End of Report

Airdrie 2 - July 24, 2016

BMX EVENT MANAGER, Report Created 15/Aug/2016 16:22:14

FULL RESULTS

Total Entries = 501

Total Riders = 470

Junior Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
612 ST. ALBERT BMX AB Deven KAWA
(CAN19980612)
1st - 3 1st 1st 1st
N02 Lethbridge Bmx AB Riley LAVORATO
(CAN19990222)
Bombshell avent. Bert & Mac's
2nd - 5 1st 2nd 2nd
606 INDEPENDENT CAN Garrett HEBERT
(CAN19980606)
3rd - 6 2nd 1st 3rd
N5 Airdrie Bmx AB River PEACOCK
(CAN19980820)
Alberta Provincial Team
4th - 10 3rd 5th 2nd
328 Edmonton Bmx AB Brett DUCHARME
(CAN19990328)
Supercamp
5th - 11 4th REL+2:6 1st
AB5 Lethbridge Bmx AB Tyler ENNS
(CAN19980516)
6th - 11 4th 2nd 5th
AB07 Airdrie Bmx AB Jordan HARRIS
(CAN19990708)
7th - 11 3rd 4th 4th
AB6 Lethbridge Bmx AB Blake KEMPENAAR
(CAN19980603)
8th - 8 2nd 3rd 3rd
AB05 MEDICINE HAT BMX AB Nicholas DOEHRING
(CAN19991108)
- 12 5th 3rd 4th
228 COCHRANE BMX AB Steven SWEET - ## CR:7 DNS DNS

Elite Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
49 CALGARY BMX AB Daina TUCHSCHERER
(CAN19970425)
"Pure"
1st - 3 1st 1st 1st
N01 ST. ALBERT BMX AB Cayleigh VAN STAALDUINEN (JF)
(CAN19990607)
"Team Alberta"
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB02 Okotoks Bmx AB Mckayla ROCHELEAU (JF)
(CAN19990214)
3rd - 12 4th 4th 4th
780 EDMONTON BMX AB Cassidy MONAGHAN
(CAN19941125)
"Supercamp/PGR/Supercross"
4th - 9 3rd 3rd 3rd
AB04 Medicine Hat Bmx AB Jessalyn PHILLIPS (JF)
(CAN19990423)
"Custom Image Ware"
- 15 5th 5th 5th

Elite Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
94 AIRDRIE BMX AB James BROWN
(CAN19890626)
"Troy Lee"
1st - 3 1st 1st 1st
99 INDEPENDENT CAN Manuel CADLE
(CAN19880608)
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
217 AIRDRIE BMX AB Jeffrey JACOBSEN
(CAN19900620)
"GHP"
3rd - 8 3rd 3rd 2nd
113 RED DEER BMX AB Tanner VANDENHOVEN
(CAN19960529)
"Daylight Cycles"
4th - 7 1st 1st 5th
803 CALGARY BMX AB Adam BOURNS
(CAN19930803)
5th - 9 4th 2nd 3rd
403 AIRDRIE BMX AB Alex SAILER
(CAN19910403)
6th - 6 2nd 3rd 1st
780 STONY PLAIN BMX AB Mitchell WARKEN
(CAN19930812)
Supercamp
7th - 11 3rd 4th 4th
59 CALGARY BMX AB Justin TUCHSCHERER
(CAN19950305)
"B&P"
8th - 11 4th 4th 3rd
AB03 LETHBRIDGE BMX AB Kylar VAN EE
(CAN19970518)
"Bert N Macs"
- 14 5th 5th 4th
227 AIRDRIE BMX AB Dillon SWEENEY - 15 5th 5th 5th

5 Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 OKOTOKS BMX AB Madelyn SOMMERS 1 5 3rd 1st 1st
709 Club Unknown ? Logan LEE 2 6 1st 3rd 2nd
530 Okotoks Bmx AB Maci DUECK
(CAN20110530)
3 7 2nd 2nd 3rd

7 Novice Female (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
103 RED DEER BMX AB Nia FEE
(CAN20090103)
1st - 3 1st 1st 1st
323 LETHBRIDGE BMX AB Elliot GARTSHORE
(CAN20090323)
2nd - 5 1st 2nd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Emily PRIDDLE
(CAN20090220)
3rd - 5 3rd 1st 1st
1 Calgary Bmx AB Peytyn FRANK
(CAN20090517)
4th - 7 2nd 3rd 2nd
311 Club Unknown ? Frankie WIEST (6NF) 5th - 9 2nd 4th 3rd
723 RED DEER BMX AB Madison BAUMUNG (6NF) 6th - 10 4th 3rd 3rd
205 AIRDRIE BMX AB Georgia DUKOVAC
(CAN20091205)
7th - 11 3rd 2nd DNF:6
224 RED DEER BMX AB Katrina WOLFE
(CAN20090224)
8th - 12 4th 4th 4th
5 Cochrane Bmx AB Solvay SEMMENS
(CAN20091115)
- 15 6th 5th 4th
4 LETHBRIDGE BMX AB Kendal BATES
(CAN20090821)
"Country Landscaping"
- 15 5th 5th 5th
AB3 EDMONTON BMX AB Claire REID
(CAN20090331)
"Velocity"
- 16 5th 6th 5th

8 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X EDMONTON BMX AB Quinn REILING (6XF)
(CAN20100203)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Victoria SEHN
(CAN20080805)
2 8 2nd 3rd 3rd
305 Lethbridge Bmx AB Nikki VUCUREVICH
(CAN20080305)
3 9 5th 2nd 2nd
AB1 Cochrane Bmx AB Ashtynn FORSBERG
(CAN20080530)
4 11 3rd 4th 4th
AB3 Airdrie Bmx AB Shelby ADRIAN
(CAN20081021)
5 14 4th 5th 5th
815 COCHRANE BMX AB Leah RICHTER
(CAN20080815)
"Cafe Roubaix"
6 18 6th 6th 6th

9 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
117 OKOTOKS BMX AB Madilyn JUNEAU
(CAN20071117)
1 3 1st 1st 1st
7 St. Albert Bmx AB Heidi MCMURDO
(CAN20070731)
2 7 2nd 2nd 3rd
AB2 AIRDRIE BMX AB Reese OCHITWA
(CAN20070704)
United Cycle
3 9 4th 3rd 2nd
AB8 AIRDRIE BMX AB Brianne KILLEEN-KIMPE
(CAN20070108)
4 11 3rd 4th 4th
623 EDMONTON BMX AB Penelope WIWCHAR
(CAN20070623)
5 16 5th 5th 6th
405 ST. ALBERT BMX AB Keyana GRANNARY
(CAN20070405)
6 17 6th 6th 5th

9 Expert Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Club Unknown ? Lauren DUBBELDAM 1 4 1st 1st 2nd
717 Calgary Bmx AB Giuliana BREGLIANO
(CAN20070717)
Elizabeth Street Pet Hospital
2 5 2nd 2nd 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Taryn BAILLIE
(CAN20070603)
Tiger Electric Ltd
3 9 3rd 3rd 3rd
AB07 Okotoks Bmx AB Jada DUECK
(CAN20070829)
4 12 4th 4th 4th

10 Novice Female (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Lethbridge Bmx AB Alexia PETRIK
(CAN20060917)
1 3 1st 1st 1st
924 COCHRANE BMX AB Tasha STEPHENS
(CAN20060924)
2 7 2nd 3rd 2nd
5 St. Albert Bmx AB Savannah KRILL
(CAN20060824)
3 8 3rd 2nd 3rd
826 Airdrie Bmx AB Jada WALLS
(CAN20060826)
4 12 4th 4th 4th

