicine Hat Bmx AB Myla MOTZ (7XF)
(CAN20090628)
2 9 3rd 3rd 3rd
AB2 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA
(CAN20070704)
3 9 2nd 1st 6th
12 Medicine Hat Bmx AB Brooklyn VODON
(CAN20070201)
4 10 4th 4th 2nd
AB8 Airdrie Bmx AB Brianne KILLEEN-KIMPE 5 14 5th 5th 4th
907 Calgary Bmx AB Trinity ROWSELL 6 17 6th 6th 5th

10 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
(CAN20060920)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU
(CAN20060313)
2 10 3rd 3rd 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ
(CAN20060907)
3 11 2nd 7th 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
(CAN20060125)
4 11 6th 2nd 3rd
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK (9XF)
(CAN20070829)
5 13 4th 4th 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE (9XF)
(CAN20070603)
Tiger Electric Ltd
6 16 5th 5th 6th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
(CAN20060212)
7 20 7th 6th 7th

11 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
(CAN20050120)
1 3 1st 1st 1st
2 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD
(CAN20050824)
2 6 2nd 2nd 2nd
4 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK (10NF)
(CAN20060917)
3 10 3rd 3rd 4th
6 EDMONTON BMX AB Kaylynn BAINARD-NOBES
(CAN20051011)
Velocity
4 11 4th 4th 3rd
017 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(CAN20051017)
5 15 5th 5th 5th
826 Airdrie Bmx AB Jada WALLS (10NF)
(CAN20060826)
6 18 6th 6th 6th
909 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS
(CAN20050909)
7 21 7th 7th 7th

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
(CAN20040326)
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
(CAN20040904)
B&P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
(CAN20040615)
3 9 3rd 3rd 3rd
2 MEDICINE HAT BMX AB Hallie GAUTHIER (11XF)
(CAN20050722)
"TRB Finishing/Racer Army"
4 13 4th 4th 5th
6 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
(CAN20040419)
Crew Racing Solutions
5 14 5th 5th 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER (11XF)
(CAN20051220)
6 18 6th 6th 6th

13 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
(CAN20030819)
"GHP"
1 6 3rd 1st 2nd
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK
(CAN20031130)
2 8 5th 2nd 1st
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN
(CAN20030314)
"GHP"
3 11 1st 4th 6th
AB5 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN
(CAN20031218)
"GHP"
4 12 4th 3rd 5th
AB8 Red Deer Bmx AB Jaedan DYOK
(CAN20031127)
5 15 6th 5th 4th
206 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS
(CAN20031206)
6 16 7th 6th 3rd
616 RED DEER BMX AB Rory ZILKA
(CAN20030616)
"GHP"
7 18 2nd 7th CR:9

14 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
(CAN20021211)
1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
(CAN20020925)
ATOMIC IMPROV
2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
(CAN20020116)
3 9 3rd 4th 2nd
AB2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT (13XF)
(CAN20030610)
Bike Bros
4 11 4th 3rd 4th
206 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER (14NF)
"FXR"
5 17 6th 6th 5th
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL (13XF)
(CAN20030426)
GHP BMX
6 18 7th 5th 6th
1 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN (14NF)
(CAN20020601)
"Crew Race Team"
7 19 5th 7th 7th

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(CAN20010610)
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
(CAN20011113)
"Kenco Homes'
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
(CAN20011116)
Atomic Improv
3 8 3rd 2nd 3rd

17 & Over Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Medicine Hat Bmx AB Samantha ANDRES
(CAN19950619)
"Racer Army National Team"
1 3 1st 1st 1st
AB3 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER
(CAN19790326)
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH
(CAN19990104)
"PT Kinetics"
3 8 2nd 3rd 3rd
4 MEDICINE HAT BMX AB Amber HARNETT
(CAN19800707)
4 12 4th 4th 4th
511 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK
(CAN19790511)
5 15 5th 5th 5th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
6 18 6th 6th 6th
330 MEDICINE HAT BMX AB Megan WALLIS 7 21 7th 7th 7th
603 CALGARY BMX AB Isabelle BESSEL
(CAN19990603)
Vulture Energy
8 24 8th 8th 8th

