End of Report

Edmonton 2 - June 26, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 26/Jun/2016 22:47:17

FULL RESULTS

Total Entries = 503

Total Riders = 473

Junior Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N01 St. Albert Bmx AB Cayleigh VAN STAALDUINEN
"Alberta Provincial team, Factory Daylight Cycle"
1st - 3 1st 1st 1st
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB04 MEDICINE HAT BMX AB Jessalyn PHILLIPS
"Custom Image Ware"
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
-

Junior Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 Club Unknown ? Deven KAWA
"Canadian National Team / Alberta Provincial Team"
1st - 9 6th 1st 2nd
606 INDEPENDENT CAN Garrett HEBERT 2nd - 5 3rd 1st 1st
328 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME 3rd - 8 1st 3rd 4th
AB02D STONY PLAIN BMX AB Luke HAGGART
"Neathway Medal Mounting"
4th - 8 2nd 2nd 4th
N02 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
"Bombshell - Avent- Bert & Mac's"
5th - 4 1st 2nd 1st
N04 Airdrie Bmx AB James ZRUNA
"Alberta Provincial Team and B&P Cycle"
6th - 12 5th 4th 3rd
49 Calgary Bmx AB Daina TUCHSCHERER (EF)
"Factory Pure Bicycles Eleven, Shimano, TLD, SIDI Shoes, Smith Goggles"
7th - 8 2nd 3rd 3rd
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
"Athletic Spirit Inc."
8th - 10 3rd 5th 2nd
AB07 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS - 13 4th 4th 5th
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS - 14 4th 5th 5th
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN (EF)
"Supercamp/PGR"
- 17 5th 6th 6th

Elite Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN 1st - 3 1st 1st 1st
216 Cochrane Bmx AB Taylor OTTERSON 2nd - 8 3rd 2nd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Alex SAILER 3rd - 9 3rd 2nd 4th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS 4th - 8 2nd 5th 1st
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
GHP
5th - 8 2nd 3rd 3rd
AB03 Lethbridge Bmx AB Kylar VAN EE 6th - 12 5th 3rd 4th
368 OKOTOKS BMX AB Cam HELM 7th - 10 4th 4th 2nd
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
"Daylight"
8th - 4 1st 1st 2nd
329 STONY PLAIN BMX AB Kiran KAWA - 13 4th 4th 5th
266 Red Deer Bmx AB Chase HARRISON
"Factory S-Squared"
- 15 5th 5th 5th
624 INDEPENDENT CAN Issiah HILL - 18 6th 6th 6th
124 AIRDRIE BMX AB Jayme JOHNSON
GHP
- 18 6th 6th 6th

5 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
709 Club Unknown ? Logan LEE 1 3 1st 1st 1st
530 Okotoks Bmx AB Maci DUECK 2 6 2nd 2nd 2nd
527 Cochrane Bmx AB Grace SOYKA 3 9 3rd 3rd 3rd
510 ST. ALBERT BMX AB Morgan ARTHUR 4 12 4th 4th 4th

7 Novice Female (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Quinn REILING (6NF)
"Rebel Run BMX Opus"
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 Edmonton Bmx AB Emily PRIDDLE 2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB2X COCHRANE BMX AB Haylee LAURELL (6NF) 3rd - 8 2nd 3rd 3rd
604 Stony Plain Bmx AB Payton DUFFY 4th - 6 2nd 2nd 2nd
AB3 EDMONTON BMX AB Claire REID
"Velocity"
5th - 11 4th 4th 3rd
103 RED DEER BMX AB Nia FEE 6th - 5 3rd 1st 1st
5 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS CR - 10 3rd 3rd 4th
205 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC - 12 4th 4th 4th
821 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
Country Landscaping
- 15 5th 5th 5th

9 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
7 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO 1 4 1st 2nd 1st
AB2 Airdrie Bmx AB Reese OCHITWA 2 6 2nd 1st 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Trystyn OTTO 3 9 4th 3rd 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG (8NF) 4 12 3rd 5th 4th
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH (8NF) 5 14 5th 4th 5th
AB8 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE 6 18 6th 6th 6th
10 Red Deer Bmx AB Rachel WAKALUK 7 21 7th 7th 7th

9 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Jalyn HOLINSKI
"Quick Response Fire Protection Ltd."
1 3 1st 1st 1st
AB3 Club Unknown ? Lauren DUBBELDAM 2 7 2nd 2nd 3rd
717 Calgary Bmx AB Giuliana BREGLIANO
"Elizabeth Street Pet Hospital"
3 8 3rd 3rd 2nd
AB6 Stony Plain Bmx AB Kaylee HARRISON 4 12 4th 4th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
"Tiger Electric Ltd"
5 16 6th 5th 5th
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK 6 17 5th 6th 6th

10 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Stony Plain Bmx AB Taya GORDON
"State and Main Restaurant"
1 3 1st 1st 1st
5 St. Albert Bmx AB Savannah KRILL 2 6 2nd 2nd 2nd
924 COCHRANE BMX AB Tasha STEPHENS 3 9 3rd 3rd 3rd

10 Expert Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB2 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
Velocity
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 RED DEER BMX AB Macie HOLTZ 3 9 3rd 3rd 3rd
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
"Velocity"
4 13 4th 4th 5th
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU 5 15 5th 6th 4th
AB4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH 6 17 6th 5th 6th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT 7 21 7th 7th 7th