10 Expert Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 CALGARY BMX AB Hailey TREMEL
(CAN20060920)
"Crupi"
1 3 1st 1st 1st
AB2 STONY PLAIN BMX AB Mackenzie WORBECK
(CAN20060320)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
712 Red Deer Bmx AB Olivia RUSH
(CAN20060712)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Macie HOLTZ
(CAN20060907)
4 12 4th 4th 4th
AB6 EDMONTON BMX AB Natalia REID
(CAN20060908)
"Velocity"
5 16 6th 5th 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Sydney SMITH
(CAN20060125)
6 19 7th 6th 6th
AB5 Okotoks Bmx AB Aurora ROCHELEAU
(CAN20060313)
7 19 5th 7th 7th
AB7 Airdrie Bmx AB Lydia ENGLOT
(CAN20060212)
8 24 8th 8th 8th

11 Novice Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
112 ST. ALBERT BMX AB Noelle NYKYFORUK
(CAN20051112)
1 3 1st 1st 1st
523 Calgary Bmx AB Samantha BEST
(CAN20050523)
2 7 3rd 2nd 2nd
526 EDMONTON BMX AB Cadence SAMENOOK 3 11 4th 3rd 4th
017 LETHBRIDGE BMX AB Alysha KITT
(CAN20051017)
4 13 2nd REL+2:8 3rd
207 ST. ALBERT BMX AB Deidra GRANNARY 5 14 5th 4th 5th
909 OKOTOKS BMX AB Rylan EVANS
(CAN20050909)
6 17 6th 5th 6th

11 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE
(CAN20051007)
"YESS/Team AB Devo"
1 3 1st 1st 1st
120 Lethbridge Bmx AB Mila VUCUREVICH
(CAN20050120)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Devon MURFITT
(CAN20050513)
3 10 3rd 4th 3rd
2 Medicine Hat Bmx AB Hallie GAUTHIER
(CAN20050722)
"Racer Army/TRB Finishing"
4 11 4th 3rd 4th
N3 AIRDRIE BMX AB Skyla GRENIER
(CAN20051220)
5 16 5th 6th 5th
AB4 Airdrie Bmx AB Hannah NORTHWOOD
(CAN20050125)
6 17 6th 5th 6th

12 Expert Female (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Amber HUPKA
(CAN20040326)
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
N2 Okotoks Bmx AB Sophia GIBBS
(CAN20040904)
B &P Cycle
2 6 2nd 2nd 2nd
4 EDMONTON BMX AB Mallory OGILVIE
(CAN20040628)
Velocity cycling Club
3 10 4th 3rd 3rd
AB7 Lethbridge Bmx AB Brenna DURLING
(CAN20040615)
4 11 3rd 4th 4th
6 Okotoks Bmx AB Jorianna MCALISTER
(CAN20040419)
Crew Racing Solutions
5 15 5th 5th 5th

13 Novice Female (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 AIRDRIE BMX AB Alexandra REEVE
(CAN20030509)
1 4 2nd 1st 1st
AB4 OKOTOKS BMX AB Briony FOKKENS
(CAN20030819)
"GHP"
2 7 3rd 2nd 2nd
314 RED DEER BMX AB Alexia CALLAN
(CAN20030314)
"GHP"
3 8 1st 4th 3rd
AB7 Red Deer Bmx AB Nia LAPORTE
(CAN20030812)
4 12 5th 3rd 4th
AB5X ST. ALBERT BMX AB Isabella KRILL (12NF)
(CAN20041124)
5 16 6th 5th 5th
AB6 Okotoks Bmx AB Keanna DUECK
(CAN20031130)
6 17 4th 7th 6th
206 OKOTOKS BMX AB Kennedy EVANS
(CAN20031206)
7 21 8th 6th 7th
AB5 RED DEER BMX AB Kyleigh BOYLAN
(CAN20031218)
"GHP"
8 25 7th DNF:8 CR:10

13 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Cochrane Bmx AB Katie SCOTT
(CAN20030610)
Bike Bros
1 4 1st 1st 2nd
AB1 Red Deer Bmx AB Lindsay HALL
(CAN20030426)
GHP
2 5 2nd 2nd 1st
AB3 Airdrie Bmx AB Emily HENDERSON
(CAN20030126)
3 9 3rd 3rd 3rd

14 Expert Female (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 EDMONTON BMX AB Madelin OGILVIE
(CAN20020531)
Team Supercamp
1 5 1st 2nd 2nd
N2 Red Deer Bmx AB Molly SIMPSON
(CAN20021211)
2 8 6th 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Emma WORKUN
(CAN20020925)
"Atomic Improv"
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 Red Deer Bmx AB Tanika NUGENT
(CAN20020116)
4 10 2nd 4th 4th
1 OKOTOKS BMX AB Willow POINTEN (14NF)
(CAN20020601)
"Crew Race Team"
5 14 4th 5th 5th
AB2 Red Deer Bmx AB Annika RICALTON
(CAN20020913)
6 19 5th DNF:6 CR:8

15 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 AIRDRIE BMX AB Hailey HOBBS
(CAN20010610)
"Velocity"
1 3 1st 1st 1st
AB3 Medicine Hat Bmx AB Geneva GRONDIN
(CAN20011113)
"Kenco Homes"
2 7 2nd 3rd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Tegan PASITNEY
(CAN20011116)
Atomic Improv
3 8 3rd 2nd 3rd

17 & Over Novice Female (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 MEDICINE HAT BMX AB Samantha ANDRES
(CAN19950619)
"Racer Army/ Erb Const."
1 4 2nd 1st 1st
305 Cochrane Bmx AB Lisette MCCRACKEN
(CAN19880305)
Baroke Design
2 5 1st 2nd 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER
(CAN19790326)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB5 CALGARY BMX AB Kiera ROXBURGH
(CAN19990104)
"PT Kinetics"
4 12 4th 4th 4th
511 Lethbridge Bmx AB Lisa PETRIK
(CAN19790511)
5 15 5th 5th 5th
AB6 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
6 18 6th 6th 6th
603 CALGARY BMX AB Isabelle BESSEL
(CAN19990603)
Vulture Energy
7 21 7th 7th 7th

17 & Over Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N3 Calgary Bmx AB Kelly Ann HEUGHAN (16XF)
(CAN20000118)
Team Alberta Well Green Tech
1 3 1st 1st 1st
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Lethbridge Bmx AB Kendra ENNS (16XF)
(CAN20000727)
Bert & Macs
3 9 3rd 3rd 3rd

5 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
110 AIRDRIE BMX AB Marcell BLONDEAU
(CAN20110110)
1 3 1st 1st 1st
305 Red Deer Bmx AB Oliver NELSON
(CAN20110305)
2 7 2nd 3rd 2nd
428 Red Deer Bmx AB Justin MCLEAN
(CAN20110428)
3 9 4th 2nd 3rd
224 RED DEER BMX AB George Kian FEE
(CAN20111224)
4 12 3rd 4th 5th
428X OKOTOKS BMX AB Jackson WILLCOTT
(CAN20110428)
5 14 5th 5th 4th
602 CALGARY BMX AB Jesse POIRIER
(CAN20110602)
6 18 6th 6th 6th
527 Medicine Hat Bmx AB Sully WILCOX
(CAN20110527)
7 21 7th 7th 7th

5 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
111 Airdrie Bmx AB Xaiden BURT
(CAN20110111)
1 3 1st 1st 1st
220 COCHRANE BMX AB Koen STEPHENS-FJORDBOTTEN
(CAN20110220)
2 6 2nd 2nd 2nd
110 Red Deer Bmx AB Denver LIDGREN
(CAN20110110)
3 9 3rd 3rd 3rd