17 & Over Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
521 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN
(CAN19960521)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS (16XF)
(CAN20000727)
Bert & Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

5 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
110X AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU
(CAN20110110)
1 6 1st 2nd 3rd
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN
(CAN20110110)
2 7 5th 1st 1st
224 RED DEER BMX AB George Kian FEE
(CAN20111224)
3 10 3rd 3rd 4th
428 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN
(CAN20110428)
4 11 4th 5th 2nd
602 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER
(CAN20110602)
5 11 2nd 4th 5th
231 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL
(CAN20111231)
6 19 6th 7th 6th
527 Medicine Hat Bmx AB Sully WILCOX
(CAN20110527)
7 22 CR:9 6th 7th

6 Novice Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
601 Medicine Hat Bmx AB Chase DROESKE
(CAN20100601)
1st - 3 1st 1st 1st
122 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
(CAN20100122)
2nd - 7 3rd 2nd 2nd
126 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(CAN20101126)
3rd - 4 2nd 1st 1st
920 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
(CAN20100920)
4th - 12 6th 4th 2nd
209 Cochrane Bmx AB Jonathan KETTLE 5th - 8 2nd 3rd 3rd
227 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN
(CAN20101227)
6th - 13 5th 3rd 5th
319 Medicine Hat Bmx AB Kaden SMITH
(CAN20100319)
7th - 7 1st 2nd 4th
74 GLOBE BMX RACEWAY SK Riley FEHR 8th - 12 4th 4th 4th
201 Cochrane Bmx AB Ethan SCHUMLICK
(CAN20100201)
- 14 4th 7th 3rd
AB8 Medicine Hat Bmx AB Luke JOHNSTON
(CAN20100330)
- 14 3rd 5th 6th
501 STONY PLAIN BMX AB Kailem CHALMERS
(CAN20100501)
- 16 6th 5th 5th
27 Calgary Bmx AB Dryden FRASER
(CAN20101027)
Racer Army & Racer Concepts
- 19 7th 6th 6th
47 GLOBE BMX RACEWAY SK Eric FEHR - ## 5th CR:8 DNS

6 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
(CAN20100623)
Racer Army, Race Concepts
1 3 1st 1st 1st
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (5IM)
(CAN20110111)
2 7 3rd 2nd 2nd
AB7 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
(CAN20100708)
3 12 4th 4th 4th
AB6 Red Deer Bmx AB Dane ST DENNIS 4 12 2nd 3rd CR:7
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
"Racer Army/Racer Concepts"
5 13 5th 5th 3rd

7 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR
(CAN20090423)
1st - 6 2nd 3rd 1st
727 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL
(CAN20090727)
2nd - 3 1st 1st 1st
1 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
(CAN20090526)
"Property Guys"
3rd - 10 4th 3rd 3rd
420 Okotoks Bmx AB Luc BURNS
(CAN20090420)
4th - 6 2nd 2nd 2nd
5 Airdrie Bmx AB Nash BUFFEL
(CAN20091110)
5th - 4 1st 1st 2nd
419 MEDICINE HAT BMX AB Huxlee HIEBERT
(CAN20090419)
6th - 11 6th 2nd 3rd
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
(CAN20090724)
Tiger Electric Ltd
7th - 12 3rd 5th 4th
709 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS
(CAN20090709)
8th - 11 3rd 4th 4th
904 Medicine Hat Bmx AB Drake SMITH - 14 5th 4th 5th
103 Medicine Hat Bmx AB Riley FISHER
(CAN20091031)
- 14 4th 5th 5th
821 Lethbridge Bmx AB Chase PETRIK
(CAN20090821)
- 17 5th 6th 6th