11 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
120 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH 1 3 1st 1st 1st
2 Red Deer Bmx AB Holly MCLEOD 2 6 2nd 2nd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Shea ROWAN 3 9 3rd 3rd 3rd
17 Lethbridge Bmx AB Alysha KITT 4 12 4th 4th 4th

11 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Airdrie Bmx AB Abygale REEVE
"Yess Racing Devo Team Team Alberta Devo Team"
1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Devon MURFITT 2 8 4th 2nd 2nd
AB4 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD 3 9 2nd 3rd 4th
N3 Airdrie Bmx AB Skyla GRENIER 4 10 3rd 4th 3rd

12 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING 1 3 1st 1st 1st
113 EDMONTON BMX AB Rachel BELL 2 6 2nd 2nd 2nd
AB 5 St. Albert Bmx AB Isabella KRILL 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
AB4 Edmonton Bmx AB Delaney JONES
"Crupi Green Team Canada"
2 6 2nd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
Velocity cycling Club
3 10 4th 3rd 3rd
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
"B&P Cycle"
4 11 3rd 4th 4th
AB3 Calgary Bmx AB Isabella BREGLIANO
"Elizabeth Street Pet Hospital"
5 15 5th 5th 5th
6 OKOTOKS BMX AB Jorianna MCALISTER
"Crew Racing Solutions"
6 18 6th 6th 6th

13 Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
GHP
1 3 1st 1st 1st
AB5 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN
GHP
2 9 5th 2nd 2nd
523 EDMONTON BMX AB Payton KENNARD 3 9 3rd 3rd 3rd
616 RED DEER BMX AB Rory ZILKA
GHP
4 12 2nd 4th 6th
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN 5 14 4th 5th 5th
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK 6 16 6th 6th 4th
908 AIRDRIE BMX AB Emily HICKEY 7 23 7th 7th CR:9

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
"GHP BMX"
1 3 1st 1st 1st
AB2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
"Bike Bros"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
206 GLOBE BMX RACEWAY SK Makenna FOSTER 1 3 1st 1st 1st
1 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN
"Crew Race Team"
2 7 2nd 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Abbey ROWAN
"Atomic Improve"
3 8 3rd 2nd 3rd

14 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON 1 4 2nd 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
Team Supercamp
2 5 1st 2nd 2nd
AB4 Edmonton Bmx AB Emma WORKUN
"ATOMIC IMPROV"
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT 4 12 4th 4th 4th

15 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 CALGARY BMX AB Jordan KNAPPE
Team Alberta
1 3 1st 1st 1st
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
"Velocity"
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
"Atomic Improv"
3 8 3rd 2nd 3rd
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
"Kenco Homes"
4 12 4th 4th 4th
AB7 Okotoks Bmx AB Paige MOLDENHAUER (15NF)
"Crew Racing"
- ## CR:7 DNS DNS

16 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 St. Albert Bmx AB Avriana HEBERT
"Factory Yess"
1 3 1st 1st 1st
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN
"Alberta Team Well Green Tech"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Independent CAN Jensen SPROXTON 3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS
"Bert and Macs and Grello Helmets"
4 12 4th 4th 4th

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS (17+XF)
"GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin"
1 3 1st 1st 1st
14 MEDICINE HAT BMX AB Yvonne MCLEAN (17+XF) 2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
"Racer Army National Team"
3 11 3rd 5th 3rd
305 Cochrane Bmx AB Lisette MCCRACKEN 4 12 5th 3rd 4th
AB3 Airdrie Bmx AB Rhonda GRENIER 5 13 4th 4th 5th
AB5 Calgary Bmx AB Kiera ROXBURGH 6 19 6th 7th 6th
4 Medicine Hat Bmx AB Amber HARNETT 7 20 7th 6th 7th

5 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
220 COCHRANE BMX AB Koen STEPHENS-FJORDBOTTEN 1st - 3 1st 1st 1st
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN 2nd - 4 1st 2nd 1st
428X RED DEER BMX AB Justin MCLEAN 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
110X AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU 4th - 6 2nd 1st 3rd
307 Edmonton Bmx AB Davin NICHOLSON 5th - 8 3rd 3rd 2nd
224 RED DEER BMX AB George Kian FEE 6th - 10 3rd 3rd 4th
428 Okotoks Bmx AB Jackson WILLCOTT 7th - 12 4th 4th 4th
703 Okotoks Bmx AB Jaxson CLEROUX CR - 12 5th 4th 3rd
602 Calgary Bmx AB Jesse POIRIER - 14 4th 5th 5th
231 Calgary Bmx AB Isaiah ROWSELL - 15 5th 5th 5th