6 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
126 CALGARY BMX AB Bennett STEARNS
(CAN20101126)
1st - 3 1st 1st 1st
601 Medicine Hat Bmx AB Chase DROESKE
(CAN20100601)
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
209 COCHRANE BMX AB Jonathan KETTLE 3rd - 8 4th 3rd 1st
920 CALGARY BMX AB Graysen MOTTERSHEAD
(CAN20100920)
4th - 8 3rd 2nd 3rd
322 AIRDRIE BMX AB Cullen WEIR 5th - 9 2nd 3rd 4th
201 Cochrane Bmx AB Ethan SCHUMLICK
(CAN20100201)
6th - 4 1st 1st 2nd
505 Airdrie Bmx AB Cooper WINGERT
(CAN20100505)
7th - 10 3rd 4th 3rd
402 Club Unknown ? Reed MAFFENBEIER 8th - 12 4th 4th 4th
027 CALGARY BMX AB Dryden FRASER
(CAN20101027)
Racer Army and Racer Concepts
- 15 5th 5th 5th
AB8 MEDICINE HAT BMX AB Luke JOHNSTON
(CAN20100330)
- 15 5th 5th 5th

6 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
521 Red Deer Bmx AB Cameron FRYKAS
(CAN20100521)
1 4 1st 2nd 1st
122 Lethbridge Bmx AB Easton FOWLER
(CAN20100122)
2 7 4th 1st 2nd
AB3 Cochrane Bmx AB Dreven HAMEL
(CAN20100505)
3 9 3rd 3rd 3rd
AB4 Edmonton Bmx AB Toby DUBBELDAM
(CAN20100627)
4 10 2nd 4th 4th
AB7 EDMONTON BMX AB Blake POTTER
(CAN20100708)
5 16 5th 5th 6th
6 Medicine Hat Bmx AB Dylan HARNETT
(CAN20100622)
Racer Army/Racer Concepts
6 17 6th 6th 5th

6 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N2 Airdrie Bmx AB Gage CARSON
(CAN20100202)
United Cycle
1 3 1st 1st 1st
AB2 Lethbridge Bmx AB Liam KITT
(CAN20100623)
Racer Army , Race concepts
2 6 2nd 2nd 2nd
AB4 Red Deer Bmx AB Amelia RUSH (7XF)
(CAN20090605)
3 9 3rd 3rd 3rd

7 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
413 ST. ALBERT BMX AB Nathan NYKYFORUK
(CAN20090413)
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 ST. ALBERT BMX AB Keegan GRANNARY
(CAN20091116)
2nd - 4 1st 2nd 1st
102 RED DEER BMX AB Tallen FOSTER 3rd - 7 2nd 3rd 2nd
709 AIRDRIE BMX AB Jackson KREBS
(CAN20090709)
4th - 5 2nd 1st 2nd
702 Calgary Bmx AB Jayden DOUCETTE
(CAN20090702)
5th - 8 3rd 2nd 3rd
621 AIRDRIE BMX AB Levi HAUBRICH
(CAN20090621)
6th - 9 3rd 3rd 3rd
409 ST. ALBERT BMX AB Jaxon CAROLAN
(CAN20090409)
"Alberta Extinguisher"
7th - 13 5th 4th 4th
831 St. Albert Bmx AB Carter DUCHARME
(CAN20090831)
8th - 12 4th 4th 4th
8 Edmonton Bmx AB Cale BAILLIE
(CAN20090724)
Tiger Electric Ltd
- 14 4th 5th 5th
205 LETHBRIDGE BMX AB Nick CHERNEZKY - 16 5th 5th 6th
103 Medicine Hat Bmx AB Riley FISHER
(CAN20091031)
- 17 6th 6th 5th

7 Intermediate Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 AIRDRIE BMX AB Gavin WILSON
(CAN20091219)
1st - 3 1st 1st 1st
3 Calgary Bmx AB Jarett HARVEY
(CAN20090502)
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
504 AIRDRIE BMX AB Marcus ADAMCHUK
(CAN20090504)
3rd - 8 2nd 3rd 3rd
4 Airdrie Bmx AB Keinyn LE GROS
(CAN20090504)
4th - 9 4th 1st 4th
AB6 RED DEER BMX AB Kanein BAUMUNG 5th - 6 1st 4th 1st
6 Okotoks Bmx AB Ewan THOMSON
(CAN20090328)
6th - 11 4th 2nd 5th
1 AIRDRIE BMX AB Ryder COLBY
(CAN20090526)
"Property Guys"
7th - 10 3rd 5th 2nd
7 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
8th - 12 5th 3rd 4th
07 EDMONTON BMX AB Xavier ZAKOWSKY
(CAN20090211)
- 13 6th 4th 3rd
9 Edmonton Bmx AB Sean MCCARTHY
(CAN20091111)
- 15 5th 5th 5th
825 Cochrane Bmx AB Grady POTTER
(CAN20090825)
- 15 3rd 6th 6th
6X LETHBRIDGE BMX AB Aiden MABIE - 18 6th 6th 6th

7 Expert Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 Cochrane Bmx AB Nathan VLAHAKIS
(CAN20090316)
1 3 1st 1st 1st
AB2 Red Deer Bmx AB Ryland GOULDING
(CAN20090321)
Team GHP
2 6 2nd 2nd 2nd
AB5 Edmonton Bmx AB Easton TANSOWNY
(CAN20090420)
3 9 3rd 3rd 3rd

8 Novice Male (16 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 GLOBE BMX RACEWAY SK Landen HIEBERT 1st - 3 1st 1st 1st
11 AIRDRIE BMX AB Gabriel BLONDEAU
(CAN20080924)
2nd - 7 2nd 3rd 2nd
510 AIRDRIE BMX AB Tyler KELLAR
(CAN20080510)
3rd - 7 5th 1st 1st
211 Club Unknown ? Maxwell LEE 4th - 12 4th 4th 4th
128 AIRDRIE BMX AB Hunter COLBY
(CAN20080128)
"Property Guys"
5th - 10 3rd 4th 3rd
13 Cochrane Bmx AB Cohen CHRISTENSEN
(CAN20080505)
6th - 12 2nd 5th 5th
2 AIRDRIE BMX AB Brayson KLEIN
(CAN20080518)
"Ace Concret and Coring"
7th - 7 3rd 2nd 2nd
6 Airdrie Bmx AB Carter DAVIDSON
(CAN20080406)
8th - 6 1st 2nd 3rd
8 OKOTOKS BMX AB Harley DEGLOW
(CAN20080324)
"Crew Racing"
- 13 6th 3rd 4th
710 Medicine Hat Bmx AB Mavric WARD
(CAN20080710)
- 15 4th 5th 6th
4 Red Deer Bmx AB Berkley LIDGREN
(CAN20081006)
- 19 6th 6th 7th
309 Airdrie Bmx AB Declan JOHNSTONE
(CAN20080309)
- 20 7th 8th 5th
326 AIRDRIE BMX AB Hudson SMART - 20 DNF:8 6th 6th
10 Airdrie Bmx AB Lucas ENGLOT
(CAN20081101)
- 20 5th 7th 8th
12 CALGARY BMX AB Christopher BULLIVANT JR
(CAN20081018)
"Supercamp"
- 21 7th 7th 7th
14 Medicine Hat Bmx AB Fynn WILCOX
(CAN20080713)
- 24 8th 8th 8th