7 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
825 Cochrane Bmx AB Grady POTTER
(CAN20090825)
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
(CAN20091219)
2nd - 5 1st 3rd 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN
(CAN20090604)
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK
(CAN20090504)
4th - 7 3rd 2nd 2nd
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS
(CAN20090504)
5th - 6 2nd 1st 3rd
6 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
(CAN20090328)
6th - 9 3rd 3rd 3rd
07 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY
(CAN20090211)
7th - 12 4th 4th 4th
6X LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE - 13 4th 5th 4th
7 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
- 14 5th 4th 5th

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
(CAN20090316)
1 3 1st 1st 1st
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON (6XM)
(CAN20100202)
United Cycle
2 7 2nd 2nd 3rd
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY
(CAN20090420)
3 8 3rd 3rd 2nd

8 Novice Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
229 STONY PLAIN BMX AB Jace BOYKO
(CAN20080229)
"Rayko Racing"
1st - 4 1st 2nd 1st
602 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS
(CAN20080602)
2nd - 4 2nd 1st 1st
11 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
(CAN20080924)
3rd - 6 3rd 1st 2nd
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(CAN20080518)
"Ace Concret and Coring"
4th - 8 1st 4th 3rd
6 Airdrie Bmx AB Carter DAVIDSON
(CAN20080406)
5th - 7 2nd 3rd 2nd
13 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN
(CAN20080505)
6th - 10 4th 3rd 3rd
128X AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY
(CAN20080128)
"Property Guys"
7th - 9 3rd 2nd 4th
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
(CAN20081101)
8th - 14 4th 4th 6th
8 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW
(CAN20080324)
"Crew Racing"
- 15 5th 5th 5th
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN
(CAN20081006)
- 17 6th 7th 4th
7 COCHRANE BMX AB Spencer JONES
(CAN20080617)
- 18 7th 6th 5th
14 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX
(CAN20080713)
- 18 6th 5th 7th
120 Calgary Bmx AB Reiss CHALLONER
(CAN20080120)
- 19 7th 6th 6th
128 MEDICINE HAT BMX AB Trystin MILLER - 21 5th CR:9 7th

8 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
(CAN20080215)
Farmland Investment Services & PMG
1st - 3 1st 1st 1st
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA 2nd - 5 1st 3rd 1st
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
(CAN20080201)
3rd - 10 6th 2nd 2nd
903 COCHRANE BMX AB Fynnegan THOMSON
(CAN20080903)
4th - 9 3rd 4th 2nd
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(CAN20080104)
5th - 11 4th 2nd 5th
217 LETHBRIDGE BMX AB Maverick LERAY
(CAN20080217)
6th - 9 2nd 3rd 4th
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY
(CAN20080404)
7th - 9 4th 1st 4th
OO3 MEDICINE HAT BMX AB Colton MICHEAL 8th - 11 3rd 5th 3rd
708 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON
(CAN20080708)
- 12 5th 4th 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY
(CAN20080324)
- 13 2nd 6th 5th
604 LETHBRIDGE BMX AB Brayden FEDOROWICH
(CAN20080604)
- 16 5th 5th 6th