6 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
817 EDMONTON BMX AB Liam HUNTER 1st - 7 2nd 1st 4th
628 Stony Plain Bmx AB Cooper CHETEK 2nd - 4 1st 2nd 1st
813 EDMONTON BMX AB Kai GEORGET-FINNIE 3rd - 7 3rd 3rd 1st
126 Calgary Bmx AB Bennett STEARNS 4th - 5 1st 2nd 2nd
3 St. Albert Bmx AB Brody PARDY 5th - 6 2nd 1st 3rd
202 Edmonton Bmx AB Ryder SCHMIDT 6th - 9 3rd 4th 2nd
526 Airdrie Bmx AB Aiden DALCIN 7th - 10 4th 3rd 3rd
227 Calgary Bmx AB Charlie VANDERVEEN 8th - 13 4th 4th 5th
920 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD - 14 5th 5th 4th
6 Lethbridge Bmx AB Bryson VANDERVEEN - 16 6th 5th 5th
501 Stony Plain Bmx AB Kailem CHALMERS - 17 5th 6th 6th
027 CALGARY BMX AB Dryden FRASER
"Racer Army/Racer Concepts"
- 18 6th 6th 6th

6 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
"Racer Army"
1st - 4 1st 2nd 1st
219 Edmonton Bmx AB Royce ALARIE 2nd - 9 2nd 4th 3rd
AB5 Stony Plain Bmx AB Parker HARRISON 3rd - 4 1st 1st 2nd
AB7 Edmonton Bmx AB Blake POTTER 4th - 11 4th 3rd 4th
AB4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM 5th - 9 3rd 3rd 3rd
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT (5IM) 6th - 4 2nd 1st 1st
521 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS 7th - 7 3rd 2nd 2nd
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
"Racer Army National Team"
- 12 4th 4th 4th
318 Stony Plain Bmx AB Carter DUFFY (5IM) - 15 5th 5th 5th

7 Novice Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 St. Albert Bmx AB Nathan NYKYFORUK 1st - 6 2nd 3rd 1st
7 Edmonton Bmx AB Xavier ZAKOWSKY 2nd - 7 4th 2nd 1st
2 St. Albert Bmx AB Brody ARTHUR 3rd - 11 3rd 1st 7th
928 EDMONTON BMX AB Marshall ERICKSON 4th - 10 5th 2nd 3rd
819 Cochrane Bmx AB Tyler SOYKA 5th - 9 3rd 4th 2nd
727 Calgary Bmx AB Christian ROWSELL 6th - 8 2nd 4th 2nd
409 ST. ALBERT BMX AB Jaxon CAROLAN
"Alberta Extinguisher"
7th - 10 1st 3rd 6th
504 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK 8th - 7 1st 1st 5th
1 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
"Property Guys"
- 13 4th 5th 4th
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
"Tiger Electric Ltd"
- 14 5th 5th 4th
702 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE - 15 6th 6th 3rd
122 EDMONTON BMX AB Marco MERCIA DOS SANTOS - 18 7th 6th 5th
723 STONY PLAIN BMX AB Marshal WAGNER - 19 6th 7th 6th
009 CALGARY BMX AB Mason REHORST - 22 8th 7th 7th
5 AIRDRIE BMX AB Nash BUFFEL - ## CR:9 DNS DNS

7 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
3 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY 1 3 1st 1st 1st
AB7 STONY PLAIN BMX AB Lucas BROWN 2 6 2nd 2nd 2nd
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS 3 9 3rd 3rd 3rd
9 Edmonton Bmx AB Sean MCCARTHY 4 12 4th 4th 4th
7 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU 5 15 5th 5th 5th

7 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Chase ARANEDA 1 3 1st 1st 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY 2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING
"Team GHP"
3 8 3rd 3rd 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS 4 13 4th 4th 5th
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON (6XM) 5 14 5th 5th 4th

8 Novice Male (23 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY 1st 3rd - 6 1st 2nd 3rd
128 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY
"Property Guys"
2nd 4th - 9 1st 3rd 5th
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
"Ace Concrete and Coring"
3rd 2nd - 9 2nd 3rd 4th
111 Red Deer Bmx AB Kyrell VILLENEUVE 4th 4th - 12 4th 6th 2nd
11 Airdrie Bmx AB Gabriel BLONDEAU 5th 3rd - 11 4th 4th 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY 6th 2nd - 4 1st 2nd 1st
403 GLOBE BMX RACEWAY SK Landen HIEBERT 7th 1st - 7 3rd 2nd 2nd
602 EDMONTON BMX AB Brody RICHARDS 8th 1st - 3 1st 1st 1st
318 Edmonton Bmx AB Liam HUCKABEE 5th - 5 2nd 1st 2nd
026 EDMONTON BMX AB Deegan NICHOLSON 5th - 11 4th 3rd 4th
019 EDMONTON BMX AB Cassius CLARKE 6th - 6 3rd 1st 2nd
8 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW
"Crew Racing"
6th - 11 2nd 5th 4th
510 Airdrie Bmx AB Tyler KELLAR 7th - 4 2nd 1st 1st
211 Club Unknown ? Maxwell LEE 7th - 9 3rd 3rd 3rd
708 Red Deer Bmx AB Spencer EGGLETON DNS - 10# 3rd 4th 3rd
229 STONY PLAIN BMX AB Jace ORTMAN
Rayko"
DNS - 11# CR:8 2nd 1st
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT - - 14 5th 5th 4th
825 EDMONTON BMX AB Tyson NADEAU - - 14 5th 4th 5th
7 Cochrane Bmx AB Spencer JONES - - 14 4th 5th 5th
9 Stony Plain Bmx AB Parx GORDON
"Original Joe's"
- - 16 5th 6th 5th
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN - - 16 6th 4th 6th
12 CALGARY BMX AB Christopher BULLIVANT JR
"Supercamp"
- - 16 5th 5th 6th
101 RED DEER BMX AB Kaiden HAMMETT - - 18 6th 6th 6th