8 Intermediate Male (14 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
217 LETHBRIDGE BMX AB Maverick LERAY
(CAN20080217)
1st - 8 1st 2nd 5th
AB4 COCHRANE BMX AB Jaxson ROSS
(CAN20080201)
2nd - 5 2nd 1st 2nd
1 Cochrane Bmx AB Caleb CAREY
(CAN20080404)
3rd - 11 4th 3rd 4th
717 ST. ALBERT BMX AB Cameron KUZMA 4th - 6 1st 2nd 3rd
AB7 COCHRANE BMX AB Mason PIKE
(CAN20080215)
Farmland Investment Services & PMG
5th - 7 5th 1st 1st
AB8 Cochrane Bmx AB Joshua HAGEL
(CAN20080819)
6th - 10 3rd 4th 3rd
5 Lethbridge Bmx AB Maksym CHERNEZKY
(CAN20080324)
7th - 11 4th 3rd 4th
111 Red Deer Bmx AB Kyrell VILLENEUVE
(CAN20080111)
8th - 13 6th 6th 1st
122 Red Deer Bmx AB Jayden PRATT
(CAN20080122)
- 13 7th 4th 2nd
8 AIRDRIE BMX AB Reuben BABER
(CAN20080104)
- 14 2nd 6th 6th
AB5 EDMONTON BMX AB Brady PEARSON
(CAN20080819)
"Velocity"
- 15 3rd 5th 7th
708 RED DEER BMX AB Spencer EGGLETON
(CAN20080708)
- 16 5th 5th 6th
903 COCHRANE BMX AB Fynnegan THOMSON
(CAN20080903)
- 18 6th 7th 5th
604 LETHBRIDGE BMX AB Brayden FEDOROWICH
(CAN20080604)
- 21 7th 7th 7th

8 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
(CAN20080522)
"Crupi"
1 4 1st 1st 2nd
AB3 AIRDRIE BMX AB Finn MCNAMARA
(CAN20080718)
UNITED CYCLE
2 5 2nd 2nd 1st
AB6 Cochrane Bmx AB Aj LAURELL
(CAN20080129)
TimeFree
3 9 3rd 3rd 3rd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Liam VANOENE
(CAN20080123)
4 12 4th 4th 4th

9 Novice Male (22 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
117 ST. ALBERT BMX AB Jarret SKISTOD 1st 2nd - 7 4th 2nd 1st
907 Cochrane Bmx AB Jackson KEITH
(CAN20070907)
2nd 3rd - 9 2nd 6th 1st
327 COCHRANE BMX AB Keelan SCHIMPF 3rd 2nd - 5 2nd 2nd 1st
59 GLOBE BMX RACEWAY SK Cael REDHEAD 4th 1st - 3 1st 1st 1st
4 Lethbridge Bmx AB Ethan KITT
(CAN20071027)
Racer Army, race concepts
5th 4th - 7 1st 3rd 3rd
14X OKOTOKS BMX AB Annon ST. DENNIS
(CAN20071201)
"Crew Racing"
6th 4th - 7 1st 4th 2nd
13 COCHRANE BMX AB Ronin Isaac RATTAI
(CAN20071127)
7th 3rd - 9 3rd 4th 2nd
12 CALGARY BMX AB Stijn REHORST
(CAN20070318)
CR 1st - 4 1st 1st 2nd
14 Airdrie Bmx AB Noah HASSELBERG
(CAN20070916)
5th - 9 4th 1st 4th
2 Lethbridge Bmx AB Seth HARDING
(CAN20071003)
5th - 9 3rd 1st 5th
729 ST. ALBERT BMX AB Jacob DUCHARME
(CAN20070729)
6th - 8 2nd 3rd 3rd
8 AIRDRIE BMX AB Joey O'HARA
(CAN20071211)
"GHP"
6th - 10 2nd 4th 4th
228 AIRDRIE BMX AB Quinton LAYCOCK
(CAN20071228)
7th - 10 5th 2nd 3rd
226 CALGARY BMX AB Enzo FERRARIO QUEEN
(CAN20070226)
7th - 10 3rd 3rd 4th
921 OKOTOKS BMX AB Timothy SOMMERS 8th - 8 3rd 2nd 3rd
416 St. Albert Bmx AB Ethan Kerry Alexander NEWMAN
(CAN20070416)
8th - 11 4th 3rd 4th
9 MEDICINE HAT BMX AB Jacob JOHNSTON
(CAN20070822)
- - 13 6th 5th 2nd
121 Red Deer Bmx AB Aiden HOHN
(CAN20070121)
- - 14 4th 5th 5th
16 AIRDRIE BMX AB Jackson DUKOVAC
(CAN20071018)
- - 15 5th 5th 5th
113 LETHBRIDGE BMX AB Jayce HODGSON
(CAN20071113)
- - 15 5th 5th 5th
413 Medicine Hat Bmx AB Dylan FISHER
(CAN20070413)
- - 15 5th 4th 6th
822 MEDICINE HAT BMX AB Phillip GRONDIN
(CAN20070822)
"Kenco Construction"
- - 18 6th 6th DNF:6

9 Intermediate Male (20 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
403 AIRDRIE BMX AB Nico DIAZ
(CAN20070403)
1st 1st - 3 1st 1st 1st
10 Airdrie Bmx AB Chase BUFFEL
(CAN20071027)
2nd 4th - 8 4th 2nd 2nd
5 CALGARY BMX AB William POWLAN
(CAN20071024)
3rd 1st - 5 1st 3rd 1st
12 Medicine Hat Bmx AB Jackson HARNETT
(CAN20071123)
Racer Army/Racer Concepts
4th 2nd - 5 2nd 1st 2nd
19 Edmonton Bmx AB Evan KAPANEN
(CAN20070719)
5th 4th - 11 3rd 5th 3rd
AB3 Red Deer Bmx AB Matthew MCLEAN
(CAN20070723)
6th 3rd - 6 2nd 2nd 2nd
6 Red Deer Bmx AB Wyatt SIMPSON
(CAN20070828)
7th 3rd - 9 4th 1st 4th
707 AIRDRIE BMX AB Rowan WASYLUCHA
(CAN20070707)
REL+2 2nd - 8 1st 4th 3rd
507 EDMONTON BMX AB Rayce SAMENOOK
(CAN20070507)
5th - 4 1st 2nd 1st
607 Lethbridge Bmx AB Noah GARTSHORE
(CAN20070607)
5th - 10 3rd 4th 3rd
11 Edmonton Bmx AB Alexandre MIRANDA
(CAN20070227)
6th - 6 2nd 1st 3rd
3 EDMONTON BMX AB Russell KALASHNIKOFF
(CAN20071029)
6th - 8 3rd 3rd 2nd
16 AIRDRIE BMX AB Cole HANSEN
(CAN20070603)
"Factory Bombshell/Avent"
7th - 8 2nd 5th 1st
10X AIRDRIE BMX AB Paxton TUDOR
(CAN20070608)
7th - 12 5th 3rd 4th
18 EDMONTON BMX AB Cohen COLLIER
(CAN20070904)
8th - 10 3rd 3rd 4th
05 OKOTOKS BMX AB Cole WILLCOTT
(CAN20070301)
8th - 11 4th 2nd 5th
17 Red Deer Bmx AB Colton GOULDING
(CAN20070330)
Team GHP
- - 13 5th 4th 4th
15 LETHBRIDGE BMX AB Owen MABIE - - 14 5th 4th 5th
1 Cochrane Bmx AB Xander HAMEL
(CAN20071006)
- - 14 4th 5th 5th
501 Okotoks Bmx AB Brittan PEEL
(CAN20070501)
- - 15 5th 5th 5th

9 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 RED DEER BMX AB Blake SHEPHERD-COLBERG
(CAN20070716)
"Cornerstone Excavating"
1 3 1st 1st 1st
AB 7 Lethbridge Bmx AB Bogart FERGUSON
(CAN20070110)
Racer Army Elite
2 7 2nd 2nd 3rd
2 Calgary Bmx AB Ryan CHIRZYNSKI
(CAN20070816)
3 12 DNF:7 3rd 2nd
AB6 EDMONTON BMX AB Lachlan BRENNER
(CAN20070616)
4 14 3rd 4th 7th
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
(CAN20070507)
Crupi Team Green Canada
5 15 4th 5th 6th
13 STONY PLAIN BMX AB Jack COOMBS 6 16 6th 6th 4th
AB4 RED DEER BMX AB Royce REDBEAR
(CAN20070429)
7 17 5th 7th 5th