9 Novice Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON
(CAN20070828)
1st 1st - 3 1st 1st 1st
7 STONY PLAIN BMX AB Zac BROWN
(CAN20071216)
2nd 2nd - 8 3rd 4th 1st
721X Calgary Bmx AB Luke MORRISON
(CAN20070721)
3rd 2nd - 7 1st 3rd 3rd
12 CALGARY BMX AB Stijn REHORST
(CAN20070318)
4th 1st - 5 2nd 1st 2nd
8 AIRDRIE BMX AB Joey O'HARA
(CAN20071211)
"GHP"
5th 4th - 9 2nd 4th 3rd
14 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG
(CAN20070916)
6th 4th - 11 4th 5th 2nd
4 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
(CAN20071027)
Racer Army, Race Concepts
7th 3rd - 4 1st 2nd 1st
2 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING
(CAN20071003)
DNF 3rd - 6 2nd 1st 3rd
9 Medicine Hat Bmx AB Jacob JOHNSTON
(CAN20070822)
5th - 10 3rd 3rd 4th
511 Medicine Hat Bmx AB Riley BANNICK
(CAN20070511)
5th - 11 5th 2nd 4th
930 MEDICINE HAT BMX AB Jagger HIEBERT
(CAN20070930)
6th - 9 5th 2nd 2nd
921 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS 6th - 12 4th 3rd 5th
226 Calgary Bmx AB Enzo FERRARIO QUEEN
(CAN20070226)
- - 13 4th 4th 5th
721 Calgary Bmx AB Caden MORRISON
(CAN20070721)
- - 14 3rd 5th 6th
125 Medicine Hat Bmx AB Cory SMITH
(CAN20071205)
- - 15 6th 5th 4th
16 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(CAN20071018)
- - 17 6th 6th 5th
413 Medicine Hat Bmx AB Dylan FISHER
(CAN20070413)
- - 17 5th 6th 6th
822 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN
(CAN20070822)
- - 20 CR:8 6th 6th

9 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
(CAN20070403)
1st - 3 1st 1st 1st
5 CALGARY BMX AB William POWLAN
(CAN20071024)
2nd - 5 2nd 2nd 1st
507 Edmonton Bmx AB Rayce SAMENOOK
(CAN20070507)
3rd - 10 5th 2nd 3rd
607 Lethbridge Bmx AB Noah GARTSHORE
(CAN20070607)
4th - 10 2nd 4th 4th
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL
(CAN20071027)
5th - 9 3rd 4th 2nd
3 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF
(CAN20071029)
6th - 12 3rd 3rd 6th
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
"Racer Army/Racer Concepts"
7th - 6 1st 3rd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN
(CAN20070723)
8th - 8 4th 1st 3rd
15 Lethbridge Bmx AB Owen MABIE - 14 4th 6th 4th
423 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN
(CAN20070423)
- 15 5th 5th 5th
10X AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR
(CAN20070608)
- 17 6th 6th 5th
14 Medicine Hat Bmx AB Colby MOTZ
(CAN20070101)
- 17 6th 5th 6th
18 EDMONTON BMX AB Cohen COLLIER
(CAN20070904)
- 21 7th 7th 7th

9 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
(CAN20070716)
"Cornerstone Excavating"
1 4 1st 1st 2nd
2 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI
(CAN20070816)
2 6 3rd 2nd 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
(CAN20070110)
RACER ARMY ELITE RACER CONCEPTS
3 8 2nd 3rd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL (8XM)
(CAN20080129)
4 14 5th 4th 5th
01 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN
(CAN20070626)
5 16 7th 5th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(CAN20070616)
6 16 4th 6th 6th
AB4 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR
(CAN20070429)
7 20 6th 7th 7th

10 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK
(CAN20060523)
1 3 1st 1st 1st
602 MEDICINE HAT BMX AB Nexon HIEBERT
(CAN20060602)
2 7 3rd 2nd 2nd
8 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS
(CAN20060720)
3 9 2nd 3rd 4th
501 Edmonton Bmx AB Brennen ODDY
(CAN20060501)
4 13 5th 5th 3rd
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY
(CAN20060614)
5 13 4th 4th 5th

10 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
(CAN20060213)
Bike Bros
1st - 4 2nd 1st 1st
405 Calgary Bmx AB David MEYNIN
(CAN20060405)
2nd - 3 1st 1st 1st
15 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE
(CAN20060915)
3rd - 5 1st 2nd 2nd
14 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
(CAN20061209)
Crew Racing Solutions
4th - 13 4th 6th 3rd
10 RED DEER BMX AB Taylor BOLL
(CAN20060409)
5th - 6 2nd 2nd 2nd
519 Lethbridge Bmx AB Braden VAN REEUWYK
(CAN20060519)
6th - 11 3rd 5th 3rd
5 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(CAN20060204)
"Schlinker"
7th - 12 4th 3rd 5th
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR
(CAN20060305)
8th - 10 3rd 3rd 4th
9 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD
(CAN20061221)
- 14 6th 4th 4th
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER
(CAN20060118)
- 14 5th 4th 5th
6 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD
(CAN20061221)
- 16 5th 5th 6th