8 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Airdrie Bmx AB Finn MCNAMARA
"United Cycle"
1st - 3 1st 1st 1st
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS 2nd - 8 3rd 2nd 3rd
AB7 Cochrane Bmx AB Mason PIKE
"Farmland Investment Services and PMG"
3rd - 6 1st 4th 1st
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA 4th - 7 4th 1st 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
Velocity
5th - 9 2nd 5th 2nd
122 Red Deer Bmx AB Jayden PRATT 6th - 8 3rd 2nd 3rd
AB 8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL 7th - 9 2nd 3rd 4th
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER 8th - 12 4th 3rd 5th
3 RED DEER BMX AB Jaycob HOEDEL - 14 5th 5th 4th
903 Cochrane Bmx AB Fynnegan THOMSON - 14 5th 4th 5th

8 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Nolan REILING
"Team Crupi Canada Rebel Run BMX"
1 3 1st 1st 1st
AB1 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE 2 7 2nd 2nd 3rd
AB6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL 3 8 3rd 3rd 2nd

9 Novice Male (24 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
707 Airdrie Bmx AB Rowan WASYLUCHA 1st 1st - 3 1st 1st 1st
721X Calgary Bmx AB Luke MORRISON 2nd 1st - 3 1st 1st 1st
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON 3rd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
11 EDMONTON BMX AB Leo MARSTEN 4th 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
4 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
"Racer Army"
5th 4th - 5 3rd 1st 1st
7 STONY PLAIN BMX AB Zac BROWN 6th 3rd - 8 3rd 2nd 3rd
8 Airdrie Bmx AB Joey O'HARA
GHP
7th 3rd - 9 2nd 3rd 4th
818 EDMONTON BMX AB Cary MITCHELL 8th 4th - 4 1st 2nd 1st
226 Calgary Bmx AB Enzo FERRARIO QUEEN 5th - 11 3rd 3rd 5th
14X AIRDRIE BMX AB Noah HASSELBERG 5th - 11 1st 4th 6th
121 Red Deer Bmx AB Aiden HOHN 6th - 11 4th 4th 3rd
126 Stony Plain Bmx AB Damian GRYSHIK 6th - 12 4th 5th 3rd
815 Cochrane Bmx AB Jackson SOYKA 7th - 10 4th 2nd 4th
510X STONY PLAIN BMX AB Grant STUART 7th - 12 4th 5th 3rd
721 Calgary Bmx AB Caden MORRISON 8th - 10 5th 3rd 2nd
13 Cochrane Bmx AB Ronin Isaac RATTAI 8th - 10 2nd 6th 2nd
831 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME - - 12 3rd 5th 4th
14 Okotoks Bmx AB Annon ST. DENNIS
"Crew Racing Solutions"
- - 13 6th 3rd 4th
416 St. Albert Bmx AB Ethan Kerry Alexander NEWMAN - - 14 5th 4th 5th
16 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC - - 15 5th 4th 6th
629 STONY PLAIN BMX AB Mason WAGNER - - 16 6th 5th 5th
822 Medicine Hat Bmx AB Phillip GRONDIN - - 17 5th 6th 6th
2 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING - - ## CR:8 DNS DNS
12 CALGARY BMX AB Stijn REHORST - - ## CR:8 DNS DNS

9 Intermediate Male (19 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 Edmonton Bmx AB Easton ARANEDA 1st 1st - 6 2nd 1st 3rd
19 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN 2nd 1st - 8 2nd 4th 2nd
5 Calgary Bmx AB William POWLAN 3rd 2nd - 7 3rd 3rd 1st
507 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK 4th 2nd - 7 1st 2nd 4th
13 Stony Plain BMX Jack COOMBS 5th 4th - 4 1st 2nd 1st
11 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA 6th 3rd - 9 3rd 5th 1st
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
"Racer Army National Team"
7th 3rd - 6 3rd 1st 2nd
403 Airdrie Bmx AB Nico DIAZ 8th 4th - 4 1st 1st 2nd
7 EDMONTON BMX AB Malakai ROWAN 5th - 8 2nd 3rd 3rd
05 Okotoks Bmx AB Cole WILLCOTT 5th - 12 4th 2nd 6th
3 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF 6th - 13 5th 3rd 5th
20 ST. ALBERT BMX AB Parker HOCHREITER DNS - 13# 5th 4th 4th
10X AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR - - 14 5th 6th 3rd
927 LETHBRIDGE BMX AB Carter ARIK - - 14 4th 6th 4th
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN - - 14 4th 4th 6th
423 Calgary Bmx AB Jackson VANDERVEEN - - 16 6th 5th 5th
16 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
"Factory Bombshell/Avent"
- - 17 7th 5th 5th
17 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
"Team GHP"
- - 19 6th 6th 7th
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL - - ## CR:8 DNS DNS

9 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
"Crupi Team Green Canada/POC"
1 5 2nd 1st 2nd
2 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI 2 6 1st 2nd 3rd
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
"Racer Army Racer Concepts"
3 9 3rd 5th 1st
AB1 Red Deer Bmx AB Blake SHEPHERD-COLBERG
"Cornerstone excavating"
4 13 6th 3rd 4th
AB6 Edmonton Bmx AB Lachlan BRENNER 5 13 4th 4th 5th
01 CALGARY BMX AB Byron ZURBRIGGEN 6 17 5th 6th 6th