10 Novice Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
619 AIRDRIE BMX AB Benet MCKEE
(CAN20060619)
"Form Worx"
1 3 1st 1st 1st
5 OKOTOKS BMX AB Lukas SHANK
(CAN20061125)
2 8 3rd 3rd 2nd
7 Club Unknown ? Jaden MAFFENBEIER 3 8 2nd 2nd 4th
105 Red Deer Bmx AB Lukas FONTAINE
(CAN20061105)
4 12 5th 4th 3rd
411 Okotoks Bmx AB Colin FISHER
(CAN20060411)
5 14 4th 5th 5th
813 RED DEER BMX AB Marco Antonio CERICOS
(CAN20060813)
6 18 6th 6th 6th
103 Calgary Bmx AB Nathan BEST
(CAN20061103)
7 21 7th 7th 7th

10 Intermediate Male (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
8 Red Deer Bmx AB Bishop LAPORTE
(CAN20060328)
1st - 3 1st 1st 1st
405 Calgary Bmx AB David MEYNIN
(CAN20060405)
2nd - 5 2nd 2nd 1st
523 Calgary Bmx AB Brayden DYCK
(CAN20060523)
3rd - 4 1st 1st 2nd
15 Medicine Hat Bmx AB Ryder COOKE
(CAN20060915)
4th - 11 2nd 5th 4th
2 Cochrane Bmx AB Brett FISHER
(CAN20060118)
5th - 10 4th 2nd 4th
14 Okotoks Bmx AB Easton MCALISTER
(CAN20061209)
Crew Racing Solutions
6th - 10 4th 3rd 3rd
5 RED DEER BMX AB Graeson ABEL
(CAN20060204)
"Schlinker"
7th - 12 3rd 6th 3rd
13 EDMONTON BMX AB Jaxon SPENCE
(CAN20060207)
8th - 11 5th 4th 2nd
16X ST. ALBERT BMX AB Nicholas BALDWIN
(CAN20060205)
"D-Trac Construction"
- 12 3rd 4th 5th
624 AIRDRIE BMX AB Arek HEDGES
(CAN20060624)
- 14 6th 3rd 5th
6 Airdrie Bmx AB Chase REVES
(CAN20061016)
- 17 6th 5th 6th
12 RED DEER BMX AB Maurice REDBEAR
(CAN20060305)
- 19 7th 6th 6th
10 RED DEER BMX AB Taylor BOLL
(CAN20060409)
- ## 5th CR:9 DNS

10 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Calgary Bmx AB Oliver JACKSON
(CAN20061120)
Factory Daylight Cycles
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 STONY PLAIN BMX AB Logan WEBB
(CAN20060403)
"Pheonix Racing"
2nd - 5 2nd 1st 2nd
AB6 COCHRANE BMX AB Caleb GRAHAM
Mountain Toys
3rd - 6 1st 2nd 3rd
1 COCHRANE BMX AB Brock FOSTER
(CAN20060103)
4th - 10 4th 2nd 4th
AB8 Cochrane Bmx AB Sam SCOTT
(CAN20060213)
Bike Bros
5th - 9 3rd 4th 2nd
4 EDMONTON BMX AB Marc STREADWICK
(CAN20060420)
"Velocity"
6th - 7 3rd 3rd 1st
5 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP
7th - 8 2nd 3rd 3rd
AB5 Medicine Hat Bmx AB Kaige RUDICHUK
(CAN20060529)
- 13 4th 5th 4th
AB7 ST. ALBERT BMX AB Connor PLEICH
(CAN20060111)
- 14 5th 4th 5th

11 Novice Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
109 Red Deer Bmx AB Braiden VILLENEUVE
(CAN20051109)
1 7 1st 5th 1st
4 Cochrane Bmx AB Colby CARDWELL
(CAN20050829)
2 8 2nd 2nd 4th
130 OKOTOKS BMX AB William SOMMERS 3 9 4th 3rd 2nd
708 Cochrane Bmx AB Kohen SCHUMLICK
(CAN20050708)
4 10 6th 1st 3rd
5 OKOTOKS BMX AB Garret COMMANDEUR
(CAN20050713)
5 12 3rd 4th 5th
7 Edmonton Bmx AB Tate BAILLIE
(CAN20050930)
Tiger Electric Ltd
6 19 7th 6th 6th
12 Cochrane Bmx AB Konar SIMPSON
(CAN20050619)
7 21 5th 8th 8th
10 Calgary Bmx AB Devan FRASER
(CAN20051127)
Racer Army and Racer Concepts
8 22 8th 7th 7th

11 Intermediate Male (18 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL 1/2 Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
15 Cochrane Bmx AB Luke CHRISTENSEN
(CAN20051213)
1st 1st - 7 1st 1st 5th
06 MEDICINE HAT BMX AB Landon ANDRES
(CAN20050208)
"Travelcentre/Petro/Erb Const."
2nd 3rd - 10 3rd 6th 1st
6 Calgary Bmx AB Karsten CHIRZYNSKI
(CAN20050528)
3rd 2nd - 7 3rd 3rd 1st
16 Club Unknown ? Cole FISCHER 4th 2nd - 10 DNF:6 1st 3rd
2X LETHBRIDGE BMX AB Hesston BATES
(CAN20050602)
"Country Landscaping"
5th 1st - 8 5th 1st 2nd
O29 Lethbridge Bmx AB Devin VANDERVEEN
(CAN20051029)
6th 4th - 10 5th 2nd 3rd
10 AIRDRIE BMX AB Isaac BABER
(CAN20051017)
7th 4th - 11 4th 2nd 5th
17 COCHRANE BMX AB Riley CAREY
(CAN20050606)
DNF 3rd - 5 1st 2nd 2nd
520 AIRDRIE BMX AB Alexander FRANCOIS
(CAN20050520)
5th - 8 2nd 5th 1st
11 Edmonton Bmx AB Blake LAMARCHE
(CAN20051011)
5th - 12 5th 4th 3rd
721 Red Deer Bmx AB Charlie NELSON
(CAN20050721)
6th - 6 1st 3rd 2nd
104 Okotoks Bmx AB Justin ANDRES
(CAN20051104)
Crew Racing Team Okotoks
6th - 12 4th 4th 4th
14 Lethbridge Bmx AB Connor TRECHKA
(CAN20050131)
- - 12 3rd 5th 4th
13 MEDICINE HAT BMX AB Noah SEHN
(CAN20051228)
- - 12 2nd 4th 6th
8 RED DEER BMX AB Keanu RED BEAR
(CAN20030203)
- - 13 6th 3rd 4th
2 AIRDRIE BMX AB Carter STATHAM
(CAN20050225)
"Fabsol Canada"
- - 14 4th 5th 5th
4 Calgary Bmx AB Mcintyre WILLOUGHBY
(CAN20050420)
- - 14 2nd 6th 6th
3 Edmonton Bmx AB Cameron PRIDDLE
(CAN20051213)
- - 18 6th 6th 6th

11 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 Red Deer Bmx AB Ryan RAYMONT
(CAN20050611)
"Factory ssquared Canada"
1st - 3 1st 1st 1st
AB3 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB2 RED DEER BMX AB Carson KOWASKI
(CAN20050103)
"GHP"
3rd - 3 1st 1st 1st
9 Club Unknown ? Pacey BOONE
Team Boone
4th - 10 3rd 4th 3rd
5 OKOTOKS BMX AB Kaiden CLEROUX
(CAN20050612)
Team crew racing solutions
5th - 6 2nd 2nd 2nd
N6 CALGARY BMX AB Tristan STOREY
(CAN20050108)
"GHP Canada/Tim Hortons"
6th - 9 3rd 3rd 3rd
4 Red Deer Bmx AB Joron DYOK
(CAN20050530)
CR - 12 5th 3rd 4th
N8 Airdrie Bmx AB Atley CARSON
(CAN20050408)
Kid Dynamite Apparel
- 12 4th 4th 4th
AB7 AIRDRIE BMX AB Ty OCHITWA
(CAN20050909)
United Cycle
- 14 4th 5th 5th