10 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(CAN20060103)
1 3 1st 1st 1st
4 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(CAN20060420)
"Velocity"
2 7 3rd 2nd 2nd
AB5 MEDICINE HAT BMX AB Kaige RUDICHUK
(CAN20060529)
3 10 4th 3rd 3rd
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP BMX
4 10 2nd 4th 4th

11 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
223 RED DEER BMX AB Sam HOLLMAN
(CAN20051223)
1st - 3 1st 1st 1st
708 Cochrane Bmx AB Kohen SCHUMLICK
(CAN20050708)
2nd - 6 3rd 2nd 1st
130 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS 3rd - 6 1st 3rd 2nd
1 GLOBE BMX RACEWAY SK Tyler FUNK 4th - 9 2nd 5th 2nd
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
(CAN20050930)
Tiger Electric Ltd
5th - 9 2nd 4th 3rd
12 Cochrane Bmx AB Konar SIMPSON
(CAN20050619)
6th - 12 4th 3rd 5th
113 Medicine Hat Bmx AB Connor STRINGER
(CAN20051113)
CR - 8 3rd 1st 4th
121 Medicine Hat Bmx AB Codie UITVLUGT CR - 9 4th 2nd 3rd
10 Calgary Bmx AB Devan FRASER
(CAN20051127)
Racer Army & Racer Concepts
- 13 5th 4th 4th
102 MEDICINE HAT BMX AB Tyne MILLER - 15 DNF:5 5th 5th

11 Intermediate Male (17 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
(CAN20050612)
Team crew racing solutions
1st 1st - 3 1st 1st 1st
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
(CAN20051213)
2nd 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
17 COCHRANE BMX AB Riley CAREY
(CAN20050606)
3rd 1st - 4 1st 1st 2nd
2 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
(CAN20050602)
"Country Landscaping"
4th 2nd - 4 1st 2nd 1st
8 RED DEER BMX AB Keanu RED BEAR
(CAN20030203)
5th 4th - 8 3rd 2nd 3rd
13 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN
(CAN20051228)
6th 4th - 9 3rd 3rd 3rd
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI
(CAN20050528)
7th 3rd - 5 2nd 1st 2nd
01 CALGARY BMX AB James SMITH
(CAN20050410)
8th 3rd - 7 3rd 3rd 1st
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
(CAN20051104)
Crew Racing Team Okotoks
5th - 11 2nd 4th 5th
7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD
(CAN20050824)
5th - 12 4th 4th 4th
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE
(CAN20051011)
6th - 12 4th 4th 4th
2X AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
(CAN20050225)
"Fabsol Canada"
6th - 13 4th 6th 3rd
O6 Medicine Hat Bmx AB Landon ANDRES
(CAN20050208)
- - 13 5th 3rd 5th
10 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(CAN20051017)
- - 14 5th 5th 4th
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL
(CAN20051105)
- - 15 5th 5th 5th
14 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
(CAN20050131)
Precision powersports
- - 17 6th 5th 6th
618 LETHBRIDGE BMX AB Nicholas PERREAULT-DODSWORTH
(CAN20050618)
- - 18 6th 6th 6th

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
(CAN20050611)
Factory SSquared Canada
1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
(CAN20050103)
"GHP"
2 6 2nd 2nd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
3 11 3rd 4th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
4 14 8th 3rd 3rd
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
(CAN20050408)
5 17 5th 6th 6th
AB8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN
(CAN20050301)
6 17 4th 5th 8th
4 Red Deer Bmx AB Joron DYOK
(CAN20050530)
7 18 6th 7th 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA
(CAN20050909)
8 22 7th 8th 7th