10 Novice Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK 1st - 3 1st 1st 1st
5 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK 2nd - 9 3rd 3rd 3rd
6 Airdrie Bmx AB Chase REVES 3rd - 6 1st 2nd 3rd
614 Okotoks Bmx AB Jordan CHIBRY 4th - 6 2nd 2nd 2nd
105 Red Deer Bmx AB Lukas FONTAINE 5th - 6 2nd 3rd 1st
4 CALGARY BMX AB Konrad ZIMMERMANN 6th - 7 4th 1st 2nd
8 RED DEER BMX AB Toby MEINDERS 7th - 11 3rd 4th 4th
708 EDMONTON BMX AB Luca MERCIA DOS SANTOS - 13 4th 4th 5th
411 Okotoks Bmx AB Colin FISHER - 14 5th 5th 4th

10 Intermediate Male (15 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
405 Calgary Bmx AB David MEYNIN 1st - 8 2nd 4th 2nd
AB8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
"Bike Bros"
2nd - 3 1st 1st 1st
10 Red Deer Bmx AB Taylor BOLL 3rd - 6 4th 1st 1st
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER 4th - 9 3rd 3rd 3rd
5 RED DEER BMX AB Graeson ABEL 5th - 10 4th 2nd 4th
9 Red Deer Bmx AB Cameron MCLEOD 6th - 13 5th 2nd 6th
824 EDMONTON BMX AB Thomas SCHWABE
"Schwabe's Automotive"
7th - 14 3rd 3rd 8th
430 EDMONTON BMX AB Ethan HUNTER 8th - 9 1st 6th 2nd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Kaige RUDICHUK - 15 5th 7th 3rd
11 STONY PLAIN BMX AB Braedan OLIVER - 16 7th 5th 4th
13 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE - 17 8th 4th 5th
6 Red Deer Bmx AB Austin MCLEOD - 17 6th 6th 5th
14 OKOTOKS BMX AB Easton MCALISTER
"Crew Racing Solutions"
- 17 6th 5th 6th
3 RED DEER BMX AB Jacob VELETI - 17 2nd 8th 7th
16X ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
"D-Trac Construction"
- 21 7th 7th 7th

10 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Logan WEBB
"Phoenix Roofing"
1 3 1st 1st 1st
AB2 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
"Factory Daylight Cycles"
2 6 2nd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
"Velocity"
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 STONY PLAIN BMX AB Gabriel VANOENE 4 12 4th 4th 4th
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
"GHP BMX"
5 17 6th 6th 5th
1 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER 6 19 5th 5th CR:9
AB7 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH 7 20 7th 7th 6th

11 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
109 Red Deer Bmx AB Braiden VILLENEUVE 1 3 1st 1st 1st
5 OKOTOKS BMX AB Garret COMMANDEUR 2 7 2nd 3rd 2nd
4 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL 3 8 3rd 2nd 3rd
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
"Tiger Electric Ltd"
4 13 4th 5th 4th
031 OKOTOKS BMX AB Haiden WISEMAN 5 14 5th 4th 5th
10 Calgary Bmx AB Devan FRASER
"Racer Army/ Racer Concepts"
6 19 6th 7th 6th
8 Calgary Bmx AB Kevin CLARKE 7 20 7th 6th 7th

11 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
5 Okotoks Bmx AB Kaiden CLEROUX
"Crew Racing Solutions"
1st 1st - 3 1st 1st 1st
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN 2nd 3rd - 5 2nd 2nd 1st
17 Cochrane Bmx AB Riley CAREY 3rd 2nd - 5 2nd 1st 2nd
2 LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
Country Landscaping
4th 2nd - 8 1st 6th 1st
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI 5th 1st - 8 3rd 1st 4th
01 CALGARY BMX AB James SMITH 6th 3rd - 12 4th 2nd 6th
3 Edmonton Bmx AB Cameron PRIDDLE 7th 4th - 6 1st 3rd 2nd
29 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN 8th 4th - 11 2nd 4th 5th
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE 5th - 10 4th 3rd 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER 5th - 11 3rd 3rd 5th
4 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY 6th - 9 3rd 2nd 4th
16 Club Unknown ? Cole FISCHER 6th - 11 5th 4th 2nd
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
"Crew Racing Team Okotoks"
- - 13 6th 4th 3rd
06 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES - - 13 4th 5th 4th
7 Red Deer Bmx AB Grady MCLEOD - - 14 6th 5th 3rd
105 Lethbridge Bmx AB Kieron SCHAFFEL - - 16 5th 6th 5th
618 Lethbridge Bmx AB Nicholas PERREAULT-DODSWORTH - - 16 5th 5th 6th
AB4 Red Deer Bmx AB Tyson WAKALUK - - ## CR:8 DNS DNS

11 Expert Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
"Factory SSquared Canada"
1 3 1st 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
GHP
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT 3 10 3rd 3rd 4th
N6 Calgary Bmx AB Tristan STOREY
"GHP CANADA"
4 15 DNF:8 4th 3rd
9 Okotoks Bmx AB Pacey BOONE
"Team Boone"
5 15 5th 5th 5th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON 6 17 4th 6th 7th
AB8 Okotoks Bmx AB Teagan SLAPMAN 7 19 6th 7th 6th
AB7 Airdrie Bmx AB Ty OCHITWA 8 23 7th 8th 8th