12 Novice Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
530 AIRDRIE BMX AB Ryder MCKEE
(CAN20040530)
"Form Worx"
1st - 3 1st 1st 1st
2 EDMONTON BMX AB Kaydan SPENCE
(CAN20040409)
2nd - 5 2nd 2nd 1st
104 Airdrie Bmx AB Levi COOPER
(CAN20040104)
3rd - 8 1st 5th 2nd
7 Airdrie Bmx AB Creston HENDERSON
(CAN20040522)
4th - 6 2nd 1st 3rd
609 Calgary Bmx AB Nikolai MEYNIN
(CAN20040609)
5th - 9 4th 3rd 2nd
824 GLOBE BMX RACEWAY SK Jared ADAM 6th - 10 3rd 3rd 4th
5 St. Albert Bmx AB James PETRIE
(CAN20040624)
Solo Equipment Products Joe's Bike's and Other Delights
7th - 10 5th 2nd 3rd
9 Airdrie Bmx AB Wyatt ADRIAN
(CAN20041214)
8th - 12 4th 4th 4th
211 AIRDRIE BMX AB Ethan WILSON
(CAN20040211)
- 12 3rd 4th 5th
116 St. Albert Bmx AB Ethan WALSH
(CAN20040116)
- 15 5th 5th 5th
112 Okotoks Bmx AB Aidan NYBOE
(CAN20040112)
- 18 6th 6th 6th

12 Intermediate Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
4 Okotoks Bmx AB Jaron DEERING
(CAN20040805)
1st - 3 1st 1st 1st
7 MEDICINE HAT BMX AB Isaiah SEHN
(CAN20040518)
2nd - 6 3rd 2nd 1st
10 CALGARY BMX AB Riley KIMMITT
(CAN20041118)
3rd - 7 2nd 1st 4th
3X Club Unknown ? Owen DUBBELDAM 4th - 10 4th 3rd 3rd
6 RED DEER BMX AB Reginald ROOKS
(CAN20040412)
5th - 8 2nd 3rd 3rd
9 Calgary Bmx AB Owen FRANK
(CAN20040806)
6th - 5 1st 2nd 2nd
120 LETHBRIDGE BMX AB Eric KITT
(CAN20040120)
7th - 13 4th 5th 4th
11 EDMONTON BMX AB Aiden DUMONCEAUX
(CAN20040318)
DNF - 9 3rd 4th 2nd
3 EDMONTON BMX AB Jaxon FRENCH
(CAN20040807)
- 15 5th 4th 6th
12 Airdrie Bmx AB Liam HARRISON
(CAN20041106)
- 16 5th 6th 5th
818 Red Deer Bmx AB Jace DIBBEN
(CAN20040818)
- ## CR:8 DNS DNS

12 Expert Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB3 CALGARY BMX AB Max GANAKOVSKY
(CAN20040124)
1st - 3 1st 1st 1st
AB2 CALGARY BMX AB Dylan TREMEL
(CAN20040813)
"Crupi"
2nd - 6 2nd 2nd 2nd
AB1 STONY PLAIN BMX AB Sebastian WEBB
(CAN20040308)
Phoenix Racing"
3rd - 3 1st 1st 1st
AB5 EDMONTON BMX AB Josh OGILVIE
(CAN20040628)
"Velocity cycling club"
4th - 10 2nd 3rd 5th
AB7 Edmonton Bmx AB Tristin PASITNEY
(CAN20040515)
Team Supercamp
5th - 10 3rd 4th 3rd
AB6 Edmonton Bmx AB Mathieu DUCHARME
(CAN20040201)
6th - 10 3rd 5th 2nd
8 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
7th - 11 4th 3rd 4th
AB4 ST. ALBERT BMX AB Riley ROBERTSON
(CAN20040507)
8th - 10 5th 2nd 3rd
10 CALGARY BMX AB Wout REHORST
(CAN20040407)
- 12 4th 4th 4th
7 Red Deer Bmx AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Daylight Bicycle Co.
- 15 5th 5th 5th

13 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
13 Cochrane Bmx AB Ayden SCHUMLICK
(CAN20031013)
1 3 1st 1st 1st
418 Okotoks Bmx AB Gavin TRENHOLM
(CAN20030418)
2 7 2nd 3rd 2nd
010 EDMONTON BMX AB Logan STARLING
(CAN20031010)
3 10 3rd 4th 3rd
2 ST. ALBERT BMX AB Ryan RACICH
(CAN20030929)
4 10 4th 2nd 4th

13 Intermediate Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
9 OKOTOKS BMX AB Mason CLEROUX
(CAN20030521)
Team crew racing solutions
1st - 3 1st 1st 1st
7X AIRDRIE BMX AB Caleb HASSELBERG
(CAN20030516)
2nd - 3 1st 1st 1st
2 RED DEER BMX AB Deacyn PARK
(CAN20030317)
"Schlinker"
3rd - 6 2nd 2nd 2nd
6 Airdrie Bmx AB Ryland FOUGERE
(CAN20030623)
4th - 10 4th 3rd 3rd
3 Edmonton Bmx AB Zachary HOGAN
(CAN20030606)
5th - 10 4th 2nd 4th
208 Calgary Bmx AB Cole ELSON
(CAN20030208)
6th - 9 3rd 4th 2nd
4 St. Albert Bmx AB Owen FEDYNIAK
(CAN20030724)
Joe's Bikes and Other Delights & Solo Equipment Products
7th - 10 2nd 3rd 5th
13 EDMONTON BMX AB Damien STREADWICK
(CAN20031127)
"Velocity"
8th - 12 5th 4th 3rd
10 Airdrie Bmx AB Brady ESAU
(CAN20030812)
ParaSport Science
- 12 3rd 5th 4th
8 Red Deer Bmx AB Ethan HOLTZ
(CAN20030207)
- 15 5th 5th 5th

13 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N4 Airdrie Bmx AB Liam MULLETT
(CAN20031102)
AB Devo Team
1st - 3 1st 1st 1st
5 EDMONTON BMX AB Kaileb TORRIE
(CAN20030607)
"Velocity"
2nd - 5 3rd 1st 1st
AB2 RED DEER BMX AB Ty RED BEAR
(CAN20030131)
3rd - 5 1st 2nd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Zackery (BLAIR) WORBECK
(CAN20031013)
Velocity
4th - 9 2nd 3rd 4th
AB6 CALGARY BMX AB Matthew PRIMEAU
(CAN20030206)
"Supercamp Team"
5th - 9 2nd 5th 2nd
AB7 Airdrie Bmx AB Nicholas NORTHWOOD
(CAN20030402)
6th - 9 4th 2nd 3rd
AB8 AIRDRIE BMX AB Nicholas MOODOO
(CAN20031123)
"Team Albrerta/DEVO"
7th - 11 4th 4th 3rd
102 EDMONTON BMX AB Kade BYRNE
(CAN20031102)
- 11 3rd 4th 4th
7 Airdrie Bmx AB Tyler SMITH
(CAN20030503)
- 13 5th 3rd 5th

14 Novice Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
300 Club Unknown ? Miles COLE 1 3 1st 1st 1st
23 Club Unknown ? Deklan VELTKAMP
FXR
2 7 2nd 3rd 2nd
507 AIRDRIE BMX AB Landon CRONK
(CAN20020507)
3 8 3rd 2nd 3rd
2 ST. ALBERT BMX AB Jacob KRILL
(CAN20020129)
4 13 5th 4th 4th
228 AIRDRIE BMX AB Cooper TANNA
(CAN20021228)
5 14 4th 5th 5th