12 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
901 EDMONTON BMX AB Corbin REYNOLDS
(CAN20040901)
1 5 2nd 2nd 1st
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Kaine FOSTER
"FXR"
2 8 1st 1st 6th
221 Calgary Bmx AB Max CHALLONER
(CAN20040221)
3 10 4th 3rd 3rd
4 Medicine Hat Bmx AB Garison VODON
(CAN20040728)
4 12 6th 4th 2nd
609 Calgary Bmx AB Nikolai MEYNIN
(CAN20040609)
5 16 5th 7th 4th
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM
"FXR"
6 17 3rd 5th CR:9
9 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN
(CAN20041214)
7 18 7th 6th 5th

12 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
303 Airdrie Bmx AB Tjay WATSON
(CAN20040303)
1st - 3 1st 1st 1st
828 OKOTOKS BMX AB Carter SZIVA
(CAN20040828)
2nd - 3 1st 1st 1st
4 Okotoks Bmx AB Jaron DEERING
(CAN20040805)
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
7 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
(CAN20040518)
4th - 6 2nd 2nd 2nd
9 Calgary Bmx AB Owen FRANK
(CAN20040806)
5th - 10 3rd 4th 3rd
10 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(CAN20041118)
6th - 10 3rd 3rd 4th
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(CAN20040120)
7th - 11 4th 5th 2nd
6 RED DEER BMX AB Reginald ROOKS
(CAN20040412)
- 12 5th 3rd 4th
12 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON
(CAN20041106)
- 13 4th 4th 5th

12 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY
(CAN20040124)
1 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
(CAN20040813)
"Crupi"
2 6 2nd 2nd 2nd
10 CALGARY BMX AB Wout REHORST
(CAN20040407)
3 9 3rd 3rd 3rd
9 Lethbridge Bmx AB Troy WILLIAMS
(CAN20040501)
DW's Deluxe Sammiches or Chikin
4 13 4th 5th 4th
7 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Daylight Bicycle Co.
5 14 5th 4th 5th

13 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG
(CAN20030516)
1st - 3 1st 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(CAN20030317)
"Schlinker"
2nd - 4 2nd 1st 1st
13 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(CAN20031127)
"Velocity"
3rd - 9 3rd 4th 2nd
13 Cochrane Bmx AB Ayden SCHUMLICK (13NM)
(CAN20031013)
4th - 10 4th 3rd 3rd
208 Calgary Bmx AB Cole ELSON
(CAN20030208)
5th - 7 2nd 2nd 3rd
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE
(CAN20030305)
6th - 12 5th 3rd 4th
9 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
(CAN20030521)
Team crew racing solutions
DNF - 5 1st 2nd 2nd
1 EDMONTON BMX AB Gavin OTSUJI
(CAN20031205)
"Getus Communications"
- 12 4th 4th 4th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ
(CAN20030207)
- 13 3rd 5th 5th

13 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 1 5 1st 1st 3rd
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
(CAN20031102)
Alberta Devo Team
2 6 2nd 3rd 1st
AB2 RED DEER BMX AB Ty RED BEAR
(CAN20030131)
3 7 3rd 2nd 2nd
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
(CAN20030607)
"Velocity"
4 15 4th 6th 5th
AB5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN
(CAN20030213)
5 15 5th 4th 6th
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
(CAN20031123)
"Team Albrerta/DEVO"
6 16 7th 5th 4th
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS
(CAN20031117)
7 20 6th 7th 7th
7 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH
(CAN20030503)
8 24 8th 8th 8th

14 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
1 3 1st 1st 1st
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
(CAN20021218)
2 7 2nd 2nd 3rd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ
(CAN20020123)
3 9 3rd 4th 2nd
419 STONY PLAIN BMX AB Adam MAHON
(CAN20020419)
4 14 5th 3rd 6th
9 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK
(CAN20020406)
5 15 6th 5th 4th
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
(CAN20020112)
6 15 4th 6th 5th