12 Novice Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
901 EDMONTON BMX AB Corbin REYNOLDS 1st - 11 6th 2nd 3rd
2 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
1 Cochrane Bmx AB Reid HUFF 3rd - 7 5th 1st 1st
5 St. Albert Bmx AB James PETRIE
"Joe's Bikes and Other Delights and Solo Equipment Products"
4th - 10 3rd 3rd 4th
116 St. Albert Bmx AB Ethan WALSH 5th - 10 3rd 4th 3rd
519 GLOBE BMX RACEWAY SK Kaine FOSTER 6th - 6 1st 3rd 2nd
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM 7th - 3 1st 1st 1st
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON 8th - 11 2nd 5th 4th
129 AIRDRIE BMX AB Jacob HICKEY - 13 4th 4th 5th
609 Calgary Bmx AB Nikolai MEYNIN - 14 4th 5th 5th
913 Lethbridge Bmx AB Cosimo JOY - 17 5th 6th 6th
112 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE - 18 6th 6th 6th

12 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 8 Edmonton Bmx AB Benjamin FERGUSON 1st - 8 5th 1st 2nd
303 Airdrie Bmx AB Tjay WATSON 2nd - 4 1st 2nd 1st
4 Okotoks Bmx AB Jaron DEERING 3rd - 7 1st 3rd 3rd
11 EDMONTON BMX AB Aiden DUMONCEAUX 4th - 5 2nd 1st 2nd
3 Club Unknown ? Owen DUBBELDAM 5th - 9 4th 2nd 3rd
828 Okotoks Bmx AB Carter SZIVA 6th - 8 2nd 5th 1st
10 Calgary Bmx AB Riley KIMMITT 7th - 10 3rd 3rd 4th
6 Red Deer Bmx AB Reginald ROOKS 8th - 13 5th 4th 4th
3X EDMONTON BMX AB Jaxon FRENCH - 13 4th 4th 5th
12 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON - 13 3rd 5th 5th
8 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT - 18 6th 6th 6th

12 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Stony Plain Bmx AB Sebastian WEBB
"Phoenix Roofing Ltd."
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
"Crupi"
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
Velocity cycling club
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
"Team Supercamp"
4th - 10 3rd 2nd 5th
6 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
"Crupi Green Team Canada"
5th - 9 4th 3rd 2nd
10 CALGARY BMX AB Wout REHORST 6th - 11 4th 4th 3rd
AB4 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON 7th - 11 3rd 4th 4th
AB3 Calgary Bmx AB Max GANAKOVSKY 8th - 3 1st 1st 1st
1 Stony Plain Bmx AB Frank DOERR - 14 5th 5th 4th
8 Red Deer Bmx AB John SANSOM - 15 5th 5th 5th

13 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 St. Albert Bmx AB Ryan RACICH 1 4 1st 1st 2nd
010 EDMONTON BMX AB Logan STARLING 2 6 3rd 2nd 1st
3 MEDICINE HAT BMX AB Jakub WALLACE 3 8 2nd 3rd 3rd
119 STONY PLAIN BMX AB Campbell MALCOLM 4 12 4th 4th 4th
115 EDMONTON BMX AB Emeric LEPINE - ## CR:7 5th DNS

13 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
102 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE 1st - 3 1st 1st 1st
1X AIRDRIE BMX AB Luka DIKIC 2nd - 6 2nd 2nd 2nd
7 Airdrie Bmx AB Caleb HASSELBERG 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
2 RED DEER BMX AB Deacyn PARK 4th - 3 1st 1st 1st
12 Edmonton Bmx AB Trey DRAKE 5th - 12 5th 4th 3rd
9 Okotoks Bmx AB Mason CLEROUX
"Crew Racing Solutions"
6th - 13 6th 3rd 4th
4 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
"Joe's Bikes and other Delights"
7th - 7 2nd 2nd 3rd
10 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
"ParaSport Science"
8th - 12 3rd 4th 5th
13 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
"Velocity"
- 13 4th 5th 4th
1 Edmonton Bmx AB Gavin OTSUJI
"GETUS Communications"
- 15 5th 5th 5th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ - 16 4th 6th 6th

13 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
"Alberta Devo Team"
1st - 7 1st 1st 5th
AB5 Okotoks Bmx AB Rylan SLAPMAN 2nd - 5 2nd 2nd 1st
909 LETHBRIDGE BMX AB Joshua DUBLANKO 3rd - 5 2nd 2nd 1st
AB3 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
Velocity
4th - 9 3rd 3rd 3rd
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
"Velocity"
5th - 4 1st 1st 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
"Team Albrerta/DEVO"
6th - 9 4th 3rd 2nd
AB6 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
"Supercamp Team"
7th - 11 4th 4th 3rd
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD 8th - 11 3rd 4th 4th
117 RED DEER BMX AB Roy MEINDERS - 14 5th 5th 4th
7 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH - 15 5th 5th 5th