14 Intermediate Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB6 Airdrie Bmx AB Kaileb DOWSON
(CAN20021116)
United Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
3 Airdrie Bmx AB Sidney ENGLOT
(CAN20021218)
2nd - 4 1st 1st 2nd
509 AIRDRIE BMX AB Allan PLUNKETT
(CAN20020509)
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
123 CALGARY BMX AB Josh UKRAINETZ
(CAN20020123)
Vulture Energy
4th - 5 2nd 2nd 1st
5 Red Deer Bmx AB Zachary REPP
(CAN20020518)
5th - 12 4th 4th 4th
124 Edmonton Bmx AB Austin HALLGREN
(CAN20020124)
6th - 9 4th 3rd 2nd
4 OKOTOKS BMX AB Darren COMMANDEUR
(CAN20020619)
7th - 7 2nd 2nd 3rd
112 Okotoks Bmx AB Quinn HALVORSEN
(CAN20020112)
Crew Racing Team - Okotoks
- 12 3rd 4th 5th
220 Airdrie Bmx AB Eli DUECKMAN
(CAN20020220)
- 14 5th 5th 4th

14 Expert Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
"Team Alberta"
1 3 1st 1st 1st
AB4 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
"Team Alberta"
2 7 2nd 2nd 3rd
AB3 Lethbridge Bmx AB Lucas SCHMIDTLER
(CAN20020222)
Avent Bombshell - Bert & Macs Sports
3 9 4th 3rd 2nd
AB5 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
4 11 3rd 4th 4th
6 St. Albert Bmx AB Matthew MCMURDO
(CAN20020807)
5 15 5th 5th 5th
7 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
6 18 6th 6th 6th

15 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
306 GLOBE BMX RACEWAY SK Tait MCLEOD 1 3 1st 1st 1st
812 MEDICINE HAT BMX AB Derek BAYRACK
(CAN20010812)
2 6 2nd 2nd 2nd
423 RED DEER BMX AB William ROOKS
(CAN20010423)
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
1 Airdrie Bmx AB Jack ZRUNA
(CAN20010826)
B&P Cycle
1 4 1st 1st 2nd
3 Calgary Bmx AB Ethan FREEMAN
(CAN20011020)
2 5 2nd 2nd 1st
4 Club Unknown ? Caleb BOONE
Team Boone
3 9 3rd 3rd 3rd

15 Expert Male (11 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1st - 3 1st 1st 1st
AB1 Club Unknown ? Jared HILDEBRANDT
RSD Racing
2nd - 5 2nd 2nd 1st
AB2 STONY PLAIN BMX AB Ethan ADAMS
(CAN20010409)
"Supercamp"
3rd - 6 3rd 1st 2nd
N6 ST. ALBERT BMX AB Connor WENSEL
(CAN20011018)
"Supercamp/Team Alberta"
4th - 9 1st 4th 4th
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
5th - 9 4th 3rd 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
McKay Hlavacek Impact Construction Ltd
6th - 10 2nd 5th 3rd
AB8 Okotoks Bmx AB Wyatt ANDRES
(CAN20010522)
Crew Racing team Okotoks
7th - 8 3rd 2nd 3rd
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
(CAN20010712)
8th - 13 4th 5th 4th
AB6 AIRDRIE BMX AB Zachary RYAN
(CAN20010115)
"Rebel Athletics"
- 13 5th 3rd 5th
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
(CAN20011122)
Elizabeth Street Pet Hospital
- 16 5th 6th 5th
7 STONY PLAIN BMX AB Damien WILDING
(CAN20010531)
"Straight up erectors"
- 16 6th 4th 6th

17 to 24 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB5 AIRDRIE BMX AB Riley MAY (16IM)
(CAN20001012)
"JNN Exteriors LTD"
1 5 1st 3rd 1st
208 EDMONTON BMX AB Cole NEILL
(CAN19990208)
2 5 2nd 1st 2nd
703 RED DEER BMX AB Regan HURLEY (16IM)
(CAN20000703)
3 8 3rd 2nd 3rd

17 to 24 Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1X AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER (16XM)
"B&P/Team Alberta"
1 4 2nd 1st 1st
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT (16XM)
(CAN20000315)
BP Cycle, Yess, AB Prov Team
2 9 1st 6th 2nd
808 OKOTOKS BMX AB Colton KROON
(CAN19990808)
Solaris Electric
3 9 4th 2nd 3rd
AB1 Edmonton Bmx AB Brian JOHNSON
(CAN19970630)
4 13 5th 3rd 5th
AB3 Medicine Hat Bmx AB Lance TESSIER
(CAN19970703)
"Ironhorse/Berts Rentals"
5 13 3rd 4th 6th
613 AIRDRIE BMX AB Braden KARISH
(CAN19960613)
6 15 6th 5th 4th
AB8 ST. ALBERT BMX AB Devon VICKERY
(CAN19940804)
7 21 7th 7th 7th

30 to 39 Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
728 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
(CAN19780728)
1st - 3 1st 1st 1st
108 CALGARY BMX AB Tony MOTTERSHEAD 2nd - 7 1st 2nd 4th
2 Cochrane Bmx AB Tyler SEMMENS
(CAN19771022)
3rd - 4 2nd 1st 1st
410 COCHRANE BMX AB Kyle THOMSON
(CAN19840410)
Azimuth Electrical & Alternative Energy Inc.
4th - 6 2nd 2nd 2nd
204 Medicine Hat Bmx AB Stephen LOW (29NM)
(CAN19910204)
"Travelcentre/Petro/Erb Const."
5th - 10 5th 3rd 2nd
7 Edmonton Bmx AB Cory ZAKOWSKY
(CAN19790113)
6th - 10 3rd 4th 3rd
8 COCHRANE BMX AB Dallas PIKE
(CAN19780226)
7th - 10 4th 3rd 3rd
123 Calgary Bmx AB Frederick BEST
(CAN19790123)
8th - 12 3rd 5th 4th
517 Red Deer Bmx AB Robert NERADA
(CAN19770517)
- 13 4th 4th 5th
AB7 OKOTOKS BMX AB Kurt MOTYCKA
(CAN19810312)
- ## CR:7 DNS DNS

30 to 39 Expert Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
517 INDEPENDENT CAN Damian BISSETT 1st - 3 1st 1st 1st
AB1X AIRDRIE BMX AB Jordan ABRAHAMSON (29XM)
(CAN19890317)
"Troy Lee/Meybo"
2nd - 4 1st 1st 2nd
529 OKOTOKS BMX AB Christopher NAKAMURA
(CAN19860529)
"Crew Racing/Wrex/Source 4 Sports"
3rd - 5 2nd 2nd 1st
104 Club Unknown ? Trevor HANSEN 4th - 12 4th 4th 4th
806 AIRDRIE BMX AB Christopher SAILER
(CAN19860806)
5th - 9 3rd 3rd 3rd
AB1 Red Deer Bmx AB Lyndon RUSH
(CAN19801124)
6th - 6 2nd 2nd 2nd
402 AIRDRIE BMX AB Cody BELL (29XM)
(CAN19870402)
"Pinched App Bike"
7th - 9 3rd 3rd 3rd
113 Red Deer Bmx AB Stacy HANSEN
(CAN19851113)
- 13 4th 4th 5th
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
- 14 5th 5th 4th