14 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
(CAN20020210)
Vulture Energy
1 4 1st 1st 2nd
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
(CAN20020222)
Avent Bombshell/Bert & Macs/Lafarge
2 5 2nd 2nd 1st
AB7 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
(CAN20020221)
"Getus Communications"
3 10 3rd 4th 3rd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
4 11 4th 3rd 4th

15 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
306 GLOBE BMX RACEWAY SK Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
812 MEDICINE HAT BMX AB Derek BAYRACK
(CAN20010812)
2 6 2nd 2nd 2nd
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT (14NM)
(CAN20020509)
3 9 3rd 3rd 3rd
423 RED DEER BMX AB William ROOKS
(CAN20010423)
4 12 4th 4th 4th

15 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1 4 1st 1st 2nd
AB2 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS
(CAN20010409)
"Supercamp"
2 5 2nd 2nd 1st
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
3 13 6th 3rd 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
(CAN20010522)
Crew Racing Team Okotoks
4 13 4th 4th 5th
AB5 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY
(CAN20010707)
5 15 3rd 5th 7th
12 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN
(CAN20010822)
6 17 7th 7th 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
(CAN20010712)
7 17 5th 6th 6th
5 CALGARY BMX AB Tatum PARKER (15IM)
(CAN20010703)
8 24 8th 8th 8th

17 to 24 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
410 Red Deer Bmx AB Cody PRATT
(CAN19980410)
1 4 2nd 1st 1st
808 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
(CAN19990808)
Solaris Electric
2 5 1st 2nd 2nd
228 Medicine Hat Bmx AB Justin IRVING
(CAN19940228)
3 12 3rd 6th 3rd
AB3 MEDICINE HAT BMX AB Lance TESSIER
(CAN19970703)
"Iron Horse/Berts Rentals"
4 13 5th 3rd 5th
AB1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON
(CAN19970630)
5 14 4th 4th 6th
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE (16XM)
(CAN20001220)
6 15 6th 5th 4th
AB6 RED DEER BMX AB Jordan BOONE
(CAN19990611)
7 22 7th 7th 8th
AB6 EDMONTON BMX AB Chase BAINARD-BEGIN (16XM)
(CAN20000113)
Velocity
8 23 8th 8th 7th

25 to 29 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW
(CAN19910204)
1 3 1st 1st 1st
730 LETHBRIDGE BMX AB Daniel NOLAN (24NM)
(CAN19990730)
2 7 2nd 3rd 2nd
1 Medicine Hat Bmx AB Royce ROBBINS (24NM)
(CAN19980226)
3 8 3rd 2nd 3rd

30 to 39 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
(CAN19780728)
1 4 1st 1st 2nd
AB4 Medicine Hat Bmx AB Andrew MOTZ
(CAN19810906)
2 5 2nd 2nd 1st
N7 CALGARY BMX AB Clayton STOREY
(CAN19800818)
3 10 4th 3rd 3rd
410 COCHRANE BMX AB Kyle THOMSON
(CAN19840410)
4 11 3rd 4th 4th
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY
(CAN19790113)
5 15 5th 5th 5th
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN
(CAN19770805)
6 18 6th 6th 6th
8 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE
(CAN19780226)
7 21 7th 7th 7th

30 to 39 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
517 INDEPENDENT CAN Damian BISSETT 1 3 1st 1st 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(CAN19890317)
"Troy Lee/Meybo"
2 6 2nd 2nd 2nd
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
(CAN19860529)
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
3 9 3rd 3rd 3rd
910 Medicine Hat Bmx AB Justin DOEHRING
(CAN19860910)
4 12 4th 4th 4th
3 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT
(CAN19780105)
5 15 5th 5th 5th