14 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT 1 4 1st 1st 2nd
23 GLOBE BMX RACEWAY SK Deklan VELTKAMP
FXR
2 5 2nd 2nd 1st
2 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL 3 9 3rd 3rd 3rd

14 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR 1st - 6 1st 2nd 3rd
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON 2nd - 3 1st 1st 1st
123 Calgary Bmx AB Josh UKRAINETZ
"Vulture Energy"
3rd - 8 5th 2nd 1st
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT 4th - 9 2nd 1st 6th
124 Edmonton Bmx AB Austin HALLGREN 5th - 9 2nd 3rd 4th
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
"Crew Racing Team Okotoks"
6th - 12 3rd 4th 5th
7 St. Albert Bmx AB Adam MATTICE 7th - 8 3rd 3rd 2nd
9 OKOTOKS BMX AB Ryan MYSEK CR - 10 4th 4th 2nd
419 STONY PLAIN BMX AB Adam MAHON - 13 5th 5th 3rd
111 EDMONTON BMX AB Cameron TOLE - 14 4th 6th 4th
220 Club Unknown ? Eli DUECKMAN - 16 6th 5th 5th
11 Okotoks Bmx AB Connor MOLDENHAUER
"Crew Racing"
- ## DNF:7 CR:9 DNS

14 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 1st - 5 1st 2nd 2nd
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
Team Alberta
2nd - 3 1st 1st 1st
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
"Avent Bombshell / Bert & Macs Sports"
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
AB2 Calgary Bmx AB Benjamin BESSEL
"VULTURE ENERGY LTD."
4th - 8 2nd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Zachary NEUFELD
"Team Alberta BMX"
5th - 5 3rd 1st 1st
6 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 6th - 10 3rd 3rd 4th
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
"Velocity"
7th - 10 4th 4th 2nd
7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
"Crupi Team Green Canada"
- 13 4th 4th 5th
AB7 EDMONTON BMX AB Nathanial OTSUJI
"GETUS Communications"
- 14 5th 5th 4th

15 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
301 EDMONTON BMX AB Jacob KENNARD 1 5 1st 1st 3rd
1 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA
"B&P Cycle"
2 9 5th 3rd 1st
812 Medicine Hat Bmx AB Derek BAYRACK (15NM) 3 9 3rd 4th 2nd
4 Okotoks Bmx AB Caleb BOONE
"Team Boone"
4 9 2nd 2nd 5th
2 Cochrane Bmx AB Joel HUFF (15NM) 5 13 4th 5th 4th
207 ST. ALBERT BMX AB Kaleb SAGAN (15NM) 6 18 6th 6th 6th

15 Expert Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE 1st - 3 1st 1st 1st
N6 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
"Supercamp/Team Alberta"
2nd - 8 3rd 2nd 3rd
AB2 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS
Supercamp
3rd - 4 1st 2nd 1st
AB1 STONY PLAIN BMX AB Jared HILDEBRANDT 4th - 5 2nd 1st 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
"McKay Hlavacek Impact Construction Ltd"
5th - 9 3rd 4th 2nd
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 6th - 8 2nd 3rd 3rd
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
"Elizabeth Street Pet Hospital"
7th - 13 4th 4th 5th
AB5 COCHRANE BMX AB Connor MURPHY 8th - 13 5th 3rd 5th
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
"Crew Racing Team Okotoks"
- 15 6th 5th 4th
AB6 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
"Rebel Athletics"
- 16 4th CR:8 4th
12 Okotoks Bmx AB Kieran SLAPMAN - 17 6th 5th 6th
7 Stony Plain Bmx AB Damien WILDING
"Straight Up Erectors"
- 17 5th 6th 6th

16 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Lukas BECKER
"B&P/Team Alberta"
1 3 1st 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
"Alberta Prov Team B&P Cycle Yess"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Jack SNAPE 3 9 3rd 3rd 3rd

17 to 24 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
"Iron Horse Energy Services"
1 3 1st 1st 1st
029 AIRDRIE BMX AB Liam HOBBS
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH 3 11 5th 3rd 3rd
AB1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON 4 12 3rd 5th 4th
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL (24IM) 5 15 4th 6th 5th
AB7 AIRDRIE BMX AB Benjamin CROFT
"B&P"
6 16 6th 4th 6th

25 to 29 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW 1 3 1st 1st 1st
1 Medicine Hat Bmx AB Royce ROBBINS (24NM) 2 7 2nd 3rd 2nd
730 LETHBRIDGE BMX AB Daniel NOLAN (24NM) 3 8 3rd 2nd 3rd

30 to 39 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS 1 4 1st 2nd 1st
N7 Calgary Bmx AB Clayton STOREY
"Five Storey Construction"
2 5 2nd 1st 2nd
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY 3 11 3rd 4th 4th
617 Edmonton Bmx AB Ryan SCHMIDT 4 12 4th 5th 3rd
410 Cochrane Bmx AB Kyle THOMSON 5 15 5th 3rd 7th
5 Cochrane Bmx AB Brad CHRISTENSEN 6 18 7th 6th 5th
8 Cochrane Bmx AB Dallas PIKE 7 19 6th 7th 6th