40+ Novice Male (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
106 Airdrie Bmx AB Jason LAMMERS
(CAN19711106)
1st - 4 2nd 1st 1st
929 LETHBRIDGE BMX AB Bryan DONALD
(CAN19710929)
2nd - 4 2nd 1st 1st
7 Calgary Bmx AB Darcy FRANK
(CAN19680714)
3rd - 9 3rd 3rd 3rd
705 Calgary Bmx AB James VANDERKUIP
(CAN19690705)
4th - 11 4th 2nd 5th
211 OKOTOKS BMX AB Devin ST. DENNIS
(CAN19740211)
"Crew Racing"
5th - 6 1st 3rd 2nd
429 Cochrane Bmx AB Alexander FISHER
(CAN19690429)
6th - 10 1st 5th 4th
209 Airdrie Bmx AB Michael DOWSON
(CAN19761209)
7th - 11 4th 4th 3rd
9 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK
(CAN19750114)
8th - 7 3rd 2nd 2nd
19 Okotoks Bmx AB Darren PEEL
(CAN19741019)
- 14 5th 5th 4th
504 COCHRANE BMX AB Adam ROSS - 14 5th 4th 5th

40+ Expert Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB8 AIRDRIE BMX AB Jon OCHITWA
(CAN19730807)
1 4 1st 1st 2nd
AB3 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
2 8 3rd 4th 1st
2 INDEPENDENT CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight Racing
3 11 6th 2nd 3rd
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
4 11 2nd 5th 4th
AB 5 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
5 13 5th 3rd 5th
AB4 COCHRANE BMX AB Brian OTTERSON
(CAN19660926)
6 16 4th 6th 6th
AB8X OKOTOKS BMX AB Kenny MCALISTER
(CAN19760802)
- ## DNF:7 CR:9 DNS

Cruiser 9 and Under Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
007 AIRDRIE BMX AB Abygale REEVE (10-12FC)
(CAN20051007)
"YESS/Team AB Devo"
1 3 1st 1st 1st
AB3 EDMONTON BMX AB Nolan REILING
(CAN20080522)
"Crupi"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Edmonton Bmx AB Oscar TWELLS
(CAN20070507)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd
821 Red Deer Bmx AB Xander HURTEAU
(CAN20090821)
4 12 4th 4th 4th

Cruiser 10 to 12 Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
525 Red Deer Bmx AB Nickolas NUGENT
(CAN20050525)
1 3 1st 1st 1st
AB1X RED DEER BMX AB Noah BOYKO
(CAN20041014)
Daylight Bicycle Co.
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Red Deer Bmx AB John SANSOM
(CAN20041122)
3 9 3rd 3rd 3rd
T RED DEER BMX AB Lindsay HALL (13-14FC)
(CAN20030426)
GHP
4 12 4th 4th 4th
AB1 Red Deer Bmx AB Shayne HALL
(CAN20060810)
GHP
5 15 5th 5th 5th

Cruiser 13 and 14 Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 EDMONTON BMX AB Zachary NEUFELD
(CAN20020220)
"Team Alberta"
1 3 1st 1st 1st
123 EDMONTON BMX AB Benjamin STREADWICK
(CAN20020123)
"Velocity"
2 6 2nd 2nd 2nd
AB3 Edmonton Bmx AB Taryk JANKE
(CAN20020726)
Crupi Team Green Canada
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 30 to 39 Male (9 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB2 Lethbridge Bmx AB Richard PETRIK
(CAN19780728)
1st - 4 1st 1st 2nd
AB1 Medicine Hat Bmx AB Nick GAUTHIER
(CAN19800712)
2nd - 4 2nd 1st 1st
715 EDMONTON BMX AB Mark DUBBELDAM
(CAN19770715)
3rd - 7 2nd 2nd 3rd
403 MEDICINE HAT BMX AB Dion-Jay BAYRACK
(CAN19820403)
4th - 7 1st 2nd 4th
AB4 Lethbridge Bmx AB Mathew TRECHKA
(CAN19810224)
5th - 8 3rd 3rd 2nd
AB3 STONY PLAIN BMX AB Matthew VANOENE
(CAN19790625)
6th - 8 4th 3rd 1st
AB5 Edmonton Bmx AB Adam KNIGHT
(CAN19850823)
Velocity cycle
7th - 11 4th 4th 3rd
503 Edmonton Bmx AB Sebastian NEILL (17-29MC)
(CAN19960503)
- 11 3rd 4th 4th
105 AIRDRIE BMX AB Michael COLBY
(CAN19801105)
- 15 5th 5th 5th

Cruiser 40+ Male (12 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
AB4 EDMONTON BMX AB Bradley STREADWICK
(CAN19750713)
"Velocity"
1st - 3 1st 1st 1st
AB8 CALGARY BMX AB Calvin KIMMITT
(CAN19751011)
2nd - 5 1st 2nd 2nd
1 INDEPENDENT CAN Shawn LEE
(CAN19740411)
Daylight Racing
3rd - 8 3rd 2nd 3rd
703 Lethbridge Bmx AB Chris FERGUSON
(CAN19710703)
GHP CANADA
4th - 6 2nd 3rd 1st
414 Red Deer Bmx AB Greg NELSON
(CAN19740414)
5th - 11 4th 3rd 4th
722 Club Unknown ? Marco BREGLIANO
Eizabeth Street Pet Hospital
6th - 11 3rd 5th 3rd
10 OKOTOKS BMX AB Casey SHANK
(CAN19750114)
7th - 13 5th 4th 4th
AB2 LETHBRIDGE BMX AB Darren WILLIAMS
(CAN19661130)
"DW's Delux Sammiches OR Chikin"
8th - 5 2nd 1st 2nd
AB7 RED DEER BMX AB Daniel DYOK
(CAN19690909)
- 14 5th 4th 5th
419 MEDICINE HAT BMX AB Josh SEHN
(CAN19740419)
- 14 4th 5th 5th
429 Red Deer Bmx AB David HOHN
(CAN19760429)
- 18 6th 6th 6th
19 Okotoks Bmx AB Darren PEEL
(CAN19741019)
- 18 6th 6th 6th

Cruiser 30 to 39 Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 AIRDRIE BMX AB Rhonda GRENIER
(CAN19790326)
1 3 1st 1st 1st
608 Calgary Bmx AB Tasha BEST
(CAN19790608)
2 6 2nd 2nd 2nd
731 LETHBRIDGE BMX AB Karmyn BATES
(CAN19830731)
"Country Landscaping"
3 9 3rd 3rd 3rd

Cruiser 40+ Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
AB1 Lethbridge Bmx AB Deborah WILLIAMS
(CAN19720130)
GHP Canada, DWs Deluxe Sammiches or Chikin
1 3 1st 1st 1st
2 Calgary Bmx AB Erin FRANK
(CAN19750526)
2 6 2nd 2nd 2nd
AB2 Lethbridge Bmx AB Tasha ENNS
(CAN19700708)
3 9 3rd 3rd 3rd

Jr. Devo Male (8 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
225 ST. ALBERT BMX AB Ryan MARACLE
(CAN20010225)
"Crupi"
1st - 8 3rd 1st 4th
AB1 CALGARY BMX AB Nicholas BERARDUCCI
(CAN20021116)
"Team Alberta"
2nd - 11 4th 4th 3rd
N1 Airdrie Bmx AB Zachary CROFT
(CAN20000315)
BP Cycle, Yess, AB Prov Team
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
AB3 Calgary Bmx AB Adam HOSIE
(CAN20010123)
"McKey Architectd/Impact Const"
4th - 20 7th 6th 7th
5 AIRDRIE BMX AB Brycen ANDREWS
(CAN20010106)
5th - 18 6th 7th 5th
712 Calgary Bmx AB Brendan VANDERKUIP
(CAN20010712)
6th - 16 5th 5th 6th
AB1X AIRDRIE BMX AB Lukas BECKER
"B&P/Team Alberta"
7th - 4 1st 2nd 1st
AB7 Calgary Bmx AB Matteo BREGLIANO
(CAN20011122)
Elizabeth Street Pet Hospital
- 24 8th 8th 8th

Top of Report