40+ Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
1st - 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Doug MURPHY
(CAN19760729)
2nd - 4 2nd 1st 1st
4 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS
(CAN19700125)
3rd - 7 3rd 2nd 2nd
803 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
(CAN19640803)
Solaris Electric
4th - 6 1st 2nd 3rd
7 Calgary Bmx AB Darcy FRANK
(CAN19680714)
5th - 9 4th 3rd 2nd
113 Calgary Bmx AB Eric STEARNS
(CAN19740113)
6th - 8 2nd 3rd 3rd
429 Cochrane Bmx AB Alexander FISHER
(CAN19690429)
7th - 12 3rd 5th 4th
929 Lethbridge Bmx AB Bryan DONALD
(CAN19710929)
Anvil Digital
- 13 5th 4th 4th
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP
(CAN19690705)
- 13 4th 4th 5th

40+ Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
1 5 1st 3rd 1st
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
2 6 3rd 1st 2nd
AB8X AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA
(CAN19730807)
3 9 4th 2nd 3rd
AB3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
4 10 2nd 4th 4th
AB8 Okotoks Bmx AB Kenny MCALISTER
(CAN19760802)
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
525 RED DEER BMX AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
1 5 2nd 1st 2nd
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK (13-14MC)
(CAN20020123)
"Velocity"
2 7 1st 5th 1st
AB1X RED DEER BMX AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Daylight Bicycle Co.
3 8 3rd 2nd 3rd
AB1 RED DEER BMX AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP BMX
4 11 4th 3rd 4th
821 RED DEER BMX AB Xander HURTEAU (9CM)
(CAN20090821)
5 14 5th 4th 5th

Cruiser 30 to 39 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER
(CAN19800712)
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
(CAN19780728)
2 6 2nd 2nd 2nd
403 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
(CAN19820403)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
(CAN19810224)
Precision powersports
4 13 4th 5th 4th
105 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY
(CAN19801105)
5 14 5th 4th 5th

Cruiser 40+ Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
1st - 4 2nd 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(CAN19750713)
2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
4th - 9 1st 5th 3rd
419 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN
(CAN19740419)
5th - 8 4th 2nd 2nd
6 RED DEER BMX AB Peter SNAPE
(CAN19680305)
6th - 8 3rd 2nd 3rd
803 OKOTOKS BMX AB Paul KROON
(CAN19640803)
Solaris Electric
7th - 11 3rd 3rd 5th
531 CALGARY BMX AB Mike ROBINSON
(CAN19730531)
8th - 12 4th 4th 4th
AB7 Red Deer Bmx AB Daniel DYOK
(CAN19690909)
- 13 5th 4th 4th
029 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS
(CAN19761029)
- 16 6th 5th 5th
11 INDEPENDENT CAN Brad WILSON
(CAN19730328)
- 17 5th 6th 6th
331 RED DEER BMX AB Robert BOONE
(CAN19610331)
- 18 6th 6th 6th

Cruiser 13 and 14 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
(CAN20030426)
GHP BMX
1 4 1st 1st 2nd
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN
(CAN20030314)
"GHP"
2 6 3rd 2nd 1st
616 RED DEER BMX AB Rory ZILKA
(CAN20030616)
"GHP"
- ## 2nd CR:5 DNS

Cruiser 40+ Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (30-39FC)
(CAN19790326)
2 6 2nd 2nd 2nd
823 OKOTOKS BMX AB Tara SZIVA
(CAN19760823)
3 10 4th 3rd 3rd
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK
(CAN19750526)
4 11 3rd 4th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
5 15 5th 5th 5th
731 LETHBRIDGE BMX AB Karmyn BATES (30-39FC)
(CAN19830731)
"Country Landscaping"
6 18 6th 6th 6th

Jr. Devo Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB4 RED DEER BMX AB Jack SNAPE
(CAN20001220)
2 8 2nd 4th 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 CALGARY BMX AB Benjamin BESSEL
(CAN20020210)
"Vulture Energy"
4 10 4th 2nd 4th

Top of Report