30 to 39 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
1 4 1st 2nd 1st
AB1 AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
"Troy Lee/Meybo"
2 5 2nd 1st 2nd
113 Red Deer Bmx AB Stacy HANSEN 3 11 4th 4th 3rd
104 RED DEER BMX AB Trevor HANSEN 4 13 3rd 3rd 7th
806 AIRDRIE BMX AB Christopher SAILER 5 15 5th 5th 5th
3 Red Deer Bmx AB Christopher NUGENT 6 17 7th 6th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
"Velocity cycle"
7 19 6th 7th 6th

40+ Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
"GHP CANADA"
1 3 1st 1st 1st
AB7 COCHRANE BMX AB Doug MURPHY 2 9 3rd 4th 2nd
929 Lethbridge Bmx AB Bryan DONALD
"Anvil Digital"
3 9 4th 2nd 3rd
9 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK 4 14 5th 5th 4th
211 Okotoks Bmx AB Devin ST. DENNIS
"Crew Racing Solutions"
5 17 6th 6th 5th
113 Calgary Bmx AB Eric STEARNS 6 17 8th 3rd 6th
4 Calgary Bmx AB Bruno STAPPERS 7 17 2nd 7th 8th
429 Cochrane Bmx AB Alexander FISHER 8 22 7th 8th 7th

40+ Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
2 INDEPENDENT CAN Shawn LEE
"Daylight Cycle"
1 4 2nd 1st 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
2 5 1st 2nd 2nd
AB8X AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA 3 12 3rd 4th 5th
AB3 Calgary Bmx AB Calvin KIMMITT 4 13 4th 3rd 6th
AB8 OKOTOKS BMX AB Kenny MCALISTER
"Crew Racing Solutions"
5 14 5th 5th 4th
AB4 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 6 15 6th 6th 3rd

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Edmonton Bmx AB Caleb JONES
"Crupi Green Team Canada"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Red Deer Bmx AB John SANSOM 2 6 2nd 2nd 2nd
AB3X EDMONTON BMX AB Nolan REILING (9CM)
"Team Crupi Canada Rebel Run BMX"
3 11 5th 3rd 3rd
AB1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
"GHP BMX"
4 11 3rd 4th 4th
AB2X EDMONTON BMX AB Oscar TWELLS (9CM)
"Crupi Team Green Canada/POC"
5 14 4th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Edmonton Bmx AB Zachary NEUFELD
"Team Alberta BMX"
1 3 1st 1st 1st
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
807 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO 3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
"Crupi Team Green Canada"
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 30 to 39 Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
909 Club Unknown ? Jose ZAMBRANA 1 3 1st 1st 1st
123 COCHRANE BMX AB Mathieu TANGUAY 2 9 4th 3rd 2nd
403 Medicine Hat Bmx AB Dion-Jay BAYRACK 3 9 2nd 2nd 5th
004 EDMONTON BMX AB Richard SCHWABE
"Schwabe's Automotive"
4 13 5th 4th 4th
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
"Velocity cycle"
5 14 3rd 5th 6th
105 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY 6 15 6th 6th 3rd

Cruiser 40+ Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
1 INDEPENDENT CAN Shawn LEE
"Daylight Cycle"
1st - 6 3rd 1st 2nd
AB8 Calgary Bmx AB Calvin KIMMITT 2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
3rd - 7 1st 5th 1st
AB3 Cochrane Bmx AB Brian OTTERSON 4th - 5 1st 1st 3rd
703 LETHBRIDGE BMX AB Chris FERGUSON
"GHP Canada"
5th - 7 2nd 3rd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Peter SNAPE 6th - 10 4th 2nd 4th
429 Red Deer Bmx AB David HOHN 7th - 11 4th 4th 3rd
531 CALGARY BMX AB Mike ROBINSON 8th - 12 3rd 3rd 6th
029 STONY PLAIN BMX AB Michael CHALMERS - 14 5th 5th 4th
10 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK - 14 5th 4th 5th
11 INDEPENDENT CAN Brad WILSON - 17 6th 6th 5th
802 COCHRANE BMX AB Ari LAURELL - ## 6th CR:8 DNS

Cruiser 13 and 14 Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
"Yess Racing Devo Team Team Alberta Devo Team"
1 3 1st 1st 1st
230 Edmonton Bmx AB Delaney JONES (10-12FC)
"Crupi Green Team Canada"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
"GHP BMX"
3 9 3rd 3rd 3rd
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN
GHP
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 40+ Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
"GHP Canada, DW's Deluxe Sammiches or Chikin"
1 3 1st 1st 1st
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER (30-39FC) 2 6 2nd 2nd 2nd
823 Okotoks Bmx AB Tara SZIVA 3 9 3rd 3rd 3rd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS 4 12 4th 4th 4th
731 LETHBRIDGE BMX AB Karmyn BATES (30-39FC)
Country Landscaping
5 15 5th 5th 5th

Jr. Devo Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE 1st - 4 1st 2nd 1st
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
"Alberta Prov Team B&P Cycle Yess"
2nd - 9 3rd 4th 2nd
N1X STONY PLAIN BMX AB Conner OLIVER
Team Alberta
3rd - 7 2nd 1st 4th
N6 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
"Supercamp/Team Alberta"
4th - 10 4th 3rd 3rd
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI 5th - 19 8th 6th 5th
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS 6th - 18 7th 5th 6th
AB6 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
"Rebel Athletics"
7th - 21 6th 7th 8th
AB3 CALGARY BMX AB Adam HOSIE - 22 5th CR:10 7th

Top of Report